*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτικό υλικό για τμήμα υποδοχής δημοτικού  (Αναγνώστηκε 11653 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εκπαιδευτικό υλικό για τμήμα υποδοχής δημοτικού
« στις: Δεκέμβριος 01, 2011, 05:47:41 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι! Προσλήφθηκα την περασμένη εβδομάδα για ΖΕΠ. Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με κάποια χρήσιμα εγχειρίδια; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτικό υλικό για τμήμα υποδοχής δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:14:32 »

Αποσυνδεδεμένος euaggelia02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικό υλικό για τμήμα υποδοχής δημοτικού
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 08:51:49 μμ »
καλησπέρα! Η σειρά <γεια σας> είναι αρκετα καλή! Υπάρχει και η σειρα <μαθαίνω να γραφω και να μιλώ ελληνικά> και το <διαβάζω 4>. και οι δυο σειρες είναι ανάλογα με το επίπεδο των μαθητων. ωστοσο παιρνεις από κάθε βιβλιο οτι χρειαζεται, κοψε- ραψε δηλαδη!

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 805
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικό υλικό για τμήμα υποδοχής δημοτικού
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 09:04:06 μμ »
Υπαρχειι on line υλικό?

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικό υλικό για τμήμα υποδοχής δημοτικού
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 09:15:19 μμ »
καλησπέρα! Η σειρά <γεια σας> είναι αρκετα καλή! Υπάρχει και η σειρα <μαθαίνω να γραφω και να μιλώ ελληνικά> και το <διαβάζω 4>. και οι δυο σειρες είναι ανάλογα με το επίπεδο των μαθητων. ωστοσο παιρνεις από κάθε βιβλιο οτι χρειαζεται, κοψε- ραψε δηλαδη!

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! :)
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτικό υλικό για τμήμα υποδοχής δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:14:32 »

Αποσυνδεδεμένος elena_kfx

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικό υλικό για τμήμα υποδοχής δημοτικού
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 09:37:45 μμ »
Ευαγγελία απο ποια εκδοση ειναι τα βιβλία αυτα?

Αποσυνδεδεμένος euaggelia02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικό υλικό για τμήμα υποδοχής δημοτικού
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 08:53:26 πμ »
καλημέρα σας! εγω κατέβασα αυτα τα βιβλια ηλεκτρονικά από την ψηφιακή βιβλιοθήκη:

http://repository.edulll.gr/edulll/handle/10795/872 (τα βιβλια είναι εκδόσεις 2007 για να τα ψαξετε στην ψηφιακή)

αλλα υπάρχουν και εδω www.keda.gr και www.isocrates.gr.

εγω είμαι στο προγραμμα εκπαιδευσης παιδιων Ρομά του ΕΚΠΑ, αλλά αυτα τα βιβλια μπορουν να χρησιμοποιηθουν από οποιονδηποτε που μαθαινει ελλήνικα ως δευτερη γλώσσα ! ελπίζω να βοήθησα!

Αποσυνδεδεμένος euaggelia02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικό υλικό για τμήμα υποδοχής δημοτικού
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 08:59:02 πμ »
ισως βοηθήσει και αυτο : http://www.ediamme.edc.uoc.gr/diaspora/index.php?id=102,284,0,0,1,0

Αποσυνδεδεμένος anoteri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικό υλικό για τμήμα υποδοχής δημοτικού
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 10:05:57 πμ »
Γειά σας!
Κι εγώ είμαι σε τμήμα υποδοχής ωστόσο ακόμα δεν καταφέραμε στο σχολείο να οργανωθούμε.
Θα ήθελα να μου πείτε πως ξεκινήσατε την τάξη.
Σε πόσα τμήματα τα χωρίσατε ή μήπως οι μαθητές είναι όλοι μαζί; Εγώ έχω από όλες τις τάξεις.
Τι ώρες τα παίρνετε; Ο διευθυντής μου είπε να μην τα παίρνω στα ευχάριστα μαθηματα δηλ. γυμναστική εικαστικά κ.α. αλλά και οι δάσκαλοι δεν θέλουν να μου τα δώσουν στη γλώσσα και τα μαθηματικά. Ενημέρωση δεν υπάρχει από πουθενά κι όλα είναι στο φλου κάτι που δεν μου αρέσει. Θέλω ένα σταθερό πρόγραμμα για να ξεκινήσω κι εγώ κι όχι ό,τι τύχει. Εσείς που είστε σε ανάλογη θέση πείτε μου πως δουλεύεται για να ενημερωθώ κι εγώ από κάπου!
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικό υλικό για τμήμα υποδοχής δημοτικού
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 02:13:08 μμ »
Mια ζωή όλα στο φλου θα είναι!
Αφού και αυτό είναι ένα ακόμη πρόγραμμα για να "αποσπάσουμε" λεφτά από τα κονδύλια και όχι τόσο για να βελτιώσουμε τις συνθήκες του σχολείου για τα παιδιά που το  έχουν ανάγκη. Αναλογιστείτε πόσα τμήματα υποδοχής "έκοψαν" ενώ είχαν ανακοινωθεί.

Τελοσπάντων, δεν παίρνεις όλα τα παιδάκια μαζί αλλά ανάλογα το επίπεδό τους.
Μπορείς να ζητήσεις πληροφορίες από τους δασκάλους τους για το τι έχουν ανάγκη το καθένα και να τα χωρίσεις ανάλογα.
Ή να δεις τα τεστ που έγραψαν για να μπουν στο πρόγραμμα της τάξης υποδοχής.

Δεύτερον, θα συμφωνήσω να μην τα παίρνεις από τα εικαστικά και τη γυμναστική γιατί είναι άδικο για τα παιδιά αυτά. Είναι τα μόνα μαθήματα που η γλώσσα δεν είναι εμπόδιο. Δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική οι συνάδελφοι δεν σου τα δίνουν την ώρα της γλώσσας. Αφού δεν γνωρίζουν καθόλου ή έστω καλά τα ελληνικά, και για αυτό μπαίνουν στο τμήμα υποδοχής. Μήπως παρανόησες εσύ κάτι;

Στο σχολείο μου όσα δεν γνωρίζουν καθόλου τα ελληνικά (ακόμα και πρωτάκια από ξένες χώρες που τώρα ήρθαν στην Ελλάδα) θα κάνουν ελληνικά κάθε μέρα το πρώτο δίωρο. Τα υπολοιπα παιδάκια τα έχει χωρίσει σε γκρουπ και τα παίρνει σε όλες τις δυνατές ώρες.

Υλικό θα χρησιμοποιήσει δικό της και από το Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης.

Δεν ξέρω αν μπορείς και εσύ να ακολουθήσεις τα παραπάνω διότι είναι συγκεκριμένο πρόγραμμα ΕΣΠΑ και ίσως πρέπει να τηρήσεις κάποιες διαφορετικές προϋποθέσεις. Τηλεφώνησε στον οικείο Σχολικό Σύμβουλο και ρώτα. Κατέβασε και τις σχετικές εγκυκλίους με τους άξονες του προγράμματος, διάβασε και ενημερώσου από μόνη σου.

Αρκετό υλικό για διαπολιτισμική αγωγή υπάρχει και εδώ http://www.e-selides.gr/modules.php?name=Diapolitismiki
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος euaggelia02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικό υλικό για τμήμα υποδοχής δημοτικού
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 04:06:32 μμ »
καλησπερα! δυστυχως ουτε ξερουν ουτε μαλλον θα μαθουν συντομα για το τι ακριβως θα πρεπει να κανεις. παρε λοιπον πρωτοβουλια μονη σου και φτιαξε το προγραμμα ωστε τα παιδια να μην χανουν τουλαχιστον τη γυμναστικη... πως ο καθενας με το ετσι θελω θα σου πει να μην παρεις τα παιδια στη γλωσσα? επισης αν εισαι πληρους ωραριου θα ξεκινας καθε μερα απο την 4η ωρα??? αυτα που δεν γνωριζουν τη γλωσσα απο καθολου εως ελαχιστα να τα παιρνεις στη γλωσσα και τα υπολοιπα που γνωριζουν να γραφουν ή να διαβαζουν παρε τα απο την τριτη ωρα κ μετα. στο σχολειο μου που εχουμε δασκαλα κ για ΖΕΠ αυτο θα κανει παντως!

οσο για το υλικο ξεκινα μονη σου με οτι μπορεις κ θεωρεις εσυ καλυτερο ... στο κατω κατω ας σε ειχαν ενημερωσει για το υλικο που πρεπει να χρησιμοποιησεις!!(στο λεω γιατι περσι που ήμουν παράλληλη στηριξη η επιμόρφωση μας στην περιοχη μου ξεκίνησε 2 μερες πριν κλείσουμε για  Πασχα!! βγαλε τα συμπερασματα σου)

Αποσυνδεδεμένος tzoy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικό υλικό για τμήμα υποδοχής δημοτικού
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 07:04:05 μμ »
να ρωτησω κατι;ειμαι και γω ζεπ και θα ηθελα να ρωτησω εμεις αναρρωτικες μπορουμε να παρουμε επειδη ειμαστε εσπα;και αν ναι πως;συγγνωμη λιγο για το ακυρο απλα δεν ηξερα που αλλου να ρωτησω

Αποσυνδεδεμένος euaggelia02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικό υλικό για τμήμα υποδοχής δημοτικού
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 06:11:47 μμ »
καλησπερα! εγω περσι που ημουν αναπληρωτρια πληρους ωραριου εσπα, μπορουσα να παρω αναρρωτική κανονικά οπως ολοι, μονο που κ για μια μερα επρεπε να φερω χαρτι απο γιατρο, ενω οι μονιμοι υπογραφουν μονοι τους για μια μερα! αυτη τουλαχιστον ηταν η διαφορα περσι που ξερω!(σιγουρα δικαιουσαι αναρρωτική)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.