*

Αποστολέας Θέμα: μεταπτυχιακο στο marcony  (Αναγνώστηκε 4925 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mairoula-g

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μεταπτυχιακο στο marcony
« στις: Ιούλιος 05, 2013, 01:35:59 μμ »
Καλημερααα!! Θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις για το μεταπτυχιακο της εκπαιδευτικης ηγεσιας και αναδυομενων τεχνολογιων στο marcony που ειναι εξ αποστασεως! Ξερω οτι περιμενουν την αναγνωριση ακομα αλλα γενικα αναγνωριζεται το ιδιο οπως ενα μεταπτυχιακο κανονικης παρακολουθησης? Γιατι μου κανει εντυπωση που ειναι τοσο φτηνο και καλο! Ευχαριστω πολυ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: μεταπτυχιακο στο marcony
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:25:02 »

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μεταπτυχιακο στο marcony
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 05, 2013, 01:56:39 μμ »
Γεια σου, ,mairoula-g.
Έχουμε ανοίξει θέμα για το marconi university εδω: http://www.pde.gr/index.php?topic=28575.0
Εάν θές μετέφερε και εκει το μηνυμα σου γιατι υπάρχουν και παιδιά που είναι ήδη γραμμένα στο marconi οπότε θα μπορούν να σου πουν περισσοτερα.
Σε γενικές γραμμές, και εγω γνωρίζω ύστερα απο δικη τους πληροφορήση μεσα στον Ιουνιο, οτι το πανεπιστήμιο ειναι αναγνωρισμένο ως οματαγές με το δικό μας ΕΑΠ και οτι αναμένουν την κάθε μια πραξη αναγνωρισης ξεχωριστά για κάθε πρόγραμμά τους.(και εγω αυτο αναμένω για να γραφτω)
Αυτό συμβαίνει γιατι ειδικά για την περίπτωση της ελλάδας θεσπίσθηκε η γραπτη δια ζώσης εξέταση σε ολα τα μαθήματα, ώστε να μπορούμε να πάρουμε την αναγνώριση του ΔΟΑΤΑΠ. Επιλέον, για τα προπτυχιακά του προγράμματα Το Marconi University προς διευκόλυνση τις ισοτιμίας των προπτυχιακών του προγραμμάτων προχώρησε στην αναδιάρθρωση τους. Τα προγράμματα αποτελούνται πλέον από 2 κύκλους σπουδών. Ο πρώτος διαρκεί 3 χρόνια και απονέμει Bachelor και ο δεύτερος διαρκεί 2 χρόνια και απονέμει Master.
Τα χρήματα είναι λίγα (2.500ευρω) μονον για τους έλληνες και κύπριους φοιτητές. Η κανονική τιμή των μαστερ ειναι πάνω απο 4.000ευρω.Απλά λόγω της οικονομικής κρίσης (και δεδομένου του μεγαλου ανταγωνισμού) προσφέρουν ανταγωνιστικά διδακτρα. Σε επίπεδο σπουδών δεν νομίζω να υστερεί απο κάποιο άλλο πανεπιστήμιο. Είναι αναγνωρισμένο πανεπιστημιο και στην Ιταλία και στην Ελλάδα. Τέλος, φιλη μου που ενδιαφερεται για το μαστερ στην εκπαιδευση της ειχαν πει οτι ειναι στο σχεδιασμό να το προσφέρουν και στην ελληνική γλώσσα, όπως ακριβώς έκαναν και με το ΜΒΑ πρόγραμμα.   

Αποσυνδεδεμένος mairoula-g

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μεταπτυχιακο στο marcony
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 13, 2013, 12:47:01 πμ »
ευχαριστω παρα πολυ. Σε τελευταια μου επικοινωνια μαζι τους απο οτι καταλαβα δεν προλαβαινουμε την προθεσμια τον Αυγουστο για την αναγνωριση και μετα μαλλον τα διδακτρα ανεβαινουν! Και παλι ευχαριστω πολυ :)

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μεταπτυχιακο στο marcony
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 21, 2013, 02:20:01 μμ »
ευχαριστω παρα πολυ. Σε τελευταια μου επικοινωνια μαζι τους απο οτι καταλαβα δεν προλαβαινουμε την προθεσμια τον Αυγουστο για την αναγνωριση και μετα μαλλον τα διδακτρα ανεβαινουν! Και παλι ευχαριστω πολυ :)

mairoula-g τα νέα δίδακτρα του Πανεπιστημίου για το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014 παραμένουν στα 2.500ευρω για τους έλληνες φοιτητές που θα παρακολουθήσουν μαστερ, επομένως δεν επηρεαζόμαστε απο το παράγοντα δίδακτρα. http://www.unimarconi.it/unigre/tasse_universitarie/206
Πότε μίλησες μαζί τους?Ρώτησες για την αναγνώριση κάθε μαστερ απο το ΔΟΑΤΑΠ???
Γενικά στο ΔΟΑΤΑΠ αυτο το διάστημα αλλάζουν τα διοικητικά συμβούλια και γι αυτό ίσως να υπάρχει καθυστέρηση στην ονομαστική αναγνώριση του κάθε μαστερ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: μεταπτυχιακο στο marcony
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:25:02 »

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μεταπτυχιακο στο marcony
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:35:20 μμ »
Υπάρχει κάποιος που το έχει αρχίσει να μας ενημερώσει τι γίνεται ;  με την κατάθεση της αίτησης αρχίζει και το πρόγραμμα ; Ισχύει οτι τα δίδακτρα θα είναι σταθερά στα 2500 ευρώ για το μεταπτυχικαό και για το 2013-2014 ή θα βρεθούμε προ εκπλήξεως όσοι από εμάς καθυστερούμε την εγγραφή περιμένοντας την απόφαση αναγνώρισης ;

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μεταπτυχιακο στο marcony
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 09:03:06 μμ »
Και εγω περιμένω την αναγνώριση για να εγγραφώ.
Γιατι καθυστερεί όμως τοοοοοοοσο πολύ??
Μακάρι να μην ανένουν τα δίδακτρα..

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μεταπτυχιακο στο marcony
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 04:02:26 μμ »
Nα ρωτήσω κάτι αν ξερετε??αν γραφτώ στο προγραμμα ψυχολογίας θα μπορέσω να το τελειώσω σε 3 χρόνια και να ειμαι εντάξει-δεν μιλάω για την χαζο ελλαδα-αλλα με ενδιαφέρει να φυγω εξωτερικό για εγρασία..χωρίς να κανω και μεταπτυχιακό;;ειμαι φιλόλογος και θα κάνω τωρα το ΠΜΣ σχολικής ψυχολογίας..αλλα θα ήθελα να κανω και ενα bachelor..

Αποσυνδεδεμένος valentino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μεταπτυχιακο στο marcony
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 10:09:08 μμ »
Nα ρωτήσω κάτι αν ξερετε??αν γραφτώ στο προγραμμα ψυχολογίας θα μπορέσω να το τελειώσω σε 3 χρόνια και να ειμαι εντάξει-δεν μιλάω για την χαζο ελλαδα-αλλα με ενδιαφέρει να φυγω εξωτερικό για εγρασία..χωρίς να κανω και μεταπτυχιακό;;ειμαι φιλόλογος και θα κάνω τωρα το ΠΜΣ σχολικής ψυχολογίας..αλλα θα ήθελα να κανω και ενα bachelor..
σε 3 χρόνια δε νομίζω να το τελειώσεις....βάλε ακόμα 1 σίγουρα!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 372
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.244 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.