*

Αποστολέας Θέμα: Υπεύθυνος Εργαστηρίου  (Αναγνώστηκε 15943 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geper

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Υπεύθυνος Εργαστηρίου
« στις: Ιανουάριος 18, 2012, 10:58:13 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα.

Ανοίγω νέο θέμα, διότι αν και θυμάμαι ότι κάπου υπήρχε μικρή σχετική συζήτηση αδυνατώ να τη βρω.
Το ερώτημα του συναδέλφου lens888 για το αν δεχτήκατε τελικά να γίνετε υπεύθυνοι εργαστηρίου (http://www.pde.gr/index.php?topic=24673.182) είναι και δική μου απορία και θα ήθελα τις γνώμες και τα σχόλιά σας.

Το πρόβλημά μου είναι ότι από τη μία ΔΙΑΦΩΝΩ σε μεγάλο μέρος της εγκυκλίου (αν και αναφέρονται και κάποια αυτονόητα) και από την άλλη δε θα ήθελα να δημιουργηθούν προβλήματα με το Διευθυντή, με τον οποίο παρεπιπτόντως έχουμε καλή συνεργασία.

Δε μου αρέσει να φτάνω στα άκρα όμως πραγματικά δε θα ήθελα να υπογράψω με αυτούς τους όρους.

Υπάρχει κάπου η χρυσή τομή και βάσει της εμπειρίας σας τι θα με συμβουλεύατε να κάνω;

Όλα θα πάνε καλά στο τέλος. Αν δεν πάνε καλά, δεν είναι το τέλος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπεύθυνος Εργαστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:19:40 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2363
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος Εργαστηρίου
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 11:51:43 πμ »
Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον!!!
Υποχρεωνόμαστε να αναλάβουμε ότι αναφέρεται στην εγκύκλιο.
Τουλάχιστον εγώ έχω λιώσει!
Όποιος καταφέρει να το αποφύγει νόμιμα παρακαλώ να ενημερώσει.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος FKark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος Εργαστηρίου
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 03:42:39 μμ »
Ο Κανονισμός αναφέρει ότι ο Υπεύθυνος ορίζεται (με απόφαση του Συλλόγου διδασκόντων - όχι χρίσμα του Διευθυντή) στην αρχή του σχολικού έτους. Αν δεν έρθει άλλο έγγραφο στο σχολείο που να λέει ότι πρέπει στη μέση της χρονιάς να οριστεί κάποιος υπεύθυνος νομίζω ότι δεν χρειάζεται να αναλάβουμε. Επίσης σύμφωνα με τον Κανονισμό απλά έχουμε προτεραιότητα, εννοείται ότι μπορούμε να αρνηθούμε.

Εγώ προσωπικά δεν έχω αναλάβει. Στον διευθυντή (με τον οποίο έχω πολύ καλή συνεργασία) εξήγησα ότι την "τεχνική υποστήριξη" έτσι κι αλλιώς θα την κάνω, όπως την έκανα και πριν βγει ο κανονισμός, αλλά τη χαρτούρα και την ευθύνη δεν την αναλαμβάνω - ειδικά χωρίς όφελος όπως λέει ο κανονισμός. Του εξήγησα για την τρίωρη απασχόληση που ισχύει στη Δ/θμια. Του εξήγησα επίσης ότι αν εγώ αναλάβω θα δημιουργηθεί προηγούμενο για την επόμενη χρονιά και όποιον συνάδελφο πάει στη θέση μου. Φάνηκε να καταλαβαίνει  :) και δεν μου το έχει ξαναπεί από τότε....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2012, 04:08:09 μμ από FKark »

Αποσυνδεδεμένος geper

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος Εργαστηρίου
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 20, 2012, 06:31:49 μμ »
Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας για τις απαντήσεις!

Ακόμα εκκρεμεί το θέμα, θα δούμε από την άλλη βδομάδα. Έχω αποφασίσει κι εγώ να συζητήσω και να εξηγήσω στο διευθυντή και από κει και πέρα έχει ο Θεός.

Όποιος καταφέρει να το αποφύγει νόμιμα παρακαλώ να ενημερώσει.
Απάντησε ο FKark σ'αυτό, ισχύει ότι απλά έχουμε προτεραιότητα, άρα μπορούμε να αρνηθούμε νόμιμα. Δεν ξέρω όμως πόσοι αρνήθηκαν τελικά.
Θα με ενδιέφερε να έχω μια εικόνα - ίσως αν θελήσουν ν' απαντήσουν κι άλλοι να γίνει πιο ξεκάθαρο.  :)
Όλα θα πάνε καλά στο τέλος. Αν δεν πάνε καλά, δεν είναι το τέλος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπεύθυνος Εργαστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:19:40 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος Εργαστηρίου
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 09:55:16 πμ »
Θεωρώ μεγάλη κοροιδία αλλά και αδικία έναντι των υπόλοιπων συναδέλφων, οι υπεύθυνοι εργαστηρίων (πληροφορικής, φυσικής) να έχουν 3 ώρες μειωμένο διδακτικό ωράριο.
Μην μου πει κανείς ότι αφιερώνει 3 ώρες την εβδομάδα για το εργαστήριο. Μην κοροιδευόμαστε. Ειδικά της φυσικής που τα παιδιά τα πάνε εκεί 1 -2 φορές τον χρόνο να τους δείξουν κάτι.

Τότε γιατί να μην έχει μειωμένο διδακτικό ωράριο και ο υπεύθυνος τμήματος που καθημερινά μετράει απουσιολόγια, και καταχωρεί στο Myschool;

Και ναι να παραδεχτώ ότι όντως ο Φυσικός ή ο πληροφορικός χρειάζεται 3 ώρες την εβδομάδα στο εργαστήριο (που σπάνια συμβαίνει) Για να είμαστε δίκαιοι λοιπόν, το σωστό θα ήταν ο υπεύθυνος εργαστηρίου να έχει απαλλαγή από κάθε άλλο εξωδιδακτικό καθήκον. Το εξωδιδακτικό καθήκον του δηλαδή να είναι η συντήρηση του εργαστηρίου!

Ωραία παραθυράκια έχουν βρει οι πληροφορικοί. 3 ώρες μείον στο διδακτικό τους ωράριο για να ξεσκονίζουν το εργαστηριο, αναλαμβάνουν και συντονιστες project (αλλες 2 ώρες μείον) που δεν κάνουν ουσιαστικά τίποτα, σύνολο 5 ώρες μείον! μια χαρά σας βρίσκω! και αν σας πει κάποιος ότι κόλλησε κάποιος εκτυπωτής λέτε ότι δεν είναι δουλειά δική σας να κάνετε τεχνική υποστήριξη του σχολείου. Να αφιερώσετε χρόνο από τις -5 ώρες που άδικα έχετε στο ωράριό σας, και να φτιάξετε και κανέναν υπολογιστή.

Όλα αυτά (όπως και το Project) επινοήθηκαν για να "βγάζουν" ωράριο κάποιες ειδικότητες.

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος Εργαστηρίου
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 11:38:01 πμ »
Εγώ θεωρώ μεγάλο λάθος και αδικία προς συναδέλφους τη γενίκευση που κάνεις, ορμώμενος ίσως από συγκεκριμένες περιπτώσεις.
Θα μπορούσα να σου αντιπαραθέσω άλλες τόσες, πχ:
«Μη μου πει κανείς ότι ο υπεύθυνος τμήματος μετράει καθημερινά απουσίες και τις καταχωρίζει στο myschool. Μην κοροϊδευόμαστε. Οι πιο πολλοί τις μετράνε μια στο τόσο και μετά πάνε στον "πληροφορικάριο" να τους τις περάσει. Άντε, το πολυ πολύ κάθονται και του τις διαβάζουν»
Αυτή είναι μια επίσης γενικευτική άποψη που πιθανότατα δεν θα συμβαίνει στο σχολείο σου, αλλά σε πληροφορώ ότι είναι πολύ συνηθισμένη.
Όπως επίσης υπεύθυνοι εργαστηρίων που αφιερώνουν όχι 3, αλλά πάνω από 3 ώρες στο εργαστήριό τους.
Ή υπεύθυνοι εργαστηρίων που είναι και υπεύθυνοι myschool (προσωπικό - αναθέσεις- άδειες - μαθητές - εγγραφές - μετεγγραφές - βαθμολογία - χαρακτηρισμός διαγωγής, φοίτησης, απόλυσης, έκδοση απολυτηρίων, έκδοση βεβαιώσεων πρόσβασης, "βγάλε μου ένα κατάλογο του Α2 γιατί αυτόν που μου έδωσες χτες τον έχω στην κόκκινη τσάντα"), υπεύθυνοι ηλεκτρονικής παραλαβής αιτήσεων - δηλώσεων συμμετοχής στις πανελλήνιες. υπεύθυνοι έκδοσης προσωπικών κωδικών ηλεκτρονικής υποβολής μηχανογραφικών, υπεύθυνοι υποστήριξης μαθητών κατά την υποβολή μηχανογραφικών, υπεύθυνοι ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, υπεύθυνοι ιστοσελίδας και υπεύθυνοι για τη λειτουργία κάθε συσκευής στο σχολείο που μπαίνει στην πρίζα.
(συν ότι φέρουν οι συνάδελφοι από το σπίτι πολλές φορές).
Κάποιοι πάνε στο σχολείο 8.15 και φεύγουν 2.30 με δουλειά για το σπίτι.
Για την ερευνητική εργασία, το δίωρο δεν δίνεται στον "συντονιστή των project".
Δίνεται για να "υποστηρίζεται τεχνικά" όπως λέει η εγκύκλιος το έργο των άλλων συναδέλφων, από το να μάθεις στα παιδιά πως να κάνουν γραφικές παραστάσεις από τα ερωτηματολόγια, να ενοποιήσουν τμήματα εργασιών από διαφορετικά αρχεία σε ένα με κοινή μορφοποίηση, να χρησιμοποιούν powerpoint, και "λίγο γρήγορα συνάδελφε γιατί στο άλλο project έβαλε το παιδί ένα στικάκι και ένας ιός μας τα έσβησε όλα"  ή "άλλαξα το κουμπάκι του τροφοδοτικού από το 220V στο 110V και το 'κομπιούτερ' έκανε μπαμ, που να το φανταστώ".
Φυσικά πολλές διευθύνσεις δεν εγκρίνουν καν το δίωρο, όπως η Β' Αθήνας που είμαι εγώ, αλλά οι συνάδελφοι όντως χρειάζονται πολύ συχνά κάτι και πηγαίνω.
Περιπτώσεις σαν την παραπάνω γνωρίζω προσωπικά πολλές και αποτελώ σε σημαντικό μέρος μια από αυτές.
Ανάμεσα σε αυτές και αυτό που περιγράφεις εσύ συνάδελφε, θα είναι κατανεμημένες οι υπόλοιπες σε όλο το ενδιάμεσο φάσμα.
Αλλά είναι λίγο άδικο να δημιουργείς κλίμα, όπως θα το έχεις νιώσει και εσύ όταν ακούς στον περίγυρό σου:
"Α, εσείς οι καθηγητές κάθεστε, πληρώνεστε και δεν κάνετε τίποτα".
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2015, 11:58:53 πμ από gf »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος Εργαστηρίου
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 01:11:19 μμ »
killbill, σταξε και αλλη χολη, μπορεις...

λοιπον, απαντω για τον υπευθυνο εργαστηριου πληροφορικης:
οι 3 ωρες στο ωρολογιο προγραμμα αφιερωνονται για την συντηρηση, ενημερωση και καθε λογης εργασια που απαιτει ενα εργαστηριο υπολογιστων που τις περισσοτερες φορες ειναι απαρχαιωμενο με συχνες βλαβες σε hardware και δυσλειτουργιες στα windows οποτε και απαιτειται μεχρι και format.
τα "ξεσκονισματα" που λες δειχνουν ΠΟΟΟΟΟΣΟ ασχετος εισαι με τους υπολογιστες που νομιζεις οτι ειναι μιξερ που το ανοιγεις και το κλεινεις απλα.
παρε διαβασε την εγκυκλιο με τα καθηκοντα του υπευθυνου εργαστηριου και αν μπορεις να τα κανεις εσυ αυτα σου χαριζω το 3ωρο.
http://dide.ilei.sch.gr/keplinet/downloads/Kanonismos_SEPEHY.pdf

ααα, και μην ξεχνιομαστε οτι το εργαστηριο το χρησιμοποιουν τοσες αλλες ειδικοτητες που δεν τους καιγεται καρφι οταν κατι χαλασει εκεινη την ωρα που κανουν μαθημα. φανταζεσαι να μην υπηρχε υπευθυνος εργαστηριου; τα μηχανηματα θα ηταν μονιμως χαλασμενα και δεν θα μπορουσε να κανει κανενας μαθημα εκει με οτι αυτο συνεπαγεται.

για το 2ωρο του συντονιστη project που λες σου απαντησε μια χαρα ο gf. εγω απλα θα προσθεσω ξανα οτι εισαι ασχετος με το θεμα γιατι δεν το γνωριζεις.

τελος, οσον αφορα για το service των λοιπων υπολογιστων του σχολειου δειχνει ξανα ποσο ασχετος εισαι γιατι εχεις μπερδεψει τον καθηγητη που διδασκει πληροφορικη με τον τεχνικο εταιρειας service υπολογιστων. αλλο το ενα αλλο το αλλο. μηπως θες να σου φτιαξουμε και το φωτοτυπικο;
εγω προσωπικα εφ'οσον εχω χρονο θα κοιταξω να δω αν υπαρχει δυνατοτητα να φτιαξω καποιο μηχανημα. οχι ομως να μου το απαιτεις λες και το εχω χρεωθει! προφανως και ΔΕΝ ειναι δουλεια μας η τεχνικη στηριξη του υπολοιπου σχολειου. ΒΡΕΣ μου μια οδηγια που το δειχνει αυτο να ανακαλεσω. αμ δεν θα βρεις... ενημερωσου και μετα κανε κριτικη  :-X

το να γκρινιαζεις για τις εξωδιδακτικες εργασιες οπως του υπευθυνου τμηματος δειχνει ποσο ανημποροι ειναι καποιοι να κανουν εστω και αυτο το απλο πραγμα. δωσε μου εμενα υπευθυνο τμηματος και παρε εσυ myschool, εργαστηριο πληροφορικης, στατιστικα, πρωτοκολλο, ενημερωση συλλογου με e-mails και οτι αλλο γραφειοκρατικο υπαρχει.
αμαν πια με τις κλαψες μερικων...
α, και για να σε βοηθησω να τα βγαλεις περα με το δυσκολο εργο του υπευθυνου τμηματος, το myschool επιτρεπει την εισαγωγη απουσιων στο τελος καθε τριμηνου/τετραμηνου. δεν το απαιτει καθημερινα το συστημα παρα ο σαδιστης σας δ/ντης.οποτε θα μπεις στο συστημα να τις περασεις 2 ή 3 φορες τον χρονο... κουραστηκες ε;


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2015, 01:17:29 μμ από sliver »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος Εργαστηρίου
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 02:43:45 μμ »
Υπάρχουν υπεύθυνοι εργαστηρίου που κάνουν πάρα πολλά πράγματα και ασχολούται περισσότερο από 3 ώρες την εβδομάδα. Όμως έχω γνωρίσει και άλλους που δεν κάνουν σχεδόν τίποτε. Σαφώς και αν είσαι σωστός στις υποχρεώσεις σου το τρίωρο θα το φας (και βάλε).

Έχω υπάρξει για αρκετά χρόνια υπεύθυνος εργαστηρίου (χωρίς μείωση ωραρίου - κακώς, γιατί μου έτρωγε πάρα πολλές ώρες) και έχω γνωρίσει και αρκετούς άλλους υπεύθυνους. Όντως, κάποιοι ήταν "πέρα βρέχει".

Όσον αφορά την τεχνική υποστήριξη στο Project, ίσως και να έχει και δίκιο ο killbill. Συνήθως δεν κάνεις και πολλά. Ίσως δεν εφαρμόζεται σωστά... Παρόλα αυτά δεν ξέρω γιατί θα πρέπει η μία ειδικότητα να τα βάζει με την άλλη.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2015, 02:46:11 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος Εργαστηρίου
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 06:35:13 μμ »
δωσε μου εμενα υπευθυνο τμηματος και παρε εσυ myschool, εργαστηριο πληροφορικης, στατιστικα, πρωτοκολλο, ενημερωση συλλογου με e-mails και οτι αλλο γραφειοκρατικο υπαρχει.
Πολύ ευχαρίστως, α μην ξεχάσεις όμως να μου δώσεις και τις -5 ώρες στο διδακτικό ωράριο έτσι, που ούτε το ανέφερες!
Δώσε μου 5 ώρες μείον στο ωράριό μου και φόρτωσέ με με ότι θες! πολύ ευχαρίστως!


Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος Εργαστηρίου
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 09:40:01 μμ »
.......παρε εσυ myschool, εργαστηριο πληροφορικης, στατιστικα, πρωτοκολλο, ενημερωση συλλογου με e-mails και οτι αλλο γραφειοκρατικο υπαρχει.

Για να δεις ότι τελικά εσύ είσαι ο άσχετος, οι 3 ώρες μειωμένου ωραρίου αφορούν το εργαστήριο πληροφορικής και όχι όλα αυτά που αναφέρεις. Είσαι εκτός θέματος. Δικαιολογείς τις 3 ώρες με άσχετα με τον νόμο καθήκοντα.

Συμφωνώ πάντως μαζί σου ότι ναι όχι 3 αλλά 5 ώρες μειωμένου ωραρίου θα έπρεπε να έχει ένας πληροφορικός αν είναι να κάνει όλο το Myschool και όλα τα παραπάνω που αναφέρεις. Μαζί σου είμαι! Ο νόμος όμως τις 3 ώρες τις αναφέρει για το εργαστήριο.

3 ώρες όμως την εβδομάδα για το εργαστήριο πληροφορικής και 3 ώρες οι φυσικοί για το εργαστήριο Φυσικής είναι υπερβολή! Μην κοροιδευόμαστε. Περνάει κανείς 3 ώρες στο εργαστήριο φυσικής?
Αν είναι τόσο διαλυμένα τα εργαστήριο όπου θες για έναν χρόνο να αφιερώνεις 3 ώρες κάθε βδομάδα τότε έχετε δίκιο! δεν νομίζω ότι αυτή είναι η πραγματικότητα όμως...

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος Εργαστηρίου
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 11:42:03 μμ »
Πολύ ευχαρίστως, α μην ξεχάσεις όμως να μου δώσεις και τις -5 ώρες στο διδακτικό ωράριο έτσι, που ούτε το ανέφερες!
Δώσε μου 5 ώρες μείον στο ωράριό μου και φόρτωσέ με με ότι θες! πολύ ευχαρίστως!

που τις βρηκες τις 5 ωρες; βαζεις και ωρες απο την τεχνικη βοηθεια στα project; αφου αυτες οι ωρες δεν ειναι εξωδιδακτικη απασχοληση!!!
μην τυχον ομως χαλασει υπολογιστης στο εργαστηριο και μου φωναζεις τεχνικο απεξω. εσυ θα τον φτιαξεις...  ;D

Για να δεις ότι τελικά εσύ είσαι ο άσχετος, οι 3 ώρες μειωμένου ωραρίου αφορούν το εργαστήριο πληροφορικής και όχι όλα αυτά που αναφέρεις. Είσαι εκτός θέματος. Δικαιολογείς τις 3 ώρες με άσχετα με τον νόμο καθήκοντα.

εσυ εχεις μπερδευτεις με τις ωρες,ουτε ειμαι εκτος θεματος και εξηγω:
εσυ γκρινιαζες για εξωδιδακτικη σου απασχοληση και στην τελευταια παραγραφο του μηνυματος μου ανεφερα εξωδιδακτικες ασχολειες που αναλαμβανει συνηθως ο πληροφορικος διαχωριζοντας τες σαφως απο το 3ωρο του εργαστηριου. σαφως και δεν εχουν σχεση με το εργαστηριο. οι 3 ωρες αφορουν μονο την φροντιδα του εργαστηριου. αν καταλαβες αλλιως, γραψε λαθος.

και για να το επεξηγησω ξανα, εννοω οτι δεν εχω προβλημα να εχω μονο υπευθυνος τμηματος και να αφησω ολα αυτα που εγραψα, προφανως και το 3ωρο. κσι η πραγματικοτητα ειναι οτι αρκετες ειδικοτητες παιρνουν ΜΟΝΟ υπευθυνοι τμημτατος

Συμφωνώ πάντως μαζί σου ότι ναι όχι 3 αλλά 5 ώρες μειωμένου ωραρίου θα έπρεπε να έχει ένας πληροφορικός αν είναι να κάνει όλο το Myschool και όλα τα παραπάνω που αναφέρεις. Μαζί σου είμαι! Ο νόμος όμως τις 3 ώρες τις αναφέρει για το εργαστήριο.

3 ώρες όμως την εβδομάδα για το εργαστήριο πληροφορικής και 3 ώρες οι φυσικοί για το εργαστήριο Φυσικής είναι υπερβολή! Μην κοροιδευόμαστε. Περνάει κανείς 3 ώρες στο εργαστήριο φυσικής?
Αν είναι τόσο διαλυμένα τα εργαστήριο όπου θες για έναν χρόνο να αφιερώνεις 3 ώρες κάθε βδομάδα τότε έχετε δίκιο! δεν νομίζω ότι αυτή είναι η πραγματικότητα όμως...


δεν γνωριζω τι συμβαινει με τα εργαστηρια φυσικης και σου απαντω μονο για της πληροφορικης.
αν ακομα δεν εχεις πειστει για την αναγκη του 3ωρου, σκεψου το ιδιο παραδειγμα που χρησιμοποιησες με τον χαλασμενο εκτυπωτη του σχολειου σας. αν δεν εχεις καποιον υπευθυνο καθηγητη για το εργαστηριο, το οποιο χρησιμοποιειται για μαθημα, να επιδιορθωνει και να αναβαθμιζει τυχον βλαβες δινοντας του και καποιες ωρες για να μην μεσημεριαζει εκει, τοτε θα αναγκαστεις να πληρωνεις τεχνικο απ'εξω.

το να βαζεις ευθεως την ταμπελα του αργομισθου σε εναν ολοκληρο κλαδο ειναι το λιγοτερο εμετικο. αν σου εχουν τυχει περιπτωσεις που παρα το 3ωρο, το εργαστηριο ειναι μεσα στις αραχνες τοτε απλα σκεψου οτι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι. οι περισσοτεροι πληροφορικοι τον τιμανε τον ρολο του υπευθυνου.

τελος θα περιμενα σε μια γονιμη κουβεντα να παρουσιασεις πιο σοβαρα επιχειρηματα απο του τυπου: "μην κοροιδευομαστε"
εκτος και αν ειναι επιχειρημα σου το οτι επειδη εσυ ως υπευθυνος τμηματος δεν εχεις μειωση ωραριου τοτε να μην εχουν και οι υπευθυνοι εργαστηριου... ::) αν ναι, τοτε ξανασκεψου το γιατι συγκρινεις αγγουρια με μπανανες
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2015, 12:02:51 πμ από sliver »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος Εργαστηρίου
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 04:16:20 μμ »
Εμενα για 4 ωρες με στελνουν 20χιλιομετρα μακρυα να συμπληρωσω ωραριο.δυστυχως δεν υπαρχουν για ολους τους κλαδους παραθυρα να εξοικονομουμε 5ωρες απο το διδακτικο ωραριο.μπορει να υπαρχουν καποια προβληματα καποιες στιγμες σε ενα εργαστηριο.ομως για εναν ολοκληρο χρονο να εχεις 3ωρες μειον απο το διδακτικο ωραριο  καθε βδομαδα και αλλες δυο ως συντονιστης ππροτζεκτ ειναι υπερβολη.ειδικα οι 2ωρες την βδομαδα για ολοκληρη τη χρονια του υπευθυνου προτζεκτ ειναι κοροιδια .για να μην πω για το εργαστηριο φυσικης.άλλα προνομοια εκει!

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος Εργαστηρίου
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 04:36:45 μμ »
https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CC0QFjACahUKEwiovfGvt6vIAhVHWxQKHdRhAjw&url=http%3A%2F%2Fdide.zak.sch.gr%2Fanakoinoseis%2F12_9_2014_odhgies_gia_ereynitiki_ergasia_GEL_2014_15.doc&usg=AFQjCNG88-cn8pr9WM00mEihIdLNCbK4vw&sig2=7otpPs9TgzHhUpSmvYx3Ug&bvm=bv.104317490,d.d24&cad=rja

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%85%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-project-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%84%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%BB


http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/gymnasia/1565-odhgies-mathimata-viwmatikes-draseis-gymnasio.html

λοιπον killbill , στα παραπανω ειναι οι οδηγιες για τα project σε γυμνασιο, λυκειο, επαλ. πες μου please, ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΟ λεει οτι ο πληροφορικος παιρνει 2 ωρες μειωση ως συντονιστης project;  ::) ::) ::)
υπαρχει καπου και δεν το βλεπω; θα σκασω!

για το 3ωρο του εργαστηριου ειτε σου φαινεται κοροιδια ειτε οχι, ειναι απαραιτητο. μην ξαναγραφω παλι τα ιδια.
στο δημοτικο που εχω κανει καποιες χρονιες και δεν υπαρχει εκει αυτη η 3ωρη μειωση (ακομα σε πιλοτικη φαση ειναι εκει η πληροφορικη) , σε ενημερωνω οτι τις πρωτες βδομαδες μαθηματος, αφηνω τα παιδια να παιζουν και ασχολουμαι με τους υπολογιστες που εχουν τρομερα προβληματα γιατι δεν προλαβαινω να ασχοληθω. εκτος και αν πρεπει να πηγαινω τα απογευματα.
μεσα στην χρονια μου ζητανε οι δασκαλοι να εγκαταστησω οτι προγραμμα μπορεις να φανταστεις για να εφαρμοζουν τα ΤΠΕ Β επιπεδου σεμιναρια τους και φυσικα οι βλαβες απο ιους και κακη χρηση υλικου ειναι ατελειωτες. δεν θες 3 ωρες; αντε να το κανουμε 2 ωρες. τι θες; να το καταργησουμε εντελως και να κανουμε τα μαθηματα με μαρκαδορο στον πινακα αφου θα ειναι μονιμως χαλασμενοι οι υπολογιστες και δεν θα τους φτιαχνει κανεις; γιατι δεν θα προλαβαινω να επιδιορθωνω υπολογιστες εργαστηριου, να ασχολουμαι με myschool, να στηνω ιστοσελιδες σχολειου, να φτιαχνω διαβιβαστικα και εγγραφα επειδη δεν ξερει ο δ/ντης...

τελος, και εμενα μου εχει τυχει να με στελνουν και για 4 ή 5 ωρες σε αλλο σχολειο να συμπληρωνω ωραριο και δεν καταλαβαινω ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ. δηλαδη αν κοπει το 3ωρο απο το εργαστηριο, θα σταματησουν να σε στελνουν για 4 ωρες 20χλμ μακρια; ας σοβαρευτουμε επιτελους. 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2015, 04:42:31 μμ από sliver »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Υπεύθυνος Εργαστηρίου
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 04:48:20 μμ »

Λοιπόν, στο σύλλογό μας ξέσπασε πόλεμος γιατί και ο καθηγητής Γαλλικών υστερούσε 2 ώρες σε διδακτικό ωράριο και θα τον διέθεταν σε άλλο σχολείο μόνο για δύο ώρες, και διεκδικούσε και αυτός το χρυσό 2ωράκι για τον συντονιστή προτζεκτ (δηλαδή τον συνονιστή τσουγγράνας). Ο πληροφορικός μας έδειξε αυτό με βάση το οποίο (παράγραφος Β) ο πληροφορικός του σχολείου δικαιείται το χρυσό 2ωρο και το πήρε. Έτσι μου λύθηκε και εμένα η απορία γιατί κάθε χρόνο το έπερνε ο πληροφορικός. Απλά δεν είχε τύχει κάποιος άλλος να το διεκδικήσει.

Όσον αφορά τους υπεύθυνους εργαστηρίου Φυσικής ένα έχω να πω: ας πηγαίνατε καλύτερα 3 ώρες την εβδομάδα τα παιδιά στο εργαστήριο Φυσικής να τους δείξετε 5 πράγματα! αυτό είναι υπευθυνότητα και όχι να είσαι υπεύθυνος για κάτι που το χρησιμοποιείς 1-2 φορές τον χρόνο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.