*

Αποστολέας Θέμα: Διορίζονται οι εκπαιδευτικοί με αναπηρία 67% και 12 μήνες προϋπηρεσία.  (Αναγνώστηκε 237273 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

nickitol

  • Επισκέπτης



hey hey...

άλλο η διατύπωση "σκληρών" - με επιχειρήματα απόψεων από τα μέλη...
Μέχρι τώρα υπήρξαν τέτοιες και από τις δύο πλευρές.
'Αλλο ΌΜΩς η διατύπωση υβριστικών. Σε ένα φόρουμ κανενός είδους αγανάκτηση δεν νομιμοποιεί τέτοιου είδους τοποθετήσεις. Υπάρχει και το προσωπικό μήνυμα στην τελική, από τις αντιθέσεις προκύπτουν οι καλύτερες συνθέσεις, στο β' γύρο φάνηκε ότι οι συνομιλούντες έκαναν μια προσπάθεια να μπει ο ένας στη θέση του άλλου.

Θεωρώ σημαντικότερη απώλεια από εκείνη μιας θέσης εργασίας ή της υγείας... ότι είναι η "αξιοπρέπεια".

Αντε να μετριασουμε τους τονους.
Ουτως η αλλως περι οργης προκειται εκατερωθεν: Αλλοι εξοργιζονται γιατι υπαρχουν αναπηροι σε αυτο τον κοσμο και αλλοι επειδη υπαρχουν αναλγητοι. Σε καθε περιπτωση επιβαλλεται να συνυπαρξουν ανθρωποι και αναλγησια, οποτε ναι εχεις δικιο να μη διατυπωνουμε υβριστικα μηπως και παρεξηγηθει  ο αναλγητος.
 Τα υβριστικα σχολια  εναντιον μεριδας ανθρωπων μπορουν να ακουγονται ελευθερα ομως weakforce, αλλα οταν καποιος στρεφεται εναντιον αυτου που ειρωνευεται και περιφρονει καποιυς ατυχους στη ζωη ανθρωπους τοτε προσπαθουμε να τον βαλουμε στην ταξη και να του δινουμε και συμβουλες πως να μιλαει?
Ποια ειναι μεγαλυτερη βρισια? Η δικη μου που αποκαλει τον ΧΧ αναλγητο, ή η αποψη του ΧΧ που λεει καντε στην παντα αναπηροι γιατι μου τρωτε τη θεση??
 
Συμφωνω να υπαρχει επιπεδο στο φορουμ, αλλα οχι μονοπλευρο. Και αν καποιος θεωρησω οτι ειναι απαραδεκτος θα σχολιασω τα λεγομενα του   καταληλως και ας μου απαντησει και αυτος με οποιον τροπο θεωρει σωστο. Μονο που εγω σχολιαζω την απανθρωπια και την αναισθησια καποιου ενω αυτος που θα θιχτει θα μου απαντησει επειδη θα εχει θιχτει που  τον ειπα αναλγητο. Υπαρχει διαφορα δεν νομιζεις?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2011, 03:24:31 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

nickitol

  • Επισκέπτης
Βρε παιδια αν γνωριζετε ποιοι ειναι πεστε το! Αλλιως αν συλληβδην εξοστρακιζετε τους εχοντες πραγματικη αναγκη ειναι απαραδεκτο. Επισης εκει ακριβως στις χαραμαδες του ανθρωπισμου δεν κρυβονται οσοι ταχα μου τα εβαλαν με τους αναπηρους μαιμου, αλλα μηπως και οσοι στην ουσια τα εχουν με ολες τις ειδικες κατηγοριες επειδη τους "κλεβουν" τις θεσεις?
Βεβαιως και ειναι σοβαρο προβλημα οι αναπηροι μαιμου. Αλλα οπου να την πιασεις αυτην την κοινωνια βριθει: Φακελακια οι γιατροι, αστυνομικοι που πουλαν προστασια, εκπαιδευτικοι που κανουν ιδιαιτερα μαυρα, επιχειρηματιες που κλεβουν τον ΦΠΑ....ΚΑνενας δεν αναλογιζεται τις ευθυνες του , αλλα παντα κοιταει τους αλλους τι κανουν. Εδω βγαζετε τα ματια σας μεταξυ σας και ακομη οσοι ειχαν προυπηρεσια σας φταιγανε. Δεν τους αναγνωρισατε καμια προσπαθεια και ταχα μου δηθεν ηρθε το ΑΣΕΠ για να πειτε οτι ηρθε επιτελους η αξιοκρατια...ΕΠΕΙδη σας βολευει.....Εκει θα κολησετε στους αναπηρους τωρα?? Πετατε μια λασπη και τους παιρνει ολους η μπαλα, ελεος!!

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2011, 03:25:28 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος ΘΟΔΩΡΗΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Σωτήρη, σε αυτό που αναφέρεις για το επιπλέον ποσοστό διορισμού αναπήρων θα ήθελα να σου πω...πως ο συγκεκριμένος νόμος επί του προηγούμενου της Διαμαντοπούλου Υπουργού παιδείας, είχε την εξής συγκεκριμένη φράση " διορίζονται...πέραν των προβλεπομένων ποσοστών"...
Αυτό ήταν και άλλαξε. Να σου πω την αλήθεια δεν με χαλούσε καθόλου να το αφήσει έτσι. Κι εγώ θα διοριζόμουν σίγουρα ανεξαρτήτως συνθηκών...και άνθρωποι με τις ιδέες σου δεν θα ένιωθαν αδικημένοι και εξαπατημένοι από το κράτος.

Τέλος πάντων, λυπάμαι που μίλησα άσχημα έχουν δίκιο και τα άλλα παιδιά ότι δεν πρέπει να κρατάμε τέτοιους τόνους. Ζητώ συγγνώμη και ειλικρινά δεν έχω σκοπό να σε κάνω να λυπηθείς άτομα που έχουν πρόβλημα υγείας. Όπως σου ξανα είπα ποτέ δεν επικαλούμαι το πρόβλημα μου για εκμεταλλευτώ κάτι. Και τέλος, ναι, φυσικά υπάρχουν τα βλήματα που πάνε να πάρουν πλαστό χαρτί για να πάρουν τα προνόμια... Ναι ισχύει ίσως και σε αρκετό βαθμό. Αυτό όμως αν θέλουν αντιμετωπίζεται.

Και να σου αναφέρω ένα περιστατικό; Πρόσφατα πέρασα από επιτροπή ΙΚΑ για να με δουν και να κρίνουν αν μπορώ να πάρω ξανά ποσοστό 67% και άνω (κάθε δυο χρόνια πρέπει). Μου έβγαλαν 66% (πράγμα που σημαίνει ότι δεν μου αναγνωρίζουν κάτι προνομιακό) και στο χαρτί που έχω υπέγραψε γιατρός γυναικολόγος. Ναι γιατρός γυναικολόγος με εξέτασε εμένα με το πρόβλημα καρδιάς. Τέτοια άτομα είναι σε επιτροπές, τέτοια άτομα πάνε να πάρουν χαρτιά...Οπότε σε αυτό το κομμάτι, προφανώς και έχεις δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ

Επειδή ακούγονται διάφορες απόψεις και όλοι έχουμε από μια
υπάρχουν και ορισμένα πράγματα που είναι σταθερές και αυτό που είναι σταθερά είναι η ηθική μεριά.
Το σύνταγμα μας μιλάει για ειδική φροντίδα και κανείς δεν μπορεί να λέει ότι επειδή υπάρχουν κάποια λαμόγια πρέπει αυτή να κοπεί.
Ορθά το κράτος μεριμνά να βοηθήσει αυτούς τους ανθρώπους όπως και πρέπει να ελέγχει τυχών παρανομίες ορισμένων. Το αν θα το κάνει δίνοντας ποσοστό ή υπεραριθμίας ή οτιδήποτε αυτό μικρή σημασία παίζει.

Τέλος για το απίστευτο επιχείρημα ότι θα γίνει η εκπαίδευση 67% ανάπηρη, εγώ ψηφίζω να γίνει! Καλύτερα έτσι παρά 100% ανάλγητη.


-------------------------------------------------------------

Άρθρο 21 *
2. Πολύτεκνες οικογένειες, ανάπηροι πολέμου και ειρηνικής περιόδου, θύματα πολέμου, χήρες και ορφανά εκείνων που έπεσαν στον πόλεμο, καθώς και όσοι πάσχουν από ανίατη σωματική ή πνευματική νόσο έχουν δικαίωμα ειδικής φροντίδας από το Κράτος.
3. Το κράτος μεριμνά για την υγεία των πολιτών και παίρνει ειδικά μέτρα για την προστασία της νεότητας, του γήρατος, της αναπηρίας και για την περίθαλψη των απόρων.

* Σχετική Νομολογία Συμβουλίου της Επικρατείας Απ. 3348/1983
«Εκ του άρθρου 21 παρ. 2 του Συντάγματος δεν απορρέει ευθέως δικαίωμα προτιμήσεως των κεκτημένων την αναπηρικήν ιδιότητα προς κατάληψιν δημοσίων θέσεων, δοθέντος ότι η διάταξις αύτη, κατευθυντήριο χαρακτήρα έχουσα, απευθύνει απλώς υπόδειξιν προς τον νομοθέτην δια την λήψιν μέτρων υλοποιώντων την κρατικήν μέριμναν υπέρ των αναπήρων και λοιπών κατηγοριών πολιτών εχόντων ανάγκην ειδικής μερίμνης».

Πηγή
http://www.disabled.gr/lib/?p=6513

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Εδω βγαζετε τα ματια σας μεταξυ σας και ακομη οσοι ειχαν προυπηρεσια σας φταιγανε. Δεν τους αναγνωρισατε καμια προσπαθεια και ταχα μου δηθεν ηρθε το ΑΣΕΠ για να πειτε οτι ηρθε επιτελους η αξιοκρατια...

Στις χαραμάδες της αξιοκρατίας του ΑΣΕΠ κρύβονται οι έχοντες πρόσβαση στα θέματα (είτε απευθείας στους καθηγητάδες είτε δίνοντας αστρονομικά ποσά στο Μπόνια) και αρκετοί που πιστεύουν ότι αν χάσουν κάποιοι που δικαιωματικά έχει έρθει η σειρά τους το διορισμό τους θα ωφεληθούν οι ίδια με κάποιο τρόπο... Η έλλειψη στοιχειώδους κοινωνικής αλληλεγγύης μας χαρακτηρίζει απόλυτα ως λαό!

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
sotos81,  επειδη δεν ζω στην ελλαδα σταματα τις ανοησιες να λες οτι στην ευρωπη δεν υπαρχει αντιστοιχη η καλυτερη μεριμνα. Γενικευεις για να βγαλεις τα εσωψυχα σου. Δεν ειμαι ατομο με αναπηρια αλλα δεν ειμαι και γαιδουρι. Βαζεις τον εαυτο σου σου πανω απο ολα επειδη θεωρεις οτι σου στεκονται εμποδιο στο δρομο σου. Σε αλλες συνθηκες προκειμενου να γλυτωσουν το τομαρι τους ατομα σαν εσενα θα ηταν προδοτες, καταδοτες, εφιαλτες, αφου το τομαρι τους θα ειχε αξια και τιποτα αλλο περα απο αυτους..
Ο σκοπος που εγραψες οτι εγραψες δεν ειναι προφανως αυτοι που εχουν πλαστες βεβαιωσεις αλλα το συνολο των ατομων με αναπηρια και ειναι ντροπη σου. Αν εχει τετοια περιπτωση πεσει στην αντιληψη σου να πας να την καταγγειλεις επωνυμως ωστε να κανεις καλο και στους υπολοιπους και να μην κρυβεσαι εδω πισω απο την ανωνυμια. Επισης αν γνωριζεις τετοια ατομα μπορεις να τα απαριθμησεις ανα ειδικοτητα εδω, αλλιως εισαι σκετος συκοφαντης παλιανθρωπε.
Αν εκανα λαθος και εισαι πραγματι ανθρωπος με αληλεγγυη, με αισθηματα, με κατανοηση σε συνανθρωπους ζητω ταπεινα συγγνωμη, αλλιως αδικουνται τα τετραποδα..
[/

Τα διαγράφω όλα. Απλά αρνούμαι να απαντώ πλέον σε απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς. Άλλωστε ανώνυμα είναι το πιο εύκολο να βρίζουμε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2011, 03:11:55 μμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα, κάντε μια ανασκόπηση και διαγράψτε από τα σχόλιά σας υβριστικούς και απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς.
Δεν αρμόζουν εδώ κάποια σχόλια...

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
παιδιά νομίζω ότι κάποιοι μπαίνουν και λένε τέτοια πράγματα απλά γιατί είναι troll . Θέλουν να προκαλέσουν φασαρίες.Ας μην επεκταθούμε περισσότερο...

Αποσυνδεδεμένος na

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Διορίζονται οι εκπαιδευτικοί με αναπηρία 67% και 12 μήνες προϋπηρεσία.
« Απάντηση #1002 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 09:47:20 πμ »
Ψάχνουν στο Δημόσιο 155 θέσεις για διορισμό ΑμεΑ και πολύτεκνων
http://www.tovima.gr/society/article/?aid=569442                  
Στην παιδεία όμως; Πάλι τίποτα;

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υπήρξε κάτι καινούριο σχετικά με τους διορισμούς των εκπαιδευτικών με αναπηρία;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159769
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 306
Σύνολο: 309

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.