*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 905245 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2674 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 10:35:43 μμ »
ο καθένας το μακρυ και το κοντό του γραφετε.. καταλαβαίνω οτι κανένας σας δεν ξέρει την τύφλα του..
και γράφει ο καθένας σας ότι θα ήθελε να συμβεί.. αρα δεν νομίζω οτι υπάρχει σοβαρός λόγος να λαμβάνεται υπ'όψιν ότι γράφει ο καθένας γιατί αποτελεί την προσωπική του καθαρά θέληση..
καληνύχτα..
χαχαχα Αν και καινουριος νομιζω οτι εχεις μπει απολυτα στο νοημα του φορουμ.
Εγω με τη σειρα μου θελω ανοιγμα των πινακων με τη μοριοδοτηση του 3848 της Διαμαντως.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:41:57 »

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2675 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:42:20 πμ »
Φυσικα και γραφει ο καθενας αυτο που πολυ "κοσμια" ανεφερε ο συναδελφος γιατι πολυ απλα ειναι φορουμ, οχι επισημη ιστοσελιδα του υπουγειου παιδειας! Περα απο ενημερωσεις, ναι ο καθενας γραφει αυτο που πιστευει και ενδεχομενως επιθυμει εξηγωντας τα επιχειρηματα του. Η ψηφοφορια για το ανοιγμα των πινακων γιατι εγινε...

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2676 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 04:44:35 μμ »
Ε, το θέμα είναι να γράφει ο καθένας πριν από την άποψή του: "Αυτό που πιστεύω εγώ είναι..." για να καταλαβαίνει κι αυτός που διαβάζει και είναι άσχετος. Εγώ έτσι που σας διαβάζω οι περισσότεροι είστε τόσο σίγουροι που μου φαίνεστε σαν να έχετε πληροφορίες εκ των έσω! Τέλος πάντων, όπως είπατε κι εσείς φόρουμ είναι. Γι' αυτό είμαστε εδώ, για να συζητάμε και να στηρίζουμε ο ένας τον άλλον.
Εμένα όμως δε μου έχει ξεκαθαριστεί ακόμα με τι μόρια θα γίνει η μοριοδότηση. Αν γίνει με το νόμο Διαμαντοπούλου θα μπει όλη η μοριοδότηση π.χ. ξένη γλώσσα, Η/Υ, κ.λπ. και 0,1-0,2 μόρια ανά μήνα κι αυτό και για τα χρόνια πριν το 2010; Ή όχι; Θα γίνει με το παλιό σύστημα; Ή με ένα καινούργιο σύστημα που θα το συνδιαμορφώσουν κι οι αιρετοί που είχαν πολλές ενστάσεις για τη μοριοδότηση του νόμου Διαμαντοπούλου; Ξέρει κανείς σίγουρα; Δηλαδή έχει μιλήσει με κάποιον αιρετό από τα ψηλά κλιμάκια της ΔΟΕ ή της ΟΛΜΕ (όχι τους κατά τόπους αιρετούς, γιατί εκεί ο καθένας λέει ό,τι θέλει) να μας πει προς τα πού κινείται το πράγμα; Γιατί κάτι θα έχουν στο μυαλό τους, δε νομίζω να κάνουν συζητήσεις στα κουτουρού...
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος woman3

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 529
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2677 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 05:29:48 μμ »
Aυτό για τον ανακαθορισμό του αριθμού των εκπαιδευτικών των ειδικών κατηγοριών ξέρει κανείς τί είναι? Γιατί το αρχείο είναι pdf και δεν μπορώ να το διαβάσω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:41:57 »

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2678 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 06:34:51 μμ »
Μια ερώτηση σημαντική ! Γιατί δεν έχει δημιουργηθεί ακόμα πίνακας κατάταξης ωρομισθίων ανα περιφέρεια ;
Δεν παρανομεί το υπουργείο παιδείας ;

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2679 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:04:24 μμ »
Σήμερα που μίλησα με τον ίδιο τον Μπράτη στην Κρήτη δεν ήξερε ακριβώς να μου απαντήσει το πώς θα γίνει αυτό το ξεκλείδωμα….. Του επισήμανα το νομικό του θέματος…. Άπλα η μόνη του κουβέντα ήταν ότι πρέπει να προσμετράτε η προϋπηρεσία αφού και μισθολογικά το ίδιο συμβαίνει. Όσο για τα άλλα με ΑΣΕΠ χωρίς ΑΣΕΠ μου είπε ότι εξετάζονται. Χαμογελαστός και με υψωμένη τη γροθιά μου επισήμανε ότι είναι καιρός για αγώνες(…… εκλογές έχουμε άλλωστε….)
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2680 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:25:44 μμ »
Μάλιστα. Άρα ούτε η ηγεσία της ΔΟΕ δεν ξέρει πώς θα γίνει η προσμέτρηση της προϋπηρεσίας τελικά. Άρα πώς κάποιοι σ' αυτό το φόρουμ είναι σίγουροι για τον τρόπο που θα γίνει απορώ........ :-\ Ας ελπίσουμε να ξεκαθαρίσουν σύντομα τα πράγματα.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος woman3

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 529
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2681 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:45:43 μμ »
Τουλάχιστον είχε δίκιο ο Μπράτης αφού προσμετράται μισθολογικά, γιατί να μην προσμετράται και στον πίνακα

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2682 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 10:45:36 πμ »
Σήμερα που μίλησα με τον ίδιο τον Μπράτη στην Κρήτη δεν ήξερε ακριβώς να μου απαντήσει το πώς θα γίνει αυτό το ξεκλείδωμα….. Του επισήμανα το νομικό του θέματος…. Άπλα η μόνη του κουβέντα ήταν ότι πρέπει να προσμετράτε η προϋπηρεσία αφού και μισθολογικά το ίδιο συμβαίνει. Όσο για τα άλλα με ΑΣΕΠ χωρίς ΑΣΕΠ μου είπε ότι εξετάζονται. Χαμογελαστός και με υψωμένη τη γροθιά μου επισήμανε ότι είναι καιρός για αγώνες(…… εκλογές έχουμε άλλωστε….)
troktiko καλημερα, ποια αλλα με ασεπ και χωρις ασεπ εξεταζονται? δηλαδη?

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2683 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 02:51:56 μμ »
τι είχε πει ο Μπράτης τον Γενάρη του 2012
Τουλάχιστον καταλαβαίνουμε οτι ο "αγώνας" της δοε-"ολμέ" για την  προσμέτρηση αφορούσε όχι τα ψίχουλα της   μοριοδότησης των συτελεστών καθώς και τη κατάργηση του 3848. (εννοείται στα λόγια πάντα)

Άμεση ανάγκη για νομοθετική ρύθμιση, ΤΩΡΑ, για την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας των αναπληρωτών και μετά τις 30-6-2010

Συναδέλφισσες , συνάδελφοι

Στο άρθρο 9 , παρ. 2 του Ν. 3848/2010 προβλέπονται τα εξής :
 
"... Οι ενιαίοι πίνακες προσωρινών αναπληρωτών εκπαιδευτικών που ισχύουν κατά τη δημοσίευση του νόμου αυτού στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως παύουν να τροφοδοτούνται με νέα στοιχεία προϋπηρεσίας από την 1η Ιουλίου 2010 και ισχύουν μέχρι την κατάρτιση των πινάκων που προβλέπονται στο άρθρο 3..."
 
Όπως έχω επισημάνει, πολλές φορές, στο παρελθόν , η διάταξη αυτή δημιουργεί τεράστιες αδικίες αφού, συνάδελφοί μας αναπληρωτές και ωρομίσθιοι που εργάστηκαν και εργάζονται μετά την 1η Ιουλίου 2010 κατατάσσονται  στους πίνακες των αναπληρωτών με βάση την προϋπηρεσία που είχαν  ως τις 30-6-2010. Ουσιαστικά, δηλαδή, η προϋπηρεσία χάνεται και υπολογίζεται (ελάχιστα) μόνο μετά τον πρώτο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Παρατηρείται έτσι το φαινόμενο οι συνάδελφοί μας που αποδέχτηκαν το διορισμό τους και πήγαν σε όλες τις άκρες της χώρας να έχουν (πολλές φορές) χαμηλότερη σειρά στον πίνακα από άλλους που δεν αποδέχτηκαν το διορισμό τους ή δεν έχουν προϋπηρεσία. Ο πλήρης δηλαδή παραλογισμός του συστήματος διορισμών.
 
Είναι γνωστό ότι οι κλάδοι των εκπαιδευτικών (ΔΟΕ και ΟΛΜΕ) με αποφάσεις τους έχουν ζητήσει την κατάργηση του N.3848/2010. Μέχρι την πλήρη κατάργηση του νόμου και με δεδομένο το γεγονός  ότι, σύμφωνα με τις δηλώσεις της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας, δε θα διεξαχθεί φέτος διαγωνισμός ΑΣΕΠ (πλην ειδικής αγωγής), όπως ο Ν.3848 προέβλεπε, η διάταξη αυτή πρέπει άμεσα να καταργηθεί -μαζί με την υποχρεωτική τριετία- και να υπολογίζεται η προϋπηρεσία των αναπληρωτών και ωρομισθίων , μετά την 1-7-2010 , όπως υπολογιζόταν και πριν την ψήφιση του Ν.3848/2010.
 
Δημήτρης Μπράτης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2012, 02:55:09 μμ από infinity_kos »
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2684 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 03:08:29 μμ »
Ο πρώην αρχιΠΑΣΟΚος και νυν όψιμα "ανεξάρτητος" και "αγανακτισμένος" κ. Μπράτης που τόσα χρόνια έβαζε πλάτες στις κυβερνήσεις και τις πολιτικές που μας έφτασαν ως εδώ, ας θυμηθεί το παρελθόν του και ας κατεβάσει τις γροθιές του. Σε επισημανσή μου δε για τα δεκάδες παράθυρα απόκτησης προυπηρεσίας στη δευτεροβάθμια μου είπε ότι δεν το νοιάζει γιατί στην πρωτοβάθμιαδεν είχαν τέτοια. Ο καθένας τα πελατάκια του και την πολιτική του επιβίωση κοιτάζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2012, 03:11:27 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος woman3

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 529
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2685 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 04:14:13 μμ »
Aγαπητέ μου green, τα παραθυράκια μικρά και μεγάλα τα έχουμε συζητήσει σε αυτό το φόρουμ σε σημείο εμετικό(συγγνώμη για την έκφραση, αλλά παράγινε αυτή η συζήτηση πια) . Οτι έγιγε έγινε, ας ασχοληθούμε με το μέλλον και ότι κακό και να έγινε στο παρελθον δεν δίνει σε κανένα το δικαίωμα να του στερήσει ότι δούλεψε. Έλεος πια, αδικίες θα υπάρχουν πάντα σε όλα τα συστήματα , κάποιοι λιγότερο κάποιοι περισσότερο, αλλά η προυπηρεσία είναι αδιανόητο να μην μετράει . Ας μετρήσει λοιπόν και από εκεί και πέρα ο καθένας από εμάς ας είναι υπέυθυνος για όσες λαθεμένες επιλογές έκανε στο μέλλον(έδωσε δεν έδωσε ασεπ, αρνήθηκε ή όχι αναπληρωτής)Από τη στιγμή πουή διαβασε ή δούλεψε πρέπει να ''αμοιφθεί'' με ότι έκανε. Οι υπόλοιποι ας προσδοκούν στο μέλλον. Μήπως και οι περισσότεροι από εμάς δεν περιμέναμε ή δεν περιμένουμε ακόμη?

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2686 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 05:55:08 μμ »
Δεν ξέρω συνάδελφε αν το έχεις συνειδητοποιήσει, αλλά αυτή η νοοτροπία του "ε, ότι έγινε, έγινε" μας έφτασε στο σημερινό χάλι. Ότι έγινε-έγινε για τα αυθαίρετα, τη φοροδιαφυγή, τα ρουσφέτια στο δημόσιο, τη διαφθορά... Όλο έμπαιναν «κόκκινες γραμμές» για να είναι μέχρι εδώ και να μην  γίνουν άλλα και όλο αυτές ξεθώριαζαν μετά από λίγο και είχαμε νέες φουρνιές αυθαιρεσιών, διαπλοκής και ασυδοσίας. Μέχρι που η Ελλάδα χρεοκόπησε. Και αντί να αλλάξουμε μυαλά, αντί να ξε-γίνει ότι φαύλο έγινε, αντί να αποκατασταθεί μία στοιχειώδης αξιοκρατία επιτέλους, έχουν πέσει οι βολεμένοι να περισώσουν ότι προλαβαίνουν, μποϋκοτάροντας κάθε προοπτική για αλλαγή  και σκούζοντας για τα «δίκαια κεκτημένα» τους. Μην αγχωνόμαστε όμως, η σκληρή πραγματικότητα θα μας δώσει τελικά ακριβώς αυτό που αξίζουμε σαν χώρα, και μην έχει κανείς την ψευδαίσθηση ότι θα το αποφύγει.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2687 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 06:03:24 μμ »
Μια ερώτηση σημαντική ! Γιατί δεν έχει δημιουργηθεί ακόμα πίνακας κατάταξης ωρομισθίων ανα περιφέρεια ;
Δεν παρανομεί το υπουργείο παιδείας ;

Yπάρχουν ακόμη ειδικότητες που δεν έχει γίνει Α φάση αναπληρωτών καν. Οι ωρομίσθιοι καλύπτουν τις εξαιρετικές περιπτώσεις που δεν καλύπτεται κενό μέχρι 4 ώρες με οποιοδήποτε τρόπο (υπερωρίες, αναπληρωτές, διάθεση). Οπότε σε αυτή τη φάση δεν είναι χρηστικός ένας πίνακας ωρομισθίων με χιλιάδες κενά πλήρους ωραρίου ακάλυπτα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.