*

Αποστολέας Θέμα: Γιορτή Τριών Ιεραρχών  (Αναγνώστηκε 53838 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

albedo

  • Επισκέπτης
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 08:35:38 μμ »
είμαι στο σπίτι με μια φίλη μου και παρακολουθούμε τη συζητησή σας. Σας μεταφέρω τα σχόλια της φίλης μου :
" μα καλά, αυτοί δεν χόρτασαν καθισιό δύο βδομάδες τώρα; (εννοεί των χριστουγέννων ) Δηλαδή αν πάνε και δύο ώρες εκκλησία τι θα πάθουν;....αν ήταν εντάξει σε όλα τα άλλα θα έλεγα ότι είχαν δίκιο ...αλλά κανείς τους ποτέ δεν κάνει μάθημα και όλο τσακώνονται ποιός θα φύγει νωρίτερα"!!!

Η φίλη  μου ΔΕΝ είναι καθηγήτρια είναι όμως μητέρα 4 παιδιών και έχει γνωρίσει αρκετούς καθηγητές στην διάρκεια της.....μητρικής της καριέρας. Σας μεταφέρω τα σχόλιά της όχι για να της απαντήσετε αλλά για να δείτε πώς αντιλαμβάνεται ο υπόλοιπος κόσμος την κουβέντα σας αυτή.
Η δουλειά μας δεν είναι να πηγαίνουμε εκκλησία... Δεν πιστεύω η φιλη σου αγαπητή bitch ή ο σύζυγος της να υποχρεούνται από την εργασία τους να πάνε εκκλησία!!! Και όσον αφορά πες της το αν κάνουμε μάθημα ή όχι να περάσει από μερικά σχολεία να το διαπιστώσει η ίδια... όχι να σχηματίζει άποψη κατόπιν παρακολουθήσεως MEGA !!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:32:31 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 09:06:30 μμ »
albedo  η ίδια έχει 4 παιδιά ( τα δύο στο λύκειο και τα δύο στο γυμνάσιο) . Όπως καταλαβαίνεις έχει νταραβεριστει με μεγάλο αριθμό καθηγητών και μπορεί να σου πει έναν προς έναν ποιοί έκαναν μάθημα και ποιοί όχι. Έχει συναντήσει εκπ/κούς που ευθέως και χωρίς περιστροφές της μίλησαν για το ότι " το παιδί θέλει μια βοηθεια και αν θέλετε αναλαμβάνω εγώ " , για καθηγητές που μιλούσαν απαξιωτικά για συναδέλφους τους στα παιδιά , για καθηγητές που έπαιζαν ΚΙΝΟ μέσα στην τάξη ( τη συγκεκριμένη την έχει και η κόρη μου και σου το βεβαιώνω) και για ένα σωρό άλλες καταστάσεις.

Η δουλειά του εκπ/κού είναι να συμμετέχει στην εκπαιδευτική διαδικασία. Ο εκκλησιασμός δεν είναι άσχετος της εκπαιδευτικής ( πρόσεχε , όχι της διδακτικής μόνο ) διαδικασίας . εξάλλου το υπουργείο μας είναι ΚΑΙ θρησκευμάτων. Αν λοιπον δεν υφίσταται επισήμως διαχωρισμός κράτους -εκκλησίας δε θα βάλουμε εμείς μόνοι μας τα όρια επειδή δε μας βολεύει ή εμείς δε συμφωνούμε. Αυτές είναι κεντρικές αποφάσεις και άρα καμία σχέση δεν έχουν με τη δική μας προσωπική άποψη.

Η φίλη μου δεν δουλεύει όμως ο άντρας της υποχρεούται να βρίσκεται στη δουλειά του πρωτοχρονιά ή ανήμερα πα΄σχα ή όποτε έχει εφημερία του αρέσει δεν του αρέσει.

Με τον ίδιο τρόπο και οι εκπ/κοί υποχρεούνται να παρευρίσκονται στον εκκλησιασμό τους αρέσει δεν τους αρέσει. όταν πχ είναι τοπικη αργία πάντα πηγαίνουμε εκκλησία. Μάθημα δε γινεται αλλά ο εκλησιασμός γίνεται. Το ίδιο συμβαίνει και για τις ημέρες που έχουν ορισθεί ως μέρες εκκλησιασμου βάσει του προγραμματισμού της σχολικής μονάδας.

Και εν πάσει περιπτώσει , αν ο εκπ/κός κόσμος θέλει να εγείρει σχετικές αξιώσεις θα έπρεπε να φροντίσει να είναι πιο συνεπής ως προς τις άλλες του υποχρεώσεις πρώτα....Εμείς στη διεύθυνση ξέρεις τι ζούμε κάθε μέρα; Εκατοντάδες εκπ/κούς που θεωρούν υποχρέωση της υπηρεσίας να
-τους δώσει αμέσως απόσπαση
- τους μεταθέσει δίπλα στο σπίτι τους
- τους χαρίσει μόρια προϋπηρεσίας
- τους χαρίσει άδειες επειδή έτσι
- τους διορίσει πάραυτα..... κλπ κλπ κλπ....

ωραία τα συνθήματα και οι απαιτήσεις αλλά μονόπλευρα δεν παίζει να γίνουν....
Βεβαιως και υπάρχουν εκπ/κοί που κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Αυτοί βέβαια δεν ενοχλούνται για το αν θα πάνε εκκλησία ή όχι.
Θα συμφωνήσω με τη Φωτεινή πως την ενοχλει η υποκρισία . Εκεί ναι - θα συμφωνήσω κι εγώ - αλλά το να το κάνουμε θέμα κάθε φορά ντε και καλά να μας βγαίνει τριήμερο ε είναι κάπως προκλητικό -ιδιαίτερα στις μέρες μας !

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

albedo

  • Επισκέπτης
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 09:18:38 μμ »
albedo  η ίδια έχει 4 παιδιά ( τα δύο στο λύκειο και τα δύο στο γυμνάσιο) . Όπως καταλαβαίνεις έχει νταραβεριστει με μεγάλο αριθμό καθηγητών και μπορεί να σου πει έναν προς έναν ποιοί έκαναν μάθημα και ποιοί όχι. Έχει συναντήσει εκπ/κούς που ευθέως και χωρίς περιστροφές της μίλησαν για το ότι " το παιδί θέλει μια βοηθεια και αν θέλετε αναλαμβάνω εγώ " , για καθηγητές που μιλούσαν απαξιωτικά για συναδέλφους τους στα παιδιά , για καθηγητές που έπαιζαν ΚΙΝΟ μέσα στην τάξη ( τη συγκεκριμένη την έχει και η κόρη μου και σου το βεβαιώνω) και για ένα σωρό άλλες καταστάσεις.

Η δουλειά του εκπ/κού είναι να συμμετέχει στην εκπαιδευτική διαδικασία. Ο εκκλησιασμός δεν είναι άσχετος της εκπαιδευτικής ( πρόσεχε , όχι της διδακτικής μόνο ) διαδικασίας . εξάλλου το υπουργείο μας είναι ΚΑΙ θρησκευμάτων. Αν λοιπον δεν υφίσταται επισήμως διαχωρισμός κράτους -εκκλησίας δε θα βάλουμε εμείς μόνοι μας τα όρια επειδή δε μας βολεύει ή εμείς δε συμφωνούμε. Αυτές είναι κεντρικές αποφάσεις και άρα καμία σχέση δεν έχουν με τη δική μας προσωπική άποψη.

Η φίλη μου δεν δουλεύει όμως ο άντρας της υποχρεούται να βρίσκεται στη δουλειά του πρωτοχρονιά ή ανήμερα πα΄σχα ή όποτε έχει εφημερία του αρέσει δεν του αρέσει.

Με τον ίδιο τρόπο και οι εκπ/κοί υποχρεούνται να παρευρίσκονται στον εκκλησιασμό τους αρέσει δεν τους αρέσει. όταν πχ είναι τοπικη αργία πάντα πηγαίνουμε εκκλησία. Μάθημα δε γινεται αλλά ο εκλησιασμός γίνεται. Το ίδιο συμβαίνει και για τις ημέρες που έχουν ορισθεί ως μέρες εκκλησιασμου βάσει του προγραμματισμού της σχολικής μονάδας.

Και εν πάσει περιπτώσει , αν ο εκπ/κός κόσμος θέλει να εγείρει σχετικές αξιώσεις θα έπρεπε να φροντίσει να είναι πιο συνεπής ως προς τις άλλες του υποχρεώσεις πρώτα....Εμείς στη διεύθυνση ξέρεις τι ζούμε κάθε μέρα; Εκατοντάδες εκπ/κούς που θεωρούν υποχρέωση της υπηρεσίας να
-τους δώσει αμέσως απόσπαση
- τους μεταθέσει δίπλα στο σπίτι τους
- τους χαρίσει μόρια προϋπηρεσίας
- τους χαρίσει άδειες επειδή έτσι
- τους διορίσει πάραυτα..... κλπ κλπ κλπ....

ωραία τα συνθήματα και οι απαιτήσεις αλλά μονόπλευρα δεν παίζει να γίνουν....
Βεβαιως και υπάρχουν εκπ/κοί που κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Αυτοί βέβαια δεν ενοχλούνται για το αν θα πάνε εκκλησία ή όχι.
Θα συμφωνήσω με τη Φωτεινή πως την ενοχλει η υποκρισία . Εκεί ναι - θα συμφωνήσω κι εγώ - αλλά το να το κάνουμε θέμα κάθε φορά ντε και καλά να μας βγαίνει τριήμερο ε είναι κάπως προκλητικό -ιδιαίτερα στις μέρες μας !
Το προκλητικό bitch δεν είναι το ότι το κάνουμε θέμα επειδή συνέπεσε τριήμερο... κάθε άλλο... το προκλητικό είναι ότι, ενώ με αφορμή την εορτή των τριών Ιεραρχών αναγκάστηκες να αναφερθείς (και πολύ καλά έκανες και συμφωνώ μαζί σου) σε καταστάσεις που όλοι λίγο ή πολύ γνωρίζουμε... (Έχει συναντήσει εκπ/κούς που ευθέως και χωρίς περιστροφές της μίλησαν για το ότι " το παιδί θέλει μια βοηθεια και αν θέλετε αναλαμβάνω εγώ " , για καθηγητές που μιλούσαν απαξιωτικά για συναδέλφους τους στα παιδιά , για καθηγητές που έπαιζαν ΚΙΝΟ μέσα στην τάξη ( τη συγκεκριμένη την έχει και η κόρη μου και σου το βεβαιώνω) και για ένα σωρό άλλες καταστάσεις)..., όταν το Υπουργείο θα εγείρει θέμα απολύσεων εκπαιδευτικών πολλοί θα σπεύδουν να δικαιολογούν τα αδικαιολόγητα...   

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 09:23:36 μμ »
Βεβαιως και υπάρχουν εκπ/κοί που κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Αυτοί βέβαια δεν ενοχλούνται για το αν θα πάνε εκκλησία ή όχι.
Θα συμφωνήσω με τη Φωτεινή πως την ενοχλει η υποκρισία . Εκεί ναι - θα συμφωνήσω κι εγώ - αλλά το να το κάνουμε θέμα κάθε φορά ντε και καλά να μας βγαίνει τριήμερο ε είναι κάπως προκλητικό -ιδιαίτερα στις μέρες μας !

Μπα, υπάρχουν εκπαιδευτικοί που κάνουν σωστά τη δουλειά τους λοιπόν, ενώ η φίλη σου ισχυρίστηκε πως
"Κανείς τους  ποτέ δεν κάνει μάθημα..."
Μια συγκροτημένη και εμπεριστατωμένη άποψη, διαμορφωμένη μέσα από την εμπειρία της αλλά και τις πληροφορίες που έχει  ... :P :P :P
Γι' αυτό λέω και εγώ πως οι εκπαιδευτικοί πρέπει να συγκρουστούν με την υπόλοιπη κοινωνία και να διεκδικήσουν επιτέλους τη εξουσία σε θέματα παιδείας. Συνενόηση δεν μπορεί αρχικά να υπάρξει, γιατί υπάρχει το ανυπέρβλητο εμπόδιο των στερεοτύπων. Πρέπει να τσακωθούμε πρώτα για να μπουν κάποια στιγμή τα πράγματα στη θέση τους...

Όσον αφορά τον εκκλησιασμό, στην επαρχία που πηγαίνουν αρκετοί μαθητές στην εκκλησία είναι ωραίο να συναντήσουν και τους δασκαλούς τους, έστω και στο προαύλιο της εκκλησίας. Στις πόλεις δεν τίθεται θέμα, αφού κανένας μαθητής δεν θα σηκωθεί το πρωί  να πάει στην εκκλησία...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:32:31 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 09:24:55 μμ »
Θεωρείς ότι όλοι όσοι μπαίνουν στη τάξη είναι άξιοι και δεν πρέπει να απολυθεί κανένας;

Εγώ νομιζω ότι σε εποχή επικείμενων απολύσεων ( γιατί μη γελιόμαστε, έρχονται αυτά) πρέπει ο κλάδος ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ να αποφασίσει να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Αλλιώς θα πάρει η μπάλα τους πάντες. Και όταν σε τέτοιες επικίνδυνες και πονηρές εποχές το θέμα μας είναι " γιατί να πάω ένα δίωρο στην εκκλησία " μάντεψε ποιός εγείρει θέμα απολύσεων και πόσο πολύ ωραία δικαιολογούνται τα αδικαιολόγητα χωρίς εγώ ή ο οποιοσδήποτε να χρειαστεί να πει ο,τιδήποτε άλλο!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 09:25:05 μμ »
Αλήθεια, πως ακριβώς έπαιζε ΚΙΝΟ μέσα στην τάξη; Απ' όσο ξέρω, το ΚΙΝΟ συγκεκριμένα είναι στιγμιαίο παιχνίδι και παίζεται μόνο στα πρακτορεία.
Να μην λέμε ό,τι να 'ναι ε...

Επίσης, από που προκύπτει ο υποχρεωτικός εκκλησιασμός σε όλες τις χριστιανικές γιορτές; Το υπουργείο είναι "θρησκευμάτων" και όχι "ορθόδοξου δόγματος και κατήχησης". Μπορεί η νομοθεσία να το προβλέπει, αλλά οι κακοί νόμοι (πρέπει να) αλλάζουν στην πράξη. Η δουλειά του εκπαιδευτικού (πρέπει να) γίνεται σωστά μέσα στην τάξη και όχι να χάνονται άσκοπα ώρες σε θρησκευτικές, κατηχητικές τελετουργίες.

Μπορούνε να λέμε ό,τι θέλουμε εδώ και η κάθε έξυπνη μάνα να λέει τα δικά της, αλλά το ότι ο καθένας έχει δικαίωμα στη γνώμη, δεν σημαίνει ότι αυτή η γνώμη είναι σωστή και πρέπει να γίνεται αποδεκτή.
Η αλήθεια είναι ότι τα διάφορα συμφέροντα και οι διάφορες καταστάσεις διαχρονικά έχουν "εκπαιδεύσει" την κοινή γνώμη σε τέτοιες απαξιωτικές απόψεις για εκπαιδευτικούς και άλλους κλάδους. Και μπορεί να δίνονται συχνά αφορμές για τέτοια σχόλια, αλλά η γενίκευση είναι ο ευκολότερος λαϊκισμός για τη μάζα.

Η ουσία (για να μην ξεφεύγουμε και από το θέμα, για να μην λογοκριθούν πάλι τα μηνύματα) είναι ότι όσο υφίστανται θρησκευτικές αργίες, δεν μπορείς ηθικά κανέναν να υποχρεώσεις να πηγαίνει στην αργία σε θρησκευτική κατήχηση (ειδικά αν δεν πιστεύει). Φυσικά, σε βάθος χρόνου αυτές οι θρησκευτικές αργίες πρέπει να καταργηθούν και να γίνουν αυτά που έχω προαναφέρει.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 09:35:04 μμ »
Βεβαιως και υπάρχουν εκπ/κοί που κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Αυτοί βέβαια δεν ενοχλούνται για το αν θα πάνε εκκλησία ή όχι.
Θα συμφωνήσω με τη Φωτεινή πως την ενοχλει η υποκρισία . Εκεί ναι - θα συμφωνήσω κι εγώ - αλλά το να το κάνουμε θέμα κάθε φορά ντε και καλά να μας βγαίνει τριήμερο ε είναι κάπως προκλητικό -ιδιαίτερα στις μέρες μας !

Μπα, υπάρχουν εκπαιδευτικοί που κάνουν σωστά τη δουλειά τους λοιπόν, ενώ η φίλη σου ισχυρίστηκε πως
"Κανείς τους  ποτέ δεν κάνει μάθημα..."
Μια συγκροτημένη και εμπεριστατωμένη άποψη, διαμορφωμένη μέσα από την εμπειρία της αλλά και τις πληροφορίες που έχει  ... :P :P :P
Γι' αυτό λέω και εγώ πως οι εκπαιδευτικοί πρέπει να συγκρουστούν με την υπόλοιπη κοινωνία και να διεκδικήσουν επιτέλους τη εξουσία σε θέματα παιδείας. Συνενόηση δεν μπορεί αρχικά να υπάρξει, γιατί υπάρχει το ανυπέρβλητο εμπόδιο των στερεοτύπων. Πρέπει να τσακωθούμε πρώτα για να μπουν κάποια στιγμή τα πράγματα στη θέση τους...

Όσον αφορά τον εκκλησιασμό, στην επαρχία που πηγαίνουν αρκετοί μαθητές στην εκκλησία είναι ωραίο να συναντήσουν και τους δασκαλούς τους, έστω και στο προαύλιο της εκκλησίας. Στις πόλεις δεν τίθεται θέμα, αφού κανένας μαθητής δεν θα σηκωθεί το πρωί  να πάει στην εκκλησία...

Πάνο το κανείς δεν κάνει μάθημα ειναι λόγια δικά της. Το υπάρχουν και εκπ/κοί που κάνουν καλά τη δουλειά τους ειναι η δική μου άποψη. Μην μπερδεύεσαι.
Όσον αφορά τη σύγκρουση ....συγνώμη κιόλας αλλά σιγά την επαναστατική γυμναστική αν δεν πας δυο ώρες στην εκκλησία....Στις πανελλαδικές να δω τι θα γινει, το Σεπτέμβρη που ανοίγουν τα σχολεία, όταν το μισθολόγιο έφτασε τους νεοδιόριστους σχεδόν στο επίδομα ανεργίας και άλλες τέτοιες καυτές πατάτες.... Εκεί ....μούγκα στη στρούγκα!!  :) :)

Αλήθεια, πως ακριβώς έπαιζε ΚΙΝΟ μέσα στην τάξη; Απ' όσο ξέρω, το ΚΙΝΟ συγκεκριμένα είναι στιγμιαίο παιχνίδι και παίζεται μόνο στα πρακτορεία.
Να μην λέμε ό,τι να 'ναι ε...

Επίσης, από που προκύπτει ο υποχρεωτικός εκκλησιασμός σε όλες τις χριστιανικές γιορτές; Το υπουργείο είναι "θρησκευμάτων" και όχι "ορθόδοξου δόγματος και κατήχησης". Μπορεί η νομοθεσία να το προβλέπει, αλλά οι κακοί νόμοι (πρέπει να) αλλάζουν στην πράξη. Η δουλειά του εκπαιδευτικού (πρέπει να) γίνεται σωστά μέσα στην τάξη και όχι να χάνονται άσκοπα ώρες σε θρησκευτικές, κατηχητικές τελετουργίες.

Μπορούνε να λέμε ό,τι θέλουμε εδώ και η κάθε έξυπνη μάνα να λέει τα δικά της, αλλά το ότι ο καθένας έχει δικαίωμα στη γνώμη, δεν σημαίνει ότι αυτή η γνώμη είναι σωστή και πρέπει να γίνεται αποδεκτή.
Η αλήθεια είναι ότι τα διάφορα συμφέροντα και οι διάφορες καταστάσεις διαχρονικά έχουν "εκπαιδεύσει" την κοινή γνώμη σε τέτοιες απαξιωτικές απόψεις για εκπαιδευτικούς και άλλους κλάδους. Και μπορεί να δίνονται συχνά αφορμές για τέτοια σχόλια, αλλά η γενίκευση είναι ο ευκολότερος λαϊκισμός για τη μάζα.

Η ουσία (για να μην ξεφεύγουμε και από το θέμα, για να μην λογοκριθούν πάλι τα μηνύματα) είναι ότι όσο υφίστανται θρησκευτικές αργίες, δεν μπορείς ηθικά κανέναν να υποχρεώσεις να πηγαίνει στην αργία σε θρησκευτική κατήχηση (ειδικά αν δεν πιστεύει). Φυσικά, σε βάθος χρόνου αυτές οι θρησκευτικές αργίες πρέπει να καταργηθούν και να γίνουν αυτά που έχω προαναφέρει.

στην τάξη η εν λόγω κυρία συμπληρώνει τα δελτία του ΚΙΝΟ. Κάποτε κέρδισε 20000€ και  έκτοτε παίζει μανιωδώς! Υποθέτω ότι μετά τα καταθέτει στο πρακτορείο για τις κληρώσεις που "τρέχουν" τη στιγμή της κατάθεσης.

( παλιότερα, στα δημοτικά, σε περίοδο δραχμών  μου είχε τύχει δάσκαλος που ήταν online με το χρηματιστήριο...τι να λέμε τώρα....μην  κάνουμε ότι δεν τα ξέρουμε!! )

όσο για τον εκκλησιασμό - εφόσον προβλέπεται απο τους "κακούς" όπως λες νόμους δεν έχουμε και πολλές επιλογές. ο υπάλληλος δεν κάνει ό,τι του κατέβει και δρα κατά βούληση. Οφείλει να υπακούει και να σέβεται τους νόμους. Αν δεν του αρέσει δεν μπορεί να σηκώσει μπαϊράκι..υπάρχουν αρμόδια συνδικαλιστικά όργανα να ζητήσουν την οποιαδήποτε αλλαγή...αλλά έτσι στο ντούκου δε νομιμοποιείται κανένας να κάνει του κεφαλιού του!

σύμφωνοι ότι τα διάφορα συμφέροντα έχουν εκπαιδεύσει την κοινή γνώμη ....αλλά όχι ότι δεν έχει δώσει και ο εκπ/κός κόσμος ένα σωρό δικαιώματα προς τούτο...αν έβρισκαν τοίχο οι διάφορες αιτιάσεις των ΜΜΕ η κοινή γνώμη θα είχε εκπαιδευτεί πολύ διαφορετικά.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 09:45:21 μμ »
Εγώ πάλι απορώ και παραξενεύομαι γι' αυτό το ..."τεράστιο" ποσοστό "άχρηστων και τεμπέληδων" εκπαιδευτικών. Είμαι 5η χρονιά σε δημόσιο σχολείο και όχι η συντριπτική αλλά η συντριπτικότατη πλειοψηφία εκπαιδευτικών ήταν/είναι  πολύ αξιόλογοι καθηγητές, με άριστο γνωστικό επίπεδο, με όρεξη για δουλειά, μεγάλη αγάπη και αληθινό ενδιαφέρον για τα παιδιά. Το ίδιο βλέπω και στο δημοτικό της κόρης μου από τον διευθυντή μέχρι και όλους της τους δασκάλους (αγγλικών, γαλλικών, αισθητικής αγωγής και πάει λέγοντας!) Τι να πω; Τόσο τυχερή είμαι και "έπεσα" σε τέτοιους συναδέλφους;Δε θα ξεχάσω συνάδελφο, που καθόταν καθημερινά ως τις 6 το απόγευμα στο σχολείο, για να κάνει αμισθί μάθημα Ελληνικών σε παιδάκια από την Αλβανία, 120 χλμ (πήγαινε-έλα) από το σπίτι του!  Και ως μαθήτρια είχα πραγματικούς "δασκάλους" που πάντα τους θυμάμαι με αγάπη και θαυμασμό! Ελάχιστοι ήταν, ας μου επιτραπεί η έκφραση, άχρηστοι! Έχω λίγο βαρεθεί να ακούω αρκετές μαμάδες που μας (κατα)κρίνουν χωρίς να μας ξέρουν στηριζόμενες σε στερεότυπα, ενώ οι ίδιες δεν μπορούν να διαπαιδαγωγήσουν σωστά τα παιδιά τους. Ας μπουν σε κάποια τμήματα που μπαίνουμε εμείς κι ας μας κρίνουν τότε!!! Εντάξει...παντού υπάρχουν και αυτοί που αμαυρώνουν το επάγγελμά μας αλλά είναι εξαιρέσεις και όχι ο κανόνας. Απλώς το αννιώ μας έχει κάνει καλά τη δουλειά της και η προπαγάνδα πέτυχε στόχο!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 09:57:22 μμ »
Φωτεινή δε θα διαφωνήσω πλήρως μαζί σου ωστόσο θα τονίσω ότι υπάρχουν ένα σωρό δυναμικές στο σχολικό χώρο.
Θα σου πω το δικό μου βίωμα απ΄όταν διορίστηκα μόνιμα (  όχι τα χρόνια που είχα ως αναπληρώτρια )μέχρι που πήγα στη διοίκηση. Διορίστηκα λοιπόν και αργότερα πήρα οργανική στο ίδιο σχολείο όπου και υπηρέτησα ανελλιπώς.
Τα πρώτα πέντε χρόνια τα πράγματα ήταν θαυμάσια. Οι καθηγητές ενδιαφέροταν για τα παιδιά, μελετούσαν, έκαναν ένα σωρό προγράμματα...ήταν πράγματι ιδανικά τα πράγματα. Είχαμε και την τύχη ο διευθυντής να ειναι ανοιχτοχέρης και ό,τι ζητάγαμε το είχαμε.... Οι νεοδιόριστοι ήταν απο μακριά και έφευγαν την επόμενη χρονιά. Με οργανική υπηρετούσαμε μόνο 6 άτομα: δύο φιλολογοι, ένας μαθηματικός, ένας φυσικός κι εγώ. Οι υπόλοιποι ή ήταν με αποσπαση ή ήταν αναπληρωτές. Το κλίμα ήταν τέλειο.

Μετά τα πέντε χρόνια έτυχε να διοριστούν ή να μετατεθούν και να πάρουν οργανική κατόπιν στο σχολειο αυτό ντόπιοι καθηγητές που ήξεραν τους μαθητές και τους γονείς τους. Αυτοί λοιπόν ξεκίνησαν μια ιδιότυπη κόντρα μεταξυ τους: ποιός θα έχει περισσότερα ιδιαίτερα,ποιός θα είναι πιο αγαπητός στα παιδιά, ποιός θα βάλει μεγαλύτερους βαθμους, ευκολότερα ή δυσκολότερα θέματα ακόμα και ποιός θα φορέσει πιο φανταχτερά ή ακριβά ρούχα!! ( έχουμε δει απο δερμάτινο στριγκάκι μέχρι ... λαχανί γούνα!!) Το σχολειο διαλύθηκε τελείως!!΄Οσοι δε απο τους υπόλοιπους δεν μπήκαμε σ΄αυτή την κούρσα αλλά αρκεστήκαμε να κάνουμε όσο καλύτερα μπορούσαμε τη δουλειά μας, μπήκαμε εξ ορισμού στο στόχαστρο!! Ας πούμε για μένα το σκεπτικό όλων ήταν " μα πώς γίνεται η ...αγγλικού να τα χει σούζα και τα παιδιά να την λατρεύουν...πώς γίνεται να μην κάνει μια ώρα ιδιαίτερο και τα παιδιά να λένε ότι μαθαίνουν αγγλικά και να της ζητάνε να συνοδεύσει όλες τις εκδρομές..."

Γιατί τα γράφω αυτά; όχι για να ευλογήσω τα γένια μου ( έχω ξεπεράσει το στάδιο του να προσπαθώ να αποδείξω τι μπορώ να κάνω ) ...τα γράφω για να σας δώσω να καταλάβετε ότι το κάθε σχολειο έχει τη δική του δυναμική. Υπάρχουν σχολεία που είναι καλά και άλλα που δεν είναι. Υπάρχουν ΕΠΑΛ που ειναι εξαιρετικά και υπάρχουν Γενικά Λύκεια που ειναι χειρότερα απ΄τα ΕΠΑΛ. Υπάρχουν εκπ/κοί που είναι καλοί και άλλοι που δεν είναι. Λίγοι ή πολλοί δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι κακοί δεν έχουν θέση στα σχολεια και πρέπει με κάποιον τρόπο να φύγουν.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 10:16:25 πμ »
Το θέμα ξεκλειδώνεται ώστε αν έχεις κάποιος να προσθέσει κάτι χρήσιμο στη συζήτηση. Προσβολές εκατέρωθεν δεν θα γίνουν ανεκτές.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 11:08:46 πμ »
Αφοσίωση στην επιστήμη, σεβασμός στην προσωπικότητα των μαθητών μας και αλληλεγγύη στο συνάνθρωπο....αυτά τα μηνύματα αντλώ για τη ζωή μου από το παράδειγμα των τριών ιεραρχών, προσπαθώ να τα συνδυάσω με βελτίωση και  του χαρακτήρα μου, ο καημένος όμως μάλλον φαίνεται ανεπίδεκτος μαθήσεως....όσο για τον εκκλησιαμό, επειδή βρίσκομαι πολύ μακριά από το δήμο όπου ανήκει το σχολείο, θα τιμήσω την ημέρα με ένα κεράκι στην εκκλησία της γειτονιάς μου....κόπτονται πολύ για τα μαθήματα που χάνονται μερικοί, λες και η σωτηρία των μαθητών θα είναι μία ώρα αρχαίων ή μαθηματικών παραπάνω....βρε παδιά, έρχονται οι μαθητές μας στο γραφείο γιατί πεινάνε και τους ταϊζουμε όσο μπορούμε....μιλάμε για άθλια κατάσταση....έρχονται σχολείο για να φάνε μια μπουκιά ψωμί...
Αυτά τα λίγα για την αυριανή γιορτή, και, εάν κάποιος μαθητής σας παραπονεθεί ότι πονάει η κοιλίτσα του....δώστε του κάτι να φάει, προτού σκεφτείτε κάποιο απλό αναλγητικό....τα σέβη μου, καλή σας μέρα... :)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 04:47:41 μμ »
Άποψη μου την οποία και έχω εφαρμόσει πολλάκις...

Από τη στογμή που για την πρωτοβάθμια ορίζεται ξεκάθαρα ότι δεν είναι αργία, αλλά οι εκπαιδευτικοί πηγαίνουν στην εκκλησία, είμαι υποχρεωμένη να μην κάτσω σπίτι μου.
Στα πλαίσια όμως την θρησκευτικής ελευθερίας δεν μπορεί κανείς να μου επιβάλει να πάω στην εκκλησία (ή σε όποιο χώρο λατρείας).
Πηγαίνω, λοιπόν, στο σχολείο, το ανοίγω και στέλνω ένα φαξ στη διεύθυνση ότι βρίσκομαι στο χω΄ρο του σχολείου και θα βρίσκομαι για όση ώρα κρατά η λειτουργία.
Την π΄ρωτη φορά αντιμετώπισα πρόβλημα. Απειλήθηκα ότι θα εκδιωχθώ από τη θέση μου, ότι είμαι δόκιμος υθπάλληλος και δεν πρέπει να προκαλώ και άλλα τέτοια ωραία. Ζήτησα γραπτώς να μου στείλουν εντολή ότι πρέπει να πηγαίνω στην εκκλησία ακόμα και αν εγώ δεν είμαι ΧΟ (κάτι που άλλωστε δεν γνωρίζουν αν είμαι ή όχι)....Η γραπτή ενοτλή δεν ήρθε ποτέ και έκτοτε ποτέ κανείς δεν μου είπε τίποτα............
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος KAKTOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 06:35:15 μμ »
Σέβομαι απόλυτα τις θρησκευτικές πεποιθήσεις του καθενός...' ομως τι γίνεται με όσους το παίζουν άθεοι για να κάτσουν σπιτάκι τους...που θα ξανάβρουν ένα τετοιο τριημεράκι, ε; και σου λέει γιατί να ξυπνάω Δευτεριάτικα; ωραίο να το παίζω Βολταίρος και να καρπώνομαι τα ωφέλη μιας θρησκευτικής αργίας, να μη γίνει μάθημα δηλαδή....Αλήθεια πόσα πρόσωπα ''Βολταίρων'' καθηγητών θα συνοφριώνονταν 'αμα καταργούνταν οι θρησκευτικές αργίες;...........

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 06:52:35 μμ »
Για να ειμαστε δικαιοι πιστευω πως μπορει μερικοι να επιθυμουν τη ζεστασια του σπιτιου τους και να βρισκουν ετσι ευκαιρια για το "περιφημο" τριημερο ομως δεν ειναι παντα ετσι.Εγω προσωπικα δεν θελω να μπω στη θεση να υπερασπιζομαι ολους εμας τους εκπαιδευτικους που δεν εχουν τη λογικη του"λουφαδορου".Δεν ειναι ολοι ετσι οπως και δεν ειναι ολοι χριστιανοι ορθοδοξοι αλλα ουτε και χρειαζονται ταμπελες και πειστηρια .Ο Βολταιρος να με συγχωρησει αλλα προτιμω να μην απολογουμαι ......
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158530
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.