*

Αποστολέας Θέμα: Γιορτή Τριών Ιεραρχών  (Αναγνώστηκε 53835 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 08:15:29 μμ »
Συμφωνώ, και θεωρώ πως οταν λεει κάποιος πως ειναι "αθεος" και γιαυτο ακριβως το λογο δεν θελει να παει στον εκκλησιασμο, μαλλον κατι πονηρο συμβαινει εδω. Γιατι η θρησκεια ειναι προσωπικη υποθεση και δεν βγαινουμε να το διαλαλήσουμε δημοσια. Δεχτηκα να γινω εκπαιδευτικος, τελειωσα το σχολειο μου εδω στη πατριδα μου, ξερω ποιες ειναι οι θρησκευτικες αργίες και τι γινόταν τοσα χρόνια, αρα με το διορισμο μου δεν μπορω να μη συνοδευσω τα παιδια στην εκκλησια. Το τί ειμαι εγω, αυτο ειναι για τον εαυτο μου και μονο. Δεν αφορα ουτε τη δουλεια μου ουτε τους γυρω μου.

Η λύση να μην ειναι υποχρεωτικος ο εκκλησιασμος με βρισκει απολυτα σύμφωνο. Ομως τοτε θα υπαρχουν 2 εναλλακτικες: οσοι ειναι "ενθεοι" θα πανε εκκλησιασμο και θα εχουν "αργια", οσοι ειναι "αθεοι" μαζι με τα παιδια που δεν θελουν να εκκλησιαστουν, να κανουν κανονικα μαθημα (επαναληπτικο, για να μη χασουν τα υπολοιπα παιδια μερος της υλης).
και τοτε, κατι μου λεει πως.....βρε, δεν παμε εκκλησια?....ετσι κι αλλιως 1 ωρα και κατι ειναι,....και ασε τα πιστευω μου για μενα!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:28:45 »

Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 09:25:44 μμ »
Η ημέρα είναι αργία, δεν έχει κανείς ( στη Δευτεροβάθμια όπως ορίζει ο Νόμος)την υποχρέωση να πάει πουθενά. Η εγκύκλιος είναι επίσης ξεκάθαρη.Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος για τίποτε την αυριανή ημέρα. Δεν έχω να απολογηθώ ούτε για τριήμερο, ούτε για τίποτα, εφόσον το ορίζει ο Νόμος. Και δεν έχω να απαντήσω τίποτε στα ειρωνικά σχόλια των φίλων της bitch. Ούτε για τις ώρες  που δουλεύω την ημέρα μετά το σχολείο, ούτε για το πόσο μακριά είμαι από την οικογένειά μου και για πόσα χρόνια θα είμαι , ούτε για τα 600 Ευρώ που παίρνω. Το κεράκι μου θα το ανάψω αύριο πάντως στην εκκλησία της γειτονιάς μου. Και με τα ευρώ βενζίνης που θα εξασφαλίσω από το να μην διανύσω τα χλμ.απόστασης για να πάω αύριο στο σχολείο, θα εξασφαλίσω το φαγητό των 3 επόμενων ημερών μου. Αυτό το τελευταίο πες της το. Μάλλον δε θα το έχει καν φανταστεί.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 10:00:36 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ο νόμος είναι σαφής και η 30 Ιανουαρίου είναι επίσημη αργία. Εθελοντικά δεν πάμε πουθενά, ούτως ή άλλως εθελοντική (απλήρωτη) εργασία προσφέρουμε όλες τις άλλες μέρες. ;)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 12:41:55 πμ »
Άποψη μου την οποία και έχω εφαρμόσει πολλάκις...

Από τη στογμή που για την πρωτοβάθμια ορίζεται ξεκάθαρα ότι δεν είναι αργία, αλλά οι εκπαιδευτικοί πηγαίνουν στην εκκλησία, είμαι υποχρεωμένη να μην κάτσω σπίτι μου.
Στα πλαίσια όμως την θρησκευτικής ελευθερίας δεν μπορεί κανείς να μου επιβάλει να πάω στην εκκλησία (ή σε όποιο χώρο λατρείας).
Πηγαίνω, λοιπόν, στο σχολείο, το ανοίγω και στέλνω ένα φαξ στη διεύθυνση ότι βρίσκομαι στο χω΄ρο του σχολείου και θα βρίσκομαι για όση ώρα κρατά η λειτουργία.
Την π΄ρωτη φορά αντιμετώπισα πρόβλημα. Απειλήθηκα ότι θα εκδιωχθώ από τη θέση μου, ότι είμαι δόκιμος υθπάλληλος και δεν πρέπει να προκαλώ και άλλα τέτοια ωραία. Ζήτησα γραπτώς να μου στείλουν εντολή ότι πρέπει να πηγαίνω στην εκκλησία ακόμα και αν εγώ δεν είμαι ΧΟ (κάτι που άλλωστε δεν γνωρίζουν αν είμαι ή όχι)....Η γραπτή ενοτλή δεν ήρθε ποτέ και έκτοτε ποτέ κανείς δεν μου είπε τίποτα............
emmaki θα διαφωνήσω. Είναι μέσα στις υποχρεώσεις μας να συνοδεύουμε τους μαθητές στις σχολικές εκδηλώσεις (εφόσον δεν είναι μέρα αργίας). Εγώ αν ήμουν στο γραφείο και ήταν στο χέρι μου, θα σου έστελνα έγγραφη εντολή με την οποία θα σου έλεγα πως οφείλεις να συνοδεύσεις τα παιδιά από και προς την εκκλησία, φροντίζοντας για την ασφάλειά τους και την σωστή μεταφορά τους, και that's it. Δεν είσαι υποχρεωμένη να μπεις μέσα στην εκκλησία, αλλά οφείλεις να κάτσεις στο προαύλιο να περιμένεις την επιστροφή σας. Έτσι το βλέπω εγώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:28:45 »

Αποσυνδεδεμένος KAKTOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 08:39:39 πμ »
Τουλάχιστον όσοι είμαστε Αθήνα, πάμε δεν πάμε Εκκλησία, ας πάμε μετα ΕΔΏ

Ο.Λ.Μ.Ε.   
Ερμού & Κορνάρου 2
ΤΗΛ: 210 32 30 073 - 32 21 255
FAX: 210 32 27 382 – 33 11 338   
www.olme.gr     
e-mail: olme@otenet.gr     Αθήνα, 27/1/12


ΚΑΛΕΣΜΑ ΣΕ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ

 

 Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ καλεί τους εκπαιδευτικούς να συμμετάσχουν στην κινητοποίηση διαμαρτυρίας που οργανώνει η Πανελλήνια Ένωση Αδιόριστων Εκπαιδευτικών και το Συντονιστικό Αναπληρωτών και Ωρομισθίων τη Δευτέρα, 30/1/12 στις 11 π.μ. στο Υπουργείο Παιδείας.

Διεκδικούμε:

• Μόνιμους διορισμούς για την κάλυψη όλων των κενών στην εκπαίδευση
• Να μπει τέλος στις ελαστικές μορφές εργασίας
• Όχι στη μισθολογική καθήλωση των αναπληρωτών
 


Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 10:21:26 πμ »
Άποψη μου την οποία και έχω εφαρμόσει πολλάκις...

Από τη στογμή που για την πρωτοβάθμια ορίζεται ξεκάθαρα ότι δεν είναι αργία, αλλά οι εκπαιδευτικοί πηγαίνουν στην εκκλησία, είμαι υποχρεωμένη να μην κάτσω σπίτι μου.
Στα πλαίσια όμως την θρησκευτικής ελευθερίας δεν μπορεί κανείς να μου επιβάλει να πάω στην εκκλησία (ή σε όποιο χώρο λατρείας).
Πηγαίνω, λοιπόν, στο σχολείο, το ανοίγω και στέλνω ένα φαξ στη διεύθυνση ότι βρίσκομαι στο χω΄ρο του σχολείου και θα βρίσκομαι για όση ώρα κρατά η λειτουργία.
Την π΄ρωτη φορά αντιμετώπισα πρόβλημα. Απειλήθηκα ότι θα εκδιωχθώ από τη θέση μου, ότι είμαι δόκιμος υθπάλληλος και δεν πρέπει να προκαλώ και άλλα τέτοια ωραία. Ζήτησα γραπτώς να μου στείλουν εντολή ότι πρέπει να πηγαίνω στην εκκλησία ακόμα και αν εγώ δεν είμαι ΧΟ (κάτι που άλλωστε δεν γνωρίζουν αν είμαι ή όχι)....Η γραπτή ενοτλή δεν ήρθε ποτέ και έκτοτε ποτέ κανείς δεν μου είπε τίποτα............
emmaki θα διαφωνήσω. Είναι μέσα στις υποχρεώσεις μας να συνοδεύουμε τους μαθητές στις σχολικές εκδηλώσεις (εφόσον δεν είναι μέρα αργίας). Εγώ αν ήμουν στο γραφείο και ήταν στο χέρι μου, θα σου έστελνα έγγραφη εντολή με την οποία θα σου έλεγα πως οφείλεις να συνοδεύσεις τα παιδιά από και προς την εκκλησία, φροντίζοντας για την ασφάλειά τους και την σωστή μεταφορά τους, και that's it. Δεν είσαι υποχρεωμένη να μπεις μέσα στην εκκλησία, αλλά οφείλεις να κάτσεις στο προαύλιο να περιμένεις την επιστροφή σας. Έτσι το βλέπω εγώ.

Σ' εμάς τους νηπιαγωγούς είναι διαφορετικά. Στον εκκλησιασμό δεν πηγαίνουξε ως σχολείο, ούτε γυρνάμε ως σχολείο. Πηγαίνουν οι γονείς τα παιδιά τους και μετά είναι υπεύθυνοι για να τα φέρουν (ή όχι) στο σχολείο.
Επίσης, δεν θα μπω στη λογική του αν είναι ωφέλημος ή όχι ο εκκλησιασμός, ο καθένας έχει δική του γνώμη. Απλά θα τονίσω ότι υπάρχουν σχολεία στα οποία η πλειοψηφία των παιδιών δεν είναι ΧΟ....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 08:45:05 μμ »
Σ' εμάς τους νηπιαγωγούς είναι διαφορετικά. Στον εκκλησιασμό δεν πηγαίνουξε ως σχολείο, ούτε γυρνάμε ως σχολείο. Πηγαίνουν οι γονείς τα παιδιά τους και μετά είναι υπεύθυνοι για να τα φέρουν (ή όχι) στο σχολείο.
Επίσης, δεν θα μπω στη λογική του αν είναι ωφέλημος ή όχι ο εκκλησιασμός, ο καθένας έχει δική του γνώμη. Απλά θα τονίσω ότι υπάρχουν σχολεία στα οποία η πλειοψηφία των παιδιών δεν είναι ΧΟ....
Ααα emmaki με το μπαρδόν. Δεν ήξερα την βαθμίδα σου. Τότε πολύ καλά κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 11:04:41 πμ »
ακόμη μια μέρα που...
Θεσμοθέτηση Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού.
Την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, δεν θα πραγματοποιηθούν μαθήματα και σε κάθε σχολείο της χώρας (Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια) θα διεξαχθούν ενδοσχολικοί Αγώνες Αθλοπαιδειάς.
 :'( πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 12:09:35 μμ »
Αυτό δεν είναι κακό.. μπορεί να μην κάνουν μαθήματα, τουλάχιστον θα ασχοληθούν λίγο με αθλητισμό και φυσική αγωγή.
Κακό είναι να χάνονται μαθήματα από συνελεύσεις/εκλογές/άνευ νοήματος αργίες (βλ. πολιούχοι) κλπ.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 04:17:41 μμ »
Όταν αυτός που αποφασίζει και θεσμοθετεί Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού είναι άσχετος με τη σχολική πραγματικότητα, βάζει ό,τι να'ναι!

Οι μισοί μαθητές του σχολείου μέχρι την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου δεν έχουν φέρει ακόμα το χαρτί από το γιατρό που τους επιτρέπει να κάνουν γυμναστική.

Επειτά σε 15 μέρες θα έχει προλάβει ο γυμναστής του σχολείου να προετοιμάσει ενδοσχολικούς Αγώνες Αθλοπαιδειάς ή η λογική θα είναι δώσε τους μια μπάλα να παίξουν ό,τι ξερει ο καθένας από τις 8:10 μέχρι τις 14:00 που σχολάνε;

Για να επανέλθουμε και στο αρχικό θέμα, τι αποφασίσατε να κάνετε φέτος στα σχολεία σας στις 31 Γενάρη που δεν είναι αργία;
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 09, 2015, 06:18:38 μμ »
Γνωρίζει κάποιος  ταινίες με θέμα τους τρείς Ιεράρχες ;

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 09, 2015, 06:50:30 μμ »
Για να επανέλθουμε και στο αρχικό θέμα, τι αποφασίσατε να κάνετε φέτος στα σχολεία σας στις 31 Γενάρη που δεν είναι αργία;

31 Γενάρη πάντως είναι Σάββατο.

Αποσυνδεδεμένος Nord

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 09, 2015, 07:17:19 μμ »
30 Γεναρη (οχι 31) δεν ειναι η γιορτη των 3 Ιεραρχων ή κανω λαθος??

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Γιορτή Τριών Ιεραρχών
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 09, 2015, 08:17:14 μμ »
30 Γεναρη (οχι 31) δεν ειναι η γιορτη των 3 Ιεραρχων ή κανω λαθος??

Δεν κάνεις λάθος!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 376
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.