*

Αποστολέας Θέμα: Σχετικά με το πιστοποιητικό ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΑΣ ΠΛΗΜΜΕΛΕΙΟΔΙΚΩΝ  (Αναγνώστηκε 5077 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pelopidas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τόσα χρόνια η διαδικασία του ελέγχου ποινικού μητρώου των αναπληρωτών γινόταν αυτεπάγγελτα από την εκάστοτε δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Φέτος μας ζητάνε μέσα σ' ένα μήνα να τα υποβάλουμε εμείς. Το θέμα είναι ότι με την αποδοχή της πρόσληψης, συμπληρώσαμε και μια δήλωση του νόμου 105 ότι δεν διωκόμαστε κλπ, με την οποία και γίνεται η διασταύρωση με την εκάστοτε δικαστική διεύθυνση, για το εάν αυτό που δηλώνουμε είναι αληθές.
Φέτος για ποιόν λόγο πρέπει το εν λόγω πιστοποιητικό να το βγάλουν οι αναπληρωτές (πληρώνοντας και ένα 5 ευρω για το παράβολο..)?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το πιστοποιητικό ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΑΣ ΠΛΗΜΜΕΛΕΙΟΔΙΚΩΝ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 10:49:47 πμ »
Αυτή η απόφαση έχει τροποποιηθεί και τώρα πρέπει απλώς να κάνουμε μία υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχουμε καταδικαστεί για τα συγκεκριμένα εγκλήματα (γενετήσιας ελευθερίας και οικονομικής εκμετάλλευσης γενετήσιας ζωής) καθώς και να δηλώσουμε τον τόπο εργασίας και διαμονής των 3 τελευταίων χρόνων. Επομένως, δεν πρέπει να τρέχουμε στην εισαγγελία, γίνεται η δήλωση στο σχολείο μας. Ρώτησε τον διευθυντή σου.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος pelopidas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το πιστοποιητικό ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΑΣ ΠΛΗΜΜΕΛΕΙΟΔΙΚΩΝ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 10:59:04 πμ »
Αν είναι έτσι όπως τα λες μάλλον δεν μας έχουν ενημερώσει καλά. Δεν μας ήρθε καμία ενημέρωση για την υπεύθυνη δήλωση που αναφέρεις, αντ αυτού μας έστειλαν κακήν κακώς να τρέχουμε στα δικαστήρια του τόπου μόνιμου διανομής.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το πιστοποιητικό ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΑΣ ΠΛΗΜΜΕΛΕΙΟΔΙΚΩΝ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 12:30:04 μμ »
Ντροπή τους που σας ταλαιπώρησαν χωρίς λόγο! Έτσι είναι, γιατί ο διευθυντής μας έδειξε το έγγραφο.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το πιστοποιητικό ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΑΣ ΠΛΗΜΜΕΛΕΙΟΔΙΚΩΝ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 12:35:11 μμ »
κάτι μου λέει πως απλά βαριούνται το αυτεπάγγελτο....  :) 

ζητήστε να δείτε το έγγραφο που -υποτίθεται ότι - έχουν που να λέει σαφώς πως πρέπει εσείς να προσκομισετε το αντίγραφο ποινικου μητρώου...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το πιστοποιητικό ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΑΣ ΠΛΗΜΜΕΛΕΙΟΔΙΚΩΝ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 01:26:54 μμ »
Αυτή η απόφαση έχει τροποποιηθεί και τώρα πρέπει απλώς να κάνουμε μία υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχουμε καταδικαστεί για τα συγκεκριμένα εγκλήματα (γενετήσιας ελευθερίας και οικονομικής εκμετάλλευσης γενετήσιας ζωής) καθώς και να δηλώσουμε τον τόπο εργασίας και διαμονής των 3 τελευταίων χρόνων. Επομένως, δεν πρέπει να τρέχουμε στην εισαγγελία, γίνεται η δήλωση στο σχολείο μας. Ρώτησε τον διευθυντή σου.

Κατ' αρχάς: αυτεπάγγελτα σίγουρα.

Κατά δεύτερον: επειδή δεν υπάρχει νομοθετική μνήμη, νομοθετούνται (για επικοινωνιακούς λόγους) πράγματα που δεν χρειάζονται. Αυτό επισημαίνει ουσιαστικά και το ακόλουθο έγγραφο:

http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/anaplirotes-oromisthioi/plirofories/382-poiniko-mhtrwo-ekpaidevtikoi.html

Κατά τρίτον: όλοι τους ίδιους νόμους διαβάζουμε, αλλά ο καθένας καταλαβαίνει άλλα. Από πού προκύπτει η υποχρέωση για αυτή την Υπεύθυνη Δήλωση; (Σ.Σ. την γραφειοκρατία δεν την εισάγει ο υπάλληλος αλλά αυτοί που νομοθετούν και αυτοί που ερμηνεύουν την νομοθεσία). Επειδή μπορεί να έχει γίνει στο μεσοδιάστημα από την υποβολή της αίτησης μέχρι την πρόσληψη; Δηλ. αν κάποιος διωχθεί μετά την πρόσληψη, πώς θα ενημερωθεί η υπηρεσία; Σε δουλειά/χαρτιά να βρισκόμαστε.

Τέλος, αντί να γεμίζουν οι υπηρεσίες με ένα σωρό χαρτιά (έχει να γίνει του χρόνου...), θα μπορούσε (μια σκέψη, μπορεί να υπάρχουν και καλύτερες) κάθε φορά  που διώκεται κάποιος για τα  τα συγκεκριμένα εγκλήματα (γενετήσιας ελευθερίας και οικονομικής εκμετάλλευσης γενετήσιας ζωής) να ενημερώνονται οι υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας για τον ΑΦΜ του διωκόμενου και αν είναι εκπαιδευτικός να επιλαμβάνονται για τα περαιτέρω. Τώρα για κάποιον μονοψήφιο αριθμό διωκόμενων ζητείται από ΟΛΟΥΣ όσοι θα υποβάλλουν αίτηση αναπληρωτών-ωρομισθίων (φέτος ήταν περίπου 80.000 άτομα) ένα ή δύο (αν υπηρετούσε σε τόπο διαφορετικό από της κατοικίας του) πιστοποιητικά. Συγχαρητήρια σε όποιον το σκέφτηκε...

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το πιστοποιητικό ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΑΣ ΠΛΗΜΜΕΛΕΙΟΔΙΚΩΝ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 01:46:13 μμ »
...Τέλος, αντί να γεμίζουν οι υπηρεσίες με ένα σωρό χαρτιά (έχει να γίνει του χρόνου...), θα μπορούσε (μια σκέψη, μπορεί να υπάρχουν και καλύτερες) κάθε φορά  που διώκεται κάποιος για τα  τα συγκεκριμένα εγκλήματα (γενετήσιας ελευθερίας και οικονομικής εκμετάλλευσης γενετήσιας ζωής) να ενημερώνονται οι υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας για τον ΑΦΜ του διωκόμενου και αν είναι εκπαιδευτικός να επιλαμβάνονται για τα περαιτέρω. Τώρα για κάποιον μονοψήφιο αριθμό διωκόμενων ζητείται από ΟΛΟΥΣ όσοι θα υποβάλλουν αίτηση αναπληρωτών-ωρομισθίων (φέτος ήταν περίπου 80.000 άτομα) ένα ή δύο (αν υπηρετούσε σε τόπο διαφορετικό από της κατοικίας του) πιστοποιητικά. Συγχαρητήρια σε όποιον το σκέφτηκε...
Δε θα άλλαζα ούτε τελεία σ' αυτά που λες...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος pelopidas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το πιστοποιητικό ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΑΣ ΠΛΗΜΜΕΛΕΙΟΔΙΚΩΝ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 05:48:50 μμ »
Το παραπάνω έγγραφο όντως δεν αναφέρει ότι οι αναπληρωτές πρέπει να το προσκομίσουν, αλλά δύο μέρες μετά ήρθε αυτό το mail: Σύμφωνα με το υπ' αρ. 167102/Δ1/15-10-2014 έγγραφο του ΥΠΑΙΘ
όλοι οι αναπληρωτές - ΕΒΠ - ΕΕΠ - ωρομίσθιοι
υποχρεούνται να προσκομίσουν πιστοποιητικό της Εισαγγελίας Πλημμελειοδικών
από τον τόπο της ΜΟΝΙΜΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ τους περί άσκησης ή μη εις βάρος τους
ποινικής δίωξης για οποιοδήποτε έγκλημα της γενετήσιας ελευθερίας ή για οποιοδήποτε
έγκλημα οικονομικής εκμετάλλευσης της γενετήσιας ζωής.
Όπου στις 15-10 φαίνεται να τροποποίησαν τον νόμο υποχρεώνοντας μας να το προσκομίσουμε.
Ότι να ναι...το χάος....

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το πιστοποιητικό ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΑΣ ΠΛΗΜΜΕΛΕΙΟΔΙΚΩΝ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 06:24:11 μμ »
εγώ με πρόσληψη από 18/9 δεν μας έχουν πει τίποτα να προσκομίσουμε εμείς κάτι ::) ::)


Αποσυνδεδεμένος mist84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Don't Worry Be Happy..!!
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το πιστοποιητικό ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΑΣ ΠΛΗΜΜΕΛΕΙΟΔΙΚΩΝ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 07:36:28 μμ »
Με πρόσληψη 29/10 μας ζητήθηκε αυτό το έγγραφο! Αρχικά έτρεξα στο ΚΕΠ της περιοχής μου όπου όπως ήτανε φυσικό με έστειλαν στο Πρωτοδικείο Αθηνών (από εκεί θα το πάρεις μου είπανε!!) Έτσι λοιπόν, την επόμενη μέρα και μέσα στο άγχος τρέχω στα δικαστήρια, περιμένω 2 ώρες τη σειρά μου με αποτέλεσμα η αγαπητή Εισαγγελέας όχι μόνο με ¨έκραξε¨ αλλά μου είπε πως αυτό το έγγραφο ζητείται αυτεπάγγελτα μεταξύ των υπηρεσιών και μάλιστα ότι έχει συνεννοηθεί με την αρμόδια υπάλληλο της Β' Αθήνας όπου και προσλήφθηκα..  Όπως καταλάβατε και εσείς ένα Μπάχαλο.. Από την άλλη όταν ενημέρωσα τη ΔΙΔΕ, μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν τίποτα.. ΈΤσι και εγώ τους απάντησα ότι όταν βγάλουν άκρη να με ενημερώσουν!! Πάντως τέτοιου είδους έγγραφα δεν φεύγουν από το Πρωτοδικείο για τους πολίτες!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2014, 08:35:49 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το πιστοποιητικό ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΑΣ ΠΛΗΜΜΕΛΕΙΟΔΙΚΩΝ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 08:07:23 μμ »
Εμένα με πρόσληψη 29/10 δεν μου ζήτησαν από την πρωτοβάθμια να το προσκομίσω εγώ. Συμπλήρωσα όμως ένα έντυπο (δεν είμαι σίγουρη αν είναι το ίδιο) με το οποίο ζητούσα πιστοποιητικό του ποινικόυ μου μητρώου από τον τόπο μόνιμης κατοικίας μου, που έμεινε στην πρωτοβάθμια και στάλθηκε από εκεί με φαξ ομαδικά με τα αντίστοιχα έντυπα όλων των υπόλοιπων αναπληρωτών. Ελπίζω πραγματικά να πρόκειται για μία από τις γνωστές γκάφες του Λοβέρδου, ο οποίος διαρκώς ανακαλύπτει την... Αμερική, και ότι δεν θα τρέχουμε να ταλαιπωρούμαστε και να ξοδευόμαστε άνευ λόγου και αιτίας.

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το πιστοποιητικό ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΑΣ ΠΛΗΜΜΕΛΕΙΟΔΙΚΩΝ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 10:07:46 μμ »
συναδελφοι εγω πηγα σημερα να παρουσιαστω και μου το ζητησαν....απο τα κεπ δε γινεται....αυτεπαγγελτα μου ειπαν οτι δε γινεται.....τωρα πως θα το παρω 16 ωρες μακρυα απο τον τοπο κατοικιας μου ειναι μια αλλη υποθεση.......... :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 233
Σύνολο: 235

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.