*

Αποστολέας Θέμα: ΚΠΓ ή TOEIC;  (Αναγνώστηκε 18743 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕ02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΚΠΓ ή TOEIC;
« στις: Ιανουάριος 29, 2012, 12:34:04 πμ »
Συνάδελφοι της Αγγλικής θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την καταλληλότερη επιλογή εξέτασης για τίτλο γλωσσομάθειας επιπέδου Γ1. Είμαι συνάδελφος ΠΕ02 και επιθυμώ να πάρω το Γ1 στα αγγλικά, προκειμένου να χρησιμοποιήσω τον τίτλο αυτό για επαγγελματική ανέλιξη.
Συμμετείχα στις εξετάσεις του Νοεμβρίου 2011 στο ΚΠΓ και πήρα το Β2 με ποσοστό επιτυχίας 86%. Προετοιμάστηκα μόνος μου μελετώντας τη σειρά English for Adults των εκδόσεων Γρίβα και τα τεστ των εκδόσεων Macmillan για το Β2. Για το Γ1 να συνεχίσω με το ΚΠΓ ή να δοκιμάσω στο TOEIC; Στο ΚΠΓ με προβληματίζουν η έκθεση και τα προφορικά, τα οποία δεν εξετάζονται στο TOEIC. Στα model tests του TOEIC σημειώνω επιδόσεις μεταξύ 820-840 βαθμών. Οι τίτλοι που δίνει το TOEIC είναι ισότιμοι με τους αντίστοιχους του ΚΠΓ ή έχουν περιορισμένη ισχύ; Επίσης αν είναι εύκολο θα παρακαλούσα να μου προτείνετε κάποια κατάλληλα βιβλία για την προετοιμασία στις εξετάσεις αυτού του επιπέδου
Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΚΠΓ ή TOEIC;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:24:53 »

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ΚΠΓ ή TOEIC;
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 10:41:30 πμ »
Το TOEIC είναι ισότιμο και δεν έχει χρονική ισχύ. Αν σε βολεύει και σου είναι πιο εύκολο τότε άνετα μπορείς να το επιλέξεις.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: ΚΠΓ ή TOEIC;
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 11:42:08 πμ »
Συνάδελφοι της Αγγλικής θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την καταλληλότερη επιλογή εξέτασης για τίτλο γλωσσομάθειας επιπέδου Γ1. Είμαι συνάδελφος ΠΕ02 και επιθυμώ να πάρω το Γ1 στα αγγλικά, προκειμένου να χρησιμοποιήσω τον τίτλο αυτό για επαγγελματική ανέλιξη.
Συμμετείχα στις εξετάσεις του Νοεμβρίου 2011 στο ΚΠΓ και πήρα το Β2 με ποσοστό επιτυχίας 86%. Προετοιμάστηκα μόνος μου μελετώντας τη σειρά English for Adults των εκδόσεων Γρίβα και τα τεστ των εκδόσεων Macmillan για το Β2. Για το Γ1 να συνεχίσω με το ΚΠΓ ή να δοκιμάσω στο TOEIC; Στο ΚΠΓ με προβληματίζουν η έκθεση και τα προφορικά, τα οποία δεν εξετάζονται στο TOEIC. Στα model tests του TOEIC σημειώνω επιδόσεις μεταξύ 820-840 βαθμών. Οι τίτλοι που δίνει το TOEIC είναι ισότιμοι με τους αντίστοιχους του ΚΠΓ ή έχουν περιορισμένη ισχύ; Επίσης αν είναι εύκολο θα παρακαλούσα να μου προτείνετε κάποια κατάλληλα βιβλία για την προετοιμασία στις εξετάσεις αυτού του επιπέδου
Σας ευχαριστώ.
Η διαφορά του Γ1 με το Β2 δεν είναι μεγάλη. Αφού πήρες 86/100 στο Β2 δεν θα έχεις πρόβλημα. Εγώ το πήρα πέρσι και μου φάνηκε βατό. Εκτός των άλλων, δεν θα χρειάζεσαι και μετάφραση στο αγγλικό κείμενο του πιστοποιητικού (την ζητούν διάφορες υπηρεσίες) μιας και έχει αγγλικό και ελληνικό κείμενο το αντίστοιχο του ΚΠΓ.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: ΚΠΓ ή TOEIC;
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 12:40:31 μμ »
Η διαφορά του Γ1 με το Β2 δεν είναι μεγάλη. Αφού πήρες 86/100 στο Β2 δεν θα έχεις πρόβλημα. Εγώ το πήρα πέρσι και μου φάνηκε βατό. Εκτός των άλλων, δεν θα χρειάζεσαι και μετάφραση στο αγγλικό κείμενο του πιστοποιητικού (την ζητούν διάφορες υπηρεσίες) μιας και έχει αγγλικό και ελληνικό κείμενο το αντίστοιχο του ΚΠΓ.  ;)

Η διαφορά μεταξύ του Γ1 και του Β2 είναι αρκετά μεγαλύτερη απ' ό,τι θεωρείται γενικά (και την ευθύνη γι' αυτό την έχουμε όσοι προετοιμάζουμε μαθητές για αυτά τα πιστοποιητικά). Παλιότερα το Cambridge ESOL πρότεινε διετή προετοιμασία για όσους είχαν ήδη τo FCE (B2) και ήθελαν να αποκτήσουν το CAE (C1). Για να έχουμε μέτρο σύγκρισης, οι ίδιοι υπολόγιζαν πως η απόσταση μεταξύ CAE και CPE απαιτούσε περίπου ένα χρόνο προετοιμασίας. 

Αυτά βέβαια ισχύουν για εξετάσεις σταθμισμένης δυσκολίας. Για το ΚΠγ που είναι λίγο ό,τι να 'ναι, μπορεί τη μια χρονιά το Γ1 πιο κοντά στο Β2 και την άλλη πιο κοντά στο Γ2 (αν υπήρχε). Το 86% στο ΚΠγ είναι δύσκολο να ξέρει κανείς τι σημαίνει, αν δεν το αντιπαραβάλλει με τα θέματα της συγκεκριμένης εξέτασης. Με δεδομένη τη γενικότερη προχειρότητα που χαρακτηρίζει το ΚΠγ, εγώ θα το απέφευγα.

Το TOEIC έχει διαχρονική ισχύ, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά το Ελληνικό δημόσιο και εφόσον δεν αλλάξει το υφιστάμενο νομικό πλαίσιο. Είναι επίσης πιο αναγνωρίσιμο στο εξωτερικό (αν και όχι πολύ), πράγμα που δεν ισχύει για το κρατικό. Το TOIEC δεν είναι αναγκαστικά 'εύκολη εξέταση', και πολύς κόσμος που πήγε με αυτή τη νοοτροπία απογοητεύθηκε (και δωσ' του μετά γκρίνια για τους πανούργους ξένους που "με έκοψαν για μια μονάδα, για να ξαναπληρώσω εξέταστρα"). Πρόκειται όμως για εξέταση που ανταμοίβει την πρακτική σκέψη υπό την πίεση χρόνου και την επικοινωνιακή ευχέρεια περισσότερο απ' ό,τι την εμμονή στη λεπτομέρεια και τον εξεζητημένο λόγο. Η θεματολογία του είναι ιδιαίτερα προσανατολισμένη στις απαιτήσεις της ενδο-εταιρικής και εμπορικής επικοινωνίας, οπότε βοηθά αν έχεις προετοιμαστεί σε εξειδικευμένο λεξιλόγιο παράλληλα με την προετοιμασία σου σε 'γενικά αγγλικά'. Αν τα χαρακτηριστικά αυτά ταιριάζουν στο μαθησιακό σου στιλ, τότε θα μάλλον βρεις το TOEIC πιο κατάλληλο για τις ανάγκες σου. Αλλιώς, υπάρχουν κι άλλες εναλλακτικές, πέραν του ΚΠγ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΚΠΓ ή TOEIC;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:24:53 »

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΚΠΓ ή TOEIC;
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 12:42:15 μμ »
Καλημέρα! Εγώ γενικά δεν είμαι και πολύ υπέρ του TOEIC ακριβώς λόγω του γεγονότος ότι στη συγκεκριμένη εξέταση δεν εξετάζονται όλες οι γλωσσικές ικανότητες. Σκέψου ότι το TOEIC Γ2 δεν αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ, ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο. Από την άλλη ένα πιστοποιητικό που εκδίδεται από το Υπουργείο Παιδείας αποκλείεται να πάψει να αναγνωρίζεται στην Ελλάδα, εφόσον το θέλεις για μοριοδότηση και τα σχετικά, ενώ άλλα πιστοποιητικά εκτός των CPE και ECPE, τη μια μπαίνουν και την άλλη βγαίνουν από τη λίστα των αναγνωρισμένων πιστοποιητικών γλωσσομάθειας του ΑΣΕΠ. Κατά την άποψή μου και σύμφωνα με την καλή σου απόδοση στο ΚΠγ Β2, δώσε πάλι το κρατικό για Γ1. Πάρε ένα βιβλίο coursebook εππέδου Γ1 (advanced) καθώς και practice tests του ΚΠγ και δούλεψε με αυτά. Στην πορεία θα δεις αν χρειάζεσαι κάποια βοήθεια από καθηγητή και σε ποιες ακριβώς γλωσσικές ικανότητες και το πολύ-πολύ κάνεις μάθημα μόνο για αυτές.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ΚΠΓ ή TOEIC;
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 01:25:54 μμ »
Συνάδελφοι της Αγγλικής θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την καταλληλότερη επιλογή εξέτασης για τίτλο γλωσσομάθειας επιπέδου Γ1. Είμαι συνάδελφος ΠΕ02 και επιθυμώ να πάρω το Γ1 στα αγγλικά, προκειμένου να χρησιμοποιήσω τον τίτλο αυτό για επαγγελματική ανέλιξη.
Συμμετείχα στις εξετάσεις του Νοεμβρίου 2011 στο ΚΠΓ και πήρα το Β2 με ποσοστό επιτυχίας 86%. Προετοιμάστηκα μόνος μου μελετώντας τη σειρά English for Adults των εκδόσεων Γρίβα και τα τεστ των εκδόσεων Macmillan για το Β2. Για το Γ1 να συνεχίσω με το ΚΠΓ ή να δοκιμάσω στο TOEIC; Στο ΚΠΓ με προβληματίζουν η έκθεση και τα προφορικά, τα οποία δεν εξετάζονται στο TOEIC. Στα model tests του TOEIC σημειώνω επιδόσεις μεταξύ 820-840 βαθμών. Οι τίτλοι που δίνει το TOEIC είναι ισότιμοι με τους αντίστοιχους του ΚΠΓ ή έχουν περιορισμένη ισχύ; Επίσης αν είναι εύκολο θα παρακαλούσα να μου προτείνετε κάποια κατάλληλα βιβλία για την προετοιμασία στις εξετάσεις αυτού του επιπέδου
Σας ευχαριστώ.
δωσε T.I.E. test of interactive english!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος carina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΚΠΓ ή TOEIC;
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 01:44:14 μμ »
Θα ήθελα απλά να συμπληρώσω πως το ΚΠΓ είναι αναγνωρισμένο και στις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ, όχι μόνο στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕ02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΚΠΓ ή TOEIC;
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 02:41:54 μμ »
Καλημέρα! Εγώ γενικά δεν είμαι και πολύ υπέρ του TOEIC ακριβώς λόγω του γεγονότος ότι στη συγκεκριμένη εξέταση δεν εξετάζονται όλες οι γλωσσικές ικανότητες. Σκέψου ότι το TOEIC Γ2 δεν αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ, ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο. Από την άλλη ένα πιστοποιητικό που εκδίδεται από το Υπουργείο Παιδείας αποκλείεται να πάψει να αναγνωρίζεται στην Ελλάδα, εφόσον το θέλεις για μοριοδότηση και τα σχετικά, ενώ άλλα πιστοποιητικά εκτός των CPE και ECPE, τη μια μπαίνουν και την άλλη βγαίνουν από τη λίστα των αναγνωρισμένων πιστοποιητικών γλωσσομάθειας του ΑΣΕΠ. Κατά την άποψή μου και σύμφωνα με την καλή σου απόδοση στο ΚΠγ Β2, δώσε πάλι το κρατικό για Γ1. Πάρε ένα βιβλίο coursebook εππέδου Γ1 (advanced) καθώς και practice tests του ΚΠγ και δούλεψε με αυτά. Στην πορεία θα δεις αν χρειάζεσαι κάποια βοήθεια από καθηγητή και σε ποιες ακριβώς γλωσσικές ικανότητες και το πολύ-πολύ κάνεις μάθημα μόνο για αυτές.
Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική πληροφόρηση. Συμφωνώ κι εγώ με τη διαπίστωσή σου ότι το ΚΠγ δεν υπάρχει κίνδυνος να μην αναγνωρίζεται στο μέλλον από το Υπουργείο Παιδείας. Συνεπώς μάλλον αυτό ενδείκνυται για την περίπτωσή μου. Μήπως μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη για κάποιο καλό coursebook Γ1; Θα είχες να μου προτείνεις κάτι έγκυρο και αποτελεσματικό;  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: ΚΠΓ ή TOEIC;
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 09:15:41 μμ »
Θα ήθελα απλά να συμπληρώσω πως το ΚΠΓ είναι αναγνωρισμένο και στις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ, όχι μόνο στην Ελλάδα.

Κοινή πλάνη, που μάλλον πηγάζει από φήμες που διαρρέει η ομάδα του Κρατικού στην Αθήνα. Σε γενικές γραμμές, σε ελάχιστες χώρες υπάρχει η έννοια της 'αναγνώρισης' από το κράτος όπως υπάρχει στην Ελλάδα. Η αναγνώριση του οποιουδήποτε τίτλου σπουδών είναι στην κρίση της εκάστοτε επιτροπής, που αποφασίζει κατά περίπτωση ανάλογα με τις ιδιαίτερές της ανάγκες, την αναγνωρισιμότητα και φήμη του φορέα που διοργανώνει τις εξετάσεις, το χρόνο κτίσης, την ενδεχόμενη προγενέστερη εμπειρία με άλλους κατόχους του εν λόγω πιστοποιητικού κλπ.

Αν μάλιστα διαβάσει κανείς προσεκτικά τις παρακάτω πληροφορίες από το ίδιο το υπουργείο, θα δει πως στο ερώτημα 'αναγνωρίζεται το κρατικό διεθνώς', υπεκφεύγουν και απαντούν πως κάνουν ενέργειες για να αναγνωριστεί στο μέλλον. Ασφαλώς πρόκειται για παλιό έγγραφό, δείχνει όμως πως η απονομή του τίτλου από το κράτος δε σημαίνει αυτοδίκαια αναγνώριση και στα άλλα κράτη της ΕΕ.

Παράθεση
5.    Αναγνωρίζεται το ΚΠΓ στο εξωτερικό ως ισότιμο με άλλα διεθνή πιστο-ποιητικά;
Με προκαθορισμένο στόχο την αναγνώρισή του ως αξιόπιστου συστήματος αξιολόγησης και πιστοποίησης γλωσσομάθειας από την Ευρωπαϊκή ή διεθνή αγορά εργασίας και ξένα πανεπιστήμια:
•   Το σύστημα αξιολόγησης σχεδιάστηκε με βάση τη διεθνή εμπειρία.
•   Τα επίπεδα γνώσης που πιστοποιεί προσδιορίστηκαν με βάση την κλίμακα επιπέδων γλωσσομάθειας του Συμβουλίου της Ευρώπης, όπως αυτά περι-γράφονται στο Κοινό Πλαίσιο Αναφοράς για τις Γλώσσες.
•   Το ΚΠΓ έγινε μέλος του ICC, ενός διεθνούς οργανισμού με έδρα τη Φρανκφούρτη.
6.   Ποιες άλλες ενέργειες έχει προβλέψει το σύστημα για τη διεθνή αναγνώρισή του;
Όπως άλλα διεθνώς καταξιωμένα συστήματα πιστοποίησης γλωσσομάθειας, το ΚΠΓ:
•   Συμμετέχει στο ειδικό πρόγραμμα του Συμβουλίου της Ευρώπης το οποίο επιδιώκει την αντιστοίχιση (calibration και benchmarking) των στόχων των εξετάσεών του, με το επίπεδα γλωσσομάθειας που έχει ορίσει.
•   Υπόκειται σε εσωτερικό έλεγχο ποιότητας. Οι διαδικασίες που ακολουθεί αξιολογούνται συνεχώς με επιστημονικά προσδιορισμένα κριτήρια και τα όργανα μέτρησης της γλωσσομάθειας που χρησιμοποιεί αξιολογούνται με διαφανή κριτήρια.
•   Προβλέπει να γίνει εξωτερική αξιολόγηση από διεθνή αρμόδιο οργανισμό.
•   Προβλέπει συντονισμένες ενέργειες προβολής και προώθησής του στο εξωτερικό.


πηγή: http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CE%B8%CE%BD%CE%AE%CF%82%20%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7%20%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D%20%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D&source=web&cd=5&ved=0CEQQFjAE&url=http%3A%2F%2Farchive.minedu.gov.gr%2Fdocs%2Fanak_pistop_kpg_kpg_060925.doc&ei=kpklT7voIYe98gPOu8DcBw&usg=AFQjCNE1BKZw0dgNPVIZEssKUcCI5P0KDA&sig2=4GvGOs_vfA9vxdofa7fY8Q
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2012, 09:27:44 μμ από Marcus »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: ΚΠΓ ή TOEIC;
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 09:21:59 μμ »

Παντως το συζυγο μου και το φιλο του τον πολ.μηχανικο ,για εργασια στο εξωτερικο τους εχουν ζητησει το TOEIC.
Παροτι και οι δυο εχουν Lower ,προπολεμικα βεβαια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2012, 09:27:44 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΚΠΓ ή TOEIC;
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 09:43:46 μμ »
Γιάννη ΠΕ02, αν κατάλαβα καλά η απόκτηση ενός πιστοποιητικού γλωσσομάθειας Γ1  σε ενδιαφέρει για τη μοριοδότηση στον ΑΣΕΠ (όποτε και αν γίνει) ως φιλόλογος. Γι' αυτό το λόγο και μιλώντας πάντα για την Ελλάδα, το κρατικό σου αρκεί. Αν σκέφτεται κανείς εξωτερικό υπάρχουν άλλες επιλογές. Για τα coursebook που με ρωτάς εφόσον θα προετοιμαστείς μόνος σου, φρόντισε να πάρεις από κάποιο εκδοτικό οίκο που να μπορείς να αγοράσεις και το teacher's για να ελέγχεις τις απαντήσεις σου (π.χ. ο γρίβας δε δίνει τα βιβλία καθηγητή στα βιβλιοπωλεία). Αν πας σε κάποιο βιβλιοπωλείο υπάρχουν πολλές επιλογές συνήθως μιλάμε για βιβλία 1st year Proficiency και καλύτερα να είναι προσανατολισμένα στο cambridge που είναι δυσκολότερο κι έτσι το κρατικό θα σου φανεί παιχνιδάκι ή αλλιώς να αναφέρουν "for any certificate at this level C1". Past papers βρίσκεις και στην ιστοσελίδα του υπουργείου και practice tests υπάρχουν στα βιβλιοπωλεία. Δε θέλω να προμοτάρω κάποιο βιβλίο κι αφήνω την επιλογή σε εσένα. Πάντως επιμένω ότι στις παραγωγικές ικανότητες όπως speaking, writing πιθανόν να χρειαστείς βοήθεια. Ελπίζω να βοήθησα και καλή σου επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος LaCicala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: ΚΠΓ ή TOEIC;
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 01:39:09 μμ »
Συνάδελφοι, δεν ανοίγω ξεχωριστό θέμα γιατί νομίζω η ερώτηση μου κολλάει σε αυτό.

Αν έστω κάποιος αποκτήσει τίτλο TOEIC σε επίπεδο Γ1, αργότερα μπορεί να δώσει εξετάσεις για κάποιο άλλο πτυχίο (ΚΠΓ, CPE.... κλπ) για επίπεδο Γ2, ή από τι στιγμή που λείπουν οι ενότητες παραγωγή προφορικού και γραπτού λόγου δεν..;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2013, 01:48:44 μμ από LaCicala »

Αποσυνδεδεμένος INDI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: ΚΠΓ ή TOEIC;
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 11:54:03 μμ »
θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση.....μολις ειδα οτι θα γινουν οι εξετασεις του κπγ κ επειδη σκεφτομαι να δωσω θα ηθελα να με κατευθυνετε πιο επιπεδο να δηλωσω.το α επιπεδο που ειδα μου φανηκε πολυ ευκολο δεν ξερω ομως αν στα προφορικα ειναι το ιδιο ευκολο!!!να σημειωσω οτι εχω 10 χρονια ν ασχοληθω με τ αγγλικα κ η μονη επαφη που εχω ειναι οταν διαβαζω με το γιο μου που ειναι δευτερα κανονικη.διαπιστωνω λοιπον οτι τα θυμαμαι κ μου ερχονται ευκολα στη μνημη οτι ειχα μαθει....ειχα παει μεχρι κ την ταξη του lower.εχω παρει κ τα βιβλια  για ν αρχισω διαβασμα για το toeic αλλα μου φανηκε λιγουλακι δυσκολο.....πετε μου λοιπον τη γνωμη σας ποιο επιπεδο να δωσω στο κπγ????μιας κ χρειαζομαι ενα χαρτι που να πιστοποιοει οτι γνωριζω αγγλικα μιας κ τωρα αρχιζει κ η αξιολογηση να το εχω!!!!!ευχαριστωωω

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: ΚΠΓ ή TOEIC;
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 03, 2013, 11:03:25 πμ »
Για την αξιολόγηση είναι αρκετά απίθανο να λάβουν υπόψη πιστοποίηση στο Α' επίπεδο. Το πιο πιθανό είναι πως θα ζητηθεί από Β2 και πάνω. Ανεξαρτήτως τούτου, μακριά από το Κρατικό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158523
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.