*

Αποστολέας Θέμα: κάνουν μουσική τα πρωτάκια;  (Αναγνώστηκε 1494 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
κάνουν μουσική τα πρωτάκια;
« στις: Φεβρουάριος 20, 2012, 03:03:34 μμ »
συνάδελφοι, η κόρη μου πηγαίνει στην α' δημοτικού και ενώ το πρόγραμμα προβλέπει δύο ώρες την εβδομάδα μάθημα μουσικής και έχουν πάρει δύο βιβλία μουσικής (βιβλίο μαθητής και τετράδιο εργασιών) η κόρη μου μού λέει ότι στις ώρες αυτές ζωγραφίζουν και -γενικά- κάνουν άσχετα πράγματα με τη μουσική.
πρόκειται για δασκάλα που δεν ξέρει τι της γίνεται, που βαριέται ή προβλέπεται κάτι άλλο που δεν γνωρίζω; ας πούμε υπάρχει κάποια οδηγία να μην κάνουν μουσική στην α' δημοτικού, αλλά να ζωγραφίζουν ή κάτι άλλο που δεν γνωρίζω; στα δικά σας σχολεία τι γίνεται;
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κάνουν μουσική τα πρωτάκια;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:57:39 »

Αποσυνδεδεμένος Vasilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: κάνουν μουσική τα πρωτάκια;
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 20, 2012, 03:23:30 μμ »
Στα δημοτικά με ΕΑΕΠ προβλέπονται 2 ώρες μουσικής στην πρώτη και στη δευτέρα και από μία ώρα την εβδομάδα στις υπόλοιπες τάξεις. Στα υπόλοιπα δημοτικά όλες οι τάξεις έχουν από μία ώρα την εβδομάδα. Αν δεν έχουν μουσικό, δεν είναι και πολύ εύκολο για τη δασκάλα να τους κάνει από το βιβλίο, το οποίο χρειάζεται πολλές μουσικοπαιδαγωγικές γνώσεις. Βέβαια από την άλλη, θα μπορουσε ίσως να τους κάνει έστω τραγουδάκια.

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: κάνουν μουσική τα πρωτάκια;
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 20, 2012, 03:40:01 μμ »
@θάνος73, ψάξτο λιγο...
Και στο σχολείο των παιδιών μου (ΕΑΕΠ), παρά τις συνεχείς διαμαρτυρίες & παράπονα γονιών, ζωγραφική εξακολουθουν να κάνουν, δυστυχώς με μουσικό η οποία είναι λίγο "ιδιαίτερη" περίπτωση...και είναι πραγματικά κρίμα να στερούνται τα παιδιά τη μουσική παιδεία επειδή κάποιοι δεν κανουν σωστα τη δουλεια τους...

Αποσυνδεδεμένος alice86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • ΠΕ79.01
    • Προφίλ
Απ: κάνουν μουσική τα πρωτάκια;
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 20, 2012, 04:08:03 μμ »
  Είμαι μουσικός σε ΕΑΕΠ και η αλήθεια είναι πως η πρώτη είναι λίγο ιδιαίτερη τάξη, ούτε να διαβάζουν καλά ξέρουν για να κάνουν τραγούδια και γενικά είναι λιγό περιορισμένες οι επιλογές που έχεις σε σχέση με τα παιδια των μεγαλύτερων τάξεων. Παρ'όλα αυτά, το τετράδιο εργασιών έχει πολλές κ ενδιαφέρουσες δραστηριότητες (όπως κ το βιβλίο του δασκάλου κ ταδιάφορα εξωσχολικά βοηθήματα) που ακολουθώντας τες τα εισάγεις σιγα-σιγα σε διάφορες έννοιες της μουσικής, τον ρυθμό, την ένταση, να συνοδεύουν απλά τραγουδάκια με όργανα κλπ... Η ζωγραφική είναι απλά η εύκολη λύση για να κάθονται ήσυχα 45 λεπτα και τίποτα άλλο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158565
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 551
Σύνολο: 567

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.