*

Αποστολέας Θέμα: ΙΕΚ και proficiency  (Αναγνώστηκε 13562 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
ΙΕΚ και proficiency
« στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 07:59:43 μμ »
Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει τι γίνεται σε περίπτωση που υπάρχει ένας καθηγητής με πτυχίο αγγλικής φιλολογίας και οι υπόλοιποι  έχουν proficiency και υπάρχουν δύο ειδικότητες με αγγλικά στο ΙΕΚ.Πρέπει να δώσουν και τα 2 τμήματα στον απόφοιτο της αγγλικής ή να τα μοιράσουν ;Ευχαριστώ προκαταβολικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2012, 02:47:59 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιεκ και proficiency
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:43:34 »

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Ιεκ και proficiency
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 09:01:05 μμ »
Ο διευθυντής κάνει ότι θέλει

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ιεκ και proficiency
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 10:34:35 μμ »
Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει τι γίνεται σε περίπτωση που υπάρχει ένας καθηγητής με πτυχίο αγγλικής φιλολογίας και οι υπόλοιποι  έχουν proficiency και υπάρχουν δύο ειδικότητες με αγγλικά στο ΙΕΚ.Πρέπει να δώσουν και τα 2 τμήματα στον απόφοιτο της αγγλικής ή να τα μοιράσουν ;Ευχαριστώ προκαταβολικά.
μπορεις να κανεις ενσταση αφου η προκύρηξη δεν λεει για επαρκειουχους και να ζητησεις γραπτα απο τον διευθυντή αλλα και απο το ιδεκε να σου πουν γιατι προσελήφθη ο επαρκειουχος και οχι ο πτυχιουχος και να κανεις καταγγελια στην επιτροπή που ελέγχει τα ιεκ για τις προσλήψεις

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Ιεκ και proficiency
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 10:39:06 μμ »
δηλαδή μπορώ να διεκδικήσω και το δεύτερο τμήμα mpesg;Ρωτάω γιατί μου την έχουν φέρει άπειρες φορές σε ιεκ και δε μου έδιναν ούτε ένα τμήμα και δούλευουν άτομα με proficiency και αυτή τη φορά θέλω να τους εκνευρίσω λίγο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιεκ και proficiency
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:43:34 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιεκ και proficiency
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 08:45:20 πμ »
δηλαδή μπορώ να διεκδικήσω και το δεύτερο τμήμα mpesg;Ρωτάω γιατί μου την έχουν φέρει άπειρες φορές σε ιεκ και δε μου έδιναν ούτε ένα τμήμα και δούλευουν άτομα με proficiency και αυτή τη φορά θέλω να τους εκνευρίσω λίγο
σοβαρα? παντως εγω θυμαμαι μολις τελειωσα την σχολη, με πηρε τηλεφωνο ο γραμματεας του ΙΕΚ και μου ειπε οτι ψαχνουν καθηgητες να κανουν μαθημα διοτι ειχαν 2 με proficiency και αν θελω να κανω χαρτια. Ειχε τηλεφωνησει και σε αλλους αποφοιτους και πραγματικα καναμε χαρτια και πηραν εμας στην θεση των παιδιων με proficiency.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ιεκ και proficiency
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 09:19:39 πμ »
δηλαδή μπορώ να διεκδικήσω και το δεύτερο τμήμα mpesg;Ρωτάω γιατί μου την έχουν φέρει άπειρες φορές σε ιεκ και δε μου έδιναν ούτε ένα τμήμα και δούλευουν άτομα με proficiency και αυτή τη φορά θέλω να τους εκνευρίσω λίγο
κανε ενσταση

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Ιεκ και proficiency
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 11:12:18 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Το ξέρω πως δε θα βγάλω άκρη αλλά θα τους τρέξω λίγο.Να φανταστείτε στο προηγούμενο εξάμηνο μου έδωσαν την τρίτη μου επιλογή και τις δύο πρώτες τις δώσαν σε κατόχους proficiency και όταν το τους το είπα με πολύ φασαρία μου έδωσαν την πρώτη μου επιλογή και συμπεριφερότανε λες και μου έκαναν χάρη.

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Ιεκ και proficiency
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 08:56:21 μμ »
Μου είπαν από το ΙΕΚ οτι δεν μπορώ να πάρω και το άλλο τμήμα γιατί εφόσον υπάρχουν άτομα με proficiency πρέπει να πάρουν και αυτά τμήμα.

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Ιεκ και proficiency
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 09:15:39 μμ »
καλως δεν σου εδωσαν, γιατι δεν μπαινεις στον κοπο να διαβασεις τι προβλεπει ο κανονισμος καταρτισης ...........

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Ιεκ και proficiency
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 09:44:24 μμ »
 Palioseira επειδή εγώ δεν γνωρίζω και το κάθε ιεκ αναλόγως διευθυντή μου λέει τα δικά του μπορείς να μου εξηγήσεις ή να με παραπέμψεις στον κανονισμό κατάρισης; Πάντα διαβάζω αρκετά καλά τις προκηρύξεις και πουθενά δε βλέπω να λέει για επαρκειούχους.

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιεκ και proficiency
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 07:04:33 μμ »
Εδώ θα βρεις τους κανονισμούς κατάρτισης κάθε ειδικότητας.
http://www.oeek.gr/index2.html

Στις περισσότερες αναφέρονται τα προσόντα που πρέπει να έχει κάθε εκπαιδευτής για κάθε μάθημα.
Για τα Αγγλικά λέει "Πτυχιούχοι ή Διπλωματούχοι Αγγλικής Φιλολογίας ή κάτοχοι πιστοποιητικού επαρκούς γνώσης της Αγγλικής γλώσσας ".
Μια χαρά μπορεί να πάρει μάθημα και κάτοχος profficency.
Πριν αρχίζουμε τις ενστάσεις (και τις παραινέσεις για ενστάσεις) καλό είναι να ψάχνουμε λίγο πρώτα.
Και στο κάτω κάτω λίγο εγωιστικό μου φαίνεται να ζητά κάποιος περισσότερες ώρες από 3 ενώ μπορούν να δοθούν και σε άλλα άτομα που τις δικαιούνται.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ιεκ και proficiency
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 08:53:48 μμ »
Εδώ θα βρεις τους κανονισμούς κατάρτισης κάθε ειδικότητας.
http://www.oeek.gr/index2.html

Στις περισσότερες αναφέρονται τα προσόντα που πρέπει να έχει κάθε εκπαιδευτής για κάθε μάθημα.
Για τα Αγγλικά λέει "Πτυχιούχοι ή Διπλωματούχοι Αγγλικής Φιλολογίας ή κάτοχοι πιστοποιητικού επαρκούς γνώσης της Αγγλικής γλώσσας ".
Μια χαρά μπορεί να πάρει μάθημα και κάτοχος profficency.
Πριν αρχίζουμε τις ενστάσεις (και τις παραινέσεις για ενστάσεις) καλό είναι να ψάχνουμε λίγο πρώτα.
Και στο κάτω κάτω λίγο εγωιστικό μου φαίνεται να ζητά κάποιος περισσότερες ώρες από 3 ενώ μπορούν να δοθούν και σε άλλα άτομα που τις δικαιούνται.
δηλαδή συνάδελφε να δώσουμε το δικαίωμα και σε  ολους που έχουν το proficiency της πληροφορικης να διδαξουν πληροφορική και να προηγουνται των πτυχιουχων πανεπιστημιων στην πληροφορική ? Η πλειοψηφία των ελλήνων είναι κατοχοι proficiency, σε καμμια ευρωπαικη χωρα δεν δινεται το δικαιωμα διδασκαλιας γλώσσας σε μη πτυχιουχους............αλλα στην ελλαδα των λαμόγιων, την μπανανια δηλαδη........ολα επιτρεπονται. Οσο για την ενσταση, φυσικα πρεπει να την κανει και της δώσουν γραπτα το αιτιολογικο της προτιμησης κατοχου proficiency απο τον κατοχο πυχιου πανεπιστημιου. Με τη δικη σου λογικη πρεπει να καταργησουμε τους φιλολογους και με το πιστοποιητικο ελληνομάθειας Γ2 επιπέδου να πανε οι αποφοιτοι λυκείου να διδαξουν ελληνικα στην αυστραλία , αμερική,καναδα.. δεν είναι όμως ετσι!!!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 29, 2012, 09:01:39 μμ από mpesg »

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Ιεκ και proficiency
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 09:30:04 μμ »
Ναι, να κάνει ένσταση αναφέροντας ότι, αν και οι προβλεπόμενες από το νόμο διαδικασίες τηρήθηκαν, ο διευθυντής του ΙΕΚ όφειλε να προστατεύσει τα συμφέροντα του κλάδου.

Έγραψες "μπορεις να κανεις ενσταση αφου η προκύρηξη δεν λεει για επαρκειουχους" και όταν παρατέθηκαν στοιχεία που αποδεικνύουν ότι έκανες λάθος, αντί να ζητήσεις έστω συγγνώμη, άρχισες τη γκρίνια για τον κλάδο και τις αδικίες που υφίσταται... Ας σοβαρευτούμε λίγο λέω εγώ.

Με τη δικη σου λογικη πρεπει να καταργησουμε τους φιλολογους και με το πιστοποιητικο ελληνομάθειας Γ2 επιπέδου να πανε οι αποφοιτοι λυκείου να διδαξουν ελληνικα στην αυστραλία , αμερική,καναδα.. δεν είναι όμως ετσι!!!!!!!!!!!

Δεν ξέρω από που συνάγεις ότι οι επαρκειούχοι δεν έχουν αποφοιτήσει από πανεπιστημιακή σχολή. Σε πληροφορώ πάντως ότι στην Αγγλία τουλάχιστον, Ελληνικά διδάσκουν (και) οι απόφοιτοι αγγλικής φιλολογίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 29, 2012, 09:40:10 μμ από Marcus »

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιεκ και proficiency
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 09:35:12 μμ »
Καλώς ή κακώς με proficiency στην Ελλάδα μπορείς να εκδόσεις νόμιμα άδεια επάρκειας διδασκαλίας Αγγλικής Γλώσσας.
Και σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι πρέπει να προτιμηθεί κάποιος με proficiency από κάποιον με πτυχίο Αγγλικής Φιλολογίας. Αν συνέβη κάτι τέτοιο (κάτι που δεν είπε στο αρχικό post) τότε συμφωνώ να ζητήσει να δει τους πίνακες και να κάνει ένσταση.
Αλλά να διεκδικεί παραπάνω ώρες , ενώ έχει πάρει κάποιες, εις βάρος άλλων οι οποίοι διαθέτουν τα νόμιμα (ξαναλέω καλώς ή κακώς) προσόντα που απαιτεί η διδασκαλία του μαθήματος, ε ναι το βρίσκω εγωιστικό.

Με την ίδια λογική οι απόφοιτοι ΤΕΙ πρέπει να πάρουν ώρες μόνο και εφόσον όλοι οι απόφοιτοι ΑΕΙ και άνω (μεταπτυχιακά, διδακτορικά), συμπληρώσουν 21 ώρες. Αυτό το βρίσκεις σωστό?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.