*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 643854 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Citronelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2646 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 02:39:23 πμ »
Δεν αποκαταστάθηκε καμία αδικία. Γιατί δεν κοινοποιούν τις μοριοδοτήσεις; Τί ακριβώς σημαίνει για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους και λόγους υγείας; Γιατί εγώ δώδεκα χρόνια διορισμένη, με παιδί, με πρόβλημα υγείας μη αντιμετωπίσιμο απο το νοσοκομείο της περιοχής που είμαι διορισμένη (έχω και την αντίστοιχη βεβαίωση) σε σημείο που αν συμβεί το οτιδήποτε χρειάζεται αεροδιακομιδή, με πατέρα 80 ετών, χήρο, με αναπηρία άνω του 67%, δεν εμπίπτω στις κατηγορίες αυτές που δικαιολογούν την απόσπαση; Ή επειδή δεν έχω κολλητάρια και βύσματα δεν μπορώ να πετύχω να μου αποδοθεί ο τίτλος της αναξιοπαθούσας κορασίδας για να πάω κι εγώ επιτέλους σπίτι μου με την οικογενειά μου; Βαρέθηκα τόσα χρόνια να με κοροϊδεύουν μες τα μουτρα μας. Την Δευτέρα πάω να καταθέσω κι εγώ νέα ένσταση. Σιγά βέβαια μην μας εξηγήσουν τα αδικαιολόγητα, αλλά τουλάχιστον να μη μας περνάνε κι για τελείως μ&%^$ες. (Έχω κάνει μία εξάσκηση στα ΓΑΛΛΙΚΑ μου αυτές τις μέρες, άλλο πράγμα!)
Προς μεγάλη μου απογοήτευση, ενω πίστευα οτι οι αποσπάσεις γίνονται με μοριοδότηση,είδα στις τελευταιες 'ελάχιστες 'αποσπάσεις που έγιναν οτι όσοι πήραν δεν φαίνονται τα μόριά τους.Χωρίς να θέλω να θίξω όλον τον κοσμο που πήρε αυτές τις αποσπάσεις,ξέρω όμως για τουλάχιστον 2 άτομα οτι τις πήραν 'πλαγίως'.Η μια απλά είχε 1 παιδί, η δευτερη το ομολόγησε σε πολύ φίλο μου οτι είχε βάλει 4-5 βύσματα κ επειδη δεν ήξερε ποιός πραγματικά της είχε κάνει την δουλεια επαιρνε τηλ. εναν έναν κ τον ευχαριστούσε.Επίσης ξέρω κ συνάδελφο που με πρόγραμμα εξωσωματικής κ που είχε καταθέσει δικαιολογητικα σε προηγούμενη ένστασή της , δεν πήρε απόσπαση..Αυτά λοιπόν συμβαίνουν στο κωλοκράτος που ζούμε..Βρήκαν την ευκαιρία με αυτόν τον τρόπο να 'βολέψουν'δικά τους άτομα..Δεν λέω για όλους γιατί δεν το ξέρω,απλα πιστεύω κ ενας λογικός θα το καταλάβαινε οτι αυτές οι αποσπάσεις εγιναν με 'μεσο'..(για κάποιους τουλάχιστον)..Κ εγώ είμαι μέσα για οποιαδήποτε οργανωμένη κίνηση.
ΠΕ05

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:53:13 »

Αποσυνδεδεμένος Citronelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2647 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 02:54:28 πμ »
Δε βλεπω να σχολιαζει καποιος συναδελφος γαλλικης γλωσσας το γεγονος οτι απο τους 74 αποσπασμενους για οικογενειακους λογους/υγειας οι 34 ειναι ΠΕ05.Περονοσπορος επεσε στην ειδικοτητα?
Φαντάζομαι οτι είσαι της πληροφορικής συνάδελφε.Δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει οτι οι εκπ/κοί του κλάδου σου στην β'φση πήραν πάρα πολλοί αποσπάσεις σε σύγκριση με έμας των γαλλικων που ήταν μηδενικές..Περιμέναμε οπότε την γ'φάση πώς κ πώς..Κ μη συζητάς τι έγινε βέβαια...Αρα ηταν λογικό που έδωσαν προτεραιότητα λίγο σε έμας αφου οι άλλες ειδικότητες ηταν ικανοποιημένες.Κ βάλε κ το γεγονός οτι στην απόγνωση που μας έφτασαν μετα την β' φάση έβαλαν κ το μέσον αφου δεν έβλεπαν καποιοι φώς...
ΠΕ05

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2648 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 03:21:05 πμ »
...Αρα ηταν λογικό που έδωσαν προτεραιότητα λίγο σε έμας αφου οι άλλες ειδικότητες ηταν ικανοποιημένες.

Ε, όχι και ικανοποιημένες!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2649 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 07:41:00 πμ »
Ποιές ειδικότητες είναι ικανοποιημένες?
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:53:13 »

Αποσυνδεδεμένος lelac

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2650 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 07:59:57 πμ »
έχουμε κανένα νεότερο για τα Γραφεία;

Αποσυνδεδεμένος antgiov

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ξεχνώ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2651 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 08:16:00 πμ »
Εγώ δεν ενδιαφέρομαι για μένα αλλά για τη γυναίκα μου. Εγώ είμαι δάσκαλος και έχω οργανική στον τόπο μου εδώ και χρόνια. Η γυναίκα μου είναι ΠΕ01 Θεολόγος με 7 χρόνια υπηρεσία, 2 παιδιά και δεν πήρε απόσπαση, όπως και πολλοί από τον κλάδο της. στην Α φάση στην Θράκη, στη Μακεδονία και τη Θεσσαλία πήραν 1-2, στη δεύτερη φάση πήραν 4-5 και στη Γ φάση κανένας στα γεωγραφικά διαμερίσματα που προανέφερα. Άρα δεν είναι μόνο λίγες οι ειδικότητες που δεν πήραν απόσπαση είναι πολλές. Πιστεύω πως ο κατακερματισμός των συναδέρφων σε συλλόγους με κριτήριο την ειδικότητα δεν ωφελεί αλλά αποδυναμώνει τη δύναμη των εκπαιδευτικών, καλλίτερα θα ήταν μια συντονισμένη προσπάθεια για το καλό όλων των μη αποσπασθέντων εκπαιδευτικών. 
Το ερώτημά μου είναι 1)πρέπει να κάνουμε και πάλι αυτή την αίτηση θεραπείας; 2) για τα γραφεία τι γίνετε;
δεν με φάγαν τα λιοντάρια!!!....
θα με φάνε τα σκουλίκια;;;;

Αποσυνδεδεμένος Pliroforikarios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2652 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 10:24:19 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2013, 06:05:12 μμ από Pliroforikarios »

Αποσυνδεδεμένος Tess5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2653 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 10:34:37 πμ »
Καλημέρα σ'όλους. Έχετε δίκιο στα λεγόμενά σας, κατ'αρχήν οι αποσπάσεις ήταν ελάχιστες. Δεν μπορώ να ακούω για μηδενικά κενά, ενώ όλοι μας ξέρουμε τι συμβαίνει στα σχολεία, ειδικά για τις ειδικότητες που τοποθετούνται και στα δημοτικά (εγώ είμαι ΠΕ06). Όσο για τα μόρια, έπρεπε οπωσδήποτε να φαίνονται σε όλες τις κατηγορίες για να ξέρουμε τι μας γίνεται. Και τα λέω αυτά έχοντας πάρει απόσπαση στην πρόσφατη φάση. Τα δικά μου ήταν 41, που δεν ξέρω αν θεωρούνται λίγα για άλλους κλάδους, πάντως στον δικό μου στις άλλες φάσεις, εκτός από 2-3 που είχαν παρόμοια και μια με πολύ περισσότερα, όλοι είχαν αποσπασθεί με πολύ λιγότερα, έως και κάτω από δέκα (και μιλάω για μας της δευτεροβάθμιας, όχι της πρωτοβάθμιας). Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως οι της πρωτοβάθμιας κατάφεραν και στις τρεις φάσεις να ικανοποιήσουν πάνω από το 80% των αιτήσεων απόσπασης ενώ της δευτεροβάθμιας αν δεν κάνω λάθος, κάτω από το 35%. Σίγουρα κάτι πρέπει να γίνει γιατί τα πράγματα από δω και πέρα διαγράφονται με τις μελανότερες των αποχρώσεων.....

Αποσυνδεδεμένος antgiov

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ξεχνώ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2654 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 10:40:42 πμ »
καλά τα λέμε αλλά τι κάνουμε; περιμένουμε;
δεν με φάγαν τα λιοντάρια!!!....
θα με φάνε τα σκουλίκια;;;;

Αποσυνδεδεμένος saraband

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Tess5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2656 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 11:33:25 πμ »
http://www.live-pro.gr/arthra/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%80%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%B3%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B4%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%80%CF%85%CF%83%CE%B4%CE%B5-%CF%83%CE%B5-%CF%80%CF%85%CF%83%CE%B4%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%BB%CE%B1%CF%8D%CF%84%CE%B7
Αποσπάσεις καθηγητών ΔΕ από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ, του αιρετού Δημήτρη Καρλαύτη
Μετά από αυτή την ανακοίνωση, νομίζω ότι πρέπει οπωσδήποτε να γίνουν ενστάσεις ή και καινούργιες αιτήσεις απόσπασης. Να φανεί ότι υπάρχει πίεση και αγανάκτηση. Πραγματικά είναι απαράδεκτο να μπορούν να καλυφθούν κενά με ανθρώπους που το δικαιούνται και να μη συμβαίνει...

Αποσυνδεδεμένος vaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2657 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 11:49:47 πμ »
Λέω να πάω αύριο να κάνω αίτηση επανεξέταση για την απόσπαση. Πάντως  πιστεύω ότι οι αιρετοί απλώς μα δουλεύουν. >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος Tess5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2658 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 11:55:21 πμ »
Λέω να πάω αύριο να κάνω αίτηση επανεξέταση για την απόσπαση. Πάντως  πιστεύω ότι οι αιρετοί απλώς μα δουλεύουν. >:( >:(
Δεν αντιλέγω και μας δουλεύουν και δεν πιέζουν όσο θα έπρεπε, ξεχνάνε ότι είναι εκεί με την δική μας ψήφο και για να υποστηρίξουν τα δικαιώματα του κλάδου. Αλλά αιτήσεις πρέπει να γίνουν. Ετσι νομίζω τουλάχιστον...

Αποσυνδεδεμένος XristinaM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2659 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 02:48:22 μμ »
ΚΥΣΔΕ: Άνθρωποι απάνθρωποι
http://eisatopon.blogspot.gr/2012/09/blog-post_30.html

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.