*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις μετά από κλείσιμο σχολείου  (Αναγνώστηκε 5639 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις μετά από κλείσιμο σχολείου
« στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 06:15:01 μμ »
Το Λύκειο που έχω οργανική κλείνει.
1/Τί προβλέπει ο νόμος γι΄αυτή την περίπτωση όσον αφορά την οργανική,χάνεται ή όχι ;
2/Εαν με υποχρεώσουν να κάνω αίτηση βελτίωσης,χάνω το δικαίωμα μετάθεσης για δυο χρόνια ,
    αρα εγλωβίζομαι ή όχι;
3/Εαν δεν κάνω αίτηση βελτίωσης γιατί δεν θέλω, αφού δεν είναι δικής μου υπαιτιότητας το κλείσιμο του σχολείου,μήπως με θεωρήσουν υπεράριθμο ή όχι;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από κλείσιμο σχολείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:19:01 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από κλείσιμο σχολείου
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 09:46:07 πμ »
Στην περίπτωση που δύο σχολεία συγχωνευθούν, αλλά τα κτίρια που ήδη στεγάζονται τα σχολεία είναι αρκετά μικρά, ώστε να "φιλοξενήσουν" το συνενωμένο πλέον σχολείο. Η διαδικασία να βρεθεί καινούργιος χώρος κτλ, ως γνωστόν είναι μια χρονοβόρα διαδικασία. Τι θα γίνει από Σεπτέμβρη; Θα στοιβάξουμε τα παιδιά το ένα πάνω στο άλλο; Ή είναι όνειρο απατηλό η δημιουργία ή ενοικίαση νέου χώρου στέγασης του σχολείου;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από κλείσιμο σχολείου
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 05, 2011, 12:53:17 μμ »
Το Λύκειο που έχω οργανική κλείνει.
1/Τί προβλέπει ο νόμος γι΄αυτή την περίπτωση όσον αφορά την οργανική,χάνεται ή όχι ;
2/Εαν με υποχρεώσουν να κάνω αίτηση βελτίωσης,χάνω το δικαίωμα μετάθεσης για δυο χρόνια ,
    αρα εγλωβίζομαι ή όχι;
3/Εαν δεν κάνω αίτηση βελτίωσης γιατί δεν θέλω, αφού δεν είναι δικής μου υπαιτιότητας το κλείσιμο του σχολείου,μήπως με θεωρήσουν υπεράριθμο ή όχι;
Ευχαριστώ

1.Υποθετω οτι το σχολειο σου συγχωνευεται με αλλο (κατα κυριο λογο θα εχουμε συγχωνευσεις), οποτε η οργανικη σου μεταφερεται στη σχολικη μοναδα που θα προκυψει απο τη συγχωνευση των δυο. Ωστοσο, αν δεν προκυψει αυξηση της οργανικοτητας ως αποτελεσμα της συγχωνευσης, πραγμα πολυ πιθανο, τοτε καποιος εκ της ειδικοτητας σου θα κριθει υπεραριθμος - ο τελευταιος τοποθετηθεις -, στο συνολο των εκπαιδευτικων της ειδικοτητας σου που κατεχουν οργανικη στις υπο συγχωνευση σχολικες μοναδες.

2.Οχι, δεν θα απωλεσεις το δικαιωμα μεταθεσης.
 
3. Ναι, μπορει να κριθεις υπεραριθμος και να διατεθεις (οχι να τοποθετηθεις οριστικα) σε αλλη σχολικη μοναδα, εστω κι αν δεν προτιθεσαι να διεκδικησεις αλλη οργανικη θεση.

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από κλείσιμο σχολείου
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 05, 2011, 07:13:15 μμ »
Να θέσω κι εγώ έναν προβληματισμό .
Θα περίμενε κανείς να ανακοινώσουν τις συγχωνεύσεις αρχές Ιουλίου για να αποφύγουν κινητοποιήσεις .
Διαβάζω όμως πως θα το κάνουν σε μια βδομάδα περίπου .
Σκέφτομαι πως αυτό το κάνουν ( αναγκαστικά ) για να υπάρξουν τα νέα δεδομένα πριν τις μεταθέσεις .
Έχει κάποια βάση η σκέψη μου ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από κλείσιμο σχολείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:19:01 »

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από κλείσιμο σχολείου
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 05, 2011, 07:33:47 μμ »
Πιστεύω πως (δυστυχώς εννοείται) ναι...
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από κλείσιμο σχολείου
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 05, 2011, 09:37:27 μμ »
Να θέσω κι εγώ έναν προβληματισμό .
Θα περίμενε κανείς να ανακοινώσουν τις συγχωνεύσεις αρχές Ιουλίου για να αποφύγουν κινητοποιήσεις .
Διαβάζω όμως πως θα το κάνουν σε μια βδομάδα περίπου .
Σκέφτομαι πως αυτό το κάνουν ( αναγκαστικά ) για να υπάρξουν τα νέα δεδομένα πριν τις μεταθέσεις .
Έχει κάποια βάση η σκέψη μου ;

Προφανεστατα. Απλως δεν τους βγαινουν τα κουκια με τις μαζικες συνταξιοδοτησεις απο τη μια και τη μνημονιακη δεσμευση του υπουργειου απο την αλλη για περιορισμενο αριθμο διορισμων, με αποτελεσμα να εξαναγκαζονται σε μαζικες συγχωνευσεις σχολικων μοναδων πριν τις μεταθεσεις, οι οποιες θα ακολουθησουν για να εξισοροπησουν τις σχεσεις πλεονασματων - ελλειμματων που θα προκυψουν, αν και στην πραγματικοτητα το ολο εγχειρημα ισως να μην εχει το ειδικο βαρος που φανταζομαστε, δεδομενης της νεας αποσταθεροποιησης που θα πυροδοτησει στο συστημα το θερινο κυμα των συνταξιοδοτησεων αφενος και αφετερου της ευχερειας που απολαμβανει πλεον ρητα η διοικηση να διαθετει οπου ελληνικης γης τους εκπαιδευτικους...   
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από κλείσιμο σχολείου
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 08:58:36 μμ »
Αποσπαστηκα σε ενα 2-θεσιο σχολειο στο οποιο λειτουργει και ταξη ολημερου.Τα παιδια που ειχαν εγγραφει αρχικα στο ολοημερο ηταν 16, εκ των οποιων ομως τα 2 πηραν αργοτερα μετεγγραφη σε αλλο σχολειο.Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση;Κλεινει το ολοημερο μιας και δεν συπμπληρωνεται ο ελαχιστος αριθμος φοιτουντων μαθητων σε αυτο;Και αν οντως γινει αυτο, ποιος αποχωρει απο το σχολειο; Ο δασκαλος του ολοημερου ή υπαρχουν αλλα κριτηρια; π.χ. χρονια υπηρεσιας,οργανικοτητα,ημερομηνια αναληψης υπηρεσιας στο σχολειο. Παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2012, 10:06:25 μμ από DONCORLEONE1 »

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από κλείσιμο σχολείου
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 11:00:46 μμ »
Νομιζω αυτος που τοποθετηθηκε τελευταιος... η αν εχουν ολοι ιδια προυπηρεσια παει αναλογα με τα μορια. δεν ειμαι εντελως σιγουρη βεβαια!

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από κλείσιμο σχολείου
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 11:26:13 μμ »
Σε ευχαριστω Ειρηνη για τη βοηθεια.Μηπως ισχυει στην περιπτωση μου οτι και για τους υπεραριθμους;Δεν αναφερει βεβαια την περιπτωση που κανεις δεν εχει οργανικη στο σχολειο.

http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/plhrofories/666-ekpaidevtikoi-monimoi-yperarithmoi.html

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από κλείσιμο σχολείου
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 11:46:43 πμ »
Οι υπεραριθμίες αφορούν σε οργανικά τοποθετημένους δασκάλους.

Αν πρέπει να μετακινηθεί δάσκαλος από σχολείο η σειρά έχει ως εξής:
πρώτα φεύγει ο αναπληρωτής μετά από που είναι με διάθεση τελευταίος αυτός που έχει οργανική.

Αν και οι τρεις είστε στην ίδια κατάσταση, τότε φεύγει αυτός που τοποθετήθηκε τελευταίος.
Αν τοποθετηθήκατε στην ίδια φάση, τότε μετράνε τα μόρια και άλλα κριτήρια (π.χ αν ο ένας αναπληρωτής έχει την α τάξη συνήθως δεν τον μετακινούν, προτιμούν να μετακινήσουν τον άλλο αναπληρωτή).

Αυτά βέβαια ίσχυαν πριν το νόμο της Διαμαντοπούλου, τώρα σου λεει ο διευθυντής εκπαίδευσης ότι έχει την εξουσία και μπορεί να σε μετακινήσει όπως θέλει για το καλό της υπηρεσίας.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από κλείσιμο σχολείου
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 01:09:14 μμ »
Σε ευχαριστω κυρα δασκαλα.

Αποσυνδεδεμένος katiastayros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αντε παλι τα ιδια
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από κλείσιμο σχολείου
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 10:01:08 μμ »
Οι υπεραριθμίες αφορούν σε οργανικά τοποθετημένους δασκάλους.

Αν πρέπει να μετακινηθεί δάσκαλος από σχολείο η σειρά έχει ως εξής:
πρώτα φεύγει ο αναπληρωτής μετά από που είναι με διάθεση τελευταίος αυτός που έχει οργανική.

Αν και οι τρεις είστε στην ίδια κατάσταση, τότε φεύγει αυτός που τοποθετήθηκε τελευταίος.
Αν τοποθετηθήκατε στην ίδια φάση, τότε μετράνε τα μόρια και άλλα κριτήρια (π.χ αν ο ένας αναπληρωτής έχει την α τάξη συνήθως δεν τον μετακινούν, προτιμούν να μετακινήσουν τον άλλο αναπληρωτή).

Αυτά βέβαια ίσχυαν πριν το νόμο της Διαμαντοπούλου, τώρα σου λεει ο διευθυντής εκπαίδευσης ότι έχει την εξουσία και μπορεί να σε μετακινήσει όπως θέλει για το καλό της υπηρεσίας.

Το Λύκειο που έχω οργανική κλείνει.
1/Τί προβλέπει ο νόμος γι΄αυτή την περίπτωση όσον αφορά την οργανική,χάνεται ή όχι ;
2/Εαν με υποχρεώσουν να κάνω αίτηση βελτίωσης,χάνω το δικαίωμα μετάθεσης για δυο χρόνια ,
    αρα εγλωβίζομαι ή όχι;
3/Εαν δεν κάνω αίτηση βελτίωσης γιατί δεν θέλω, αφού δεν είναι δικής μου υπαιτιότητας το κλείσιμο του σχολείου,μήπως με θεωρήσουν υπεράριθμο ή όχι;
Ευχαριστώ

1.Υποθετω οτι το σχολειο σου συγχωνευεται με αλλο (κατα κυριο λογο θα εχουμε συγχωνευσεις), οποτε η οργανικη σου μεταφερεται στη σχολικη μοναδα που θα προκυψει απο τη συγχωνευση των δυο. Ωστοσο, αν δεν προκυψει αυξηση της οργανικοτητας ως αποτελεσμα της συγχωνευσης, πραγμα πολυ πιθανο, τοτε καποιος εκ της ειδικοτητας σου θα κριθει υπεραριθμος - ο τελευταιος τοποθετηθεις -, στο συνολο των εκπαιδευτικων της ειδικοτητας σου που κατεχουν οργανικη στις υπο συγχωνευση σχολικες μοναδες.

2.Οχι, δεν θα απωλεσεις το δικαιωμα μεταθεσης.
 
3. Ναι, μπορει να κριθεις υπεραριθμος και να διατεθεις (οχι να τοποθετηθεις οριστικα) σε αλλη σχολικη μοναδα, εστω κι αν δεν προτιθεσαι να διεκδικησεις αλλη οργανικη θεση.

Ξέρει κανείς τι γίνεται αν ενα ολιγοθέσιο σχολείο απορροφηθεί απο ενα πολυθέσιο .Αν υπάρχουν απο μία ειδικότητα σε κάθε σχολείο ποιος παίρνει την θέση ?Αυτός που ανήκει στο πολυθέσιο?

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από κλείσιμο σχολείου
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 10:21:54 μμ »
Ξέρει κανείς τι γίνεται αν ενα ολιγοθέσιο σχολείο απορροφηθεί απο ενα πολυθέσιο .Αν υπάρχουν απο μία ειδικότητα σε κάθε σχολείο ποιος παίρνει την θέση ?Αυτός που ανήκει στο πολυθέσιο?

Τυπικά δεν υπάρχει "απορρόφηση" σχολικής μονάδας από άλλη (αν και στην ουσία αυτό είναι...)
Υπάρχει συγχώνευση και ισχύουν όσα αναφέρονται παραπάνω από τον Damien.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159584
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.204 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.