*

Αποστολέας Θέμα: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες  (Αναγνώστηκε 69408 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dstntvip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #126 στις: Μάιος 24, 2014, 10:08:56 πμ »
Αν σε καλέσουν ως γραμματέα στην επιτροπή εξέτασης  Φυσικώς Αδυνάτων  μπορείς να αρνηθείς;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:45:49 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #127 στις: Μάιος 24, 2014, 10:21:38 μμ »
φυσικά εφόσον συντρέχει σοβαρός λόγος

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος IRENE76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #129 στις: Μάιος 21, 2015, 05:08:39 μμ »
Ζήτησα να με απαλλάξουν από εξεταστής στους φ/α καθώς η κατοικία μου απέχει 80 χλμ και έχω ένα μικρό 2 ετών το όποιο το έχω και άρρωστο. Η απάντηση που πήρα ήταν ότι μπορώ να φέρω και το μικρό μαζί μου!!!  Και η χιλιομετρική απόσταση δεν θα πρέπει να αποτελεί δικαιολογία καθώς θα πρέπει να απέχουμε από την εργασία μας έως 30 χλμ. Τότε γιατί δε μου δίνουν μετάθεση ή απόσταση στη πόλη μου? Μάλλον οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοι του κλάδου μου θα έχουν σοβαρούς λόγους να μην πάνε. Ούτε τους ενδιαφέρει ότι θα πρέπει να ξεκινήσω από τις 5 πμ γιατί πρέπει να πάρω ΚΤΕΛ και  μετά συγκοινωνίες και σε όλο αυτό να πάρω και το μωρό όπως μου πρότειναν. Ο κλάδος μας είναι πολύ  ενωμένος και κατανοεί! 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:45:49 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #130 στις: Μάιος 21, 2015, 06:46:15 μμ »
 Πολύ δύσκολη περίπτωση, κατανοώ απόλυτα το πρόβλημά σου, αλλά αυτούς τους ενδιαφέρει μόνο να κάνουν τη δουλειά τους...
  

Αποσυνδεδεμένος IRENE76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #131 στις: Μάιος 21, 2015, 07:06:13 μμ »
Ευχαριστώ πολύ greedo για τη κατανόηση. Έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτό μας έφαγε που όλοι βλέπουμε πως θα γίνει η δική μας δουλειά με ότι αυτό συνεπάγεται! Μα και οι απαντήσεις τους ήταν εξαιρετικές.

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #132 στις: Ιούνιος 11, 2015, 06:45:41 μμ »
Παραθέτω ενα αποσπασμα σχετικα με θεμα που με απασχολει :

"Η βουλευτική τροπολογία αναφέρει ότι οι μαθητές της ΕΓ και Π τάξης των Ενιαίων Λυκείων έχουν διαφορετική μεταχείριση από αυτούς των ΕΠΑΛ. Συγκεκριμένα, σύμφωνα με τις διατάξεις του ως άνω νόμου οι Πανελλαδικές εξετάσεις των μαθητών της τελευταίας τάξης των Γενικών Λυκείων είναι και απολυτήριες και για το λόγο αυτό έχει προβλεφθεί η έγκριση δαπανών μετακίνησης υποψηφίων, όταν αυτοί πρέπει να εξεταστούν σε άλλο λύκειο από αυτό που φοιτούν και προς τούτο απαιτείται η μετακίνηση και διαμονή τους στην έδρα το σχολείου που εξετάζονται. Αντιθέτως, οι Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΕΠΑΛ δεν είναι απολυτήριες και στη βάση αυτή δεν προβλέπεται η κάλυψη των εξόδων μετακίνησης, διαμονής και διατροφής των υποψηφίων (ν.3748/2009, ΦΕΚ 29/τ.Α719-02-2009). Αυτό ισχύει και για μαθητές των ΕΠΑΛ με μαθησιακές δυσκολίες (Φ. Α.) που πρέπει να εξεταστούν σε σχολεία εκτός έδρας σε αντίθεση με τους μαθητές (Φ.Α.) των ΓΕΛ. Η διαφορετική αντιμετώπιση των υποψήφιων μαθητών Φ.Α που προέρχονται από ΕΠΑΛ είναι άνιση και για αυτό άδικη, σε σύγκριση με όσα μεριμνά η Πολιτεία για όσους ανήκουν στην ίδια κατηγορία και προέρχονται από ΓΕΛ."

Ξέρει κανείς αν οντως ψηφίστηκε αυτή η τροπολογία?  και αν ναι .... που μπορώ να τη βρω?

η κυβέρνηση υποσχεθηκε οτι θα περιλαμβανοταν στο Σχέδιο Νόμου του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων «Επείγοντα μέτρα για την Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια και Τριτοβάθμια Εκπαίδευση».


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2015, 06:58:12 μμ από Agse »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #133 στις: Μάρτιος 31, 2016, 02:05:25 πμ »
2 Ερωτήσεις για όσους ήταν βαθμολογητές σε πανελλήνιες φ.α.

γνωρίζατε τι δυσκολία είχε ο μαθητής που εξετάζατε ; διάβασα την περσινή εγκύκλιο και δεν είδα κάπου να ενημερώνονται οι βαθμολογητές από την επιτροπή. Μήπως κάτι μου ξέφυγε ;

και η δεύτερη ερώτηση, όταν υπήρχαν περισσότερες από μια επιτροπές βαθμολογητών η κατανομή των μαθητών σε αυτές ήταν τυχαία από πριν ή κατά την διάρκεια της εξετάσεις ο μαθητής έμπαινε όπου υπήρχε κενό;

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #134 στις: Μάρτιος 31, 2016, 07:20:12 πμ »
γνωρίζατε τι δυσκολία είχε ο μαθητής που εξετάζατε ; διάβασα την περσινή εγκύκλιο και δεν είδα κάπου να ενημερώνονται οι βαθμολογητές από την επιτροπή. Μήπως κάτι μου ξέφυγε ;

Καλημέρα. Στο δικό μου βαθμολογικό, πριν μπει ο μαθητής, ερχόταν ο υπεύθυνος και μας έλεγε επιγραμματικά τι δυσκολίες είχε κάθε μαθητής. Όχι πολλές λεπτομέρειες, αλλά ξέραμε ότι ο επόμενος μαθητής είναι π.χ. με σπασμένο χέρι ή με δυσλεξία ή κάτι άλλο. 

και η δεύτερη ερώτηση, όταν υπήρχαν περισσότερες από μια επιτροπές βαθμολογητών η κατανομή των μαθητών σε αυτές ήταν τυχαία από πριν ή κατά την διάρκεια της εξετάσεις ο μαθητής έμπαινε όπου υπήρχε κενό;

Δεν είμαι σίγουρη 100%, αλλά θεωρώ πως ναι. Το λέω αυτό, γιατί ήμασταν 10 επιτροπές και θυμάμαι ότι κάποιες εξέτασαν 4 παιδιά, οι περισσότερες 5 και μια επιτροπή εξέτασε 6. Άρα δεν ήταν καθορισμένο από πριν ποιος θα πάει πού και έχει να κάνει με το πόσο χρόνο χρειάζεται κάθε παιδί. Μπορεί κάποια παιδιά να τελειώσουν στο τέταρτο και κάποια στη μιάμιση ώρα (έχει συμβεί και αυτό). Πάντως, είναι πολύ κουραστική διαδικασία και πέρσι στην Ιστορία Κατεύθυνσης είχαμε τελειώσει κατά τις 2:30. 

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #135 στις: Μάρτιος 31, 2016, 02:34:39 μμ »
εμας δεν μας ενημερωσαν τι είχε το κάθε ατομο. Οι μαθητές μπαίναν στην τύχη στις επιτροπές

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #136 στις: Μάρτιος 31, 2016, 03:11:16 μμ »
Τα τελευταία 10 χρόνια τουλάχιστον συμμετέχω σε επιτροπές βαθμολόγησης φ.α. Ποτέ δεν έγινε ενημέρωση των βαθμολογητών για το είδος της δυσκολίας που αντιμετώπιζε ο κάθε εξεταζόμενος. Όσο για το δεύτερο που ρωτάς, συνήθως στέλνουν το μαθητή σε όποια επιτροπή είναι εκείνη τη στιγμή διαθέσιμη.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #137 στις: Μάρτιος 31, 2016, 03:23:39 μμ »

Η εγκύκλιος δεν είδα να αναφέρει πουθενά ότι οι επιτροπές δεν ενημερώνονται ή ενημερώνονται... (είδε κάποιος κάτι άλλο?)

προσωπικά θεωρώ αυτονόητο ότι ΠΡΕΠΕΙ να ενημερώνονται για το είδος δυσκολίας που έχουν τα παιδιά
και εξηγούμε.... άλλο να έχει ένας γνωμάτευση για δυσλεξία.... άλλο για δυσαριθμησία... άλλο για δυσγραφία... άλλο για δυσορθογραφία... άλλο να είναι αυτισμός και άλλο να είναι σωματική αναπηρία......

αν π.χ. εξετάζω κάποιον στα μαθητικά και έχει γνωμάτευση με δυσορθογραφία δεν πρέπει να τον αντιμετωπίσω όπως κάποιον που έχει δυσαριθμησία ή δυσλεξία.....κλπ κλπ κλπ
ανάλογα ο φιλόλογος δεν μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιον μαθητή με δυσαριθμησία όπως αυτόν που έχει δυσλεξία... κλπ κλπ

εσείς τι πιστεύετε, πρέπει ή δεν πρέπει να ενημερώνονται οι επιτροπές, έστω για το είδος της δυσκολίας που έχει ο μαθητής που θα δουν

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #138 στις: Μάρτιος 31, 2016, 04:52:41 μμ »
Εμάς πάντως μας ενημέρωναν στο επίπεδο που λες. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι για ένα παιδί μας είπαν ότι έχει μόνο δυσορθογραφία, όχι δυσλεξία και για ένα άλλο ότι έχει σπασμένο χέρι και όχι κάποια δυσκολία. Να σου πω την αλήθεια, το είχα θεωρήσει μέχρι τώρα αυτονόητο ότι γινόταν η ενημέρωση σε όλα τα βαθμολογικά. Θεωρώ ότι πρέπει να ενημερώνονται οι εξεταστές για το είδος της δυσκολίας των μαθητών για να προσαρμόζουν κατάλληλα την εξέταση.

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #139 στις: Μάρτιος 31, 2016, 10:19:39 μμ »
εγώ έχω κάτι άλλο να ρωτήσω μιας και μια φορά έκανα επιτροπή για ΕΠΑΛ πέρυσι

στην αίθουσα μπαινουν και άλλες επιτροπές από άλλα μαθήματα που εξετάζονται εκείνη την μέρα?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.