*

Αποστολέας Θέμα: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες  (Αναγνώστηκε 69874 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 30, 2012, 01:49:21 μμ »
η εγκύκλιος για την εξέταση των φυσικώς αδυνάτων:
Φ.251/ 45737 /Β6 /24 – 4 -2012 εγκύκλιος (ΑΔΑ: : Β4ΩΧ9-ΡΔ1)

μπορείς να παραθέσεις κάποιον σύνδεσμο;
αν και δεν νομίζω ότι θα μιλάει συγκεκριμένα και με λεπτομέρεια για τα Μαθηματικά, αλλά γενικά και αόριστα ως συνήθως...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:32:23 »

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 30, 2012, 02:19:29 μμ »
αυτά τραβάνε οι πληροφορικοί που αναλαμβάνουν να διδάξουν μαθηματικά για να μην ξεκουνηθούν από το σχολείο τους  :P Ο σύμβουλός σου των Μαθηματικών, γνωρίζει ότι καλείσαι να βαθμολογήσεις έχοντας τεράστιο προβλημα;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 30, 2012, 03:56:14 μμ »
αυτά τραβάνε οι πληροφορικοί που αναλαμβάνουν να διδάξουν μαθηματικά για να μην ξεκουνηθούν από το σχολείο τους  :P Ο σύμβουλός σου των Μαθηματικών, γνωρίζει ότι καλείσαι να βαθμολογήσεις έχοντας τεράστιο προβλημα;

δεν καταλαβαίνω το υπονοούμενό σου.
Είμαι διορισμένος μόνιμος εδώ και χρόνια ως μαθηματικός.
Ως μαθηματικός, ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα με συμπλήρωση ωραρίου. Ίσα ίσα που κάθε χρόνο παίρνουμε και αναπληρωτή. Πριν διοριστώ Μαθηματικός έδωσα κατατακτήριες εξετάσεις και τελείωσα και Πληροφορική απο ενδιαφέρον για αυτή την επιστήμη. Ποτέ μου δεν δίδαξα σε σχολείο πληροφορική (ευτυχώς), ούτε το επιδίωξα να διοριστώ ως πληροφορικός (ως Μαθηματικός είναι πολύ πιο εύκολο).

Να μην μιλάς προσβλητικά αν δεν ξέρεις πρώτα για τον άλλον.

Στο θέμα μας τώρα. Όχι ο σύμβουλος δεν γνωρίζει. Έχω συζητήσει και με άλλους και έχω πάρει πολλές διαφορετικές απόψεις.
Καί όχι δεν θεωρώ ότι "έχω τεράστιο πρόβλημα".
Θα μπορούσα άνετα να αρνηθώ να πάω βαθμολογητής και να αράξω σπίτι μου. Κοιτάω απλά πως να κάνω πιο σωστά τη δουλειά μου. Τίποτα παραπάνω

Η εξέταση πήγε μια χαρά και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.
Υπήρξε αντικειμενικότατη βαθμολόγηση και αξιολόγηση. Οι μαθητές είχαν γράψει τα πάντα στο πρόχειρο και απλά ζητούσαμε προφορικά να μας πουν ότι ήταν δυσανάγνωστο και τους ρωτούσαμε προφορικά τι έκαναν για την λύση της άσκησης έχοντας μπροστά τους τις σημειώσεις τους.

 Ότι ρωτάω εδώ είναι από δικές μου απορίες και υποθετικά σενάρια που ίσως συναντήσω στο μέλλον, γιατί απλά θέλω να έιμαι υπεύθυνος αφού το κράτος είναι ανεύθυνο. Και αυτό γιατί εγώ δεν είμαι στο κάτω κάτω ειδικός για να εξετάσω άτομα με προβλήματα. Δεν έχω την απαραίτητη κατάρτιση ούτε μου έχει γίνει κάποια επιμόρφωση σχετική, πέρα από το παραπάνω επισυναπτόμενο έγγραφο.
Την εξέταση θα έπρεπε να την κάνουν Μαθηματικοί με κατάρτιση-μεταπτυχιακά στην ειδική αγωγή. Αλλά στην Ελλάδα βρισκόμαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2012, 04:04:15 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:32:23 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 30, 2012, 05:26:28 μμ »
απότι φαίνεται κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική.
Εγώ αναφέρομαι στην πιο απλή περίπτωση όπου ο μαθητής βλέπει, ακούει και γράφει και που ούτε που καταλαβαίνεις ότι έχει πρόβλημα



Για να εξετάζεται ως φυσικώς αδύνατος κάποιο πρόβλημα έχει. Το ότι δεν είναι εμφανές δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Από τη στιγμή, λοιπόν, που έχει πρόβλημα και εξετάζεται προφορικά, εσύ ως εξεταστής είσαι υποχρεωμένος να τον εξετάσεις προφορικά και τίποτα άλλο (στο πρόχειρο του μπορεί να γράψει τις λύσεις μπορεί να γράψει και την ιστορία της ζωής του, εσύ δεν θα το κοιτάξεις και φυσικά δεν θα το βαθμολογήσεις).
Όσο για τις πράξεις, το να ζητήσεις από ένα παιδιί με δυσλεξία να σου κάνει πράξεις, είναι ό,τι πιο δύσκολο μπορείς να του ζητήσεις. Μπορείς, εσύ ως εκπαιδευτικός γενικής αγωγής να καταλάβεις αν το λάθος που πιθανότατα έκανε ωφείλεται στη δυσλεξία του ή όχι; Αν μπορείς, βαθμολόγησε τις πράξεις.
Αν έχεις π.χ. (38+57)*49, μπορείς να αντιληφθείς ότι δεν εξέλαβε το 38 ώς 83, ή ως 88; Και ΟΚ στο παράδειγμα που έδωσα είναι εύκολο, σε κάποιο άλλο όμως;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 31, 2012, 05:04:32 μμ »
Είμαι διορισμένος μόνιμος εδώ και χρόνια ως μαθηματικός.

Εξαιρετικά ενδιαφέρον! Μόλις πληροφορούμαστε ότι ο μαθηματικός εκτελεί καθήκοντα υπεύθυνου εργαστηρίου πληροφορικής στο σχολείο σου καθώς έχει πρόσβαση να απεγκαθιστά(!) προγράμματα!! Δύο σε ένα είσαι.

Όχι ο σύμβουλος δεν γνωρίζει.

Περίεργο! Οι σύμβουλοι και γνωρίζουν και είναι δουλειά τους να γνωρίζουν και να απαντούν σε τόσο εξειδικευμένα ερωτήματα!



Ότι ρωτάω εδώ είναι από δικές μου απορίες και υποθετικά σενάρια που ίσως συναντήσω στο μέλλον, γιατί απλά θέλω να έιμαι υπεύθυνος αφού το κράτος είναι ανεύθυνο. Και αυτό γιατί εγώ δεν είμαι στο κάτω κάτω ειδικός για να εξετάσω άτομα με προβλήματα. Δεν έχω την απαραίτητη κατάρτιση ούτε μου έχει γίνει κάποια επιμόρφωση σχετική, πέρα από το παραπάνω επισυναπτόμενο έγγραφο.
 Ότι ρωτάω εδώ είναι από δικές μου απορίες και υποθετικά σενάρια που ίσως συναντήσω στο μέλλον, γιατί απλά θέλω να έιμαι υπεύθυνος αφού το κράτος είναι ανεύθυνο. Και αυτό γιατί εγώ δεν είμαι στο κάτω κάτω ειδικός για να εξετάσω άτομα με προβλήματα. Δεν έχω την απαραίτητη κατάρτιση ούτε μου έχει γίνει κάποια επιμόρφωση σχετική, πέρα από το παραπάνω επισυναπτόμενο έγγραφο.
Την εξέταση θα έπρεπε να την κάνουν Μαθηματικοί με κατάρτιση-μεταπτυχιακά στην ειδική αγωγή. Αλλά στην Ελλάδα βρισκόμαστε.
Πώς και δεν απευθύνεσαι στο σύμβουλο λοιπόν; Είναι υπεύθυνη στάση να γυρεύεις έγκυρη ενημέρωση-επιμόρφωση για τόσο σοβαρά παιδαγωγικά θέματα από ένα φόρουμ; Υπερβολική αξία έχετε δώσει στο e-learning, e-teaching! Κάνετε κι ένα κόπο να ζητήσετε συνάντηση με το σύμβουλο να σας εντάξει σε κάποιο σεμινάριο από του χρόνου! Θα αφιερώσετε κάποιο χρόνο, θα κάνετε κάποιες εργασίες, αλλά αξίζει τον κόπο! Το ότι ζούμε στην Ελλάδα δεν αποτελεί δικαιολογία για να είμαστε Ελληνάρες!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 31, 2012, 09:22:16 μμ »
Είμαι διορισμένος μόνιμος εδώ και χρόνια ως μαθηματικός.

Εξαιρετικά ενδιαφέρον! Μόλις πληροφορούμαστε ότι ο μαθηματικός εκτελεί καθήκοντα υπεύθυνου εργαστηρίου πληροφορικής στο σχολείο σου καθώς έχει πρόσβαση να απεγκαθιστά(!) προγράμματα!! Δύο σε ένα είσαι.
Είδες? υπάρχουν και φιλότιμοι καθηγητές σε αυτήν την εκπαίδευση. Τι να κάνω με το τεμπελόσκυλο τον πληροφορικό μας ο οποίος έχει μόλις 10 διδακτικές ώρες, δεν τον έχουν στείλει πουθενά να συμπληρώσει ώρες, και διαμαρτύρεται αν του αναθέσουν το παραμικρό επικαλούμενος ότι "δεν είναι γραμματέας του σχολείου".
Και όταν του είπαν να πάρει Project για να συμπληρώσει λίγες ώρες, αρνήθηκε λέγοντας ότι "εγώ διδάσκω πληροφορική και όχι ότι ναναι".
Όταν τον βάλαμε κάποιες επιτηρήσεις παραπάνω και εφημερίες στην αυλή λόγω του εξαιρετικά μειωμένου ωραρίου, γκρίνιαξε και έγινε χαμός.
Όταν τον φωνάζει ο διευθυντής να στήσει κανένα πρόγραμμα ή να δει τον εκτυπωτή απαντάει "δεν είναι δική μου δουλειά".

Όχι ο σύμβουλος δεν γνωρίζει.
Περίεργο! Οι σύμβουλοι και γνωρίζουν και είναι δουλειά τους να γνωρίζουν και να απαντούν σε τόσο εξειδικευμένα ερωτήματα!
Τι να κάνουμε και όμως δεν ξέρει από ειδική αγωγή. Μου είπε θα ψάξει θα ρωτήσει και θα μου πει. Ακόμα περιμένω. Βλέπεις ακονίζει την τσουγγράνα που έχει στο γραφείο του.

Ότι ρωτάω εδώ είναι από δικές μου απορίες και υποθετικά σενάρια που ίσως συναντήσω στο μέλλον, γιατί απλά θέλω να έιμαι υπεύθυνος αφού το κράτος είναι ανεύθυνο. Και αυτό γιατί εγώ δεν είμαι στο κάτω κάτω ειδικός για να εξετάσω άτομα με προβλήματα. Δεν έχω την απαραίτητη κατάρτιση ούτε μου έχει γίνει κάποια επιμόρφωση σχετική, πέρα από το παραπάνω επισυναπτόμενο έγγραφο.
 Ότι ρωτάω εδώ είναι από δικές μου απορίες και υποθετικά σενάρια που ίσως συναντήσω στο μέλλον, γιατί απλά θέλω να έιμαι υπεύθυνος αφού το κράτος είναι ανεύθυνο. Και αυτό γιατί εγώ δεν είμαι στο κάτω κάτω ειδικός για να εξετάσω άτομα με προβλήματα. Δεν έχω την απαραίτητη κατάρτιση ούτε μου έχει γίνει κάποια επιμόρφωση σχετική, πέρα από το παραπάνω επισυναπτόμενο έγγραφο.
Την εξέταση θα έπρεπε να την κάνουν Μαθηματικοί με κατάρτιση-μεταπτυχιακά στην ειδική αγωγή. Αλλά στην Ελλάδα βρισκόμαστε.
Πώς και δεν απευθύνεσαι στο σύμβουλο λοιπόν; Είναι υπεύθυνη στάση να γυρεύεις έγκυρη ενημέρωση-επιμόρφωση για τόσο σοβαρά παιδαγωγικά θέματα από ένα φόρουμ; Υπερβολική αξία έχετε δώσει στο e-learning, e-teaching! Κάνετε κι ένα κόπο να ζητήσετε συνάντηση με το σύμβουλο να σας εντάξει σε κάποιο σεμινάριο από του χρόνου! Θα αφιερώσετε κάποιο χρόνο, θα κάνετε κάποιες εργασίες, αλλά αξίζει τον κόπο! Το ότι ζούμε στην Ελλάδα δεν αποτελεί δικαιολογία για να είμαστε Ελληνάρες!
Τι σεμινάρια μας λες; πλάκα μας κάνεις; νομίζεις ότι όλοι ζούμε στην Αθήνα;
Ρωτώντας πας στην πόλη. Εκτιμώ πάρα πολύ αυτό το φορουμ και έχω ανακαλύψει πολλά.
Όπως ανέφερα ο σύμβουλος δεν ξέρει. Οπότε απευθύνθηκα στο forum. Τόσο περίεργο σου φαίνεται; Και φυσικά μπορεί κάποιος στο φορουμ να παραθέσει σύνδεσμο σε νομοθεσίες, σε ΦΕΚ, υπουργικές αποφάσεις κλπ οπότε ναι είναι έγκυρη η ενημέρωση. Τις περισσότερες φορές αυτό γίνεται. Είσαι καινούργιος στο forum, θα μάθεις!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2012, 09:24:32 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 31, 2012, 10:46:22 μμ »
Είδες? υπάρχουν και φιλότιμοι καθηγητές σε αυτήν την εκπαίδευση. Τι να κάνω με το τεμπελόσκυλο τον πληροφορικό μας ο οποίος έχει μόλις 10 διδακτικές ώρες, δεν τον έχουν στείλει πουθενά να συμπληρώσει ώρες, και

Δεν είναι δουλειά δική σου το να κάνεις οτιδήποτε σχετικά με αυτό! Εκτός αν είσαι εσύ ο διευθυντής! Εφόσον ο διευθυντής που είναι αρμόδιος δεν κάνει κάτι, προφανώς είστε όλοι για τα μπάζα! Ένας σοβαρός σύλλογος μπορεί να καθορίσει και τη στάση του διευθυντή. Το να εκτονώνεις την εχθρότητά σου για τους συναδέλφους σου στο φορουμ δεν ωφελεί σε τίποτα και επιπλέον η εικόνα που βγάζεις είναι απαξιωτική για το σύνολο του κλάδου (και για το άτομό σου, παρότι κόπτεσαι να διαχωρίσεις τη θέση σου).

Αν σεμινάρια έχει μόνο στις μεγάλες πόλεις, κάνε ένα ταξιδάκι προς τα εκεί μεριά να επιμορφωθείς! Το να μην ξεκουνάς από τη βόλεψή σου και να περιμένεις να επιμορφωθείς από τα φεκ στο φόρουμ είναι αστείο! Σε συνδυασμό με τις κατάρες προς τους (υποτιθέμενους) άχρηστους συναδέλφους σου είναι εκτός από αστείο και ύποπτο σε ότι αφορά τις προθέσεις σου εν γένει.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 31, 2012, 10:59:08 μμ »
Για να εξετάζεται ως φυσικώς αδύνατος κάποιο πρόβλημα έχει. Το ότι δεν είναι εμφανές δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Εδώ με πρόλαβες να του το πω εγώ :-) Η κλασική παρανόηση που κάνουν οι εκπαιδευτικοί της γενικής. Όταν τίθεται σε εμένα τέτοιο θέμα τους λέω ότι ούτε εγώ που είμαι της ειδικής και με χρόνια στην πλάτη δεν μπορώ να κρίνω.

Από τη στιγμή, λοιπόν, που έχει πρόβλημα και εξετάζεται προφορικά, εσύ ως εξεταστής είσαι υποχρεωμένος να τον εξετάσεις προφορικά και τίποτα άλλο (στο πρόχειρο του μπορεί να γράψει τις λύσεις μπορεί να γράψει και την ιστορία της ζωής του, εσύ δεν θα το κοιτάξεις και φυσικά δεν θα το βαθμολογήσεις).

Εδώ emmaki να προσθέσω ότι δεν είναι μόνο το προφορικά και τίποτα άλλο. Η οδηγία που δίνουμε είναι να παίρνουν ότι θετικό έχει το γραπτό (πρόχειρο) και μόνο. Συμβαίνει αρκετές φορές να έχει σωστή λύση στο γραπτό και όταν ρωτάμε στο προφορικό να μας το πει να αλλάζει άποψη (είτε από άγχος, είτε γιατί το ξαναβλέπει αλλά δεν το βλέπει σωστά ή ακόμα και γιατί ο εξεταστής ρωτάει με τρόπο που εκλαμβάνεται από τον μαθητή ότι κάτι έκανε λάθος, κλπ κλπ). Εκεί κρατάμε το θετικό του γραπτού.


@killbill εγώ σου δίνω συγχαρητήρια που το ψάχνεις και ναι εδώ είναι πιθανότερο να μιλήσεις με ανθρώπους που ξέρουν 1-2 πράματα παραπάνω από τον σύμβουλο των μαθηματικών. Την άποψη μου στην είπα πάντως στο ερώτημα σου  "ο μαθητής απάντησε σωστά"
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2012, 11:07:39 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 01, 2012, 07:16:06 πμ »
Είδες? υπάρχουν και φιλότιμοι καθηγητές σε αυτήν την εκπαίδευση. Τι να κάνω με το τεμπελόσκυλο τον πληροφορικό μας ο οποίος έχει μόλις 10 διδακτικές ώρες, δεν τον έχουν στείλει πουθενά να συμπληρώσει ώρες, και

Αν σεμινάρια έχει μόνο στις μεγάλες πόλεις, κάνε ένα ταξιδάκι προς τα εκεί μεριά να επιμορφωθείς!
Το να μην ξεκουνάς από τη βόλεψή σου και να περιμένεις να επιμορφωθείς από τα φεκ στο φόρουμ είναι αστείο!


Ρε πας καλα;
Θα μου πληρώσεις εσύ τι διαμονή;
Θα μου εξασφαλίσεις άδεια με αποδοχές από το ΠΥΣΔΕ να λείψω λίγες εβδομάδες από το σχολείο για να επιμορφωθώ;
Θα μου φυλάξεις το παιδί;
Τόσο εύκολο είναι νομίζεις;

Μην πετάς τέτοιες κοτσάνες εδώ μέσα. Άκου κει "δεν επιμορφώνομαι γιατί δεν θέλω να ξεβολευτώ από το σπίτι μου".
Ρε πας καλά;
θα μας τρελάνει αυτός ο νέος εδώ μέσα. Πείτε του τίποτα και οι άλλοι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2012, 07:18:36 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος gng

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 01, 2012, 07:37:25 πμ »
mous, ν ΄αγιάσει το στόμα σου. Μας απαξιώνει όλους πολύ καιρό τώρα. Καιρός ήταν να τ΄ακούσει από κάποιον!

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 01, 2012, 07:53:33 πμ »
Δεν με ενδιαφέρει να μπω στον καυγά, μια παρατήρηση θέλω να κάνω, για όποιον δεν το γνωρίζει, ή το ξεχνάει.

Το να γράφεις σε φόρουμ, είναι σαν να δημοσιεύεις κάτι σε μια εφημερίδα και ακόμη χειρότερο.
Δεν υπάρχει το "κρύβομαι πίσω από ένα ψευδώνυμο", καθώς υπάρχει το σώμα δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος, που έχει τρόπους να βρει την ταυτότητα του χρήστη και η διεύθυνση του φόρουμ είναι υποχρεωμένη να βοηθήσει, αν χρειαστεί, σε αυτό.

Το "χειρότερο από εφημερίδα", προκύπτει διότι πειθαρχικά ή νομικά αδικήματα, όπως η διασπορά ψευδών ειδήσεων, η συκοφαντική δυσφήμιση κ.α., όταν διαπράττονται στο ίντερνετ, θεωρούνται κατ'εξακολούθηση.

Προσωπικά, είμαι εντελώς υπέρ της ελεύθερης έκφρασης και δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να διώκει κάποιον για κάτι που έγραψε στο ίντερνετ για μένα, ότι κι αν ήταν αυτό.
Αν, όμως, εγώ γράψω π.χ. "Ο διευθυντής μου είναι ....... (κάτι άσχημο)", εκείνος μπορεί να μου κάνει ΕΔΕ ή/και μήνυση.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 01, 2012, 10:13:16 πμ »
Υπενθυμίζω Από την εγκύκλιο για τον τρόπο εξέτασης των δυσλεκτικών μαθητών (http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/od8_5_9_814a.php υπάρχουν πολύ όμορφα όλες οι εγκύκλιοι, νόμοι και διατάξεις)


Η εξέτασή τους πρέπει να διεξάγεται μέσα σ’ ένα κλίμα ασφάλειας, αποδοχής και σεβασμού της ιδιαιτερότητάς τους. Γι αυτό το λόγο θα πρέπει να τους παρέχεται η δυνατότητα να χρησιμοποιούν το πρόχειρο τους, προκειμένου να σημειώσουν σ’ αυτό οτιδήποτε κρίνουν απαραίτητο για το θέμα, το οποίο στη συνέχεια θα αναπτύξουν προφορικά. Σε καμία περίπτωση οι πρόχειρες σημειώσεις δεν συνυπολογίζονται στον τελικό βαθμό. Πρέπει ακόμα να τους παρέχονται διευκρινίσεις και να τους δίνεται επιπλέον χρόνος, στην περίπτωση που θα ζητηθεί.
Στην εξέταση στα πρακτικά μαθήματα π.χ. Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία είναι πιθανό ο μαθητής/τρια να μη χρησιμοποιεί σωστά τα πρόσημα ή να κάνει λάθη στις πράξεις. Τότε ο καθηγητής χρειάζεται να παρεμβαίνει, να επισημαίνει το λάθος και να τον/την υποβοηθεί να προχωρήσει.

Επιπλέον, οι εξεταστές ας έχουν υπόψη τους, πως ο δυσλεξικός μαθητής/τρια παρουσιάζει αισθητή αδυναμία στην απομνημόνευση τύπων και ορισμών.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 01, 2012, 12:28:28 μμ »
Παρεμβαίνω για να πω μόνο ότι το να ζητήσεις συμβουλές σε ένα φόρουμ δεν είναι ούτε μεμπτό, ούτε δείγμα ανευθυνότητας.
Επίσης, δεν έχει τύχει σε κανέναν να προσπαθεί να συνεννοηθεί με συναδέλφους και να μη βγάζει άκρη; Γιατί δεν είναι όλα αγγελούδια στην εκπαίδευση
Δεν υποστηρίζω ότι όλοι είναι άχρηστοι, αλλά δεν είναι και όλοι καλοί
 
"Come out come out wherever you are..."

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.