*

Αποστολέας Θέμα: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες  (Αναγνώστηκε 69412 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #154 στις: Ιούνιος 11, 2017, 09:15:11 πμ »
Τόσα χρόνια που "γκρινιάζεις" (δικαίως), θα μπορούσες  (εφόσον στην περιοχή σου δεν το κάνει η υπηρεσία σου) να επιμορφωθείς για να είσαι καλύτερος επαγγελματίας. Λέω εγώ τώρα.
Καλά είσαι σοβαρός; Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο και ο καθένας να μπορούσε να επιμορφωθεί έτσι απλά. Έχεις καμιά ιδέα πως κάποιος στο Καστελόριζο μπορεί να επιμορφωθεί; Δεν μένουμε όλοι Αθήνα, όπου και πάλι είναι πολύ δύσκολο αφού οι θέσεις είναι περιορισμένες σε μεταπτυχιακά, σεμινάρια κλπ
Προσφέρεσαι kinegiros να μου κρατήσεις τα 2 παιδιά, να μου φροντίσεις τους 2 άρρωστους γονείς μου και να με χρηματοδοτήσεις σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς για τα δίδακτρα των αντίστοιχων μεταπτυχιακών και σεμιναρίων, ώστε να μπορώ να επιμορφωθώ, αν και εφόσον γίνω δεκτός σε κάποια επιμόρφωση;
Μάλλον θα είσαι 25 χρονών για να τα λές αυτά και σου φαντάζουν όλα τόσο εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:33:53 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #155 στις: Ιούνιος 11, 2017, 10:26:10 πμ »
Σιγά και τις επιμορφώσεις που γίνονται. Λίγοι είναι οι επιμορφωτές που ξέρουν τι πραγματικά τους γίνεται. Οι περισσότεροι λένε βλακείες και ουδεμία σχέση με την εκπαιδευτική πραγματικότητα έχουν. Κάθε μαθησιακή δυσκολία θέλει διαφορετική αντιμετώπιση, γιατί πολύ απλά οφείλεται σε διαφορετική αιτία. Στα σχολεία ειδικής αγωγής βλέπουμε τον αυτιστικό δίπλα με το παιδί με σύνδρομο ντάουν. Πώς μπορεί ένας εκπαιδευτικός, που έστω ξέρει τι του γίνεται,  να διδάξει δύο παιδιά που μαθαίνουν με πολύ διαφορετικό τρόπο. Εμείς, στα σχολεία γενικής αγωγής (εκτός και πρόκειται για επαρχία) ερχόμαστε αντιμέτωποι με τη δυσλεξία, συχνότερα. Νομίζω ότι λίγοι συνάδελφοι συνειδητοποιούν πως απέναντι τους έχουν ένα παιδί με έναν πιο γρήγορο εγκέφαλο από το δικό τους. Και, πολύ απλά, είναι πιο γρήγορος ο εγκέφαλός τους, γιατί σκέφτονται με εικόνες. Γι αυτό, επειδή αυτοί τρέχουν, βαριούνται το δικό μας ρυθμό διδασκαλίας, βαριούνται το ρυθμό των συμμαθητών τους, και τελικά μας δίνουν την εντύπωση κακών μαθητών. Φυσικά, αν εμπλουτίζαμε τη διδασκαλία μας με εικόνες, αν λίγο δραματοποιούσαμε αυτό που λέμε, θα βλέπαμε αυτούς τους μαθητές να κάνουν θαύματα μέσα στην τάξη. Φυσικά, όλα δεν εξαρτώνται από εμάς. Η βοήθεια που έχει ένας δυσλεκτικός από το σπίτι, ώστε να μπορεί να προσαρμοστεί στην πραγματικότητα του σχολείου, είναι πολύ σημαντική. Εμείς συνήθως ερχόμαστε σε επαφή με δυσλεκτικούς μαθητές που καμία βοήθεια δεν είχαν από πουθενά, παρά μόνο το χαρτάκι που λέει ότι πρέπει να εξετάζονται προφορικά, ένα χαρτάκι που το κράτος θεωρεί ότι με αυτό έβγαλε την υποχρέωσή του και οι γονείς ότι λύθηκαν τα προβλήματά τους.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #156 στις: Ιούνιος 11, 2017, 12:49:03 μμ »
Καλά είσαι σοβαρός; Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο και ο καθένας να μπορούσε να επιμορφωθεί έτσι απλά. Έχεις καμιά ιδέα πως κάποιος στο Καστελόριζο μπορεί να επιμορφωθεί; Δεν μένουμε όλοι Αθήνα, όπου και πάλι είναι πολύ δύσκολο αφού οι θέσεις είναι περιορισμένες σε μεταπτυχιακά, σεμινάρια κλπ
Προσφέρεσαι kinegiros να μου κρατήσεις τα 2 παιδιά, να μου φροντίσεις τους 2 άρρωστους γονείς μου και να με χρηματοδοτήσεις σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς για τα δίδακτρα των αντίστοιχων μεταπτυχιακών και σεμιναρίων, ώστε να μπορώ να επιμορφωθώ, αν και εφόσον γίνω δεκτός σε κάποια επιμόρφωση;
Μάλλον θα είσαι 25 χρονών για να τα λές αυτά και σου φαντάζουν όλα τόσο εύκολα.

οκ με έπεισες, δεν υπάρχει σωτηρία, συνέχισε να γκρινιάζεις

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #157 στις: Ιούνιος 12, 2017, 07:12:05 πμ »
Γιατί το χαρακτηρίζεις "γκρίνια"? Γιατί χρησιμοποιείς αρνητικούς χαρακτηρισμούς απέναντί μου; μια παρατήρηση έκανα. Έναν προβληματισμό έθεσα. Δεν είναι σωστό να εκφράζεσαι έτσι...

Στο θέμα μας τώρα:
Ο αυτισμός δεν έχει καμία σχέση με τη δυσλεξία.
LK στους φυσικώς αδυνάτους δεν είναι μόνο οι δυσλεκτικοί, αλλά και οι αυτιστικοί Δες εδώ πρώτες γραμμές.

Θέτω κάποιους προβληματισμούς ακόμα:
 Η προφορική εξέταση μπορεί να είναι και πολυ χρονοβόρα διαδικασία. Έχουν υπάρξει χρονιές οπου οι εξεταστές τελείωσαν στις 7 το απόγευμα! Προχθές οι συνάδελφοι τελείωσαν στις 4.
Όπως και να έχει βέβαια, παραμένει στο χώρο εξετασης και μπορεί να συνεχίσει να σκέφτεται!!!
 όταν θα περιμένει 2 και 3 ώρες να έρθει η σειρά του, ουσιαστικά έχει επιπλέον 3 ώρες να σκεφτεί πχ συνώνυμα στην έκθεση! Το τετραδιο ειναι κλειστο όμως μπορει να πει προφορικα τις απαντησεις... Απλά το θέτω ως προβληματισμό, κατά πόσο ευνοούτναι οι όχι έναντι των κανονικών υποψηφίων που διαγωνίζονται για τις ίδιες θέσεις.

Μια ερωτηση που δεν  διευκρινιζεται (εκτος αν μου διεφυγε) απο τις οδηγιες που παρεθεσα:
Επιτρεπεται οι εξεταστες να δινουν διευκρινησεις την ωρα που γραφει ο υποψηφιος όποτε και οσες φορες το ζηταει ο υποψηφιος? Εχω την εντυπωση οτι απαγορευεται, τουλάχιστον δεν το έχω δει κάπου γραμμένο. Οι οδηγίες που παρέθεσα αναφέρονται μόνο στην ανάγνωση των θεμάτων στον υποψήφιο, αν αυτός το ζητήσεις, και η οποία γίνεται από τον επιτηρητή και όχι από τον εξεταστή.  Εδώ τίθεται και άλλο ένα θέμα, ότι το να του τα διαβάσεις προφορικά , θα ενοχλούνται οι άλλοι υποψήφιοι...


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2017, 04:27:19 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:33:53 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #158 στις: Ιούνιος 14, 2017, 11:47:26 μμ »
Μπορεί κανείς να απαντήσει τουλάχιστον για το αν επιτρέπεται ο εξεταστής να μπαίνει στην αίθουσα και να δίνει διευκρινήσεις στον μαθητή όποτε αυτός το ζητήσει; Εννοώ διευκρινήσεις πριν την προφορική εξέταση δηλαδή κατα τη διάρκεια που ο μαθητής παραμένει στην αίθουσα και επεξεργάζεται τα θέματα.

Έχω την εντύπωση ότι δεν επιτρέπεται γιατί άλλωστε οι οδηγίες που παρέθεσα στο προηγούμενο μήνυμά μου αναφέρουν ότι ο επιτηρητής μπορεί να διαβάσει τα θέματα αν ο μαθητής το ζητήσει. Δεν λέει ο εξεταστής. Το σωστό βέβαια θα ήταν να τα διαβάσει ο εξεταστής γιατί αν ο επιτηρητής είναι πχ φιλόλογος και τα θέματα είναι Μαθηματικά ή Χημεία, τότε τι να διαβάσει ο επιτηρητής; Δεν στέκει!

Με ενδιαφέρει πολύ αυτό, γιατί είναι πολύ σοβαρό σημείο. Υπάρχουν μαθητές, που κάθε 15-20 λεπτά ζητάνε διευκρινήσεις...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #159 στις: Ιούνιος 15, 2017, 08:40:55 μμ »

Όχι, δεν επιτρέπεται να δίνονται διευκρινίσεις στις πανελλήνιες εξετάσεις.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #160 στις: Ιούνιος 19, 2017, 04:26:54 μμ »
Μάλιστα.... στις περιβόητες αυτές επιτροπές των φυσικώς αδυνάτων ο μαθητής απαντά και ανάλογα τα κέφια η επιτροπή τον ρωτάει αν είναι σίγουρος και αν θέλει να το ξανασκεφτεί.  αδιάβλητες οι Πανελλήνιες.........γιατί δεν μαγνητοφωνούνται οι εξετάσεις αυτές;

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #161 στις: Ιούνιος 19, 2017, 10:35:49 μμ »
Μάλιστα.... στις περιβόητες αυτές επιτροπές των φυσικώς αδυνάτων ο μαθητής απαντά και ανάλογα τα κέφια η επιτροπή τον ρωτάει αν είναι σίγουρος και αν θέλει να το ξανασκεφτεί.  αδιάβλητες οι Πανελλήνιες.........γιατί δεν μαγνητοφωνούνται οι εξετάσεις αυτές;
Aπό που προκύπτει αυτό; Μη λέμε ότι θέλουμε και ναι, οι Πανελλήνιες είναι αδιάβλητες αν όχι απόλυτα, όσο είναι ανθρωπίνως δυνατό.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #162 στις: Ιούνιος 20, 2017, 03:44:00 μμ »
Μάλιστα.... στις περιβόητες αυτές επιτροπές των φυσικώς αδυνάτων ο μαθητής απαντά και ανάλογα τα κέφια η επιτροπή τον ρωτάει αν είναι σίγουρος και αν θέλει να το ξανασκεφτεί.  αδιάβλητες οι Πανελλήνιες.........γιατί δεν μαγνητοφωνούνται οι εξετάσεις αυτές;

Όχι αυτό δεν γίνεται που λες σε καμία περίπτωση. Αυτό που έχει συμβεί όμως είναι το εξής: ο μαθητής να σου λέει προφορικά κάτι που είναι ολόσωστο και να διαφέρει από αυτό που βλέπεις εσύ γραπτά! ή συμβαίνει την ώρα που στο λέει προφορικά να διαπιστώνει ο ίδιος μαθητής το λάθος του και το διορθώνει εκείνη την ώρα.
Στα παιδιά που αντιμετωπίζουν δυσλεξία το συναντάς αυτό. Το έχει σωστά στην σκέψη του, αλλά δεν μπορεί να το διατυπώσει γραπτά. Ο μαθητής πρέπει να απαγγείλει κάτι για να διαπιστώσει το λάθος στο γραπτό ή στη σκέψη του.  Για αυτό και έχει και το δικαίωμα εξάλλου να λέει κάτι προφορικά και να γράφει ο καθηγητής αυτά που λέει!

Είναι όντως μια περίεργη κατάσταση, που ξενίζει κάποιον που δεν έχει εξετάσει τέτοια άτομα. Αν όμως εξετάσεις, καταλαβαίνεις τις ιδιαιτερότητες. Σε καμία περίπτωση όμως δεν συμβαίνει να έχει πει κάτι λάθος, και εσύ να προσπαθείς εκείνη την ώρα να τον παροτρύνεις προς το σωστό. Αυτα από δική μου τουλάχιστον εμπειρία.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #163 στις: Ιούνιος 20, 2017, 10:34:53 μμ »
Μάλιστα.... στις περιβόητες αυτές επιτροπές των φυσικώς αδυνάτων ο μαθητής απαντά και ανάλογα τα κέφια η επιτροπή τον ρωτάει αν είναι σίγουρος και αν θέλει να το ξανασκεφτεί.  αδιάβλητες οι Πανελλήνιες.........γιατί δεν μαγνητοφωνούνται οι εξετάσεις αυτές;


δεν υπαρχει αυτο που λες

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #164 στις: Ιούνιος 21, 2017, 01:14:00 μμ »
υπάρχει και παραυπάρχει. μαθητής που έδωσε τέτοιου είδους εξετάσεις χωρίς δυσλεξία  μου ανέλυσε επακριβώς

α) και την επιτόπου αλλαγή απάντησης όταν διαπίστωνε ότι έκανε λάθος μετά από σχετικό σχόλιο για την ήδη δοθείσα απάντηση του
β) την παράλειψη ενδελεχούς εξέτασης κάποιων θεμάτων ρωτώντας τον μόνο για το τελικό αποτέλεσμα χωρίς καμία επεξήγηση για το πως έφτασε σε αυτό λόγω κούρασης της επιτροπής.

Αν μου είπε ψέμματα ο μαθητής πάω πάσο και αναφέρω τα παραπάνω με σχετική επιφύλαξη

Αποσυνδεδεμένος dimkouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #165 στις: Ιούνιος 21, 2017, 09:17:26 μμ »
Γίνονται τέρατα όχι μόνο αυτό που περιγράφεται.
Να δειτε αυτοι που δουλευουν σε κεδδυ τι γνώσεις έχουν!!!
Τυχαίνει να δουλεύω σε κεδδυ φέτος και τραβάω τα μαλλιά μου.

Αποσυνδεδεμένος NikiT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #166 στις: Φεβρουάριος 28, 2024, 01:08:00 μμ »
καλησπέρα.Επαναφέρω το θέμα γιατι προσπαθώ να μάθω τι ακριβώς ισχύει με αυτες τις προφορικές εξετάσεις.ο γιος μου έχει δυσορθογραφία.Αριστος μαθητής.υστερεί μονο στα ορθογραφικά του λάθη.εστω οτι παρει την αποφαση να δωσει προφορικά.και δινει πχ μαθηματικα.Δυσκολευομαι λιγο να κατανοησω πως γινεται η προφορικη εξέταση στα θετικά μαθηματα.Μπορεί να δωσει το γραπτό του και να ζητησει να ληφθούν οι απαντήσεις που έχει γράψει...να διορθωθει δλδ το γραπτό του ή ο εξεταστής δε βλέπει καθολου γραπτό και εξετάζει μονο προφορικά.Πως δλδ εξετάζεται προφορικά η λύση ενός ολοκληρώματος ή μιας εξίσωσης ?

Αποσυνδεδεμένος siemensc60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #167 στις: Φεβρουάριος 28, 2024, 01:33:55 μμ »
'Αρα μας λες ότι εκεί που υστερεί θες να εξεταστεί προφορικά αλλά στα μαθήματα θετικής θέλεις να εξεταστεί γραπτά γιατί έτσι θα γράψει καλύτερα. Δηλαδή στα θεωρητικά δεν μπορεί να γράψει στο χαρτί, ενώ στης θετικής μπορεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2024, 01:36:49 μμ από siemensc60 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158541
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.