*

Αποστολέας Θέμα: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13  (Αναγνώστηκε 75223 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #266 στις: Αύγουστος 19, 2012, 11:21:12 πμ »
ok, ευχαριστω, ριξτε μια ματια http://www.alfavita.gr/artro.php?id=71094 κατι μου λεει οτι ο περιορισμος προσληψεων και η αυξηση του ωραριου των μονιμων  εκπαιδευτικων θα γινει απο φετος ετσι ωστε να μην κανει πολλες προσληψεις αναπληρωτων, και εαν θελει να βγαλει τοσο πολυ κοσμο στην εφεδρεια γιατι να κανει προσληψεις αναπληρωρτων........φοβαμε τα χειροτερα ερχονται :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:54:04 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #267 στις: Αύγουστος 19, 2012, 11:23:44 πμ »
μα ρε παιδια , συνταξιοδοτουνται εκπαιδευτικοι, μονιμους σχεδον δεν θα παρει, αναπληρωτες - λετε- δεν θα προσλαβει....πως στο καλο θα δουλεψουν φετος τοσα σχολεια? με τηλεδιασκεψεις μηπως>? το νεο σχολειο?

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #268 στις: Αύγουστος 19, 2012, 11:28:57 πμ »
μα ρε παιδια , συνταξιοδοτουνται εκπαιδευτικοι, μονιμους σχεδον δεν θα παρει, αναπληρωτες - λετε- δεν θα προσλαβει....πως στο καλο θα δουλεψουν φετος τοσα σχολεια? με τηλεδιασκεψεις μηπως>? το νεο σχολειο?
μηπως με μια απλη ανακοινωση το σεπτεμβριο για αυξηση του ωραριου των εκπαιδευτικων????? :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\στα σδε στελνει μονιμους για συμπληρωση ωραριου, επομενως εχει αρκετο κοσμο στη διαθεση του και με την απογραφη που εκανε ξερει τωρα ποσους εκπαιδευτικους εχει και πως μπορει να τους διαθεσει. Δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως, βεβαια εαν παρει χρηματα μεσω εσπα για τις προσληψεις μπορει να παρει πολυ κοσμο αλλα θα δωσουν χρημα οι κουτοφραγκοι???????Με τι χρηματα θα κανει προσληψεις απο το κρατικο προυπολογισμο αφου δεν υπαρχουν και προσπαθει να εξοικονομησει απο παντου, δηλαδη πιστευετε οτι υπαρχουν χρηματα στα κρατικα ταμεια για προσληψεις την ωρα που προσπαθουν να διωξουν κοσμο με την εφεδρεια και να προχωρησουν σε νεες μειωσεις μισθων? Και εαν παρουμε και το ακραιο της πτωχευσης , τοτε τι θα κανει θα βρει χρηματα να διορισει με τους ιδιους μισθους?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2012, 11:37:04 πμ από mpesg »

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #269 στις: Αύγουστος 19, 2012, 11:31:23 πμ »
...μα υπάρχουν και σε άλλους τομείς δημόσιοι υπάλληλοι!! Δεν χρειάζεται  να κάνουν όλη την οικονομία από το Παιδείας. Όπως και να 'χει, πολλά είναι τα πιθανά σενάρια. Ουδείς γνωρίζει τι πρόκειται να γίνει αλλά τραγική μείωση ΚΑΙ των αναπληρωτών δύσκολα να γίνει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:54:04 »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #270 στις: Αύγουστος 19, 2012, 11:42:25 πμ »
...μα υπάρχουν και σε άλλους τομείς δημόσιοι υπάλληλοι!! Δεν χρειάζεται  να κάνουν όλη την οικονομία από το Παιδείας. Όπως και να 'χει, πολλά είναι τα πιθανά σενάρια. Ουδείς γνωρίζει τι πρόκειται να γίνει αλλά τραγική μείωση ΚΑΙ των αναπληρωτών δύσκολα να γίνει.
εχω φιλους που μπηκαν στο δημοσιο ως διοικητικοι σε πολλες υπηρεσιες και εχουν κανει μεταταξη στο υπουργειο παιδειας με βαση την ειδικοτητα τους και οι διοικητικοι ειναι συνηθως αποφοιτοι καθηγητικων σχολων που δεν μπορεσαν να διοριστουν και οταν εβγαιναν προσληψεις για διοικητικο προσωπικο εκαναν αιτηση και προσλαμβανονταν. Ετσι βλεπω καθημερινα να αλλαζει η κατασταση προς το χειροτερο, εαν καποιος εχει αλλη γνωμη με πραγματικα επιχειρηματα παρακαλω να τα καταθεσει......εχω και εγω αναγκη λιγης αισοδοξιας αλλα οχι φρουδων ελπιδων.

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #271 στις: Αύγουστος 19, 2012, 12:01:10 μμ »
Εγώ πάλι δεν έχω ανάγκη καθόλου αισιοδοξίας. Την πραγματικότητα βλέπουμε και περιγράφουμε-σχολιάζουμε. Όπως προείπα, κανείς δεν γνωρίζει τι πρόκειται να γίνει στο μέλλον! Πόσω μάλλον εν καιρώ κρίσης που εύκολα βγαίνει όποιος υπουργός και ανακοινώνει ότι λόγω αυτής κάποια σχολεία-υπηρεσίες θα υπολειτουργήσουν...
Λογικά όμως κι εφόσον δεν ειπωθεί κάτι τέτοιο, με διψήφιους διορισμούς θα πρέπει να έχει και τριψήφιες-τουλάχιστον-κλήσεις αναπληρωτών. Λογικά!!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #272 στις: Αύγουστος 19, 2012, 12:03:28 μμ »
Εγώ πάλι δεν έχω ανάγκη καθόλου αισιοδοξίας. Την πραγματικότητα βλέπουμε και περιγράφουμε-σχολιάζουμε. Όπως προείπα, κανείς δεν γνωρίζει τι πρόκειται να γίνει στο μέλλον! Πόσω μάλλον εν καιρώ κρίσης που εύκολα βγαίνει όποιος υπουργός και ανακοινώνει ότι λόγω αυτής κάποια σχολεία-υπηρεσίες θα υπολειτουργήσουν...
Λογικά όμως κι εφόσον δεν ειπωθεί κάτι τέτοιο, με διψήφιους διορισμούς θα πρέπει να έχει και τριψήφιες-τουλάχιστον-κλήσεις αναπληρωτών. Λογικά!!
οκ συμφωνω αλλα με τι χρηματα? πιστευετε οτι υπαρχουν χρηματα και θα προσλαβει κοσμο? εαν υπαρχει πραγματικα κριση το λογικο ειναι η αυξηση ωραριου και η μη προσληψη εαν υπαρχουν χρηματα τοτε θα παρει πολυ κοσμο. 225 Τι αριθμος διορισμων ειναι αυτος? δηλαδη πηραν λιγοτερους για διορισμο για να παρουν πολλους αναπληρωτες και να μειωσουν το κοστος και την ανεργια και τους ενδιαφερει πραγματικα αυτο η θελουν απλα να σωσουν τη χωρα για την υστεροφημια τους με μηδαμινες προσληψεις τοσο μονιμων οσο και αναπληρωτων?μονο αυτο το αισιοδοξο σεναριο μπορω να σκεφτω, και το πιο σημαντικο θα κανουν απεργιες οι μονιμοι για να μην αυξηθει το ωραριο τους και να προσληφθουν αναπληρωτες η να διοριστουν περισσοτεροι η καθως ειναι οι ευνοημενοι και βολεμενοι θα δεχτουν την αυξηση για σωσουν τη θεσουλα τους? Ειμαστε εμεις λαος που κοιταει το γενικο η το ατομικο συμφερον? Εχει κανεις την αναλογια διορισμων και προσληψεων αναπληρωτων τα τελευταια χρονια για να μπορεσουμε να δουμε τι συμβαινει. Σε μια προχειρη ερευνα στο διαδυκτιο οσο μειωνονται οι διορισμοι τοσο περιπου μειωνονταν και οι προσληψεις αναπληρωτων, δηλαδη περυσι που εκαναν λιγοτερους διορισμους πηραν περισσοτερους αναπληρωτες απο προπερυσι? Το μονο αισιοδοξο ειναι οτι στον ημερησιο τυπο γραφτηκε για ιδιο αριθμο προσληψεων αναπληρωτων σε συγκριση με περυσι αλλα παραλληλα ειπωωθηκε πως η αυξηση του ωραριου των μονιμων  θα δωσει θεσεις σε αναπληρωτες που καλυπτουν λειτουργικα κενα και για λιγο χρονο οπως εγκυμοσυνες. Το ιδιο συμβαινει και στην κυπρο που σε καλουν για οσο καιρο εχει καποιος αδεια και μετα φευγεις. Αν δεν ισχυσει απο φετος το σιγουρο ειναι οτι την επομενη χρονια θα συμβει . Το σεπτεμβριο θα ξερουμε με την ανακοινωση των μετρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2012, 12:23:33 μμ από mpesg »

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #273 στις: Αύγουστος 19, 2012, 01:43:38 μμ »
αυτά που γράφεις μου θύμησαν μια παροιμία που λεει η μάνα μου και νομίζω ότι κι εμείς αυτό ψάχνουμε: καλλιγραφίες από της μαιμούς τον απαυτό... φυσικά και είμαστε μια χώρα που την νοιάζει το ατομικό συμφέρον, φυσικά είμαστε μια χώρα που κανένας βολεμένος δεν ξεβολεύεται για τον άλλον.. αυτά ειναι αυτονόητα, μην τα ρωτάς. και τα σενάρια ειναι όντως πολλά, δεν έχει κανείς μας ιδέα για το τι θα γίνει στο άμεσο μέλλον. κι εγώ σκέφτομαι αυτά που έγραψε η αφροδίτη πριν. πώς θα λειτουργήσουν τα σχολεία και τι θα γίνει κτλ.. μετά όμως απαντώ μόνη μου: ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ!  αν τους ένοιαζε, θα είχαν κάνει κάτι πολύ καιρό τώρα... οπότε πραγματικά υπάρχει μπροστά μας το χάος. αν χρειαστεί να κάνουν αύξηση ωραρίου θα την κάνουν άμεσα και βιαστικά κι όταν χαθούν ώρες από απεργίες ή δν ξέρω κι εγώ τι άλλο, θα βάλει μια εβδομάδα επιπλέον μάθημα τον ιούνιο και όλα μέλι γάλα, οι γονείς θα πεισθούν ότι οι ώρες αναπληρώθηκαν, τα παιδιά σκορδοκαϊλα που την είχαν, οι μόνιμοι θα ξεχαστούν πάλι γιατι θα πλησιάζουν οι διακοπες κι όλα θα κυλήσουν όπως θελει η κυβέρνηση, τι να λέμε τώρα. Αν θέλουν να γίνουν έτσι τα πράγματα, έτσι ακριβώς θα γίνουν... Το θέμα λοιπόν είναι ΤΙ θέλουν!

κι αυτό αναμένουμε να το δούμε..

αν πάει καλά η συνέντευξη που έχω σε γυμναστήριο από βδομάδα, θα σας ενημερώσω!  ;D
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος arty76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #274 στις: Αύγουστος 19, 2012, 01:51:01 μμ »
Αφού λοιπόν δεν τους νοιάζει, δε με νοιάζει κι εμένα! Θέλω τη θέση ΜΟΥ! Μου τη χρωστάνε. Να αφήσουν αδιόριστους τα ανήψια, τα ξαδέρφια και όλους τους παρατρεχάμενούς τους. Περιττό να σας πω ότι αν η τελευταία ή η προτελευταία στον κλάδο μας ήταν "δικιά" τους, τότε ξαφνικά ο κλάδος των αγγλικών θα είχε κενά και σήμερα θα ήμασταν όλοι διορισμένοι. Συγγνώμη που πέρασα με την αξία μου. Δε θα το ξανακάνω.

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #275 στις: Αύγουστος 19, 2012, 02:01:27 μμ »
Μαζί σας σε όλα αλλά και το γεγονός ότι τα παιδιά σπανίως πλέον μορφώνονται από το δημόσιο σχολείο, ποιον πρέπει να προβληματίσει; Ήμουν κι εγώ από τα άτομα που 2 βδομάδες πριν τις πανελλήνιες σταμάτησα να πηγαίνω σχολείο για να διαβάσω αλλά πήγαινα φροντιστήριο!! Κι αυτό γίνεται χρόνια τώρα και φαντάζομαι δεν είναι δύσκολο να καταλάβουμε το υποβόσκον νόημα. Οι μαθητές (γονείς και λοιπή κοινωνία) θεωρούν το σχολείο χάσιμο χρόνου.
Φυσικά, δεν θέλω να υπεργενικεύσω! Υπάρχουν και λαμπρά παραδείγματα, υποδείγματα θα έλεγα, εκπαιδευτικών στα σχολεία. Αλλά δυστυχώς αυτοί είναι η μειοψηφία. Για μένα, όλοι μας φταίμε. Το θέμα είναι ΕΜΕΙΣ τι κάνουμε. Να μην περιμένουμε να δούμε τι μας επιφυλάσσουν αυτοί. Αλλά και πάλι, προσωπικά, δεν έχω πρακτική και άμεση λύση. Απλά, προσπαθώ να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ... Πολλοί θα το ερμηνεύσουν, πας με το σταυρό στο χέρι αλλά... Έδωσα και χρήματα για να προσβάλουμε νομικά τους ουρανοκατέβατους ΟΑΕΔίτες αλλά αποτέλεσμα δεν είδα και κάποια στιγμή δεν μπορούσα να χρηματοδοτώ άλλο με τις αναβολές των δικαστηρίων. Έκανα και απεργίες είτε αυτές ευνοούσαν διορισμένους είτε όχι αλλά και πάλι, κάποια στιγμή το μεροκάματο ήταν απαραίτητο. Τι να λέμε...

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #276 στις: Αύγουστος 19, 2012, 02:16:04 μμ »
μακάρι όλη αυτή η οργή μας να είχα αποτυπωθεί στην κάλπη όταν έπρεπε, να γίνουν όλα ρημαδιό να πιάσουμε, επιτέλους, πάτο και να ξεκινήσουμε από την αρχή! Γιατί εμείς είμαστε χαμενη γενιά, ας αφήσουμε κάτι καλύτερο στα παιδιά μας τουλάχιστον, όσοι έχουν, όσοι δεν έχουμε, κρίμα, δεν προβλέπεται να κάνουμε! Τώρα είναι αργά για δάκρυα...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος sofikititi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #277 στις: Αύγουστος 20, 2012, 05:31:18 μμ »
τι ειδαν μολις τα ματακια μου???εψαχνα ξαναεψαχνα, πουθενα δεν εβλεπα αριθμο διορισμων για πε06!!λεω δεν μπορει, θα κανουν πουλακια τα ματια μου απο το πολυ bubble freeze που παιζω τελευταια!!! μα καλα ουτε εναν διορισμο, 1, ετσι για να δουμε ισα ισα γραμμενο το λεκτικο της ειδικοτητας!!!!

αισχος!!και κριμα για τους συναδελφους που ειχαν ετοιμαστει για να επιβιωσουν με το υπερογκο ποσο των 500ευρω που θα επαιρναν!!!!!αλλα κατσε μη λεμε πολλα γιατι βλεπω κι εμεις οι υπολοιποι ως αναπληρωτες εκει να υπολογιζουμε τον μισθο μας σιγα σιγα!!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #278 στις: Αύγουστος 20, 2012, 05:37:28 μμ »
ναι, και εγω πριν λιγο το ειδα....το μονο παρηγορο σε αυτο ΙΣΩΣ να ειναι οτι θα παρει πολλους αναπληρωτες αγγλικων???????????? :-\ :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος arty76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #279 στις: Αύγουστος 20, 2012, 05:38:59 μμ »
Και πάνω που λες με τη Διαμαντοπούλου τα είδα όλα..................... τσουπ έρχεται και ο Αρβανιτόπουλος  να την ξεπεράσει!
Δηλαδή δεν υπάρχει ούτε ένα κενό αγγλικών σε όλη την Ελλάδα; Βρε, ουουστ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 431
Σύνολο: 438

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.