*

Αποστολέας Θέμα: Δωδεκάνησα  (Αναγνώστηκε 229843 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mandy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 11, 2007, 02:36:03 μμ »
Ο διορισμός αναφέρει σκέτο Δωδεκάνησα στην Πρωτοβάθμια. Η Διεύθυνση είναι στην Ρόδο, έτσι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:22:19 »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 11, 2007, 07:58:54 μμ »
Ναι, είναι στο ίδιο κτίριο και στον ίδιο όροφο!  :)

Αποσυνδεδεμένος telhina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 11, 2007, 08:09:06 μμ »
Παράθεση
Και κάτι άλλο: πρέπει να παρουσιαστούμε 3 με 6/9. Αν παρουσιαστώ στις 6 χάνω κάτι? Ποια είναι η διαδικασία? 
Παράθεση
Η διαφορα ειναι στο μισθο.Αν εισαι εκει στις 3 κι ορκιστειτε,ο μισθος μετραει απο εκεινη τη μερα.Αν παρουσιαστεις στις 6 κι ορκιστεις τοτε,ο μισθος θα ξεκινησει τοτε(να υπολογιζεις οτι χονδρικα ειναι 30 ευρω για καθε μερα).Δε νομιζω να περιμενουν να φτασουν ολοι οι συναδελφοι και να γινει μια ορκωμοσια.Συνηθως γινονται δυο.εγω τουλαχιστον οταν διοριστηκα δεν πηγα αμεσως κι ορκιστηκα με τη δευτερη φουρνια(ορκομωσια των δεκα λεπτων,ετσι;μην περιμενεις κατι επισημο).Καλυτερα να εισαι εκει στις 3 για να γνωρισεις λιγο το μερος που θα πας,να κανεις  τις υγειονομικες εξετασεις κι ο,τι αλλο γραφειοκρατικο προκυψει με την ησυχια σου
Ο πρώτος μου διορισμός ήταν Δωδεκάννησα-Ρόδο. Ορκίστηκα 1η Σεπτεμβρίου και οι τοποθετήσεις έγιναν 7 Σεπτεμβρίου οπ'οτε έκανα και ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο. Η μισθοδοσία μου άρχισε από 7 Σεπτέμβρη ενώ από 1η Σεπτέμβρη προσμετράται ο χρόνος στα συντάξιμα και στις όποιες προσμετρήσεις χρόνου για κλιμάκιο.
Η Ρόδος είναι υπέροχη και ευνοεί για καλή παρέα.

Αποσυνδεδεμένος elisabeth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 11, 2007, 09:37:32 μμ »
Επειδή με βλέπω για Δωδεκάνησα, το αεροπορικό να το κλείσω με επιστροφή στις 3/9? Θα μου επιτρέψουν να φύγω γιατί έχω να ετοιμάσω και δυο παιδιά να πάρω μαζί μου? :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:22:19 »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 12, 2007, 02:24:55 πμ »
siobaras χαιρετώ.. Και βέβαια προλάβαμε τον ξάδελφό σου τον Άκη.. Κάναμε και πολύ καλή παρέα και με τους δύο.. Εξαιρετικοί και να τους χαίρεσαι..
Απολαμβάνουν τη ζωή της υπαίθρου (Παρνασσό)  με την κορούλα τους υποθέτω, γιατί έχω να μιλήσω από το χειμώνα μαζί τους..
Φαντάζομαι θα σου είπαν τα καλύτερα για Τήλο, ο Άκης θα 'θελε να μείνει αν δεν είχε εγκυμοσύνη η Ζωή.. Όσον αφορα τη διαδρομή που περιγράφεις, επειδη ετυχε στον ξάδερφο και λόγω ειδικότητας(ΠΕ19), συνθηκών(εγκυμοσύνη) και περιοχής μεταθεσης (Παρνασσός), δε σημαίνει ότι ισχύει..Κάθε άλλο..
Πολλα φιλιά στα ξαδέρφια από τον Γιάννη..
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 12, 2007, 09:47:10 πμ »
Όπως τα λες ακριβώς είναι daniel, μια χαρά περνάνε.
Θα τους μεταφέρω τα χαιρετίσματα αύριο που θα μιλήσουμε μετά την ανακοίνωση των διορισμών...

Και μένα μου είπε τα καλύτερα για την Τήλο.
Αν ήξερα σίγουρα ότι θα πάω Τήλο θα έβαζα πιο ψηλά την Δ' Δωδεκανήσου στις επιλογές μου.
Αλλά αν έχει 3 κενά και ως τελευταίος στα κοινωνικά κριτήρια πάω στο 3ο (το μακρύτερο);
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 12, 2007, 08:41:15 μμ »
το συμπερασμα ειναι οτι το δημοσιο ενδιαφερεται για την αποκατασταση μας και δε θελει τη μαγκουφια!Γι' αυτο κι επιβραβευει με προτεραιοτητα στις τοποθετησεις τους εχοντες οικογενεια!!

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 12, 2007, 10:33:34 μμ »
Να επανέλθουμε λίγο στο αρχικό θέμα της συζήτησής μας. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ. Ξέρει κανένας πώς μπορούμε να μάθουμε ποια  δημοτικά σχολεία θα έχουν θέση?
Ενδιαφέρομαι για τη Ρόδο. Υπάρχει τίποτα.. Αλλού ξέρει κανείς τι παίζ ???ει?

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 12, 2007, 11:44:14 μμ »
δενμπορει να ξερει καποιος ποια σχολεια θα εχουν θεση γιατι πριν τους νεοδιοριστους θα τοποθετηθουν οι αποσπασθεντες.Ακομη και στην υπηρεσια εκει να ρωτησεις δεν θα ξερουν να σου πουν.Γενικα,να υπολογιζεις οτι μετα απο μεταθεσεις,υπεραριθμους,αποσπασεις,τακτοποιουνται οι νεοδιοριστοι οποτε παιρνουν τη 'σαβουρα' που εχει μεινει-αν κι αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο, αφου πιθανοτατα θα πας καπου με πολλα μορια(κριτηριο για μεταθεση αργοτερα)

Αποσυνδεδεμένος mandy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 13, 2007, 09:48:26 πμ »
Τα ενοικιαζόμενα διαμερίσματα στα Δωδεκάνησα είναι επιπλωμένα συνήθως ή θα χρειαστούμε και οικιακό εξοπλισμό? Επίσης οι τιμές των ενοικίων πως είναι στο νησί της Ρόδου?

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 13, 2007, 10:30:04 πμ »
Τα ενοικιαζόμενα διαμερίσματα στα Δωδεκάνησα είναι επιπλωμένα συνήθως ή θα χρειαστούμε και οικιακό εξοπλισμό? Επίσης οι τιμές των ενοικίων πως είναι στο νησί της Ρόδου?

Πόλη Ρόδου
Τα μικρά σπίτια (μέχρι δυάρια) που απευθύνονται σε εργένηδες (καθηγητές, ένστολους κτλ) είναι κατά 90% επιπλωμένα. Το κόστος τους είναι από 250 μέχρι 400 ευρώ ανάλογα παλαιότητα, μέγεθος και περιοχή. Για κάτι ενδιάμεσο να υπολογίζεις 300-350. Υπάρχει μεγάλη αφθονία καθώς η Ρόδος έχει πολλούς περαστικούς εργαζόμενους.

Επιπλέον, αν έχεις αυτοκίνητο και ψάχνεις μέχρι και 10 χλμ έξω από την πόλη, υπάρχουν πολλοί ιδιοκτήτες μικρών συγκροτημάτων (10-12 διαμερίσματα) που τα τελευταία χρόνια δεν είναι ικανοποιημένοι με τους όρους των ταξιδιωτικών γραφείων (για τουρίστες) και το έχουν γυρίζει σε ενοικίαση για όλο το χρόνο. Σε αυτή την περίπτωση να υπολογίζεις τιμές 10% κάτω από την πόλη.

Τα μεγαλύτερα σπίτια (που απευθύνονται σε οικογένειες) δεν είναι επιπλωμένα, κοστίζουν πάνω από 400 ευρώ (αλλά όχι εξωφρενικά ποσά ανάλογα με το τι προσφέρουν) και υπάρχει μικρότερη διαθεσιμότητα.

Υπόλοιπο νησί Ρόδου
Όσο απομακρύνεσαι από την πόλη πέφτουν τα πάντα (διαθεσιμότητα και τιμές) χωρίς όμως να κινδυνεύεις να μείνεις χωρίς σπίτι και σχεδόν όλα επιπλωμένα. Εγώ στο Γεννάδι έδινα 230 ευρώ για δίχωρο (ενιαίος χώρος κουζίνα σαλόνι, χωριστή κρεβατοκάμαρα) ρετιρέ σπίτι που στην πόλη θα κόστιζε γύρω στα 350 ευρώ.

Για τα υπόλοιπα Δωδεκάνησα αφήνω αν μιλήσουν άλλοι μιας και φαίνεται να υπάρχουν πολλοί στο pde που έχουν εμπειρία.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2007, 10:32:16 πμ από vgargan »

Αποσυνδεδεμένος KEHAGIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π.Ε 70 ΔΑΣΚΑΛΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 13, 2007, 11:06:23 πμ »
καλημέρα σε όλους! είμαι δασκάλα και διορίστηκα φέτος στα δωδεκάνησα μέσω ασεπ. για κάλη μου τύχη διορίστηκε και η κολλητή μου φίλη στα δωδεκάνησα...έχουμε περίπου 40 θέσεις διαφορά σύμφωνα με τον πίνακα και τα άτομα που πήραν στα δωδεκάνησα. υπάρχει περίπτωση αν το ζητήσουμε να είμαστε μαζί σε κάποιο νησί των δωδεκανήσων;αν γνωρίζει καποιος κάτι για την περίπτωση μου,ας απαντήσει...ευχαριστώ εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος mandy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 13, 2007, 11:33:41 πμ »


Υπόλοιπο νησί Ρόδου
Όσο απομακρύνεσαι από την πόλη πέφτουν τα πάντα (διαθεσιμότητα και τιμές) χωρίς όμως να κινδυνεύεις να μείνεις χωρίς σπίτι και σχεδόν όλα επιπλωμένα. Εγώ στο Γεννάδι έδινα 230 ευρώ για δίχωρο (ενιαίος χώρος κουζίνα σαλόνι, χωριστή κρεβατοκάμαρα) ρετιρέ σπίτι που στην πόλη θα κόστιζε γύρω στα 350 ευρώ.

Για τα υπόλοιπα Δωδεκάνησα αφήνω αν μιλήσουν άλλοι μιας και φαίνεται να υπάρχουν πολλοί στο pde που έχουν εμπειρία.

Παράθεση
Eπειδή με ενδιαφέρει το Γεννάδι αν δώσουνε φέτος το νηπιαγωγείο, πιστεύεις ότι θα βρω εύκολα σπίτι? Υπάρχουν ενοικιαστήρια έξω από τα ενοικιαζόμενα ή πρέπει να ψάψω κάπως αλλιώς?

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 13, 2007, 12:02:12 μμ »
Eπειδή με ενδιαφέρει το Γεννάδι αν δώσουνε φέτος το νηπιαγωγείο, πιστεύεις ότι θα βρω εύκολα σπίτι? Υπάρχουν ενοικιαστήρια έξω από τα ενοικιαζόμενα ή πρέπει να ψάψω κάπως αλλιώς?

Το νηπιαγωγείο στο Γεννάδι έχει 3 θέσεις εκ των οποίων οι 2 είναι σίγουρα κενές (οι νηπιαγωγοί που ήταν πέρσι πήραν μετάθεση), οπότε λογικά θα δώσουν κενά.

Το Γεννάδι είναι ένα μικρό χωριό 400 ατόμων οπότε μπορείς να βρεις και να δεις όλα τα διαθέσιμα σπίτια σε 2-3 ώρες. Επίσης πολύ καλός και εξυπηρετικός είναι ο διευθυντής του δημοτικού σχολείου (ντόπιος) που βοηθάει όλους τους νέους για σπίτι και ότι άλλο χρειαστεί. Δεν πρόκειται να μείνεις χωρίς σπίτι αλλά αν πας νωρίς θα βρεις κάτι καλό (κάποια σπίτια έχουν ιδιαιτερότητες όπως γκρινιάρηδες ιδιοκτήτες, υγρασία κτλ).

Αν τελικά πάρεις τη θέση στο Γεννάδι, σου δίνω το κινητό μου για περισσότερες πληροφορίες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158563
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.