*

Αποστολέας Θέμα: Δωδεκάνησα  (Αναγνώστηκε 229782 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ornella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #588 στις: Μάιος 24, 2016, 10:29:51 πμ »
Καλημέρα! Μπορεί να βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει από σχολεία στη Ρόδο; Έχω ζητήσει απόσπαση και μ ενδιαφέρει ένα σχολείο με καλό κλίμα και νέους συναδέλφους για παρέα. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:15:40 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #589 στις: Μάιος 24, 2016, 07:42:31 μμ »
Νέοι συνάδελφοι (ιδιαίτερα αναπληρωτές) υπάρχουν σε πολλά σχολεία. Για τους διευθυντές υφίστανται εντελώς αντιφατικές απόψεις. Υπάρχουν από πολύ καλοί έως πολύ δύσκολοι. Κάποιοι συνάδελφοι που γνωρίζω και σε σχολεία εξω από την πόλη φαίνονται αρκετά ικανοποιημένοι, πχ όπως στις Καλυθιές. ΄Ολα όμως είναι ρευστά διότι κάθε χρόνο τα πράγματα μπορεί να αλλάξουν. Για αυτό εξέτασε και άλλες παραμέτρους πχ απόσταση από την πόλη, ενοίκια, κλπ

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #590 στις: Μάιος 24, 2016, 10:32:06 μμ »
κι εγω εχω ακουσει καλα λογια για καλυθιες

Αποσυνδεδεμένος Ornella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #591 στις: Μάιος 25, 2016, 12:36:43 πμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:15:40 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #592 στις: Μάιος 25, 2016, 09:52:07 πμ »
Επίσης, μέσα στην πόλη καλή φήμη έχει και το Μουσικό Γυμνάσιο.

Αποσυνδεδεμένος vapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #593 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 06:32:51 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Όποιος έχει να δώσει πληροφορίες για Δ Δωδεκανήσου είναι ευπρόσδεκτες και απαραίτητες. Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #594 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 08:20:13 μμ »
δινω εγω: πικρα!  8)

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #595 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 08:34:04 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Όποιος έχει να δώσει πληροφορίες για Δ Δωδεκανήσου είναι ευπρόσδεκτες και απαραίτητες. Σας ευχαριστώ!

για κάποιο νησί συγκεκριμένα;

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #596 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 12:29:27 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Όποιος έχει να δώσει πληροφορίες για Δ Δωδεκανήσου είναι ευπρόσδεκτες και απαραίτητες. Σας ευχαριστώ!

Καλή τοποθέτηση αρχικά και καλή προσαρμογή!
Αν έπρεπε να το χαρακτηρίσω με μία λέξη θα με είχε καλύψει ήδη η fertility. Ωστόσο παίζει ρόλο το νησί, η ειδικότητα και το σχολείο. Επειδή τώρα θα πας Σεπτέμβρη θα σου φανεί πιο καλά και έτσι θα μπορέσεις να προσαρμοστείς, αν όμως πήγαινες κατά Νοέμβρη και μετά μεριά επιτόπου θα έκανες μεταβολή, ξανά στο πλοίο και θα έφευγες. Πέρα από τις σοβαρές δυσκολίες αυτών των νησιών, το πως θα βολευτείς και πως θα περάσεις εκεί εξαρτάται από πολλά πράγματα. Αν θες να βοηθήσουμε όσο ξέρουμε και μπορούμε πες μας νησί κυρίως και μετά αν θες και ειδικότητα. Δε θέλω να σε επηρεάσω και να σε απογοητεύσω, κάνε θετικές σκέψεις, δες τα θετικά του πράγματος (οτι έχεις δουλεια κτλ) και όλα καλά θα πάνε! Αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε και σε κάτι πολύ ευχαρίστως! Το θετικό που έχω αποκομίσει εγώ από Δωδεκάνησα είναι η εξυπηρέτηση όλων στην Διεύθυνση, από τις πιο θετικές εντυπώσεις που έχω από γραφείο. Τα υπόλοιπα είναι άλλη ιστορία...

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #597 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 04:53:37 μμ »
Έχε στο νου σου τα διπλά μόρια, ότι ένας χρόνος είναι και θα περάσει, ότι όταν φτιάχνει ο καιρός είναι καλά αλλά και ότι τα ψώνια θα είναι ακριβά. Αν έχεις κάποιον σε μεγάλο αστικό κέντρο που μπορεί να προμηθεύεται πράγματα φτηνά, να έχεις υπόψη σου την αποστολή δεμάτων με το ταχυδρομείο. Μισό ευρώ το κιλό, μέχρι 20 κιλά. Σε πολλές περιπτώσεις σε τέτοια νησιά, συμφέρει να σου στείλουν πακέτο, παρά να τα αγοράσεις από κει, παρά το μειωμένο ΦΠΑ τους.

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #598 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 05:08:13 μμ »
καλη τοποθέτηση σου εύχομαι...επειδη ειχα κι εγω την εμπειρια της ...κρουαζιέρας στη Δ Δωδεκανήσου, γενικά είναι πίκρα...
προσωπική άποψη πάντα...
απο Νοέμβριο και μετα οι συγκοινωνιες ειναι τραγικές...μετά το πάσχα γινονται συχνοτερα τα δρομολογια...
αρκετά ακριβά....
το παν σ αυτα τα νησια ειναι η παρεα....αν εισαι κοινωνική και δεν ξεψαχνιζεις πολύ τα πραγματα, θα περάσεις καλα....αν δεν βρεις καλη παρέα, ( τουλαχιστον άλλον έναν η΄μία)...πάρε ταινιες μαζι σου , κι ενα καλo smartphone η tablet...
οι σύλλογοι και οι διευθυντες στη Δ δωδεκανησου ειναι γενικά ...περίεργοι....με οτι συνεπαγεται αυτο....
να σκεφτεσαι οτι θα κανεις πολλα μπανια και βολτες απο Μαιο και μετα...
σου ευχομαι ολοψυχα να περασεις καλα....ο χρονος περναει απιστευτα γρηγορα...:)

Αποσυνδεδεμένος vapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #599 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 05:28:36 μμ »
Σας ευχαριστώ γαι τις πληροφορίες! Είμαι βιολόγος και τα κενά είναι αρκετά, οπότε ψάχνω την σειρά που θα ταδηλωσω. Τα υποψήφια είναι Λέρος, Αστυπάλαια, Απερι Καρπαθου, Λειψοί, Τήλος, Πάτμος, Κάσος και Αγαθονήσι. Ταδυο τελευταία τα έχω ήδη αποκλείσει. Αποτην εικόνα που έχει κάποιος και μπορεί ας μου πει με τη σειρά θα τα έβαζε.   

Αποσυνδεδεμένος drakoulina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #600 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 06:15:26 μμ »
Εγώ είμαι εδώ και 5 χρόνια στην Αστυπάλαια. Είμαι νηπιαγωγός βέβαια αλλά το νησί είναι μικρό οπότε έχω εικόνα της δευτεροβάθμιας. Η διευθύντρια που τοποθετήθηκε την χρονιά που μας πέρασε είναι πολύ καλή και δεν δημιουργούνται προβλήματα στο σύλλογο. Έχει καράβι 4 φορές τη βδομάδα και αεροπλάνο άλλες τόσες. Αν κλείσεις νωρίς το αεροπλάνο μπορείς να ταξιδέψεις με 40 ευρώ one way αλλά αν δεν προλάβεις προσφορά άστο καλύτερα. Από super market, πρόπερσι άνοιξε carrefour και πριν λίγους μήνες Κρητικός. Το κρέας είναι λίγο ακριβό αν δεν το πάρεις από Super market. Για τη μαναβική ισχύει το ίδιο. Σε όλα τα υπόλοιπα (μπαρ, καφετέριες, εστιατόρια) το νησί είναι αρκετά φθηνό. Ένα μεγάλο μείον είναι το ότι συνήθως τα δρομολόγια δεν βολεύουν για ολιγοήμερες εξορμήσεις. Θα πρέπει να πάρεις άδεια, αλλά νομίζω ότι θα βολευτείς γιατί η διευθύντρια είναι λογικός και συνεργάσιμος άνθρωπος. Καλή τοποθέτηση εύχομαι  :)

Αποσυνδεδεμένος vapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #601 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 06:26:41 μμ »
Εγώ είμαι εδώ και 5 χρόνια στην Αστυπάλαια. Είμαι νηπιαγωγός βέβαια αλλά το νησί είναι μικρό οπότε έχω εικόνα της δευτεροβάθμιας. Η διευθύντρια που τοποθετήθηκε την χρονιά που μας πέρασε είναι πολύ καλή και δεν δημιουργούνται προβλήματα στο σύλλογο. Έχει καράβι 4 φορές τη βδομάδα και αεροπλάνο άλλες τόσες. Αν κλείσεις νωρίς το αεροπλάνο μπορείς να ταξιδέψεις με 40 ευρώ one way αλλά αν δεν προλάβεις προσφορά άστο καλύτερα. Από super market, πρόπερσι άνοιξε carrefour και πριν λίγους μήνες Κρητικός. Το κρέας είναι λίγο ακριβό αν δεν το πάρεις από Super market. Για τη μαναβική ισχύει το ίδιο. Σε όλα τα υπόλοιπα (μπαρ, καφετέριες, εστιατόρια) το νησί είναι αρκετά φθηνό. Ένα μεγάλο μείον είναι το ότι συνήθως τα δρομολόγια δεν βολεύουν για ολιγοήμερες εξορμήσεις. Θα πρέπει να πάρεις άδεια, αλλά νομίζω ότι θα βολευτείς γιατί η διευθύντρια είναι λογικός και συνεργάσιμος άνθρωπος. Καλή τοποθέτηση εύχομαι  :)

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Η αλήθεια είναι πως η Αστυπαλαια είναι η πρώτη μου επιλογή, αλλά επιλέγω τέταρτη όποτε φοβάμαι πως δεν θα τα καταφερω. Καλή σχολική χρονιά να έχεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 473

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.187 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.