*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008  (Αναγνώστηκε 212513 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papaki79

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« στις: Ιούλιος 03, 2012, 10:59:20 πμ »
Υπάρχει ένα θολό θέμα με το τι θα γίνει με τους επιλαχόντες. αν τελικά υπάρχει ή όχι δικαίωμα διορισμού. γνωρίζει κάτι κάποιος; μέχρι τώρα στο υπουργείο που πήρα τηλέφωνο λένε θα στείλουμε ονόματα και ότι πει ο ΑΣΕΠ. όμως αν περιμένουμε αυτό θα είναι πολύ αργά νομίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2012, 11:24:31 πμ από papaki79 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 2012-2013,επιλαχόντες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:23:02 »

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2012-2013,επιλαχόντες
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 03, 2012, 06:36:56 μμ »
Δεν νομίζω να υφίσταται θέμα για το αν θα απορροφηθούν, όσο για το πότε. Σε κάθε περίπτωση, δύσκολο να έχουμε εξελίξεις πριν τον Αύγουστο.

Αποσυνδεδεμένος papaki79

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2012-2013,επιλαχόντες
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 04, 2012, 10:39:19 πμ »
Υπάρχει γιατί ο νόμος που βγήκε το Φλεβάρη λέει ότι απαγορεύεται να διορίστουν επιλαχόντες από τον ΑΣΕΠ. το θέμα είναι αν θα το εφαρμόσει το Υπουργείο Παιδείας. εγω που από τότε τους ενοχλώ δε μου δίνουν ξεκάθαρη απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2012-2013,επιλαχόντες
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 04, 2012, 10:50:28 πμ »
Υπάρχει γιατί ο νόμος που βγήκε το Φλεβάρη λέει ότι απαγορεύεται να διορίστουν επιλαχόντες από τον ΑΣΕΠ. το θέμα είναι αν θα το εφαρμόσει το Υπουργείο Παιδείας. εγω που από τότε τους ενοχλώ δε μου δίνουν ξεκάθαρη απάντηση.
Μην περιμένεις ξεκάθαρη απάντηση. Εδώ δεν ξέρουν για άλλα θέματα που δεν είναι θολά. Πρέπει να οπλιστείτε με υπομονή. Λυπάμαι που το λέω, αλλά δεν ξέρω αν στην περίπτωση αυτή μπορείτε να αποτρέψετε μια ενδεχόμενη εφαρμογή του νόμου αν οργανωθείτε, καθώς ο στόχος είναι να μη γίνονται προσλήψεις. Εδώ ταλαιπωρούν τόσα χρόνια ανθρώπους που είναι διοριστέοι. Ακόμη, αν φέτος δεν απορροφηθούν όλοι οι διοριστέοι ασεπ 2008, είναι άνευ νοήματος να μιλάμε για επιλαχόντες. Υπομονή και ό,τι καλύτερο εύχομαι...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 2012-2013,επιλαχόντες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:23:02 »

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2012-2013,επιλαχόντες
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 08, 2012, 07:09:25 μμ »
Είσαι σίγουρος ότι δεν εναφέρεσαι στο νόμο για τους υπαλλήλους του υπουργείου Εσωτερικών;

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2012-2013,επιλαχόντες
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 08, 2012, 07:26:36 μμ »
Συνάδελφοι,οι επιλαχόντες δεν μπορούν να διοριστούν πλέον,γιατί τα φεκ δεν αντικαθίστανται.Όσοι με φεκ κλήθηκαν και δεν διορίστηκαν,τα φεκ αυτά ακυρώνονται.Οσοι θέλετε να διοριστείτε,δικαίως για μένα,πηγαίνετε δικαστικά.Πριν ένα μήνα συνάδελφοι σας πέτυχαν απόφαση του Διοικητικού Εφετείου Πειραιά που απαγορεύει τους διορισμούς πέραν των πινάκων του ΑΣΕΠ και αναγνωρίζει ως αντισυνταγματική την μεταβατική περίοδο,ενω παραπέμπει στο Συμβούλιο της Επικρατείας τον νόμο 3848/2010 για να κριθεί συνολικά ως αντισυνταγματικός.Μην φοβάστε να διεκδηκήσετε τα δικαιώματα σας.Προηγείστε νομικά και του 24μήνου,καθώς το δικαστήριο αναμένει την τοποθέτηση του.Δηλαδή,το 24μηνο που έχει προσφύγει στο ίδιο δικαστήριο πρέπει να δηλώσει τι είναι.Αν πει πως είναι συμβασιούχοι-αναπληρωτές με προυπηρέσια,έχασε την δίκη.Αν πουν πως είναι ασεπίτες,τότε θα περιμένουν διορισμό βάσει του πίνακα επιτυχόντων του ΑΣΕΠ,όπου προηγήσται.Μην περιμένετε το Υπουργείο Παιδείας να σας αφήσει αδιόριστούς για να κινηθείτε δικαστικά.Προχωρήστε τώρα που έχετε τις αποφάσεις υπέρ σας!!!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2012-2013,επιλαχόντες
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 08, 2012, 08:24:40 μμ »
Είναι και τα 2 το 24 μηνο . Και έχει περάσει ΑΣΕΠ και έχει και προϋπηρεσία. Για το τοποθετεί το ΝΣΚ παραπάνω κάτι γνωρίζει… Ο όρος <<σύμφωνα με τις ανάγκες >> που εσείς το ερμηνεύετε ότι δεν έχω ανάγκες δεν παίρνω , είναι η πρόταση που χρησιμοποιείται σε όλο το ευρύτερο Δημόσιο όλα τα προηγούμενα χρόνια όταν κάποιος διορίζεται. Εδώ είναι που κάνετε το λάθος. Ο νόμος Στυλιανίδη αντικατέστησε το 60-40 . Για αυτό και έθεσε και ρητά ότι προηγείται του 40 %.  Από την άλλη αφού υπάρχουν ανάγκες (αναπληρωτές ) γιατί δεν διορίζει το 24 μηνο? Αλήθειες και Ερωτήματα…..
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2012-2013,επιλαχόντες
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 08, 2012, 08:41:50 μμ »
Το ΝΣΚ δεν είναι δικαστήριο και γνωμοδοτεί κατα παραγγελία!Σε δικαστήριο ειδική περίπτωση που θες,δεν παίρνεις ούτε μία στο εκατομμύριο.Αν δικαστής σου αναγνωρίσει πως αποτελείς ειδική περίπτωση,μετά πρέπει να σου δώσρι και ειδικό μισθολόγιο!!!Όποιος δικηγόρος σας λέει πως θα σας αναγνωρίσει ως ειδικό πίνακα,σας τα λέει για να σας πάρει τα λεφτά.Ο νόμος είναι ξεκάθαρος:είστε ασεπίτες,θα περιμένετε να διοριστείτε με την σειρά που έχετε στους πίνακες του ΑΣΕΠ.Είστε αναπληρωτές,θα πάρετε μοριοδότηση για την προυπηρεσία και θα πάτε σε νέο ΑΣΕΠ!!!Όσο για το επιτυχόντες,το Εφετείο Πειραιά δεν το δέχεται γιατί προυπόθεση για αυτό, βάση της προκήρυξης του ΑΣΕΠ, είναι η βάση του ΑΣΕΠ σε συνδυασμό με τις προκηρυχθείσες θέσεις.Το 24μηνο έχει την βάση,δεν έχει μπει στις προκηρυγμένες θέσεις,αλλά δεν θεωρούν το 24μήνο ούτε καν επιτυχόντες.Όσο για την γνωμοδότηση του ΝΣΚ,δεν την έλαβαν καν υπόψη τους.Μην αφήσετε τους μεγαλοδικηγόρους να πλουτίσουν σε βάρος σας!!!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2012-2013,επιλαχόντες
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 08, 2012, 09:00:07 μμ »
Στην αρμοδιότητα του Ν.Σ.Κ. υπάγονται:

    Η δικαστική υπεράσπιση των συμφερόντων του Κράτους και γενικότερα η νομική υποστήριξη του.
    Η υποστήριξη των υποθέσεων της Ελληνικής Δημοκρατίας στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιω­μάτων και στο Δικαστήριο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων, με την επιφύλαξη των διατάξεων των άρθρων 9 και 15 του Οργανισμού του Υπουργείου Εξωτερικών, που κυρώθηκε με το άρθρο πρώτο του Ν. 2594/1998 (ΦΕΚ62Α') και του άρθρου 56παρ. 3 II περ. α' έως ε'του Π.Δ. 230/1998 (ΦΕΚ 177 Α').
    Η υποστήριξη των υπηρεσιών της Διοίκησης σε θέματα κοινοτικού δικαίου με την επιφύλαξη των διατάξεων που αναφέρονται στην περίπτωση β της παραγράφου αυτής.
    Η διενέργεια όλων των δικαστικών πράξεων, που αναφέρονται στο άρθρο 6 της Πολυμερούς Σύμβασης "Περί διεκδικήσεως διατροφής εις την αλλοδαπήν" που κυρώθηκε με το Ν.Δ. 4421/1964 (ΦΕΚ215 Α') και ανάγονται στα καθήκοντα του Υπουργείου Δικαιοσύνης.
    Η διεξαγωγή των δικαστικών πράξεων, που προβλέπονται στις διεθνείς συμβάσεις δικαστικής αρωγής σε ποινικές, αστικές και εμπορικές υποθέσεις, στις οποίες η Ελλάδα είναι συμβαλλόμενο μέρος και συνιστούν καθήκοντα του Υπουργείου Δικαιοσύνης ως κεντρικής αρχής.
    Η καθοδήγηση των ενεργειών της Διοίκησης με νομικές γνωμοδοτήσεις.
    Η αναγνώριση απαιτήσεων κατά του Δημοσίου, ο συμβιβασμός σε διαφορές με αυτό και η ρύθμιση χρεών πτωχών οφειλετών του Δημοσίου.
    Η γνωμοδότηση για την υπαγωγή διαφορών του Δημοσίου σε διαιτησία και ο ορισμός διαιτητών του.
    Η υπεράσπιση δημοσίων υπαλλήλων σε ποινικά δικαστήρια, εφόσον προβλέπεται τούτο από ειδική διάταξη νόμου.
    Η γνωμοδότηση για το παραδεκτό και βάσιμο των αναιρέσεων του Δημοσίου και Ν.Π.Δ.Δ.
    Η επεξεργασία των σχεδίων νόμων, διαταγμάτων και κανονιστικών υπουργικών αποφάσεων, που παραπέμπονται αρμοδίως σ' αυτό.
    Η δικαστική υπεράσπιση και γενικότερα η νομική υποστήριξη Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου και Ανεξάρτητων Διοικητικών Αρχών, των οποίων η νομική υπηρεσία διεξάγεται από το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους ή από μέλη του σύμφωνα με ειδικές διατάξεις.


Ο διαγωνισμός του 2008 είχε συνυπολογίσει τις θέσεις των 24 μηνιτων ! γιαυτο και σε πολλές ειδικότητες άλλαξε ο αριθμός των διοριζομένων την τελευταία στιγμή. Εσυ μας λες άλλα!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2012-2013,επιλαχόντες
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 08, 2012, 09:26:09 μμ »
Φίλε,θες να χάσεις τα λεφτά σου και την ηρεμία σου;Είναι δικαίωμα σου!Τα πράγματα είναι απλά:έχεις ΦΕΚ,είσαι νόμιμος.Δεν έχεις φεκ,δεν είσαι!Πήγαινε Γούναρη 22-23(στο Διοικητικό Εφετείο Πειραιά)και πάρε την 213/2012 απόφαση.Δίαβασε την και μετά έλα να μου πεις!Στο κάτω-κάτω,άμα θες να φας το κεφάλι σου και να θέσεις σε αμφιβολία και τα διορισμένα 24μηνα,ο δρόμος είναι ανοιχτός!!!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2012-2013,επιλαχόντες
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 08, 2012, 09:57:02 μμ »
Θα την κάνω την προσπάθεια νομίζω!  Μαζί μου είναι και 400 άτομα ακόμα Θα δούμε!
Δεν έχω θέμα με τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ το έχω ξαναπεί  αλλά έχω θέμα με το 40 % που δεν έχει επιτυχία ΑΣΕΠ.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2012-2013,επιλαχόντες
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 08, 2012, 10:34:28 μμ »
Συνάδελφε,και βέβαια να το ψάξεις.Απο αυτό εξαρτάται το μέλλον σου,είναι απόλυτα λογικό.Αν θές,ως νομικός,να σου εξηγήσω ότι θές.Προσωπικά,αυτό που θέλω είναι να επανέλθει η νομιμότητα στο Παιδείας.Ίσως τώρα φαίνεται πως ευνοεί τους ασεπίτες,αλλά να ξέρεις πως είναι ο μόνος τρόπος για να περιφρουρηθούν τα δικαιώματα όλων!!!

geokam

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί 2012-2013,επιλαχόντες
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 15, 2012, 12:17:11 μμ »
Συνάδελφοι, παρακολουθώ με ενδιαφέρον όσα συζητάτε στο φόρουμ και κατακλύζομαι από ανάμεικτα αισθήματα. Όταν είχα συμμετάσχει στο τελευταίο διαγωνισμό, είχα στεναχωρηθεί που ήμουν μεν επιτυγχών αλλά όχι διοριστέος.
Βλέποντας όμως εδώ την αγωνία και την ταλαιπωρία των συναδέλφων που τα είχαν τότε καταφέρει, κατακλύζομαι από θυμό και αγανάκτηση για την αντιμετώπιση που τυγχάνουν. Προσωπικά αν ήμουν στη θέση σας θα οπλιζόμουν με υπομονή και επιμονή και θα έκανα ότι μπορούσα για να δικαιωθώ. Γι' αυτό, όσο το επιτρέπουν οι δυνάμεις σας και με την αρωγή άλλων χρηστών με τις νομικές γνώσεις τους, κυνηγήστε το.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 30, 2012, 02:21:06 μμ »
Δυστυχως τα νεα ειναι δυσαρεστα
Επικοινωνησα με ΑΣΕΠ και δεν υπαρχει καμια περιπτωση να δεχτουν να προχωρησει το υπουργειο σε συμπληρωματικους διορισμους, αν λοιπον ειχαν ρωτησει, θα ειχαν εισπραξει αρνητικη απαντηση
Ο νομος που το απαγορευει, εχει τεθει ηδη σε ισχυ, και ισα που προλαβαν 7 απο τους 100 και βαλε του υπ. οικονομικων με ασεπ του 2008 να διοριστουν(απο αυτους που δεν εμφανιστηκαν), οι αλλοι τελος
σε εμας τωρα,οσοι δηλαδη δε δεχτηκαν η μπηκαν απο αλλο πινακα τελειωσε, σταματαει εκει δεν αντικαθιστανται
δε θα το λεγα ετσι, μιλησα με τον αρμοδιο
αρα οι διορισμοι ειναι πολυ λιγοτεροι απο 225, χαθηκαν τοσες πιστωσεις αδικα
η απαντηση λοιπον του ΑΣΕΠ προς το παιδειας θα ναι αρνητικη
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2012, 02:25:55 μμ από Stelios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 237
Σύνολο: 237

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.