*

Αποστολέας Θέμα: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία  (Αναγνώστηκε 113135 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« στις: Ιούλιος 05, 2012, 12:46:00 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι. Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω qts (qualified teacher status) για την Αγγλία, καθώς πρόκειται σύντομα να μετακομίσω εκεί. Είμαι απόφοιτος Αγγλικής Φιλολογίας στην Ελλάδα και διορισμένη εκπαιδευτικός εδώ και 6 χρόνια. Έχω σχεδόν συμπληρώσει την αίτηση, έχω μεταφράσει πτυχίο-μεταπτυχιακό-βεβαίωση εργασίας από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας στην οποία ανήκω (όπου αναφέρεται και το ΦΕΚ διορισμού)-αναλυτικές βαθμολογίες. Το πρόβλημα είναι ότι αυτοί στην αίτηση αναφέρουν κάτι για έγγραφο που να αποδεικνύει το qualified teacher status μου στην Ελλάδα. Εδώ όμως δεν βγάζουμε επάρκεια οι απόφοιτοι πανεπιστημίου, εφόσον έχω διοριστεί στο δημόσιο αυτό άραγε δεν αρκεί? Έχει κανένας παρόμοια εμπειρία? Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2012, 12:57:42 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:20:47 »

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 05, 2012, 02:03:01 μμ »
Εγώ έβγαλα QTS to 1998. Τότε είχα στείλει πτυχίο, αναλυτική βαθμολογία και βεβαιώσεις εμπειρίας.
Το QTS είναι βασικά ένας αριθμός. Το έγγραφο που σου στέλνουν εκτός απο τον αριθμό αυτό, αναφέρει το θέμα (subject) που μπορείς να διδάξεις, την ηλικία των παιδιών και τη βαθμίδα εκπαίδευσης.
Αυτά βέβαια πριν πολλά χρόνια. Τώρα δε γνωρίζω τί ισχύει. Πιστεύω βέβαια πως είσαι καλυμμένη.
Αλήθεια θα παρατήσεις την εκπαίδευση στην Ελλάδα και θα πας Αγγλία?

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 05, 2012, 02:27:42 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! Ελπίζω να είναι όντως έτσι για να τελειώνει κι αυτό. Κοίτα, προς το παρόν θα πάρω άδεια άνευ αποδοχών για όσο δικαιούμαι (νομίζω δύο χρόνια) καθώς έχω δύο πολύ μικρά παιδάκια και το δικαιούμαι από ό,τι ξέρω. Ο άντρας μου δουλεύει ήδη εκεί από τον Φεβρουάριο (αφού ήταν άνεργος εδώ 6 μήνες και ακόμα δεν έχει παρουσιαστεί τίποτα εδώ, φαντάσου δηλαδή ακόμα άνεργος θα ήταν εδώ και θα ζούσαμε με τα 900 που παίρνω εγώ!). Θα πάμε λοιπόν οικογενειακώς, κι έχω 2 χρόνια περιθώριο για να δω τι μπορώ να κάνω εκεί, και ναι, αν δω ότι υπάρχουν δουλειές στην εκπαίδευση θα μείνω εκεί και θα παραιτηθώ... άσε, απλά το γράφω,αλλά με αγχώνει τρελλά όλο αυτό...

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 05, 2012, 02:50:29 μμ »
Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία!
Το σύστημα στην Αγγλία είναι τελείως διαφορετικό από της Ελλάδας, αλλά δε νομίζω να έχεις πρόβλημα εφόσον γνωρίζεις τη γλώσσα.
Οι προσλήψεις εκεί γίνονται από τα σχολεία. Θα πρέπει να κοιτάς αγγελίες σε sites των δήμων (Local goverment).
Επίσης, μπορείς για ν αποκτήσεις εμπειρία, να κάνεις supply teaching (κυρίως μέσω πρακτορείων-agencies).
Δες αν μπορείς να διδάξεις και σε κάποιο παροικιακό ελληνικό σχολείο (λειτουργούν τα σάββατα) ή σε κάποιο κολλέγιο που διδάσκουν ελληνικά (για επιπλέον χρήματα).
Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που ήμουν Αγγλία, σίγουρα πολλά πράγματα έχουν αλλάξει.
Κάποιος που ζει τώρα εκεί θα γνωρίζει περισσότερα.
Σε ποιο μέρος θα πας?
Αν πας Bόρεια Αγγλία στείλε PM.
Από Λονδίνο δε γνωρίζω και πολλά.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:20:47 »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 05, 2012, 03:29:38 μμ »
και εγω εκανα αιτηση απο τις 19 μαρτιου και ακομη περιμενω πρεπει να περασουν τεσσερεις μηνες μεχρι να βγει η αποφαση και σε δεκαπεντε ημερες τελειωνει η προθεσμια και θα με ενημερωσουν γραπτα. Ειμαι και εγω αποφοιτος αγγλικης φιλολογιας και εχω κανει μεταπτυχιακο στο λονδινο και ακομη ενα στη ροδο.Στειλε μου μυνημα με τον αριθμο του κινητου σου και οταν μου ερθει η απαντηση θα σε ενημερωσω...και εγω ετοιμαζομαι να φυγω πριν κλεισει τα συνορα για τους ελληνες ο καμερον :-\ :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2012, 03:36:00 μμ από mpesg »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 05, 2012, 06:40:56 μμ »
Χωρίς να θέλω να απογοητέυσω κανέναν, αλλά να πληροφορήσω, η κατάσταση στην Αγγλία πλέον δεν είναι όπως ήταν πριν λίγα χρόνια.
Τα πράγματα έχουν σφίξει και εδώ πάρα πολύ (είμαι με εκπαιδευτική άδεια εδώ και 4 χρόνια επάνω) και η ανεργία καλπάζει. Επίσης, τα σχολεία στα πλαίσια του New Managerialism Culture προσπαθούν να εξοικονομήσουν όσα περισσότερα χρήματα μπορούν, και κάνουν όσο το δυνατόν λιγότερες (και φθηνότερες) προσλήψεις, στις οποίες προτιμούν native speakers.

Ειλικρινά εύχομαι σε όσους και όσες σχεδιάζουν να πάνε επάνω ό,τι καλύτερο! Μακάρι να διαψεύσετε την πραγματικότητα που βλέπω εγώ γύρω μου!!!!!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 05, 2012, 08:41:50 μμ »
Για φιλολογικα μαθηματα δεν υπαρχει ζητηση.Οι τομεις  που υπαρχει ειναι αυτο που λενε Science , IT ,Maths.
Οι προοπτικες για αυτους με αντιστοιχα πτυχια ειναι καλες ακομη.

Αποσυνδεδεμένος Serendipity

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 05, 2012, 10:30:57 μμ »
Alice6 είμαι από Αγγλία και έτσι ξέρω πως είναι τα πράγματα εκεί. Να κάνεις αιτήσεις για θέσεις Secondary school English teacher αλλά σίγουρα θα προτιμούνται άτομα που έχουν κάνει Secondary PGCE in English ή GPT (Graduate Teacher Programme). Και πάλι όμως δεν ξέρεις...

Αυτό που θα σου έλεγα να κυνηγήσεις επίσης είναι θέσεις για EAL teacher (English as an additional language). Έχεις τις σπουδές και την εμπειρία της διδακτικής της αγγλικής ως ξένη γλώσσα που θεωρούνται σαν ειδικά προσόντα για τέτοιες θέσεις. Ξέρω επίσης ότι σε πολλά σχολεία υπάρχουν ολόκληρα τμήματα EAL και θεωρούνται οι EAL δασκαλοι κάπως 'εξειδεικευμένοι' και πολλές φορές αμείβονται καλύτερα από τον regular (δεν βρίσκω λέξη - κανονικό (?)) δάσκαλο / δασκάλα. 

Από τι ξέρω τα περισσότερα παιδιά που χρειάζονται επιπλέον βοήθεια στη γλώσσα είναι από Ινδία, Πολωνία και Αλβανία. Άλλο καλό έιναι ότι υπάρχει EAL και σε primary και secondary education. Αυτά τα προγράμματα συνδέονται πολλές φορές και με προγράμματα SEN (Special educational needs) και έτσι μήπως αξίζει μιας που θα είσαι εκεί να κάνεις κάποια επαγγελματική κατάρτηση επάνω σε αυτό?

Αχ πιστεύω ότι είναι τραγικό να φεύγουν άνθρωποι από την Ελλάδα και να πηγαίνουν Αγγλία... 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο! Hope this helps  :) 
 

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 05, 2012, 10:34:01 μμ »
Vicky ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες. Θα πάω στο Leeds και καίγομαι να βρω μία διέξοδο εκεί και για οικονομικούς λόγους αλλά και γιατί το περιθώριό μου είναι πολύ μικρό και θέλω όταν θα έρθει η ώρα που θα πρέπει να αποφασίσω αν θα παραιτηθώ να έχω εκεί κάποιο μέλλον.... Σκέφτομαι βασικά να στείλω γράμματα σε όλα τα σχολεία της περιοχής σε πρώτη φάση ζητώντας να δουλέψω εθελοντικά για ένα διάστημα για να αποκτήσω εμπειρία, από την άλλη σκέφτομαι ότι ούτως ή άλλως διδάσκω αγγλικά ως ξένη γλώσσα, τι να με κάνουν? Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω κανένα μεταπτυχιακό ακόμα με άλλη κατεύθυνση (πχ ειδική αγωγή, αγγλική λογοτεχνία, μετάφραση ή ακόμα και να κάνω διδακτορικό, βασικά δεν ξέρω τι μου γίνεται...).
mpesg σου έχω στείλει π.μ.
emmaki θέλω κάποιες πληροφορίες για εκπαιδευτική άδεια, αν δεν σου κάνει κόπο ρίξε μια ματιά στα πμ σου και απάντησέ μου.
evkan2 αυτό το έχω ακούσει κι εγώ δυστυχώς... Μα στην Αγγλία βρήκε και ο άντρας μου να δουλέψει? Τόσες χώρες....

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 05, 2012, 10:41:02 μμ »
Serendipity με έχεις ανεβάσει τρελλά με αυτά που γράφεις! Για την ειδική αγωγή το σκέφτηκα κι εγώ γιατί είδα ότι ζητάνε... Βέβαια θα πάω στο Leeds, δεν ξέρω αν εκεί υπάρχουν όλες οι ευκαιρίες που αναφέρεις! Πάντως μπορεί να χρειαστώ κάποιες επιπλέον πληροφορίες-βοήθεια αν έχεις τη διάθεση να με καθοδηγήσεις λίγο,γιατί αισθάνομαι εντελώς χαμένη. Με δυο παιδιά μόνη μου εδώ τους τελευταίους μήνες (τα οποία επιπλέον έχουν πάθει τρελλή εξάρτηση από εμένα και γίνεται ολόκληρο θέμα όταν είναι να φύγω για λίγο από το σπίτι) δεν έχω βρει αρκετό χρόνο να ψαχτώ, σήμερα πήγα σε μια καφετέρια ένα τρίωρο με το λάπτοπ και είχα τόση ένταση που με έπιασε πονοκέφαλος, δεν ήξερα από πού να αρχίσω....

Αποσυνδεδεμένος Serendipity

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 06, 2012, 05:51:01 μμ »
Alice6, φυσικά και δεν υπάρχει πρόβλημα να σε καθοδηγήσω αν μπρορώ. Έριξα μια ματιά στο Internet για θέσεις EAL teaching γενικώς και στο Leeds και θα σου στείλω κάποια links σε πμ.

Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι... Θα τα καταφέρεις όμως! Ξέρω αρκετούς 'Ελληνες στην Αγγλία και μια χαρά περνάνε!


 

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 09, 2012, 12:01:25 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ, σου έχω στείλει κι εγώ π.μ., δεν έλαβα τελικά εκείνο το μήνυμα!

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αν χρειάζομαι κάποιο πτυχίο τύπου tesol, celta κλπ....

Αποσυνδεδεμένος marisiolia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 13, 2012, 08:16:01 μμ »
Γειά σε όλους του συναδέλφους και καλό καλοκαίρι!!!

είμαι δασκάλα ειδικής αγωγής, απόφοιτος του τμήματος ειδικής αγωγής του πανεπιστημείου θεσσαλίας. ήθελα κι εγώ να μοιραστώ τον πόνο μου μαζί σας, γιατί από ότι φαίνεται πολλοί σκέφτονται να κάνουν το βήμα και να μετακομίσουν. Εγώ αν και δουλευω από τότε που αποοίτησα, ήδη έκανα ένα μεταπτυχιακό στην Γλασκώβη, οπότε ξέρω πάνω κάτω τι ισχύει πάνω.
Γιά να βγάλεις QTS πρέπει να κάνει αίτηση στο Teaching Council. Εγώ σήμερα πήρα τηλέφωνο για να τους ρωτήσω αν αναγνωρίζεται το πτυχίο μου και ήμουν πολύ αισιόδοξη γι αυτό, αλλά έφαγα τα μούτρα μου. Γενικά, η κυρία που μίλησα μου είπε ότι πρέπει να έχω mainstream teaching qualifications για να μου αναγνωριστεί γρήγορα, αλλά είπε να κάνω την αίτηση μου ούτως η άλλως γιατί είναι ειδική περίπτωση η δική μου και θα πρέπει να την εξετάσουν. αυτό, όπως έχει ξαναειπωθεί θα κρατήσει 4 μήνες, οπότε το σχέδιο να μετακομίσω φέτος μάλλον ναυαγεί.

Ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κάποιος κάποια περίπτωση έλληνα με παρεμφερές πτυχίο που να πήρε το QTS γιατί εμένα μου φαινόταν ότι οι άγγλοι είναι πιο ελαστικοί σε αυτά τα ζητήματα.
Επίσης ήθελα να μάθω για την ειδική αγωγή στην Αγγλία τί παίζει. Θεωρώ-χωρίς να θέλω να φανώ αλλαζόνας- ότι τα προσόντα μου φτάνουν και περισσευουν για να είμαι δασκάλα ΕΑ πάνω και το πήρα πόλύ βαρέως σήμερα που μου είπαν ότι μπορεί να μην αναγνωριστεί το πτυχιο μου.
Επίσης, μίλησα με μία φίλη για τα πρακτορία αναπληρωτών. Ακόμα και οι 'Αγγλοι δάσκαλοι κάνουν δουλειά αναπληρωτή μία μέρας, το οποίο το θεωρώ κατάπτιστο. παρόλα αυτά εκείνη μου είπε ότι σε αυτά τα σχολεία που είσαι αναπληρωτής, θα πρέπει να δουλευεις πολύ σκληρά γιατί αυτά θα σε προσλάβουν, αν ανοίξει κάποια θέση. Πρέπει δηλαδή να εξαρτάσαι από τον διεθυντή. Κάτι τέτοια ακούω και τρελαίνομαι, αλλά και πάλι οικονομικά αξίζει να μετακομίσει κανείς.
Και επειδί ακούω πολλά για το Leeds να σας πω ότι κι εγώ εκεί προτίθεμαι να πάω! ϊσως να κάναμε κανένα γκρουπάκι; χαχαχα πάντως σοβαρά, ότι πληροφορία έχετε για την πόλη, τις δουλειές και την εκπαίδευση θα ήμουν ευγνώμων αν την μοιραζόσασταν.
Σήμερα θα μιλήσω και με κάτι συναδέλφους που μετανάστευσαν και θα σας πω περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 13, 2012, 08:24:58 μμ »
Χωρίς να θέλω να απογοητέυσω κανέναν, αλλά να πληροφορήσω, η κατάσταση στην Αγγλία πλέον δεν είναι όπως ήταν πριν λίγα χρόνια.
Τα πράγματα έχουν σφίξει και εδώ πάρα πολύ (είμαι με εκπαιδευτική άδεια εδώ και 4 χρόνια επάνω) και η ανεργία καλπάζει. Επίσης, τα σχολεία στα πλαίσια του New Managerialism Culture προσπαθούν να εξοικονομήσουν όσα περισσότερα χρήματα μπορούν, και κάνουν όσο το δυνατόν λιγότερες (και φθηνότερες) προσλήψεις, στις οποίες προτιμούν native speakers.

Ειλικρινά εύχομαι σε όσους και όσες σχεδιάζουν να πάνε επάνω ό,τι καλύτερο! Μακάρι να διαψεύσετε την πραγματικότητα που βλέπω εγώ γύρω μου!!!!!!!!

Παράθεση
Τα πράγματα έχουν σφίξει και εδώ πάρα πολύ (είμαι με εκπαιδευτική άδεια εδώ και 4 χρόνια επάνω)

Πραγματικά, τραγική κατάταση...  ::)
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158526
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 553

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.