*

Αποστολέας Θέμα: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία  (Αναγνώστηκε 113134 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kinslayer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #182 στις: Ιούνιος 05, 2014, 02:02:27 μμ »
Καλησπερα!
Πως αιτουμαι την βεβαιωση μετακινησης απο το υπουργειο?Απλα τους περνω τηλεφωνο ή υπαρχει καποια αλλη διαδικασια?Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:30:58 »

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #183 στις: Ιούνιος 05, 2014, 04:05:39 μμ »
Kinslayer και lias, λεπτομέρειες σχετικά με το πώς κάνουμε αίτηση και πόσο καιρό κάνει να έρθει η βεβαίωση μετακίνησησς καλό είναι να ζητήσετε από το Υπουργείο Παιδείας, Τμήμα αναγνώρισης προσόντων. Εγώ είχα στείλει αίτηση με φαξ και μου έστειλαν την βεβαίωση ταχυδρομικά σε μια εβδομάδα, αλλά έχουν περάσει και 2 χρόνια από τότε.

Το qts δεν κάνει πάντα 4 μήνες. Για μένα έκανε 3 μήνες περίπου, για άλους έχει κάνει και 2 εβδομάδες.

Αποσυνδεδεμένος okintoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #184 στις: Ιούλιος 07, 2014, 01:19:34 μμ »
εγω παιδια ενα χρονο μετα και μετα την απόκτηση του qts, σταματησα να ψαχνω..απογοητευτηκα αρκετα..αλλαξε και η νομοθεσία στην Αγγλια από οτι εμαθα για την πρωτοβάθμια και γενικα νομιζω, οτι τελικα, ειναι πραγματικα δυσκολο ενας δασκαλος ή μια δασκαλα Ελληνες να βρουν δουλεια στ αγγλικα σχολεια... εχω χαωθει κιολας... μακαρι οσοι πηρατε την αποφαση και προσπαθησατε να σας πανε ολα καλα!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #185 στις: Ιούλιος 07, 2014, 04:19:48 μμ »
Νατάσα είσαι στην Αγγλία ή ψάχνεις από Ελλάδα; Γιατί από Ελλάδα λογικό είναι να μην βρίσκεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:30:58 »

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #186 στις: Ιούλιος 07, 2014, 04:44:54 μμ »
εγω παιδια ενα χρονο μετα και μετα την απόκτηση του qts, σταματησα να ψαχνω..απογοητευτηκα αρκετα..αλλαξε και η νομοθεσία στην Αγγλια από οτι εμαθα για την πρωτοβάθμια και γενικα νομιζω, οτι τελικα, ειναι πραγματικα δυσκολο ενας δασκαλος ή μια δασκαλα Ελληνες να βρουν δουλεια στ αγγλικα σχολεια... εχω χαωθει κιολας... μακαρι οσοι πηρατε την αποφαση και προσπαθησατε να σας πανε ολα καλα!








εχεις ψαξει στο TES ? ειναι εφημεριδα για εκπαιδευτικους κανε google για να το βρεις. εκει βγαινουν τα κενα στα σχολεια.

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #187 στις: Ιούλιος 08, 2014, 08:13:32 πμ »
Natasa, καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς... Πες μου όμως, ποια νομοθεσία άλλαξε?

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #188 στις: Ιούλιος 09, 2014, 12:31:18 πμ »
Natasa, γιατί δεν προσπαθείς να ψάξεις δουλειά ως δασκάλα σε νηπιαγωγείο; Έχω ακούσει ότι τις προτιμούν για ένα συγκεκριμένο πόστο. Δες και το ποστ σ' αυτό το blog μιας συναδέλφου νηπιαγωγού στο Λονδίνο. Γράφει ειδικά για τις δασκάλες: http://nipiagogoistinagglia.blogspot.co.uk/p/blog-page_6873.html.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος ellin81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #189 στις: Ιούλιος 10, 2014, 01:01:39 μμ »
Καλησπέρα

Έχω μπροστά μου την αίτηση του QTS και όσο και αν ακούγεται παράξενο έχω μπερδευτεί, ειδικά στα εδάφια 3 και 4 (Teacher Qualification, Higher education qualification αντίστοιχα). Θα βάλω το αγγλικό πτυχίο (;) και μετά να στείλω μεταφρασμένη την αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ και τη βεβαίωση από Ελλάδα ότι αναγνωρίζομαι ως καθηγητής στην Ελλάδα;  :o..  Τι ανωμαλία είναι αυτό για εμάς με αναγνώριση


Στο εδάφιο 2 (Eligibility for qualified teacher status) ποιο να συμπληρώσω στην παράγραφο b; Στο ι) εντάσσομαι με το χαρτί που θα πάρω από το υπουργείο ότι το βιολογικό αναγνωρίζεται ως καθηγητική σχολή;

Στο εδάφιο 4 αναφέρεται σε μεταπτυχιακό σε ειδική αγωγή ελληνιστί; Το αφήνω κενό λοιπόν;

Ευχαριστώ όλους


Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #190 στις: Ιούλιος 10, 2014, 01:09:33 μμ »
Καλησπέρα

Έχω μπροστά μου την αίτηση του QTS και όσο και αν ακούγεται παράξενο έχω μπερδευτεί, ειδικά στα εδάφια 3 και 4 (Teacher Qualification, Higher education qualification αντίστοιχα). Θα βάλω το αγγλικό πτυχίο (;) και μετά να στείλω μεταφρασμένη την αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ και τη βεβαίωση από Ελλάδα ότι αναγνωρίζομαι ως καθηγητής στην Ελλάδα;  :o..  Τι ανωμαλία είναι αυτό για εμάς με αναγνώριση


Στο εδάφιο 2 (Eligibility for qualified teacher status) ποιο να συμπληρώσω στην παράγραφο b; Στο ι) εντάσσομαι με το χαρτί που θα πάρω από το υπουργείο ότι το βιολογικό αναγνωρίζεται ως καθηγητική σχολή;

Στο εδάφιο 4 αναφέρεται σε μεταπτυχιακό σε ειδική αγωγή ελληνιστί; Το αφήνω κενό λοιπόν;

Ευχαριστώ όλους

δεν το έχω μπροστά μου αυτό που λες, αλλά αν μπορώ να το κατεβάσω από κάπου και να σε βοηθήσω θα το κάνω, απλώς υπόδειξέ μου από που να το πάρω.
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος ellin81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #191 στις: Ιούλιος 10, 2014, 03:30:55 μμ »
δεν το έχω μπροστά μου αυτό που λες, αλλά αν μπορώ να το κατεβάσω από κάπου και να σε βοηθήσω θα το κάνω, απλώς υπόδειξέ μου από που να το πάρω.

https://www.gov.uk/qualified-teacher-status-qts εκεί που λέει ΕΕΑ NATIONALS

Αποσυνδεδεμένος tabacaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η πλατεία θα μείνει έρημη.
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #192 στις: Ιούλιος 16, 2014, 08:20:15 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα.

Πρόκειται να αποστείλω την αίτηση για το qts κι έχω μια απορία.

Στο τέλος της αίτησης, στο checklist, ζητά: "proof of Nationality". Γνωρίζετε από ποια ελληνική υπηρεσία μπορώ να βρώ έγγραφο απόδειξης της εθνικότητάς μου; Μήπως αρκεί, ως απόδειξη της εθνικότητας, φωτοαντίγραφο της ελληνικής μου ταυτότητας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
"Η εκπαίδευση είναι μια πράξη αγάπης, επομένως μια πράξη θάρρους. Δεν πρέπει να φοβάται την αντιπαράθεση, την ανάλυση της πραγματικότητας, τη δημιουργική συζήτηση, αν δε θέλει να καταλήξει σε παρωδία". (Paulo Freire).

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #193 στις: Ιούλιος 17, 2014, 01:54:43 μμ »
Στο site νομίζω αναφέρει ποια είναι τα αποδεικτικά αλλά ναι το διαβατήριο ή η ταυτότητα (νέου τύπου) είναι αποδεικτικά.
Το δύσκολο κομμάτι είναι το NiNO Νational Insurance Number (κάτι σαν ΑΜΚΑ-ΑΦΜ μαζί) που αν και η αίτηση λέει ότι μπορείς να μην το συμπληρώσεις σε πρώτη φάση είναι απαραίτητο για να σε πάρουν στα σοβαρά μετά όταν ψάχνεις δουλειά, είναι το πρώτο που ζητούν όλοι και δυστυχώς πρέπει να έχεις να δηλώσεις διεύθυνση κατοικίας στην Αγγλία για να το βγάλεις και να έρθεις να παρουσιαστείς αυτοπροσώπως στην αντίστοιχη υπηρεσία. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δε μπορείς να βρεις δουλειά εξ αποστάσεως από την Ελλάδα, χρειάζεται να επενδύσεις ένα ποσό να μείνεις Αγγλία κάποιο διάστημα πριν ξεκινήσεις να δουλεύεις ώστε να τακτοποιήσεις τα διαδικαστικά. Αν δεν έχεις κάποιον να σε φιλοξενήσει τα πράγματα περιπλέκονται διότι για να σου ενοικιάσουν σπίτι χωρίς να έχεις εργοδότη και εργασία σου ζητούν εγγυητές ή όλα τα ενοίκια μπροστά.
Ψάχνοντας από την Ελλάδα έχεις ελάχιστες ως μηδενικές πιθανότητες να βρεις. Το σύστημά τους δίνει μεγάλη έμφαση στην προϋπηρεσία στην χώρα τους και δεν ενδιαφέρεται τόσο για εμπειρία από άλλες χώρες. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι είναι πολύ διστακτικοί ως αρνητικοί σε όσους δεν έχουν ξαναδουλέψει στην Αγγλία, τα σχολεία δεν τους εμπιστεύονται παρά μόνο κάποια πρακτορεία που τους βάζουν να δουλέψουν ως αναπληρωτές, αν τους κρίνουν ικανούς φυσικά κι ας έχουν QTS. Κατά τη γνώμη μου για να έχεις πιθανότητες να βρεις θέση σε σχολείο πρέπει να έχει τη δυνατότητα να αντέξεις άνεργος ή υποαπασχολούμενος το ακριβό κόστος ενοικίων και μετακινήσεων ώστε να ξεκινήσεις να εργαστείς ως αναπληρωτής μερικούς μήνες και μετά αν είσαι τυχερός μπορεί να προκύψει θέση. Προσοχή, όταν λένε εκπαιδευτικός με QTS συχνά εννοούν ότι πρέπει να είσαι έτοιμος να διδάξεις οποιοδήποτε αντικείμενο με το δικό τους σύστημα που δεν έχει εγχειρίδιο και ο δάσκαλος σχεδιάζει το μάθημα μόνος του από πηγές στο ίντερνετ κλπ. Είναι αρκετά απαιτητικοί στο κομμάτι των παιδαγωγικών, ζητούν να έχεις πολύ καλές ικανότητες διαχείρισης τάξης, θεωρώ ότι ο μέσος εκπαιδευτικός ειδικότητας ελληνικού δημόσιου σχολείου είναι βαθιά νυχτωμένος από αυτά που ζητούν να εφαρμόσεις στην Αγγλία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2014, 02:13:43 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #194 στις: Ιούλιος 17, 2014, 03:02:17 μμ »
https://www.gov.uk/qualified-teacher-status-qts εκεί που λέει ΕΕΑ NATIONALS

Στο πεδίο 3 δίνεις θα έλεγα όντως τα στοιχεία από το αγγλικό πανεπιστήμιο.
Συνημμένα θα έβαζα μαζί με ένα έγγραφο επεξηγηματικό και τα του ΔΟΑΤΑΠ.
μήπως φτάνουν αυτά και δε χρειάζεται τίποτα άλλο στο πεδίο 4;
εναλλακτικά μήπως δεν είσαι καν σε αυτήν την κατηγορία και έχεις ή μπορείς να έχεις άμεσα qts βάσει του αγγλικού σου πτυχίου;
δες κι ε΄δω: http://www.gtcs.org.uk/registration/qualified-outside-of-scotland/eligibility-teachers-qualified-uk-row-not-eu-eea-switzerland.aspx
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος ellin81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #195 στις: Ιούλιος 25, 2014, 12:40:27 πμ »
Στο πεδίο 3 δίνεις θα έλεγα όντως τα στοιχεία από το αγγλικό πανεπιστήμιο.
Συνημμένα θα έβαζα μαζί με ένα έγγραφο επεξηγηματικό και τα του ΔΟΑΤΑΠ.
μήπως φτάνουν αυτά και δε χρειάζεται τίποτα άλλο στο πεδίο 4;
εναλλακτικά μήπως δεν είσαι καν σε αυτήν την κατηγορία και έχεις ή μπορείς να έχεις άμεσα qts βάσει του αγγλικού σου πτυχίου;
δες κι ε΄δω: http://www.gtcs.org.uk/registration/qualified-outside-of-scotland/eligibility-teachers-qualified-uk-row-not-eu-eea-switzerland.aspx

Σε ευχαριστώ

Είναι μπερδεμένα λίγο. Το άλλο που ανέφερες έχει σχέση για Σκωτία με διαφορετικό σύστημα που και εκεί αν διαβάσεις λίγο παρακάτω ζητάει να έχεις κάνει 1 χρόνο τουλάχιστον παιδαγωγικά (έτσι το έκοψα εγώ δηλαδή  ::)). Κάτι διάβαζα από άλλα παιδιά που ζητάνε βεβαίωση μετακίνησης. Εμείς θέλουμε τέτοιο πράγμα; Δεν δουλεύουμε στο Υπουργείο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.