*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 947949 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4032 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 12:54:33 μμ »
2 κλαδοι δεν πρεπει να εχουν παραπονο φετος ειδικη αγωγη και φιλολογοι ..χαρειτε φετος γτ του χρονου ..
Θα διαφωνησω μαζι σου.. Μαλλον τα πραγματα πηγαν χαλια για ολους τους κλαδους φετος. Οι φιλολογοι ειδικης και γενικης δε νομιζω οτι ειχαν τη τιμητικη τους. Αντιθετα πηγαν ισως καλα οι πρωτες φασεις μαθηματικων-φυσικων ειδικης αλλα αν δε δουμε 2η φαση κι εκει θα επικρατει το ιδιο χαλι. Για του χρονου προβλεπεται μεγαλο πληγμα στους αναπληρωτες αλλα μαλλον η ειδικη θα χτυπηθει λιγοτερο.
Σε ΠΕ2, 3, 4 οι φετινες προσλήψεις στην γενική αγωγή είναι ήδη περισσότερες από τις συνολικές περσινές. Και ζητάνε και άλλες. Σε όλους τους υπόλοιπους είναι μειωμένες εώς μηδενικές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:56 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4033 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 12:59:32 μμ »
Δε το εχω προσεξει αυτο που λες για τους ΠΕ2,3,4 γενικης αλλα αν συμβαινει ας μη ζηταμε να ψοφησει και η κατσικα του γειτονα. Για τους αλλους κλαδους συμφωνω εχουν βρεθει στο ματι του κυκλωνα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4034 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 01:04:47 μμ »
Δεν ζητάω να ψοφίσει κανείς, αλλά όταν οι πιστώσεις είναι γνωστό εδώ και μήνες ότι είναι συγκεκριμένες τίθεται σοβαρό θέμα του ποιός αποφάσισε πόσες να πάνε που, με ποια κριτήρια και κατόπιν ποιών πιέσεων (γιατί πιέσεις υπήρξαν). Το να θέλουν να δουλέψουν κάποιοι δεν νομιμοποιεί από μόνο του το να αφήσουν να πεθάνουν από την πείνα άλλοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2012, 01:21:01 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4035 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 01:15:08 μμ »
Δε νομιζω να χαμπαριαζουν στο υπουργειο απο πιεσεις αναπληρωτων. Αν ηταν ετσι θα μας υπολογιζαν και περισσοτερο. Μαλλον θεωρησαν καποιες ειδικοτητες πιο σημαντικες απο αλλες και απο το να αφησουν καποιο σχολειο χωρις μαθηματικο το αφησαν χωρις θεολογο για παραδειγμα. Για να μη παρεξηγηθω δε συμφωνω με αυτη την τακτικη και θα πρεπει ολοι να καταλαβουμε οτι οταν βλεπεις το σπιτι του γειτονα να καιγεται να περιμενεις η φωτια να ερθει και στο δικο σου. Αυτα ειναι τα "καλα" του μνημονιου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:56 »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4036 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 01:22:35 μμ »
Δε νομιζω να χαμπαριαζουν στο υπουργειο απο πιεσεις αναπληρωτων. Αν ηταν ετσι θα μας υπολογιζαν και περισσοτερο.

Χαμπαριάζουν από πιέσεις συγκεκριμένων κλάδων αναπληρωτών.
Τις τελευταίες 2 εβδομάδες κάποιες ειδικότητες άσκησαν μεγάλη πίεση διαμέσου προσώπων εξουσίας.

Όπως έχω ξαναγράψει,αν και το πρώτιστο που πρέπει να μας πειράζει είναι η συνολική έλλειψη πιστώσεων,
το δεύτερο είναι οι ιδιοτελείς συνάδελφοί μας..
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4037 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 01:26:29 μμ »
Νομιζω οτι καταλαβα σε ποιον κλαδο αναφερεσαι. Ειχαν το θρασος να συζητανε για τα βυσματα τους και τις διαπλοκες τους δημοσια εδω μεσα, αλλα δεν ειδα να γινει κατι. Βεβαια με τη δυναμη που εχουν οι "κολλητοι" τους ποτε δε ξερεις.

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4038 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 01:36:09 μμ »
Νομιζω οτι καταλαβα σε ποιον κλαδο αναφερεσαι. Ειχαν το θρασος να συζητανε για τα βυσματα τους και τις διαπλοκες τους δημοσια εδω μεσα, αλλα δεν ειδα να γινει κατι. Βεβαια με τη δυναμη που εχουν οι "κολλητοι" τους ποτε δε ξερεις.

Καλά κατάλαβες,αυτοί το ξεφτίλισαν,αλλά δεν είναι μόνο αυτοί..
Eπειδή είμαι από αυτούς που τρέχουν για την ειδικότητά μου, ξέρω 2-3 πράγματα περισσότερα,μιας και τις 2 τελευταίες βδομάδες κάποιους τους βρίσκαμε συνεχώς μπροστά μας.
Εννοώ την πλάτη τους..

Κάποιοι άνθρωποι που διαμαρτύρονται για αξιοκρατία χρησιμοποίησαν προκειμένου να ασκήσουν πίεση,
τους ίδιους κομματικούς μηχανισμούς,που μας έφεραν ως εδώ.

Αν δεν γράφω τα πράγματα με το όνομά τους,είναι ότι θα μπλέξουμε σε μια ανούσια αντιπαράθεση και α συνεχίσω να είμαι off topic.
Απλά για μία ακόμη φορά, το μεγάλο ψάρι έφαγε το μικρό,στον γεματο αλληλεγγύη και ομοψυχία κλάδο μας..

Υ.Γ.Ο σύλλογός αποφοίτων μας είναι αχρωμάτιστος και απλά τρέχει για τα δίκαιά μας,χωρίς πλάτες.
Όλο είμαστε σχετικά νέοι,maximum 30 ετών.
Έχουν υπάρξει "μπαρουτοκαπνισμένοι" συνάδελφοι άλλων ειδικοτήτων που ασχολούνται χρόνια και μας έχουν πει επανελλημένως ότι έτσι δεν έχουμε καμία τύχη.
Για την ώρα δικαιώνονται,αλλά δεν βαριέσαι..Θα καταρρεύσει αυτή η ξεφτίλα,δεν μπορεί..

Τέλος θα ήθελα να μου πει κάποιος,πως γίνεται για παράδειγμα η Διεύθυνση να σε καλεί για 10 ώρες,εσύ να δείχνεις "στεναχωρημένος"
και στην συνέχεια η Διεύθυνση να σου κάνει τις ώρες 15..
Θέλω να ξέρω με πια δικαιοδοσία το κάνει αυτό μια Διεύθυνση και ποια επόμενη ειδικότητα θα πληρώσει αυτή την πρωτοβουλία όταν δεν θα έχει μείνει καμία πίστωση..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2012, 01:52:00 μμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος pe02.5

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Τα καλύτερα είναι τώρα, μην τα αφήνεις για αύριο.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4039 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 02:21:33 μμ »
Και ξαναρωτώ: Πλάκα κάνεις;
Γιατί μόνο ως πλάκα το λαμβάνω..
Γράφεις σε τόπικ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ και λες πως είναι και ντροπή μας..Τι να πω..
Ιδίως για τους φιλολόγους δες τους αριθμούς, μιλάνε πό μόνοι τους.
Προσωπικά εγώ δεν αναφέρθηκα στις προσλήψεις του κλάδου στη Γενική, κάτι που κι εσύ δε θα έπρεπε να το κάνεις εδώ..
Χαμογέλα!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4040 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 02:39:54 μμ »
Και ξαναρωτώ: Πλάκα κάνεις;
Γιατί μόνο ως πλάκα το λαμβάνω..
Γράφεις σε τόπικ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ και λες πως είναι και ντροπή μας..Τι να πω..
Ιδίως για τους φιλολόγους δες τους αριθμούς, μιλάνε πό μόνοι τους.
Προσωπικά εγώ δεν αναφέρθηκα στις προσλήψεις του κλάδου στη Γενική, κάτι που κι εσύ δε θα έπρεπε να το κάνεις εδώ..
Ακούς κάτι που δεν το ήξερες και σε εκπλήσει; Όλες οι προσλήψεις αλληλένδετες είναι, από τη στιγμή που ο αριθμός των πιστώσεων είναι συγκεκριμένος, για να δωθούν κάπου παραπάνω, θα κοπούν από αλλού κατόπιν "πολιτικής απόφασης"...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2012, 02:41:35 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4041 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 02:47:24 μμ »
Και ξαναρωτώ: Πλάκα κάνεις;
Γιατί μόνο ως πλάκα το λαμβάνω..
Γράφεις σε τόπικ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ και λες πως είναι και ντροπή μας..Τι να πω..
Ιδίως για τους φιλολόγους δες τους αριθμούς, μιλάνε πό μόνοι τους.
Προσωπικά εγώ δεν αναφέρθηκα στις προσλήψεις του κλάδου στη Γενική, κάτι που κι εσύ δε θα έπρεπε να το κάνεις εδώ..

Καλό θα ήταν να κάνεις quote γιατί αναφέρεσαι εδώ..

καθολου το λεω πολυ σοβαρα εχουν φαει τις πιστωσεις απο αλλους κλαδους για να λενε οτι δινουμε βαρος στην ειδικη αγωγη αν ειναι δυνατον ..ειναι ντροπη τουλαχιστον

Επίσης να μην σου φαίνεται παράξενο όλο αυτό το κλίμα, όταν υπάρχουν ειδικότητες που δεν έχουν ούτε Α'Φάση ή άλλες που βλέπουν τις πιστώσεις να μειώνονται εξαιτίας των πιέσεων που άσκησαν οι προηγούμενοι.
Αλλά δε θα πέσω στην παγίδα να πλακωθώ με άλλες ειδικότητες,επειδή αυτοί που αποφασίζουν υπακούνε επιλεκτικά σε πιέσεις.
Απλά μην πέφτουμε από τα σύννεφα..
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος domenica50

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4042 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 02:52:36 μμ »
Λοιπον για να μην παρεξηγηθω δεν τα εχω βαλει με καμμια ειδικοτητα απλα αναφερω τι συμβαινει και ειναι αδικο για τους αλλους ...ακομα και για σενα που εισαι φιλολογος ειδικης αγωγης ..Θα τρελαθουμε τελειως φετος εχει εξαντλησει στους δασκαλους ειδικης αγωγης ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΠΙΝΑΚΕΣ και δεν μιλαει κανενας ???

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4043 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 02:58:01 μμ »
Λοιπον για να μην παρεξηγηθω δεν τα εχω βαλει με καμμια ειδικοτητα απλα αναφερω τι συμβαινει και ειναι αδικο για τους αλλους ...ακομα και για σενα που εισαι φιλολογος ειδικης αγωγης ..Θα τρελαθουμε τελειως φετος εχει εξαντλησει στους δασκαλους ειδικης αγωγης ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΠΙΝΑΚΕΣ και δεν μιλαει κανενας ???
Νομίζω ότι οι ΠΕ71 δεν έχουν εξαντληθεί.

Αποσυνδεδεμένος domenica50

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4044 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 03:02:20 μμ »
mea culpa υπαρχει και αλλος πινακας ας παρουν και αυτους και ολοι οι αλλοι ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ !!!
ε οχι ρε παιδια δεν ειναι κατασταση αυτη

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4045 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 03:39:37 μμ »
Ενημέρωση

τα κενά τα ζήτησαν για δουν τι παίζει, έχουν κάτι ψίχουλα από πιστώσεις στην Β/θμια καμιά 20αρια πες για ΣΜΕΑΕ, Τ.Ε.

Για παράλληλη στήριξη με ΕΣΠΑ υπάρχουν ακόμα πιστώσεις.

Από εβδομάδα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 486

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.