*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία  (Αναγνώστηκε 124136 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αερικό

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #168 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 02:24:08 μμ »
Κλείνοντας ένα μήνα δουλεύοντας σε παιδικό σταθμό του Μονάχου θα ήθελα να σας μεταφέρω τις μέχρι τώρα εντυπώσεις μου από τη δουλειά εδώ :) Αν υπάρχει ενδιαφέρον θα ήθελα να μου απαντήσετε :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:07:16 »

Αποσυνδεδεμένος tinky_fairy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #169 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 03:42:21 μμ »
Κλείνοντας ένα μήνα δουλεύοντας σε παιδικό σταθμό του Μονάχου θα ήθελα να σας μεταφέρω τις μέχρι τώρα εντυπώσεις μου από τη δουλειά εδώ :) Αν υπάρχει ενδιαφέρον θα ήθελα να μου απαντήσετε :)

Καλησπέρα! Θα ήθελα πολύ να ακούσω εντυπώσεις αν σου είναι εύκολο. Εκτός από το άλλο μου πτυχίο έχω τελειώσει και παιδαγωγός προσχολικής ηλικίας. Πώς είναι τα πράγματα Γερμανία? Οι συνθήκες εδώ στους παιδικούς δεν μ'αρεσουν καθόλου γι'αυτό σκέφτομαι και το εξωτερικό. Γερμανικά δεν ξέρω βέβαια. Πρέπει να έχω πτυχίο Β2 επιπέδου?

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #170 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 05:45:15 μμ »
Επαναφέρω το θέμα μιας και βρήκα δουλειά σε παιδικό σταθμό της Γερμανίας ( βέβαια εγώ είμαι απόφοιτη Παιδαγωγικού Δημοτικής) και σύντομα μετακομίζω για εκεί! Αν χρειαστείτε πληροφορίες θα χαρώ να σας εξυπηρετήσω!

Θα ήθελα κι εγώ να μάθω! Είσαι δασκάλα, αλλά σε δέχτηκαν στον παιδικό σταθμό; ποιες είναι οια μροδιότητές σου; το ωραριό σου; πώς σου φαίνεται η ζωή στο Μόναχο;

Αποσυνδεδεμένος Αερικό

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανίατής της δουλειάς
« Απάντηση #171 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 10:37:38 μμ »
Λοιπόν αρχίζοντας να ξεκαθαρίσω ότι είμαι απόφοιτος Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης. Στην Γερμανία μπορώ να δουλέψω ως Kinderpflegerin σε νηπειαγωγεία ή παιδικούς σταθμούς. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι η μόνη μου διαφορά με την αντίστοιχη Erzieherin εδώ είναι ότι παίρνω περίπου 200 ευρώ λιγότερα. Στον παιδικό σταθμό μου είμαστε 2 τμήματα και στο δικό μου το τμήμα δουλεύουμε 3 παιδαγωγοί για 10-12 παιδιά περίπου με την μία να είναι η "αρχηγός" του γκρουπ μου ( Gruppenleitung) ενώ παράλληλα έχουμε και διευθύντρια του παιδικού (Krippenleitung). Τα γερμανικά μου να πω εδώ ότι ήταν σε επίπεδο Γ1, οπότε από την πρώτη στιγμή δεν είχα σοβαρό πρόβλημα συνεννόησης. Απλά ακόμη κι αν δεν είναι τέλεια τα γερμανικά σας θα τα μάθετε πάρα πολύ γρήγορα. 'Ολη σας  καθημερινότητα πλεόν θα βασίζεται σε αυτά. Αρχικά το ωράριο μου είναι 8ώρες +30 ώρα διάλειμμα. Εκτός από δραστηριότητες με παιδιά , αναλαμβάνουμε και δουλειές κουζίνας (π.χ. πιάτα στο πλυντήριο πιάτων μετά τα γεύματα των παιδιών, προετοιμασία γευμάτων κ.λ.π.) αλλά μην φανταστείτε τίποτα το τρομερό. Δεν είμαστε προσωπικό καθαριότητας. Δουλεύουμε σε 3 διαφορετικές βάρδιες (7.30-16.00, 8.45-17.15, 9.30-18.00). Μια τυπική μέρα στον παιδικό είναι ως εξής :
- 8.00-9.00 έρχονται τα παιδιά με τους γονείς τους. Οι γονείς μας περιγράφουν πως ήταν το προηγούμενο απόγευμα ή σκ για τα παιδιά (πως κοιμήθηκαν, έφαγαν, αν άλλαξε κάτι στην καθημερινότητα τους κ.λ.π.)
-9.00-9.30 έχουμε morgenkreis, δηλ τα παιδιά μαζέυονται στον κύκλο, τραγουδάμε τα τραγουδάκια μας, κάνουμε κάποια μικρή δραστηριότητα κ.λ.π.
9.30 με 10 και κάτι τρώμε πρωινό
τώρα μετά το πρωινό είτε θα μείνουμε στον παιδικό και θα παίξουμε είτε θα ντύσουμε τα παιδιά και θα κάνουμε μια μεγάλη βόλτα ( οι γερμανοί θέλουν τα παιδιά τους να βγαίνουν έξω ακόμη και με χιόνι. Γι αυτούς δεν υπάρχει κακός καιρός απλά ακατάλληλο ντύσιμο :P )
Στη συνέχεια αλλάζουμε πάνες στα παιδιά και τα προετοιμάζουμε για φαγητό και ύπνο. Πλένουνε τα δόντια τους και 12-14.15 κοιμούνται.
-Στι1 15.15 με 15.45 τα παιδια έχουν το γεύμα που λέγεται brotzeit και πραγματικά νομίζω ότι δεν αντιστοιχεί σε κανένα από όσα έχουμε στην ελλάδα. 'Επειτα αν ο καιρός είναι καλός μένουμε είτε στον κήπο είτε μέσα στον παιδικό αν βρέχει. Σιγά σιγά έρχονται οι γονείς, παίρνουν τα παιδιά τους και κάνουμε ένα uebergabe ( δηλαδή τους ενημερώνουμε για όσα έκανε το παιδί τους στην μέρα του παιδικού).

'Οσον αφορά την ιδεολογία των Γερμανών στον τρόπο διαπαιδαγώγησης των παιδιών τους, στόχος τους είναι από πολύ μικρή ηλικία τα παιδιά να γίνουν ανεξάρτητα( να ντύνονται μόνα τους, να τρώνε μόνα τους, να λύνουν τις διαφορές τους μόνες τους). Οι έπαινοι που κάνουμε στα παιδιά είναι πολύ ουδέτερη και σχόλια όπως μπράβο, ουαου, το έκανες υπέροχα πρέπει να αποφεύγονται. Κατ 'εμέ από μικρή ηλικία τα παιδιά εδώ μεγαλώνούν σε ένα σύστημα στείρο και παθητικό. Σίγουρα έχει και τα θετικά του απλώς έχει και πάρα πολλά αρνητικά και νιώθεις διαρκως μια απόσταση μεταξ;y των ανθρώπων. Επίσης ένα άλλο αρνητικό το οποίο έχω παρατηρήσει και με έχει ρίξει πολύ, είναι ότι όσο καλές κι αν είναι οι σπουδές μας ( που είναι καλύτερες από τις δικές τους) πάντα θα επιμένουν στο δικό τους τρόπο διαπαιδαγώγησης και δεν υπάρχει διαλλακτικότητα ή ανεκτικότητα σε άλλες απόψεις.

Η προσωπική μου άποψη μέχρι στιγμής είναι αυτή για το συγκεκριμένο επάγγελμα.Χωρίς να θέλω να αποθαρρύνω κανέναν συνάδελφό μου κι εκφράζοντας την δικιά μου εμπειρία αλλά και άλλων ατόμων που δουλεύουν εδώ με πτυχία διαφορετικά από τα καθήκοντα αυτής δουλειάς, δε θα πρότεινα σε κάποιον να ρθει παρά μόνο αν είναι σίγουρος ότι θέλει να δουλέψει με τόσο μικρά παιδιά και φυσικά μόνο αν είναι βρεφονηπιοκόμος. Προσωπικά δεν με κρατά ιδιαίτερα και σιγά σιγά θα ψάξω για κάτι άλλο, μιας κι ούτε δημιουργικά πράγματα κάνουμε, ούτε ανταποκρίνεται η δουλειά στους στόχους αλλά και στις σπουδές μου. Χωρίς να θέλω να αποθαρρύνω κάποιον, απλά πάντα είναι καλό να λέγονται όλες οι πλευρές.

Το Μόναχο είναι υπέροχη πόλη! 'Εχει πράγματα να δεις και να κάνεις κι όλη η περιοχή εδώ είναι πανέμορφη και προσφέρεται για εκδρομές..Και είναι αρκετά ακριβό ναι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:07:16 »

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #172 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 09:05:32 πμ »
Με συγγενείς και φίλους Γερμανία έχω ακούσει για τη νοοτροπία αυτή. Χθες το συζητούσα στο σκάιπ και πράγματι αν κάποιος μπορεί να συνηθίσει σε νέες απόψεις και να μάθει καλά τη γλώσσα, μπορεί να ανταποκριθεί στα εκεί δεδομένα. Όσο για τη ζωή είναι ακριβή και ιδίως τα σπίτια, τα ενοίκια δηλαδή. Αλλά είναι μια λύση σε μια Ελλάδα με μηδενικές προοπτικές και κυρίως για όσους είναι νέοι απόφοιτοι.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #173 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 04:47:04 μμ »
Ευχαριστούμε για οσα μας μετέφερες Αερικό!

Αποσυνδεδεμένος Mariska

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Primary School Teacher
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #174 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 05:31:57 μμ »
Αερικό πολύ κατατοπιστικές οι πληροφορίες που μας έδωσες και βοηθητικές για κάποιον που το σκέφτεται σαν επαγγελματική διέξοδο! Σ ευχαριστούμε πολύ και εύχομαι σύντομα να βρεις κάτι που να ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σου!
The only thing that overcomes hard luck is hard work.

Αποσυνδεδεμένος nadia22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #175 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 01:43:24 πμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν δυσκολεύτηκες να βρεις σπίτι στο Μόναχο, γιατί γνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις σπίτι για να μείνεις μόνη σου. Επιπλέον θα ήθελα να μάθω πόσο είναι ο μισθός σου μικτά και καθαρά(μπορείς να μου στείλεις και πμ η να μην μου απαντήσεις αν δεν θέλεις. Απλά ρωτάω γιατί είναι διαφορετικά να ακούς και αλλιώς να είσαι σίγουρη για κάτι. Επιπλέον θα ήθελα να μάθω αν μετέφρασες και το πτυχίο σου στα γερμανικά . Και κατι αλλο αν γνωρίζει κάποιος η προυπηρεσία πως μετριέται με τα ένσημα ???δηλαδή εγώ είμαι νηπιαγωγός και δούλευα σε παιδικό σταθμό. Πρέπει να πάρω χαρτί απ το παιδικό δηλ βεβαίωση και να το μεταφράσω ή μονο με τα ένσημα που θα δείξω φτάνει?
 

Αποσυνδεδεμένος Αερικό

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #176 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 03:55:35 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν δυσκολεύτηκες να βρεις σπίτι στο Μόναχο, γιατί γνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις σπίτι για να μείνεις μόνη σου. Επιπλέον θα ήθελα να μάθω πόσο είναι ο μισθός σου μικτά και καθαρά(μπορείς να μου στείλεις και πμ η να μην μου απαντήσεις αν δεν θέλεις. Απλά ρωτάω γιατί είναι διαφορετικά να ακούς και αλλιώς να είσαι σίγουρη για κάτι. Επιπλέον θα ήθελα να μάθω αν μετέφρασες και το πτυχίο σου στα γερμανικά . Και κατι αλλο αν γνωρίζει κάποιος η προυπηρεσία πως μετριέται με τα ένσημα ???δηλαδή εγώ είμαι νηπιαγωγός και δούλευα σε παιδικό σταθμό. Πρέπει να πάρω χαρτί απ το παιδικό δηλ βεβαίωση και να το μεταφράσω ή μονο με τα ένσημα που θα δείξω φτάνει?
 


Καλησπέρα! Σπίτι μου προσφεραν από τη δουλειά οπότε δεν χρειάστηκε να ψάξω (με συγκατοίκους όμως, όχι μόνη μου). Μόνος σου να βρεις είναι πιο δύσκολο σίγουρα μιας και θέλουν να δείξεις ότι έχεις σταθερή δουλειά και κάποια χρήματα για εγγυήσεις κ.λ.π. Ο μισθός μου ήταν 2210 μικτά, 1500 καθαρά. Πολύ λίγα γι αυτό που κάναμε. Ειλικρινά. Σε αρκετές δουλειές ως ανειδίκευτος (χωρίς να απαιτείται κάποιος πτυχιακός τίτλος) μπορεί να βγάζει κάποιος τα ίδια ή και περισσότερα. Το πτυχίο μου εννοείται ότι το μετέφρασα στα γερμανικά σε μεταφραστικό γραφείο (όχι στο υπουργείο εξωτερικών). Αν θες μπορώ να σου το προτείνω. Γρήγορη εξυπηρέτηση, πολύ καλές τιμές και χωρίς να πρέπει να στείλεις τα χαρτιά σου ταχυδρομικά. Μόνο μέσω email τα χα κάνει όλα. Αυτό για τα ένσημα πραγματικά δεν το γνωρίζω καθόλου. Αλλά βεβαίωση σίγουρα θα χρειαστούν ναι. Μετεφρασμένη. Αν είναι και συστατική επιστολή ακόμη καλύτερα

Αποσυνδεδεμένος Despoina kom

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #177 στις: Απρίλιος 13, 2017, 09:30:48 πμ »


Καλησπέρα! Σπίτι μου προσφεραν από τη δουλειά οπότε δεν χρειάστηκε να ψάξω (με συγκατοίκους όμως, όχι μόνη μου). Μόνος σου να βρεις είναι πιο δύσκολο σίγουρα μιας και θέλουν να δείξεις ότι έχεις σταθερή δουλειά και κάποια χρήματα για εγγυήσεις κ.λ.π. Ο μισθός μου ήταν 2210 μικτά, 1500 καθαρά. Πολύ λίγα γι αυτό που κάναμε. Ειλικρινά. Σε αρκετές δουλειές ως ανειδίκευτος (χωρίς να απαιτείται κάποιος πτυχιακός τίτλος) μπορεί να βγάζει κάποιος τα ίδια ή και περισσότερα. Το πτυχίο μου εννοείται ότι το μετέφρασα στα γερμανικά σε μεταφραστικό γραφείο (όχι στο υπουργείο εξωτερικών). Αν θες μπορώ να σου το προτείνω. Γρήγορη εξυπηρέτηση, πολύ καλές τιμές και χωρίς να πρέπει να στείλεις τα χαρτιά σου ταχυδρομικά. Μόνο μέσω email τα χα κάνει όλα. Αυτό για τα ένσημα πραγματικά δεν το γνωρίζω καθόλου. Αλλά βεβαίωση σίγουρα θα χρειαστούν ναι. Μετεφρασμένη. Αν είναι και συστατική επιστολή ακόμη καλύτερα

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ!! ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕΣ ΠΟΛΥ ΑΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕΣ ΤΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΟΥ :) ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΑΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΠΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ ΕΚΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος Fell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #178 στις: Δεκέμβριος 28, 2017, 12:36:01 μμ »
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω εχω πτυχιο φιλοσοφιας/παιδαγωγικης ενδιαφερομαι σαν βοηθος νηπιαγωγου στ γερμανια α) ποια ειναι τα καθηκοντα του βοηθου εκει; β) χρειαζεται και ο βοηθος να εχει το β2?

Αποσυνδεδεμένος Fell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #179 στις: Αύγουστος 19, 2018, 08:50:04 μμ »
καλησπερα να ρωτησω κατι ; οσες ειναι γερμανια και δουλευουν σαν νηπιαγωγοι τι σας ρωτησαβν στις συνεντευξεις; τα νηπιαγωγεια πως τα βρηκατε μεσω  χαρτη; επισης σπιτι σ βρισκουν εκει στη δουλεια η διεθυντρια η ψαχνεις μονη σου;

Αποσυνδεδεμένος Αερικό

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #180 στις: Σεπτέμβριος 01, 2018, 08:42:20 μμ »
καλησπερα να ρωτησω κατι ; οσες ειναι γερμανια και δουλευουν σαν νηπιαγωγοι τι σας ρωτησαβν στις συνεντευξεις; τα νηπιαγωγεια πως τα βρηκατε μεσω  χαρτη; επισης σπιτι σ βρισκουν εκει στη δουλεια η διεθυντρια η ψαχνεις μονη σου;


1) Στις συνεντεύξεις που έχω περάσει μέχρι στιγμής με ρωτήσανε να πω κάποια πράγματα για τον εαυτό μου, γιατί αποφάσισα να ασχοληθώ με την προσχολική αγωγή (μιας κι έχω σπουδάσει δημοτικής), πως με φαντάζομαι σε μερικά χρόνια από τώρα, τι θεωρώ σημαντικό στον εργασιακό χώρο μου, αν μπορώ να με φανταστώ να δουλεύω σε ομάδα, να πω μερικά προτερήματα κι ελαττώματα μου, τι μ αρέσει να κάνω με τα παιδιά....Πάνω κάτω τέτοιου είδους ερωτήσεων

2) Μέσω ίντερνετ κοιτούσα αγγελίες κι έβλεπα αν υπάρχει κάτι κοντά στο σπίτι μου.

3) Πολλές εταιρείες προσφέρουν σπίτι σε εργαζόμενους που το χρειάζονται... Συνήθως όμως αν παραιτηθείς από τη δουλειά πρέπει να φύγεις κι από το σπίτι που σου έδωσαν...

Αποσυνδεδεμένος Fell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #181 στις: Σεπτέμβριος 11, 2018, 08:16:21 μμ »
σ ευχαριστω πολυ αερικο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158533
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 455
Σύνολο: 477

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.