*

Αποστολέας Θέμα: Μη δωρεάν συγγράμματα σε φοιτητές από κατατακτήριες  (Αναγνώστηκε 46399 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Να κατθέσω τη γνώμη μου, ούσα στη διαδικασία του 2ου πτυχίου αλλά από πανελλήνιες!

Είναι λογικό όταν βρίσκεσαι σε 2ο πτυχίο να μη δικαιούσαι καμία φοιτητική παροχή, εφόσον σου έχουν ήδη παρασχεθεί στο 1ο σου πτυχίο.Αυτός είναι ο λόγος που δε δίνονται πάσο, συγγράμματα, σίτιση κλπ και είναι άσχετος με την οικονομική κρίση.Το ξέρω καλά, γιατί πριν δώσω πανελλήνιες το έψαξα πολύ και ζύγισα τα πράγματα ως προς το τι με συνέφερε, αναλογιζόμενη τα παραπάνω που ίσχυαν και πριν την κρίση.Έχει μια λογική σαν φιλοσοφία....Σου δίνει με τις κατατακτήριες το δικαίωμα να φοιτήσεις,αλλά δεν σου επιτρέπει ίση φοιτητική μεταχείριση ως προς τις παροχές γιατί στις έχει ήδη παράσχει, άρα ό,τι σου όφειλε το κράτος ως προς τη δωρεάν παιδεία στο έχει δώσει.Αν εσύ θέλεις να συνεχίσεις είναι δικό σου θέμα, το κράτος δεν υποχρεούται να σε "τρέφει" επειδή εσύ θέλεις να σπουδάζεις!Νομίζω είναι δίκαιο και έχει κάποια λογική, ασχέτως αν εν τέλει διαφωνώ....

Ως προς το πάσο, όταν είσαι με κατατακτήριες δε δικαιούσαι για τους παραπάνω λόγους.Όταν είσαι με πανελλήνιες το παίρνεις κανονικά, δηλαδή το έπαιρνες μέχρι πέρσι πριν εφαρμοστεί το σύστημα με την ηλεκτρονική καταχώρηση.Τυπικά στην ηλεκτρονική καταχώρηση τικάρεις μια δήλωση ότι "δεν είμαι κάτοχος άλλου πτυχίου ΑΕΙ ή ΤΕΙ" το οποίο αντιστοιχεί σε υπεύθυνη δήλωση με όλες τις κυρώσεις σε περίπτωση ψευδούς δήλωσης (φυλάκιση έως 2 έτη, απαγόρευση διορισμού στο δημόσιο κλπ).Το σύστημα δεν έχει τρόπο να τσεκάρει αν εσύ λες την αλήθεια γιατί δεν υπάρχει μια ενιαία βάση με καταχωρημένα όλα τα ονόματα των πτυχιούχων- το περιγράφω χοντρά-χοντρά!
Στη δική μου την περίπτωση, επειδή προέρχομαι από φιλοσοφική ΑΠΘ και ξαναπέρασα φιλοσοφική ΑΠΘ στη γραμματεί του τμήματός μου φαίνεται πως έχω ήδη ένα πτυχίο γιατί έχουν ενιαίο λογισμικό και έτσι αν έκανα αίτηση για πάσο και ας πούμε "κατά λάθος" τίκαρα τη δήλωση περί 2ου πτυχίου, στον έλεγχο που θα έκανε η γραμματεία θα έβρισκε το λάθος και δεν θα προχωρούσε την αίτησή μου για πάσο, όπως μου εξήγησαν από τη γραμματεία.Τώρα αν θα κινούσαν διαδικασίες ποινικής δίωξης περί ψευδούς δήλωσης, επιφυλλάσσομαι αν και μου φαίνεται ακραίο.
Στην περίπτωση τώρα γνωστής μου που κάνει και αυτή 2ο πτυχίο αλλά σε άλλη, άσχετη με το 1ο της πτυχίο, σχολή της χορηγήθηκε πάσο αφού εν αγνοία της όπως ισχυρίζεται τσέκαρε το κουτάκι.Βέβαια από το φόβο της όταν διαπίστωσε κατόπιν εορτής το παράνομο του πράγματος δεν χρησιμοποίησε το πάσο ούτε για αστείο και το καταχώνιασε σε ένα συρτάρι.Φέτος εννοείται δε θα κάνει αίτηση......
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
στους καιρούς που ζούμε παιδιά είναι φυσιολογικό επακόλουθο της (δεινής) οικονομικής μας κατάστασης. :-\

αμ δεν ειναι μονο στοιχειο των καιρων μας! ειχα περασει σε  σχολη κ δεν φοιτησα το πρωτο ετος γιατι ηθελα να ξαναδωσω πανελλαδικες. πηγα ομως να φοιτησω στο δευτερο ετος, χρωστωντας φυσικα κ ολα τα μαθημα του πρωτου. οταν πηγα να παρω τα βιβλια για τα μαθηματα του πρωτου ετους δεν μου τα διναν θεωρωντας οτι σαν δευτεροετης τα ειχα παρει την πορηγουμενη χρονια. καποια τα δανειστηκα απο την βιβλιοθηκη κ καποια, μετα απο πιεση (κ λεγοντας μου "περνα στο τελος να δουμε τι θα περισσεψει") τα πηρα.
Εχεις δίκιο,συμφωνώ απόλυτα.
πολύ παλαια σε καποια τμηματα σου αναγνωριζαν αρκετα μαθηματα αν υπηρχε συναφεια,ειδικα μεσα στην ιδια σχολη.πλεον οχι.εχει αλλαξει απο τις αρχες τις προηγουμενης δεκαετιας... :-\

Αποσυνδεδεμένος refresh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 01, 2012, 04:59:02 μμ »
δεν το κατάλαβα? Ας μου το ξαναπεί καποιος ! 2ο πτυχίο από πανελλήνιες απαγορεύεται το πάσο? ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ??????

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 01, 2012, 05:08:00 μμ »
Διάβασε προσεκτικά το προηγούμενο πόστ μου και θα καταλάβεις!
Επί της ουσίας ναι απαγορεύεται :o
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος refresh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 01, 2012, 05:22:55 μμ »
ok θα τρελαθούμε τελείως ! Εδωσα φέτος ξανά πανελλήνιες για 2ο πτυχίο όχι για την ψυχή της μάνας μου ,αλλά γιατί το 1ο μου πτυχίο αποδείχτηκε κουρελόχατρο ! Έλεος πια ! Αντί να μας πληρώνουνε για τις υπερπροσπάθειες που κάνουμε , μπας και βρούμε καμιά δουλειά ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ... >:(

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 01, 2012, 07:47:09 μμ »
Συγχαρητήρια και καλές σπουδές να έχεις....Είναι ωραία εμπειρία το 2ο πτυχίο ;)
Τι θα δηλώσεις;Από ποια σχολή έρχεσαι και σε ποια μετακομίζεις;
et in Arcadia ego...

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 01, 2012, 09:45:48 μμ »
δεν το κατάλαβα? Ας μου το ξαναπεί καποιος ! 2ο πτυχίο από πανελλήνιες απαγορεύεται το πάσο? ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ??????


Ημερομηνία: 9/9/2011 Βαθμός προτ.: ΕΠΕΙΓΟΝ Αρ.Πρωτ. : 1467

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΕΝΙΑΙΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΙΔΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ
Α.Παπανδρέου 37,
15180 Μαρούσι Πληροφορίες: Δημήτριος Κουής Τηλέφωνο: 210 3443635 Fax: 210 3443770 E-mail:highereducatton@minedu.gov.gr
ΠΡΟΣ: Γραμματείες Τμημάτων, Γραφεία Μηχανογράφησης Γραμματειών, Κέντρα Δικτύων Α.Ε.Ι.
ΚΟΙΝ: Ο.Α.Σ.Α. - Οργανισμός Αστικών Συγκοινωνιών Αθήνας (για ενημέρωση όλων των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς)

Θέμα: Υπηρεσία έκδοσης δελτίου ειδικού εισιτηρίου (πάσο)

Σε συνέχεια της προηγούμενης επιστολής σχετικά με θέματα του δελτίου ειδικού εισιτηρίου (πάσο) σας γνωστοποιούμε ότι από το ακαδημαϊκό έτος 2011-12 αλλάζει ο τρόπος διανομής και τα κριτήρια καθορισμού των δικαιούχων του.
Οι φοιτητές θα υποβάλλουν ηλεκτρονικά την αίτησή τους για τη χορήγηση του πάσο από το δικτυακό τόπο http://paso.minedu.gov.gr, ο οποίος θα ενεργοποιηθεί με την έναρξη της λειτουργίας της υπηρεσίας. Κατόπιν, και αφού εγκριθεί η αίτηση από την οικεία Γραμματεία, θα μπορεί ο φοιτητής να παραλαμβάνει το Δελτίο του από το συγκεκριμένο σημείο παράδοσης, το οποίο θα έχει επιλέξει κατά την υποβολή της αίτησής του. Ως σημεία παράδοσης είναι προκαθορισμένα εμπορικά καταστήματα που έχουν προσδιοριστεί από τον ανάδοχο του έργου. Το τελικό κόστος για την παραλαβή του Δελτίου, μετά την διενέργεια του αντίστοιχου διαγωνισμού, ανέρχεται στα 2,46 Ευρώ (συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.) και θα επιβαρύνει τον φοιτητή, ο οποίος όμως δεν θα χρεώνεται για την έκδοση φωτογραφιών και την αγορά της παλιάς κάρτας, όπως ίσχυε παλαιότερα σε πολλές περιπτώσεις. Το νέο δελτίο ειδικού εισιτηρίου (τύπου πιστωτική κάρτα) θα πληρεί όλες τις σύγχρονες προδιαγραφές, με ενσωματωμένη την φωτογραφία του δικαιούχου, ειδικό ολόγραμμα ασφαλείας και τα στοιχεία του και με λατινικούς χαρακτήρες (για χρήση και στο εξωτερικό). Για την είσοδο στο πληροφοριακό σύστημα οι φοιτητές θα χρησιμοποιούν τα ίδια στοιχεία πιστοποίησης (όνομα χρήστη και κωδικό) με αυτά της υπηρεσίας «Εύδοξος». Αναλυτικές οδηγίες καί παραδείγματα μπορούν να αναζητηθούν στην ιστοσελίδα της νέας υπηρεσίας.


Οι δικαιούχοι του νέου δελτίου ειδικού εισιτηρίου είναι: 
•   Οι φοιτητές του πρώτου κύκλου σπουδών εφόσον δεν έχουν υπερβεί τα ν+2 έτη φοίτησης (όπου ν η διάρκεια που προβλέπεται στο ενδεικτικό πρόνραμμα σπουδών).
•   Οι φοιτητές του δεύτερου κύκλου σπουδών για όσα έτη διαρκεί η φοίτησή τους, σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόνραμμα σπουδών.
•   Οι φοιτητές του τρίτου κύκλου σπουδών, yia 4 έτη από την ημερομηνία εννραφής τους.
Δεν δικαιούνται δελτίο ειδικού εισιτηρίου οι φοιτητές που έχουν υπερβεί το εικοστό ένατο (29) έτος της ηλικίας τους, την ημέρα υποβολής της αίτησης, ή έχουν εισαχθεί στην Ανώτατη Εκπαίδευση με κατατακτήριες εξετάσεις. Επιπλέον, η για οποιονδήποτε λόγο διακοπή της φοιτητικής ιδιότητας συνεπάγεται αυτόματα παύση του δικαιώματος κατοχής του δελτίου ειδικού εισιτηρίου, το οποίο στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να επιστρέφεται στη Γραμματεία του οικείου Τμήματος.
Κάθε Γραμματεία θα συνδέεται με το Κεντρικό Πληροφοριακό Σύστημα μέσω ειδικής διαδικτυακής εφαρμογής από την οποία θα μπορεί να παρακολουθεί τις αιτήσεις των φοιτητών. Για την πρώτη σύνδεση θα χρησιμοποιούνται τα στοιχεία εισόδου (όνομα χρήστη και κωδικός πρόσβασης) που χρησιμοποιεί ο εξουσιοδοτημένος υπάλληλος (χρήστης) της Γραμματείας για τη σύνδεσή του με το πληροφοριακό σύστημα "ΕνΔΟΞΟΣ". Στη συνέχεια και εφόσον κάτι τέτοιο είναι επιθυμητό, ο εξουσιοδοτημένος υπάλληλος της Γραμματείας θα έχει τη δυνατότητα να δημιουργεί νέους λογαριασμούς χρήστη και να εκχωρεί αναλόγως τα κατάλληλα δικαιώματα πρόσβασης και σε άλλους χρήστες της οικείας Γραμματείας.
Η Γραμματεία θα πρέπει να ελέγχει την ορθότητα των στοιχείων που έχουν καταχωρίσει οι φοιτητές και αναλόγως να εγκρίνει, να ζητά από το φοιτητή διορθώσεις ή να απορρίπτει τις αιτήσεις. Η Γραμματεία θα έχει επιπλέον τη δυνατότητα να επεξεργάζεται και η ίδια τις αιτήσεις των φοιτητών. Η διαδικασία της έγκρισης θα πρέπει να ολοκληρώνεται το συντομότερο δυνατό, ώστε να μην καθυστερεί και η διαδικασία εκτύπωσης του Δελτίου. Αναλυτικές, βήμα προς βήμα, οδηγίες χρήσης της εφαρμογής της Γραμματείας για την Ηλεκτρονική Υπηρεσία Απόκτησης Δελτίου Ειδικού Εισιτηρίου μπορείτε να βρείτε στο επισυναπτόμενο αρχείο. Σε κάθε περίπτωση θα λειτουργεί Γραφείο Αρωγής χρηστών τόσο για τις Γραμματείες όσο και για τους φοιτητές στον αριθμό 801-11-31400.
Τέλος, για την ομαλή μετάβαση στο νέο σύστημα, σας ενημερώνουμε ότι κατόπιν συνεννόησης με τους συγκοινωνιακούς φορείς (ΟΑΣΑ), παρατείνεται η ισγύς των δελτίων ειδικού εισιτηρίου του ακαδηιιαϊκού έτους 2010-2011 ως και την 30η Σεπτεμβρίου 2011. Οι πρωτοετείς Φοιτητές, ως την 30η Σεπτεμβρίου, θα μπορούν να κάνουν χρήση των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς, με τις αντίστοιχες εκπτώσεις, με την επιδειΕη της Βεβαίωσης εννραφής στο Τιιήιια. την οποία εκδίδουν οι Γραμματείες, και την αστυνομική τους ταυτότητα, έως ότου παραλάβουν το επίσημο Δελτίο τους.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 01, 2012, 10:34:33 μμ »
Στην υπεύθυνη δήλωση που συμπληρώνεις ηλεκτρονικά δεν λέει αν προέρχεσαι από κατατακτήριες ή οχι.Λέει μόνο "Δηλώνω υπεύθυνα ότι δεν είμαι ήδη πτυχιούχος ΑΕΙ ή ΤΕΙ με γνώση των συνεπειών περί ψευδούς δήλωσης".Εγώ παρόλο που προέρχομαι από πανελλήνιες δεν το ρίσκαρα να κάνω ψευδή δήλωση και έμεινα χωρίς πάσο.Γνωστή μου όπως ξανάπα έκανε ψευδή δήλωση και το πήρε κανονικά.
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 02, 2012, 12:12:20 μμ »
SKANDALO, οι παροχές και η δωρέαν εκπαίδευση σε τριτοβάθμιο επίπεδο, δεν είναι μία "αγγαρία" υποχρέωση του κράτους προς τον φοιτητή, που πρέπει να την εκπληρώσει και μετά να πει "ουφ, πάει κι αυτό!". Οι παροχές αυτές είναι ΕΠΕΝΔΥΣΗ που κάνει το κράτος, προκειμένου να δρέψει σε λίγα χρόνια τα οικονομικά και κοινωνικά οφέλη της πνευματικής εργασίας του εκπαιδευμένου πλέον απόφοιτου πανεπιστημίου. Κοινώς, δεν το κάνει επειδή είναι "καλό" κράτος, ούτε για την ψυχή της μάνας του. Ο φοιτητής είναι ουσιαστικά εργαζόμενος, σε περίοδο προετοιμάσιας/επιμόρφωσης. Κατά συνέπεια, όχι, δεν υπάρχει καμία "δικαιολογία" για να μην ισχύουν οι παροχές του πρώτου πτυχίου, ίδιες και στο δεύτερο.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 02, 2012, 12:23:15 μμ »
Κατά βάση συμφωνω 100%!!!!!
Απλά προσπάθησα να ανιχνεύσω τη λογική πίσω από αυτή τη στάση....
Αλλά τι να λέμε τώρα, για ποιο κράτος και μακροχρόνια επένδυση;;;Πέρσι τι ικυ έκοψε τις υποτροφίες στους μεταπτυχιακούς >:( >:( >:(
Δεν υπάρχει προοπτική.....
et in Arcadia ego...

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 02, 2012, 12:24:50 μμ »
Επέτρεψε μου να αλλάξω:

Οι παροχές και η δωρέαν εκπαίδευση σε τριτοβάθμιο επίπεδο, δεν θα έπρεπε να είναι μία "αγγαρία" υποχρέωση του κράτους προς τον φοιτητή, που πρέπει να την εκπληρώσει και μετά να πει "ουφ, πάει κι αυτό!". Οι παροχές αυτές θα έπρεπε να είναι ΕΠΕΝΔΥΣΗ που κάνει το κράτος, προκειμένου να μπορέσει να δρέψει σε λίγα χρόνια τα οικονομικά και κοινωνικά οφέλη της πνευματικής εργασίας του  απόφοιτου πανεπιστημίου που θα έπρεπε να είναι εκπαιδευμένος πλέον. Κοινώς, δεν θα έπρεπε να το κάνει επειδή είναι "καλό" κράτος, ούτε για την ψυχή της μάνας του. Ο φοιτητής θα έπρεπε να είναι ουσιαστικά εργαζόμενος, σε περίοδο προετοιμάσιας/επιμόρφωσης. Κατά συνέπεια, όχι, δεν υπάρχει καμία "δικαιολογία" για να μην ισχύουν οι παροχές του πρώτου πτυχίου, ίδιες και στο δεύτερο, όμως, έτσι που ήταν και είναι και πιθανόν να παραμείνει η κατάσταση (οικονομική, εκπαιδευτική, εργασιακή) στη χώρα μας, ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 02, 2012, 05:11:46 μμ »
Δηλαδή, όποτε του καπνίσει του καθενός να κάνει 2ο, 3ο, ν-ό πτυχίο, πρέπει να ξοδεύει το κράτος σε τέτοια "δια βίου" επένδυση...; Δε νομίζω Τάκη  ;)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 02, 2012, 08:10:11 μμ »
Δηλαδή, όποτε του καπνίσει του καθενός να κάνει 2ο, 3ο, ν-ό πτυχίο, πρέπει να ξοδεύει το κράτος σε τέτοια "δια βίου" επένδυση...; Δε νομίζω Τάκη  ;)

+++++++

Και να προσθέσω ότι σε χώρες όπου το κράτος επιλέγει να επενδύσει περισσότερο στην εκπαίδευση, στην υγεία ή σε άλλους τομείς, η φορολογία είναι πολύ υψηλή (π.χ στη Σουηδία φτάνει μέχρι και το 55% του εισοδήματος), η δε φοροδιαφυγή ελάχιστη.

Στην Ελλάδα τα χρήματα που μάζευαν από τους ελάχιστους ευσυνείδητους πολίτες ήταν πάντα ψίχουλα...και περιορίζονταν ακόμα περισσότερο από την κακοδιαχείρισή τους.
Τώρα μάλιστα με την κρίση, που αντικειμενικά δυσκολεύονται κάποιοι να πληρώσουν, τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα.

Εδώ δεν μπορούν να πληρώσουν πλέον το δάσκαλο και τον καθηγητή της βασικής εκπαίδευσης  και μιλάμε για το δεύτερο και τρίτο πτυχίο; :(

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος refresh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 03, 2012, 01:29:40 μμ »
Συγχαρητήρια και καλές σπουδές να έχεις....Είναι ωραία εμπειρία το 2ο πτυχίο ;)
Τι θα δηλώσεις;Από ποια σχολή έρχεσαι και σε ποια μετακομίζεις;

Ευχαριστώ...Έχω δηλώσει ειδική αγωγή στο Βόλο και μετά Λογοθεραπεία Πάτρας...Κατά 99% περνάω Πάτρα..Έρχομαι από Αγγλική φιλολογία ΑΠΘ ,έχω όμως ήδη 2 χρόνια που τελείωσα και δούλευα... Τώρα ξανά από την αρχή... Χωρίς πάσο, βιβλία  :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 300
Σύνολο: 308

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.