*

Αποστολέας Θέμα: Μη δωρεάν συγγράμματα σε φοιτητές από κατατακτήριες  (Αναγνώστηκε 46384 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος refresh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 03, 2012, 01:31:37 μμ »
SKANDALO, οι παροχές και η δωρέαν εκπαίδευση σε τριτοβάθμιο επίπεδο, δεν είναι μία "αγγαρία" υποχρέωση του κράτους προς τον φοιτητή, που πρέπει να την εκπληρώσει και μετά να πει "ουφ, πάει κι αυτό!". Οι παροχές αυτές είναι ΕΠΕΝΔΥΣΗ που κάνει το κράτος, προκειμένου να δρέψει σε λίγα χρόνια τα οικονομικά και κοινωνικά οφέλη της πνευματικής εργασίας του εκπαιδευμένου πλέον απόφοιτου πανεπιστημίου. Κοινώς, δεν το κάνει επειδή είναι "καλό" κράτος, ούτε για την ψυχή της μάνας του. Ο φοιτητής είναι ουσιαστικά εργαζόμενος, σε περίοδο προετοιμάσιας/επιμόρφωσης. Κατά συνέπεια, όχι, δεν υπάρχει καμία "δικαιολογία" για να μην ισχύουν οι παροχές του πρώτου πτυχίου, ίδιες και στο δεύτερο.

πολύ σωστή η τοποθέτηση σου κατά τη γνώμη μου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 03, 2012, 07:39:14 μμ »
παιδια εγω μπηκα στο πανεπιστημιο ρεθυμνου με κατατακτηριες περυσι (τον φλεβαρη ξεκινησα δηλ)
βιβλια μας εδωσαν κανονικα. Η αληθεια ειναι οτι ηλπιζα να μην εφαρμοστει ο νομος που το ελεγε ρητα οτι δεν δικαιουμαστε.
Ομως αφου καποια πανεπιστημια το εχουν ηδη αναρτησει, λογικα θα ισχυσει για ολους (εμας δεν εχει βγει τετοια ανακοινωση). Κι αυτο γιατι τα βιβλια δινονται μεσω ευδοξου, οποτε για να λεει εδω
http://www.chem.upatras.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1214%3A------------2012-13&catid=93%3A2012-01-18-10-50-34&Itemid=200045&lang=el
οτι ειναι ανακοινωση του ευδοξου, θα ισχυσει για ολους.
Τι να πεις, πασο δεν μας εδωσαν, φαγητο/σπιτι ουτε, νομιζω μεχρι και υποτροφιες δεν δικαουμαστε.
Κ καλα ειναι επιλογη μας, δευτερο πτυχιο ειναι, αλλα και βιβλια να μην παιρνουμε?
ΕΛΕΟΣ πια. Ποσα θα εξοικονομησουν δηλ? Και εμεις τι θα κανουμε? Προφανως δεν θα αγοραζουμε αλλα ειτε στη ζητιανια απο τους παλαιοτερους φοιτητες, ειτε φωτοτυπιες...Ευτυχως  που σε μερικα μαθηματα αρκουν οι αναρτημενες στο διαδικτυο σημειωσεις καθηγητη...
Γενικως βολευει το καπιταλιστικο συστημα να μενει ο κοσμος αμορφωτος....

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 03, 2012, 10:14:38 μμ »
Eγώ είχα ξεκινήσει διάβασμα για κατατακτήριες και τελικά μετά από αυτά που βλέπω, δε νομίζω να συμφέρει και έτσι σταμάτησα. Λέω να ξεκινήσω διάβασμα για πανελλήνιες. Περνώντας σε μια σχολή μέσω πανελληνίων, έχεις όλα τα προνόμια (πάσο, βιβλία, σίτιση, υποτροφίες) και μπορείς να δηλώσεις όσες σχολές θέλεις. Στις κατατακτήριες διαβάζεις για να μπεις σε μία μόνο σχολή και μπορεί να σου πάρει και τη θέση κάποιος που έχει μπάρμπα στην κορώνη ή να βάλουν δύσκολα θέματα για να σε κόψουν.

'Αρα συμφέρει από πολλές πλευρές η επιλογή των Πανελληνίων, κατά τη γνώμη μου.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 03, 2012, 11:44:42 μμ »
Eγώ είχα ξεκινήσει διάβασμα για κατατακτήριες και τελικά μετά από αυτά που βλέπω, δε νομίζω να συμφέρει και έτσι σταμάτησα. Λέω να ξεκινήσω διάβασμα για πανελλήνιες. Περνώντας σε μια σχολή μέσω πανελληνίων, έχεις όλα τα προνόμια (πάσο, βιβλία, σίτιση, υποτροφίες) και μπορείς να δηλώσεις όσες σχολές θέλεις. Στις κατατακτήριες διαβάζεις για να μπεις σε μία μόνο σχολή και μπορεί να σου πάρει και τη θέση κάποιος που έχει μπάρμπα στην κορώνη ή να βάλουν δύσκολα θέματα για να σε κόψουν.

'Αρα συμφέρει από πολλές πλευρές η επιλογή των Πανελληνίων, κατά τη γνώμη μου.

Πολύ σωστή σκέψη. Και με την αξία σου. (όσο οι Πανελήνιες παραμένουν η τελευταία αξιοκρατική διαδικασία επιλογής σε αυτή τη χώρα)

παιδια εγω μπηκα στο πανεπιστημιο ρεθυμνου με κατατακτηριες περυσι (τον φλεβαρη ξεκινησα δηλ)
βιβλια μας εδωσαν κανονικα. Η αληθεια ειναι οτι ηλπιζα να μην εφαρμοστει ο νομος που το ελεγε ρητα οτι δεν δικαιουμαστε.

Γενικως βολευει το καπιταλιστικο συστημα να μενει ο κοσμος αμορφωτος....

Άλλαξαν καθόλου τα πράγματα από τότε;

http://glotta.ntua.gr/posdep/MME/May_2006/2006-05-28_vima.pdf

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 03, 2012, 11:49:35 μμ »
Παιδιά μπήκα σε 2η σχολή με κατατακτήριες το Δεκέμβρη του 03.
Παρακολούθησα τη σχολή και πέρασα κάποια μαθήματα αλλά λόγω διορισμού σε νησί αναγκάστηκα να την αφήσω.
Έτσι όπως πάνε τα πράγματα δε νομίζω να την τελειώσω ποτέ.
Αυτό που θέλω να σας πω(αν και δεν ξέρω πόση σημασία έχει) είναι πως για το διάστημα της νόμιμης φοίτησης(ν+2) έπαιρνα κανονικά τόσο βιβλία όσο και πάσο. Συγκεκριμένα μέχρι το έτος 2007-2008.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 04, 2012, 02:24:42 μμ »
Eγώ είχα ξεκινήσει διάβασμα για κατατακτήριες και τελικά μετά από αυτά που βλέπω, δε νομίζω να συμφέρει και έτσι σταμάτησα. Λέω να ξεκινήσω διάβασμα για πανελλήνιες. Περνώντας σε μια σχολή μέσω πανελληνίων, έχεις όλα τα προνόμια (πάσο, βιβλία, σίτιση, υποτροφίες) και μπορείς να δηλώσεις όσες σχολές θέλεις. Στις κατατακτήριες διαβάζεις για να μπεις σε μία μόνο σχολή και μπορεί να σου πάρει και τη θέση κάποιος που έχει μπάρμπα στην κορώνη ή να βάλουν δύσκολα θέματα για να σε κόψουν.

'Αρα συμφέρει από πολλές πλευρές η επιλογή των Πανελληνίων, κατά τη γνώμη μου.

Πολύ σωστή σκέψη. Και με την αξία σου. (όσο οι Πανελήνιες παραμένουν η τελευταία αξιοκρατική διαδικασία επιλογής σε αυτή τη χώρα)

παιδια εγω μπηκα στο πανεπιστημιο ρεθυμνου με κατατακτηριες περυσι (τον φλεβαρη ξεκινησα δηλ)
βιβλια μας εδωσαν κανονικα. Η αληθεια ειναι οτι ηλπιζα να μην εφαρμοστει ο νομος που το ελεγε ρητα οτι δεν δικαιουμαστε.

Γενικως βολευει το καπιταλιστικο συστημα να μενει ο κοσμος αμορφωτος....

Άλλαξαν καθόλου τα πράγματα από τότε;

http://glotta.ntua.gr/posdep/MME/May_2006/2006-05-28_vima.pdf

βασικα μεχρι πριν λιγα χρονια που ξερω η συνεντευξη ισχυε για μεταπτυχιακο, και γενικα την επιλογη στο μεταπτυχιακο δεν τη θεωρω και τοσο αξιοπιστη( καθως οι μαθητες της σχολης γνωριζουν τους καθηγητες).Αντιθετα στις κατατακτηριες φαινεται να υπαρχει τουλαχιστον ενας βαθμος αξιοπιστιας, καθως οι υποψηφιοι ειναι απο αλλα τμηματα και δεν γνωριζουν τους καθηγητες, δεν υπαρχει συνεντευξη, και το ονομα του γραπτου καλυπτεται.
Επισης ξεχασα να αναφερω οτι πριν το μονο Διαμαντοπουλου, ειχαμε δικαιωμα μονο σε βιβλια και μια ειδους ιατρικη ασφαλιση για φοιτητες, που δεν θυμαμαι αν στην πορεια την κοψανε κ αυτη. Πασο, φαι. στεγαση εννοειται πως οχι.


Αποσυνδεδεμένος refresh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 04, 2012, 02:40:42 μμ »
Eγώ είχα ξεκινήσει διάβασμα για κατατακτήριες και τελικά μετά από αυτά που βλέπω, δε νομίζω να συμφέρει και έτσι σταμάτησα. Λέω να ξεκινήσω διάβασμα για πανελλήνιες. Περνώντας σε μια σχολή μέσω πανελληνίων, έχεις όλα τα προνόμια (πάσο, βιβλία, σίτιση, υποτροφίες) και μπορείς να δηλώσεις όσες σχολές θέλεις. Στις κατατακτήριες διαβάζεις για να μπεις σε μία μόνο σχολή και μπορεί να σου πάρει και τη θέση κάποιος που έχει μπάρμπα στην κορώνη ή να βάλουν δύσκολα θέματα για να σε κόψουν.

'Αρα συμφέρει από πολλές πλευρές η επιλογή των Πανελληνίων, κατά τη γνώμη μου.

Έγω φέτος πανελλήνιες έδωσα για τον ίδιο ακριβώς λόγο και τώρα αυτό που λένε τα παιδιά παραπάνω είναι ότι ούτε εγώ δικαιούμαι πάσο, βιβλία κτλ. επειδή έχω τελειώσει ήδη μία σχολή... Άρα πλέον δεν έχει σημασία πώς μπαίνεις στη σχολή για 2ο πτυχίο αλλά το ότι μπαίνεις  έχοντας ήδη 1 πτυχίο.

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 04, 2012, 02:58:31 μμ »
Γιατί, πώς θα ελέγξουν ότι εσύ έχεις 2ο πτυχίο; Δε θα το δηλώσεις πουθενά...

Αποσυνδεδεμένος dimkok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 04, 2012, 03:32:45 μμ »
Σκεφτείτε όμως ότι με τις πανελλήνιες μπαίνετε στο πρώτο εξάμηνο και δίνετε όλα τα μαθήματα για το πτυχίο. Με τις κατατακτήριες μπαίνεις στο τρίτο συνήθως εξάμηνο και έχεις λιγότερα μαθήματα συνήθως να περάσεις ενώ υπάρχει περίπτωση και να σου αναγνωρίσουν και κάποια. Πάσο δεν δικαιούσαι και στις δυο περιπτώσεις, όσο για τα βιβλία μπορείς να τα δανειστείς. Βέβαια από κατατακτήριες επιλέγεις μόνο μια σχολή που θα μπεις ενώ από πανελλήνιες έχεις πολλές επιλογές....Βέβαια επειδή είναι το δεύτερο πτυχίο είσαι πιο κατασταλαγμένοσς/η στην επιλογή σου. Όσο για την διαφάνεια των κατατακτηρίων, επειδή έχω δώσει, πιστεύω ότι είναι καθαρές και αξιοκρατικές.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2012, 06:29:21 μμ από dimkok »

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 04, 2012, 06:04:07 μμ »
μαθηματα σου αναγνωριζονται τα 3 που δινεις σιγουρα.
απο εκει και περα ειναι αναλογα τη σχολη, παντως αν δεν εχεις τελειωσει κατι που να εχει καποια σχεση, τοτε δυσκολο, ισως καποιες ελευθερες επιλογες να αναγνωριστουν...τυπικα πρεπει να αντιστοιχει το περιγραμμα μαθηματος του παλαιου πτυχιου με το μαθημα της σχολης σε ποσοστο 80% (αυτο συμβαινει στη σχολη μου)
απο τη μια με πανελληνιες εχεις επιλογες και αλλων τμηματων, απο την αλλη με κατατακτηριες διαβαζεις πραγματα που σε ενδιαφερουν(εφοσον σ αρεσει η σχολη) και σε βοηθανε αν μπεις στη σχολη, και οχι μαθηματα του λυκειου.
αναλογα τι προτιμαει ο καθενας. εγω μπηκα με κατατακτηριες, πηγαινοντας με το σκεπτικο <διαβαζω για μενα και αν κατσει εχει καλως>, κατι που με πανελληνιες δεν θα το εκανα. απο την αλλη, καποιος που θυσιαζει χρονο και χρημα ισως προτιμησει τις πανελληνιες που ειναι κατα τη γνωμη μου πιο δικαιες (δεν μιλαω για διαβλητοτητα, αλλα για αλλου τυπου θεματα, οπως το τι θεματα βαζουν, τι βιβλιογραφια υπαρχει και αν κτλ.)

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 04, 2012, 09:23:50 μμ »
Εγώ ξέρω πως αν μπεις με Πανελλήνιες δικαιούσαι βιβλία και πάσο, αφού δε δηλώνεις κατά την εγγραφή στη γραμματεία πουθενά ότι έχεις δεύτερο πτυχίο. Στην υπεύθυνη δήλωση που υπογράφεις λες μόνο ότι δεν είσαι γραμμένος  σε άλλο ΑΕΙ ή ΤΕΙ της χώρας.

Λέει βέβαια κάποιος παραπάνω ότι στον Εύδοξο, για να πάρεις βιβλία, πρέπει να "τικάρεις" ένα κουτάκι που λέει ότι δεν είσαι για 2ο πτυχίο. Εγώ αν έμπαινα με Πανελλήνιες θα έκανα "τικ" αφού δε νομίζω να υπάρχει κάπου κατάλογος όλων των πτυχιούχων όλων των Παν/μίων της χώρας, για να ελέγξουν αν εσύ έχεις ήδη πτυχίο ή όχι.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 04, 2012, 09:49:07 μμ »
Να θυμήσω την απόφαση που είχα επισυνάψει στην προηγούμενη σελίδα:


Ημερομηνία: 9/9/2011 Βαθμός προτ.: ΕΠΕΙΓΟΝ Αρ.Πρωτ. : 1467

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΕΝΙΑΙΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΙΔΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ
Α.Παπανδρέου 37,
15180 Μαρούσι Πληροφορίες: Δημήτριος Κουής Τηλέφωνο: 210 3443635 Fax: 210 3443770 E-mail:highereducatton@minedu.gov.gr
ΠΡΟΣ: Γραμματείες Τμημάτων, Γραφεία Μηχανογράφησης Γραμματειών, Κέντρα Δικτύων Α.Ε.Ι.
ΚΟΙΝ: Ο.Α.Σ.Α. - Οργανισμός Αστικών Συγκοινωνιών Αθήνας (για ενημέρωση όλων των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς)

Θέμα: Υπηρεσία έκδοσης δελτίου ειδικού εισιτηρίου (πάσο)
......


Οι δικαιούχοι του νέου δελτίου ειδικού εισιτηρίου είναι: 
•   Οι φοιτητές του πρώτου κύκλου σπουδών εφόσον δεν έχουν υπερβεί τα ν+2 έτη φοίτησης (όπου ν η διάρκεια που προβλέπεται στο ενδεικτικό πρόνραμμα σπουδών).
•   Οι φοιτητές του δεύτερου κύκλου σπουδών για όσα έτη διαρκεί η φοίτησή τους, σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόνραμμα σπουδών.
•   Οι φοιτητές του τρίτου κύκλου σπουδών, yia 4 έτη από την ημερομηνία εννραφής τους.
Δεν δικαιούνται δελτίο ειδικού εισιτηρίου οι φοιτητές που έχουν υπερβεί το εικοστό ένατο (29) έτος της ηλικίας τους, την ημέρα υποβολής της αίτησης, ή έχουν εισαχθεί στην Ανώτατη Εκπαίδευση με κατατακτήριες εξετάσεις. Επιπλέον, η για οποιονδήποτε λόγο διακοπή της φοιτητικής ιδιότητας συνεπάγεται αυτόματα παύση του δικαιώματος κατοχής του δελτίου ειδικού εισιτηρίου, το οποίο στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να επιστρέφεται στη Γραμματεία του οικείου Τμήματος.
Κάθε Γραμματεία θα συνδέεται με το Κεντρικό Πληροφοριακό Σύστημα μέσω ειδικής διαδικτυακής εφαρμογής από την οποία θα μπορεί να παρακολουθεί τις αιτήσεις των φοιτητών. Για την πρώτη σύνδεση θα χρησιμοποιούνται τα στοιχεία εισόδου (όνομα χρήστη και κωδικός πρόσβασης) που χρησιμοποιεί ο εξουσιοδοτημένος υπάλληλος (χρήστης) της Γραμματείας για τη σύνδεσή του με το πληροφοριακό σύστημα "ΕνΔΟΞΟΣ". Στη συνέχεια και εφόσον κάτι τέτοιο είναι επιθυμητό, ο εξουσιοδοτημένος υπάλληλος της Γραμματείας θα έχει τη δυνατότητα να δημιουργεί νέους λογαριασμούς χρήστη και να εκχωρεί αναλόγως τα κατάλληλα δικαιώματα πρόσβασης και σε άλλους χρήστες της οικείας Γραμματείας.
Η Γραμματεία θα πρέπει να ελέγχει την ορθότητα των στοιχείων που έχουν καταχωρίσει οι φοιτητές και αναλόγως να εγκρίνει, να ζητά από το φοιτητή διορθώσεις ή να απορρίπτει τις αιτήσεις. Η Γραμματεία θα έχει επιπλέον τη δυνατότητα να επεξεργάζεται και η ίδια τις αιτήσεις των φοιτητών.


Εγώ τελείωσα 2ο πτυχίο πριν 2 χρόνια με εισαγωγή από Πανελλήνιες, έτσι και βιβλία και πάσο έπαιρνα, ενώ επειδή είχα αριστεύσει σε ένα εξάμηνο είχα πάρει και δωρεάν ετήσια σύνδεση internet.

Όπως λεει η απόφαση, όμως, "η γραμματεία του κάθε Τμήματος/Σχολής ελέγχει την ορθότητα των δηλούμενων στοιχείων και τη συμβατότητα με την απόφαση για την έκδοση πάσου".

Έτσι είναι θέμα της κάθε Γραμματείας τι θα δεχθεί και τι όχι.Γνωρίζω φοιτητές μεταπτυχιακώνάνω των 29 ετών (1ο Master) που πήραν πάσο, όπως και προπτυχιακούς από κατατακτήριες σε κάποια σχολή που πήραν συγγράμματα το 2011-12.

Κάθε Σχολή/Τμήμα δρα ανάλογα. Γεγονός είναι ότι για φοιτητές από κατακτήριες είναι πιο δύσκολο να έχουν όλα αυτά που δικαιούνται όσοι εισάγονται με Πανελλήνιες. Πιθανόν φέτος (2012-13) να ξαναβγεί διευκρίνηση (πιο αυστηρή εννοείται) ώστε να υπάρχει υποχρεωτικά ενιαία αντιμετώπιση από όλες τις Σχολές/Τμήματα.

Μπορεί ακόμα και οι 18χρονοι από Πανελήνιες να μην δικαιούνται δωρεάν συγγράμματα ή/και πάσο μετά από κάποια χρόνια. Οι πρώτοι που δεν θα έχουν, όμως , είναι όλοι όσοι εισάγονται με κατακτήριες.


Επιμένω, επίσης, ότι είναι σκάλες πιο αξιοκρατική (και με περισσότερες επιλογές) η διαδικασία των Πανελληνίων.
Με κατατακτήριες μπορεί να δαπανήσεις τόσο χρόνο που τελικά να είναι από πριν έτοιμο το ποιοι θα μπουν.
Αυτό μου δείχνει η εμπειρία μου.


βασικα μεχρι πριν λιγα χρονια που ξερω η συνεντευξη ισχυε για μεταπτυχιακο, και γενικα την επιλογη στο μεταπτυχιακο δεν τη θεωρω και τοσο αξιοπιστη( καθως οι μαθητες της σχολης γνωριζουν τους καθηγητες).Αντιθετα στις κατατακτηριες φαινεται να υπαρχει τουλαχιστον ενας βαθμος αξιοπιστιας, καθως οι υποψηφιοι ειναι απο αλλα τμηματα και δεν γνωριζουν τους καθηγητες, δεν υπαρχει συνεντευξη, και το ονομα του γραπτου καλυπτεται.
Επισης ξεχασα να αναφερω οτι πριν το μονο Διαμαντοπουλου, ειχαμε δικαιωμα μονο σε βιβλια και μια ειδους ιατρικη ασφαλιση για φοιτητες, που δεν θυμαμαι αν στην πορεια την κοψανε κ αυτη. Πασο, φαι. στεγαση εννοειται πως οχι.

Αν θες για πες μου:
Πόσοι από όσους/όσες μπήκατε με κατακτήριες στο Ρέθυμνο στη σχολή σου είχατε τελειώσει 1ο πτυχίο στο Ρέθυμνο.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 04, 2012, 10:53:57 μμ »
ως προς τα βιβλια το νεο νομοσχεδιο λεει οτι δεν δικαιουνται οσοι παρακολουθουν προγραμμα σπουδων για την αποκτηση δευτερου πτυχιου (δεν λεει απο κατατακτηριες μονο-δεν ξερω πως ερμηνευεται αυτο).
για τη sapore
μπηκαν συνολο 7 ατομα, 4 εκ των οποιων απο ΑΕΙ. Απο ΑΕΙ ρεθυμνου ημασταν εγω και αλλο ενα ατομο. Δεν ειχα βυσμα ή τιποτα τετοιο, ουτε ηξερα κανενα. Προσοχη, δεν λεω οτι ειναι δικαιο συστημα. Μπηκα με τη δευτερη και εχω δει και τα ασχημα. Απλα επειδη γνωριζω ολα τα παιδια που μπηκανε, κανεις δεν ειχε γνωστο.
Τα αρνητικα ειναι ως προς τον τροπο εξετασεων. Μεχρι περυσι δεν υπηρχε καν ενδεικτικη βιβλιογραφια(φετος βγηκε). Δηλ διαβαστε οτι νομιζετε απ τις θεματικες ενοτητες. Συνηθως μπαινει ενα θεμα, και μαλιστα μου ετυχε μια φορα να υπαρχουν σοβαρα προβληματα  ως προς τη σαφηνεια, καθως καποιες εννοιες εχουν αλλο ονομα αναλογα απο ποιον διαβαζεις. Επισης δεν σε αφηναν να πας ουτε τουαλετα μετα που επαιρνες θεματα, καθως δεν ειχαν ατομα. Γενικα μπαχαλο, και αρκετες εκπληξεις στις βαθμολογιες.
Ειναι αδικο καποιος που διαβαζει πολυ για καιρο να αξιολογειται ετσι. Επισης στα αρνητικα ειναι οτι εμειναν οι μισες θεσεις ακαλυπτες, επειδη πετσοκοψαν κοσμο και δεν επιασε τη βαση και στα 3 μαθ.
Γενικα ψυχοφθορα διαδικασια...παντως απο την προσωπικη μου εμπειρια δεν μου φανηκε κατι φτιαχτο. Απλα αδικο, γι αυτο και πιστευω οτι ειναι καλυτερες οι πανελληνιες. Εκτος αν, οπως προανεφερα, πας με το σκεπτικο < διαβαζω για μενα και οτι κατσει>. Δεν το συνιστω αν καποιος θελει αποτελεσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2012, 11:00:54 μμ από DOG »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 04, 2012, 11:28:32 μμ »
ως προς τα βιβλια το νεο νομοσχεδιο λεει οτι δεν δικαιουνται οσοι παρακολουθουν προγραμμα σπουδων για την αποκτηση δευτερου πτυχιου (δεν λεει απο κατατακτηριες μονο-δεν ξερω πως ερμηνευεται αυτο).

Είναι θέμα ερμηνείας που δίνει η κάθε Σχολή/Τμήμα και βέβαια ανάλογα με την πίεση των φοιτητών της. Αν , όμως, βγει υποχρεωτική και σαφής εγκύκλιος είναι σίγουρο ότι οι πρώτοι που δεν θα δικαιούνται παροχές (συγγράμματα, αλλά και πάσο κλπ) θα είναι όσοι μπαίνουν με κατατακτήριες.

μπηκαν συνολο 7 ατομα, 4 εκ των οποιων απο ΑΕΙ. Απο ΑΕΙ ρεθυμνου ημασταν εγω και αλλο ενα ατομο. Δεν ειχα βυσμα ή τιποτα τετοιο, ουτε ηξερα κανενα. Προσοχη, δεν λεω οτι ειναι δικαιο συστημα. Μπηκα με τη δευτερη και εχω δει και τα ασχημα. Απλα επειδη γνωριζω ολα τα παιδια που μπηκανε, κανεις δεν ειχε γνωστο.
Τα αρνητικα ειναι ως προς τον τροπο εξετασεων. Μεχρι περυσι δεν υπηρχε καν ενδεικτικη βιβλιογραφια(φετος βγηκε). Δηλ διαβαστε οτι νομιζετε απ τις θεματικες ενοτητες. Συνηθως μπαινει ενα θεμα, και μαλιστα μου ετυχε μια φορα να υπαρχουν σοβαρα προβληματα  ως προς τη σαφηνεια, καθως καποιες εννοιες εχουν αλλο ονομα αναλογα απο ποιον διαβαζεις. Επισης δεν σε αφηναν να πας ουτε τουαλετα μετα που επαιρνες θεματα, καθως δεν ειχαν ατομα. Γενικα μπαχαλο, και αρκετες εκπληξεις στις βαθμολογιες.
Ειναι αδικο καποιος που διαβαζει πολυ για καιρο να αξιολογειται ετσι. Επισης στα αρνητικα ειναι οτι εμειναν οι μισες θεσεις ακαλυπτες, επειδη πετσοκοψαν κοσμο και δεν επιασε τη βαση και στα 3 μαθ.
Γενικα ψυχοφθορα διαδικασια...παντως απο την προσωπικη μου εμπειρια δεν μου φανηκε κατι φτιαχτο. Απλα αδικο, γι αυτο και πιστευω οτι ειναι καλυτερες οι πανελληνιες. Εκτος αν, οπως προανεφερα, πας με το σκεπτικο < διαβαζω για μενα και οτι κατσει>. Δεν το συνιστω αν καποιος θελει αποτελεσμα.

Σίγουρα μπορεί να είμαι κάπως προκατειλημένος για το ΑΕΙ Ρεθύμνου, καθώς πριν κάποια χρόνια (για Master) είχα την χείριστη άποψη για τις διαδικασίες επιλογής του εν λόγω ΑΕΙ. Μπορεί, βέβαια, και να άλλαξαν τα πράγματα μετά το θάνατο που προκάλεσαν (έχω βάλει το link παραπάνω).

Θα μπορούσα, ας πούμε να πω: "Λες ότι :εμειναν οι μισες θεσεις ακαλυπτες, άρα έπρεπε να πάρουν 8 από τους 4 από ΑΕΙ και 2 από τους 4 που πήραν ήταν από ΑΕΙ της ίδιας πόλης. Ήταν 50 % οι θέσεις που καλύφθηκαν από "γνωστούς";" Και όταν λέω "γνωστούς" , καταλαβαίνεις ότι κανείς δεν θα βγει να πει: "Ναι ο πατέρας μου γνώριζε τον ...τάδε καθηγητή γιατί από τη δουλειά του μπορούσε να του δίνει πελάτες...." ή " Η μητέρα μου είναι από το ίδιο χωριό με την τάδε καθηγήτρια". Αυτά δεν λέγονται. Άρα δεν μπορείς να ξέρεις αντικειμενικά τι ισχύει και τι όχι.
Δεν θα το πω , όμως, καθώς δεν αρνούμαι ότι όλοι αξίζουν και κάνουν την προσπάθειά τους. Θα σε ρωτήσω , όμως: "Δεν υπήρξαν διαμαρτυρίες μετά την όλη διαδικασία που ανέφερες από συνυποψηφίους; Και πως απάντησαν από τη Σχολή/Τμήμα;
Θα πω την επόμενη φορά που θα δώσει κάποιος εξετάσεις σε Πανεπιστήμιο με κάλυψη του ονόματός του αφού δώσει την κόλλα σε κάποιο μάθημα, να την ζητήσει για 10 δεύτερα από τον επιτηρητή για να "δει απλώς κάτι αν το έγραψε καλά, χωρίς να συμπληρώσει τίποτα" και να γυρίσει στη δεύτερη σελίδα να κοιτάξει εκεί που καλύφθηκε από την πρώτη το όνομά του/της σε κάποιο φωτεινό σημείο: Ωωωωω,  αποκάλυψη!!!!! Ή να δοκιμάσει να ξεκολήσει και να ξανακολλήσει το αυτοκόλλητο (αν μπορεί αυτό) να δει αν φαίνεται η διαφορά. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΑ ΚΑΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ.

Αν θέλουν να πάρουν τους δικούς τους ...μπορούν με 1002 τρόπους και τρόπους πρωτότυπους.

Για αυτό το λόγο (και για την μεγαλύτερη πιθανότητα να διατηρηθούν περισσότερο τα προνόμια όσων εισάγονται με Πανελλήνιες σε σχέση με τις κατατακτήριες) συστήνω ανεπιφύλακτα: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 165
Σύνολο: 165

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.