*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτική ΠΕ03 (για ΑΣΕΠ και όχι μόνο)  (Αναγνώστηκε 41058 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkoudas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 04, 2008, 03:49:15 μμ »
Εγώ διάβασα τη Συγχρονη Δηδακτική των Μαθηματικών του Μπάμπη Τουμάση, ωραίο ήτανε! Ο Ρήγας γιατί δεν ήταν καλός; Ρωτάω για να ξέρω που να κοιτάξω μέχρι ν' απαντήσει κανείς στο παρακάτω:

ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τις απαντήσεις από την ειδική διδακτική στον ΑΣΕΠ μαθ/κών μετά το 2002; Kι εγώ ψάχνω κάνα καλό βιβλίο, αλλά θα προτιμούσα να μου δώσετε μία απάντηση (όχι πολλές επιλογές δηλαδή) μιας και δεν έχω χρόνο για ψάξιμο και φυσικά ούτε για πολλές επιλογές ;D(νευρικό)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική Διδακτική
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:45:11 »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 04, 2008, 09:26:29 μμ »
Γενικά για Ασεπ κοίτα και εδω
                           http://www.exetaseis-asep.com/asep2006.htm

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 09:10:24 μμ »
καλησπέρα!
λοιπόν παιδιά,δίνω ΑΣΕΠ από το 2004!
έδωσα το 2004,κόπηκα λόγω διδακτικής!(είχα αγοράσει εκείνη την χρονιά σημειώσεις ειδικής διδακτικής,από ξακουστά φροντιστήρια στην αθήνα.επίσης είχα διάβασει πολύ καλά Τουμάση.κάποιον Τριλιανό,δεν είμαι και πολύ σίγουρη για το όνομα του,και γενικά όλους τους <ιν>
για ειδική διδακτική!
έδωσα και το 2006,κατακρεουργήθηκα λόγω ειδικής διδακτικής!(διάβασα όσα είχα διαβάσει το 2004 και τον Ρήγα)
θα δώσω και το 2008!αυτή τη φορά πήγα φροντιστήριο ,μόνο ειδική διδακτική!(γνωστικό γράφω γύρω στο 90 και παιδαγωγικά γυρω στο 80)
οπότε η βιοψία θα δείξει!
πάντως αυτά που αναφέρατε ,εμένα τουλάχιστον δεν με βοήθησαν καθόλου!και αν λάβω υπόψη μου αυτά που μας είπαν στο φροντιστήριο,αν υποθέσουμε ότι είναι τα σωστά,οι συγγραφείς που αναφέρατε απέχουν πολύ!

Αποσυνδεδεμένος agh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 12:51:24 πμ »
δλδ πιστευεις οτι μονο με φροντιστηριο μπορει να βρεθει μια ακρη?εγω εκει που κατεληξα ειναι παρα πολυ καλο διαβασμα τα σχολικα βιβλια κ μια απλη αναλυση με στοχους κ ενα αρχικο προβλημα για ερεθισμα.Αλλα σιγουρια δε νιωθω.Καποιο αλλο βιβλιο?εμενα επεσε στα χερια μου ενα του μπονια που φαινεται ενδιαφερον.Υπαρχει καποιος που εγραψε καλα διδακτικη να μας βοηθησει????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική Διδακτική
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:45:11 »

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 09:13:57 μμ »
δηλαδή ,μετά τα όσα έχω περάσει λόγω ειδικής διδακτικής,λέω ότι έκανα και το τελευταίο που απέμεινε:πήγα φροντιστήριο!
το ξέρω ότι δεν θα σε  βοηθήσω με αυτό που θα πω,αλλά είναι η αλήθεια:η νεκροψία θα δείξει!τους βαθμούς μου εννοώ,όταν θα βγούνε!
όπως και να έχει πάντως σου εύχομαι καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος agh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 20, 2008, 05:52:38 μμ »
Σε ευχαριστω πολυ!καλη επιτυχια κ σε σενα!Παντως αν υπαρχει καποιος που εγραψε καλα διδακτικη ας μας βοηθησει παιδια..

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 20, 2008, 06:14:45 μμ »
Συναδελφοι αν και φιλολογος πιστευω οτι μπορει να σας βοηθησω ,το 2004 εγραψα διδακτικη 67,αν και ηξερα πολλα για το θεμα νομιζα οτι επρεπε να το γραψω πολυ περιληπτικα και να παραλειψω λεπτομερειες ,ετσι παρουσιασα ενα γραπτο με πολλες ελλειψεις,το 2006 εγραψα 92, εγραψα τα παντα για το θεμα που μας ζητηθηκε ,ηξερα πολυ καλα το γνωστικο και αφησα τον εαυτο μου ελευθερο να γραψει αυτα που θα ηθελε να μεταδωσει στα παιδια ,πιστευω λοιπον οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις αριστα θα γραψει εκεινος που κατεχει καλα το γνωστικο και θα το μεταφερει στο χαρτι οσο καλυτερα μπορει.Σας ευχομαι καλη επιτυχια.

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 21, 2008, 12:34:58 πμ »
Λουλού αυτό που λες είναι άκυρο για μας!
τα θέματα που βάλανε το 2006, στην ειδική διδακτική στους μαθηματικούς,ήτανε θέματα τα οποία μπορούσε να γράψει μόνο κάποιος που είχε άριστη γνώση των μαθηματικών β΄και γ΄λυκείου!όταν έγραψα δίδασκα β΄και γ΄λυκείου γύρω στα 10 χρόνια!
σε μας απο ότι κατάλαβα δεν μέτρησε και πολύ η γνώση του αντικειμένου!

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 21, 2008, 10:21:39 πμ »
Αγαπητε ,η K.d ,προφανως εσυ γνωριζεις καλυτερα,ομως παραδεχτηκες οτι πρεπει να εχει κανεις αριστη γνωση του γνωστικου ,απο εκει και επειτα μετραει ο τροπος παρουσιασης, παραδειγμα σου αναφερω ,φιλη μαθηματικος που εδωσε βαθμολογηθηκε με 50 γιατι εκανε λαθος ενα ζητημα με καποια προσεγγιση,εκεινη μου ειχε πει τοτε οτι αν ειχε προσεξει την θεωρια λιγο περισσοτερο θα εγραφε πολυ καλυτερα και θα περναγε,δηλ.απο οτι καταλαβα το 50 το πηρε απο την παρουσιαση του ενος θεματος.Επισης δεν ειχε κανει φροντιστηριο,τελος παντων τα μαθηματικα ηταν παντα ενα πεδιο που με ζαλιζε,ευχομαι να σου πανε ολα καλα μια που εχεις τετοια εμπειρια.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 30, 2008, 01:57:35 πμ »
Τα έχουμε πει πολλές φορές (όπως έγραψε και το vikoulaki πιο πάνω).
Για μένα τα βασικά σημεία είναι :

1) Να ξέρεις να φτιάξεις ένα σωστό σχέδιο μαθήματος. Για μένα αυτό πρέπει να περιλαμβάνει/λαμβάνει υπόψιν:
Α) Διδακτικούς Στόχους
Β) Κατανομή χρόνου
Γ) Υλικά (π.χ. φύλλα εργασίας, προτζέκτορες, χρωματιστές κιμωλίες, κλπ)
Δ) Γενικός στόχος είναι η καθοδηγούμενη ανακάλυψη και αυτό πρέπει να φαίνεται στη μορφή της διδασκαλίας.
Ε) Προαπαιτούμενες γνώσεις και τυχόν υπενθυμίσεις στην αρχή, καθώς και ανακεφαλαίωση στο τέλος.
Ζ) ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ - σε κάθε στόχο που έχετε βάλει.
Η) Τέλεια γνώση του σχολικού βιβλίου, το οποίο δεν πρέπει απαραίτητα να φοβόμαστε να το ακολουθήσουμε.

2) Να έχεις έτοιμα κάποια θέματα "Φωτιά" για τυχόν άσχετες θεωρητικές ερωτήσεις, π.χ. για τα πλεονεκτήματα της χρήσης νέων τεχν/γιών στην Εκπαίδευση, ή για τη χρήση των ιστορικών στοιχείων κατά τη διδασκαλία, κλπ. Και αετός να είσαι στο μπλα-μπλα, αν τα σκεφτείς εκείνη την ώρα θα φας χρόνο που θα σου λείψει από αλλού.

3) Σε οποιοδήποτε άλλο ερώτημα διδακτικής (όπως το 2ο στον προηγούμενο ΑΣΕΠ) για μένα ο μπούσουλας είναι :
Α) Καθορισμός στόχων (τι θέλεις να έχουν μάθει/καταλάβει/εμπεδώσει όταν φύγουν)
Β) Καθοδηγητικές ερωταπαντήσεις με στόχο την ανακάλυψη από τα ίδια τα παιδιά (π.χ. είναι λάθος να πας να τους ξεράσεις αμέσως την απόδειξη ότι 1,23999...=1,24)
Γ) Αξιολόγηση (Τσεκάρεις με κατάλληλα παραδείγματα, αν πήραν αυτά που ήθελες να πάρουν με βάση τους στόχους σου).

Στο γραπτό μου στο 2ο θέμα δεν έβαλα καθόλου αξιολόγηση και γι'αυτό (πιστεύω ότι) πήρα 75%.
Δεν χρειάζεται πολύ ανάλυση. Λίγα πράγματα και ουσιαστικά. Στο 2ο θέμα έγραψα 1 σελίδα και 3 γραμμές.

Δεν παριστάνω τον εξπέρ στη διδακτική. Ίσα - ίσα, πολλοί εδώ μέσα έχουν διαβάσει πολύ περισσότερα πράγματα από μένα.
Επειδή, όμως, στη γενικότερη σφαγή, πήγα πολύ καλά, θεωρώ ότι έχω μπει στη λογική μέχρις ενός σημείου.

Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος mefi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 30, 2008, 11:06:02 πμ »
Χρόνια πολλα σε όλους με υγεία και επιτυχία.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω siobaras πόσες σελίδες έγραψες στο πρώτο θέμα της διδακτικής;Σε ρωτάω γιατί θέλω να εκτιμήσω πόσο περίπου θα ήταν καλό να γράψω.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 31, 2008, 08:32:14 μμ »
Χρονια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.

Πρέπει γύρω στις 6 με 7 αλλά είχα και αρκετά σχήματα. Άλλη μία σελίδα ήταν το φύλλο εργασίας (μαζί με ασκήσεις για το σπίτι)
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος mefi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 01, 2009, 07:22:42 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ. Καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία.

Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 03:03:14 μμ »
Γεια σας  :)

Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία και ευτυχία και καλή επιτυχία σε όσους θα δώσουν ΑΣΕΠ. Siobaras θα ήθελα να σε ρωτήσω αν στο σχέδιο μαθήματος μαζί με το φυλάδιο ασκήσεων που έγραψες έβαλες και τις λύσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158546
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.