*

Αποστολέας Θέμα: Εμπειρία από Ειδική αγωγή παιδιού με προβλήματα όρασης  (Αναγνώστηκε 12188 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pde86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν εχει καποιος εμπειρια απο παράλληλη στήριξη ή τμήμα ένταξης παιδιού με προβλήματα όρασης.
Πως είναι να διδασκεις παιδι μέσω braille -αν δεν έχεις εμπειρία?Βλέπω στους πίνακες που καλούν καποιους με braille ή νοηματική και όχι ειδική αγωγή.Εχετε παει σ'αυτα τα σχολεία;Ήταν πολύ δυσκολο;
"They who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night."
E.A.P.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος iro_12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρία από Ειδική αγωγή παιδιού με προβλήματα όρασης
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 01, 2012, 05:05:39 μμ »
Δουλεψα την προηγουμενη σχολικη χρονια σε τμημα ενταξης με τυφλο παιδι....μοναδικη εμπειρια με αρκετες δυσκολιες αλλα και καλες στιγμες.Το παιδι ηταν εσωστρεφες και μεχρι να μ'εμπιστευτει...τα ειδα ολα!Η μητερα του παιδιου δεν επετρεπε τη χρηση των βιβλιων braille που ειχε στειλει το ΚΕΑΤ ουτε την ειδικη μηχανη.Δεν ηθελε γραπτες ασκησεις αλλα ολα να γινονται με τον προφορικο λογο.Εννοειται οτι δεν το δεχτηκα και της εκανα εξηγηση οτι το παιδι θα χρησιμοποιει και τα βιβλια και τη μηχανη.Το παιδι το δεχτηκε μ'ευχαριστηση.Επισης αφιερωσα αρκετες ωρες στο να συνηθισει στη χρηση του λευκου μπαστουνιου.Δεν ηξερε να κινηθει μεσα στο σχολειο.Ολοι ειχαν υιοθετησει την τακτικη να παιρνουν απο το χερι το παιδι και να το αφηνουν σ'ενα παγκακι.Μεγαλο ζορι..

Αποσυνδεδεμένος pde86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρία από Ειδική αγωγή παιδιού με προβλήματα όρασης
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 01, 2012, 06:42:46 μμ »
Σ'ευχαριστω για την απαντηση.
Εφτιαχνες ασκησεις δλδ στη μηχανη;Μου φαινεται πολύ δυσκολο κυριως αν το παιδι ειναι Λυκειο.
Ξεχασα να σημειωσω πως αναφερομαι στη δευτεροβαθμια αλλα ετσι και αλλιώς όλες οι εμπειριες ειναι χρησιμες.
"They who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night."
E.A.P.

Αποσυνδεδεμένος iro_12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρία από Ειδική αγωγή παιδιού με προβλήματα όρασης
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 01, 2012, 06:56:42 μμ »
Στη δευτεροβαθμια ειμαι κι εγω.Επειδη δε διεθετα την ειδικη μηχανη στο σπιτι (ωστε να τις προετοιμαζω και να εξοικονομ ω χρονο) υπαγορευα τις ασκησεις.Παραλληλα τις εγραφα σ'ενα τετραδιο ωστε να τις διαβαζει και η μητερα του παιδιου και να διευκολυνεται στο διαβασμα του παιδιου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρία από Ειδική αγωγή παιδιού με προβλήματα όρασης
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 12:13:45 πμ »
Τωρα το ειδα το συγκεκριμενο θεμα και ομολογουμενως το βρηκα πολυ ενδιαφερον.Ομως εχω καποιες αποριες.Πως μπορει κανεις να βοηθησει ενα τετοιο παιδι μεσα σε τ.ε. Δε χρειαζεται παραλληλη στηριξη; εκτος και αν δε μιλαμε για τυφλο αλλα με καποια προβληματα ορασης.Μετα, το συγκεκριμενο παιδι γνωριζει την BRAILE ή του τη μαθαινεις;Θελω να πω πως, αν δεν την ξερει, αφιερωνεις χρονο και ισως πολυ για να τη μαθει.Αυτο μπορει να γινει σε τ.ε πουισως υπαρχουν ,το πιο πιθανο, και αλλα παιδια;

Αποσυνδεδεμένος iro_12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρία από Ειδική αγωγή παιδιού με προβλήματα όρασης
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 12:40:44 μμ »
marietta2010, ένα τυφλό παιδί μπορεί να δεχτεί παράλληλη στήριξη ή διδασκαλία σε τ.ε (αυτό εξαρτάται από τον τρόπο που ανοίγουν οι φάσεις και κυρίως αν οι γονείς έχουν ζητήσει παράλληλη στήριξη). Στη δεύτερη περίπτωση (τ.ε.) κατά προτίμηση το παιδί είναι μόνο του ώστε να αποκτά άλλους ρυθμούς το μάθημα.  Ως προς τη γραφή Braille το παιδί του δημοτικού την μαθαίνει στα ειδικά δημοτικά σχολεία τυφλών (βλ. ΚΕΑΤ, ΗΛΙΟΣ κλπ) ή με κατ' οίκον διδασκαλία από δάσκαλο τυφλό ή βλέποντα με εξειδίκευση στην τύφλωση. Αν όμως το παιδί έχει πάει γυμνάσιο και δε γνωρίζει τη γραφή Braille, τότε τα πράγματα είναι σκούρα (έχε στο νου σου το κοινωνικό- οικογενειακό περιβάλλον, την οικονομική κατάσταση της οικογένειας και άλλους λόγους που εμπόδισαν την εκμάθηση της γραφής).

Αποσυνδεδεμένος pde86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρία από Ειδική αγωγή παιδιού με προβλήματα όρασης
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 09:56:44 μμ »
Γνωριζετε αν γινεται παραλληλη στηριξη σε τυφλό χωρις να σε εχουν παρει μεσω ΕΣΠΑ?
"They who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night."
E.A.P.

Αποσυνδεδεμένος r.o.u.l.a.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρία από Ειδική αγωγή παιδιού με προβλήματα όρασης
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 10, 2013, 11:21:55 μμ »
Σ'ευχαριστω για την απαντηση.
Εφτιαχνες ασκησεις δλδ στη μηχανη;Μου φαινεται πολύ δυσκολο κυριως αν το παιδι ειναι Λυκειο.
Ξεχασα να σημειωσω πως αναφερομαι στη δευτεροβαθμια αλλα ετσι και αλλιώς όλες οι εμπειριες ειναι χρησιμες.

Εστω και καπως καθυστερημενα,ας καταθεσω κι εγω την εμπειρια μου.
περυσι απασχολήθηκα σε τμημα ενταξης εχοντας τυφλους μαθητες και ειχα ακριβως τις ιδιες ανησυχιες με σενα.
οσον αφορα τις σημειωσεις υπαρχει ενα προγραμμα στον υπολογιστη που εσυ γραφεις κανονικα στο word και αυτο στα μετατρεπει σε braille και επειτα τα εκτυπωνεις σε ειδικο εκτυπωτη. ;-)

Αποσυνδεδεμένος sofidio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • once a teacher, always a teacher...
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρία από Ειδική αγωγή παιδιού με προβλήματα όρασης
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 11:40:52 πμ »
Καλημέρα σας! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Είμαι δασκάλα του κλάδου ΠΕ70 και θέλω να αποκτήσω πιστοποίηση braille. Αν γίνει αυτό, θα μπορούσα να μπω στους πίνακες BRAILLE ή πρέπει να είμαι ΠΕ71 ;

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρία από Ειδική αγωγή παιδιού με προβλήματα όρασης
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 01:52:31 μμ »
Σ'ευχαριστω για την απαντηση.
Εφτιαχνες ασκησεις δλδ στη μηχανη;Μου φαινεται πολύ δυσκολο κυριως αν το παιδι ειναι Λυκειο.
Ξεχασα να σημειωσω πως αναφερομαι στη δευτεροβαθμια αλλα ετσι και αλλιώς όλες οι εμπειριες ειναι χρησιμες.

Εστω και καπως καθυστερημενα,ας καταθεσω κι εγω την εμπειρια μου.
περυσι απασχολήθηκα σε τμημα ενταξης εχοντας τυφλους μαθητες και ειχα ακριβως τις ιδιες ανησυχιες με σενα.
οσον αφορα τις σημειωσεις υπαρχει ενα προγραμμα στον υπολογιστη που εσυ γραφεις κανονικα στο word και αυτο στα μετατρεπει σε braille και επειτα τα εκτυπωνεις σε ειδικο εκτυπωτη. ;-)

Καλημέρα.Μήπως θα μπορούσες να παραθέσεις αυτό το ειδικό πρόγραμμα μετατατροπής του word σε braille?Από πού το προμηθεύτηκες?Και τον εκτυπωτή τον αγόρασες?Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρία από Ειδική αγωγή παιδιού με προβλήματα όρασης
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 01:56:57 μμ »
Καλημέρα σας! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Είμαι δασκάλα του κλάδου ΠΕ70 και θέλω να αποκτήσω πιστοποίηση braille. Αν γίνει αυτό, θα μπορούσα να μπω στους πίνακες BRAILLE ή πρέπει να είμαι ΠΕ71 ;

Μόνο με Braille  δεν μπαίνεις σε πίνακε ςειδικής γωγής.
Τα προσόντα που απαιτούνται είναι στην εγκύκλιο των αναπληρωτών.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρία από Ειδική αγωγή παιδιού με προβλήματα όρασης
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 04:27:41 μμ »
Καλημέρα.Μήπως θα μπορούσες να παραθέσεις αυτό το ειδικό πρόγραμμα μετατατροπής του word σε braille?Από πού το προμηθεύτηκες?Και τον εκτυπωτή τον αγόρασες?Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρία από Ειδική αγωγή παιδιού με προβλήματα όρασης
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 05:45:36 μμ »
http://winbraille.en.uptodown.com/ θέλει κάποια εξοικείωση αλλά είναι πολύ χρήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρία από Ειδική αγωγή παιδιού με προβλήματα όρασης
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 07:00:27 μμ »
http://winbraille.en.uptodown.com/ θέλει κάποια εξοικείωση αλλά είναι πολύ χρήσιμο.

Για προστασια του υπολογιστη ο Firefox εμποδιζει την εγκατασταση του λογισμικου.Γνωριζεις γιατι συμβαινει αυτο?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 577

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.