*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 173584 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« στις: Ιούνιος 18, 2006, 03:55:30 μμ »
ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ ΣΕ Α ΠΕΡΙΟΧΗ,ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΜΗ ΟΡΓΑΝΙΚΩΝ ΚΕΝΩΝ ΜΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΓΙΑ 3Η ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ Γ ΠΕΡΙΟΧΗ .ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ Η ΜΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΩ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ;
ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΑΥΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΡΙΘΩ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ ΚΙ ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΥΣΔΕ .ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2006, 11:24:03 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:42:18 »

Αποσυνδεδεμένος kalliope

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 18, 2006, 07:44:32 μμ »
Καλησπέρα!
Θα σου πω ό,τι νομίζω για το θέμα αν έχω καταλάβει καλά τη διατύπωσή σου.Καταρχάς αφού διορίστηκες/μετατέθηκες στην Α' σου δίνουν μια εικονική οργανική στην Α'.Εφόσον όμως περισσεύεις , είσαι αυτόματα υπεράριθμος εσύ κι όλοι οι άλλοι της ίδιας ειδικότητας με εσένα στην Α'.Μετά είστε στη διάθεση της υπηρεσίας αφού λογικά δεν μπορείτε να πληρώνεστε και να κάθεστε.Αυτό σημαίνει ότι σας στέλνει να καλύψετε ό,τι κενό υπαρχει στον νομό από τη στιγμη που παρουσιαστήκατε.Τώρα το ποιος θα πάει πού κανονίζεται και μεταξύ των υπεραρίθμων: π.χ. μπορεί ο πρώτος στα μόρια υπεράριθμος να θέλει να πάει μακριά ,στη Γ' ας πούμε, κι εσύ που είσαι πιο κάτω στα μόρια να τη γλιτώσεις επειδή εκείνος θέλησε να πάει από μόνος του.Βέβαια υπαρχει και η περίπτωση εσείς να είστε ας πούμε 6 και τα κένά εκτός της Α' 4.Τότε πάνε οι 4 που θέλουν και οι υπόλοιποι 2 εξακολουθούν να είναι στη διάθεση.Αυτό όμως είναι ρίσκο και οι περισσότεροι από μας το αποφεύγουν γιατί:μπορεί και να κάθεσαι όλη τη χρονιά αν είσαι τυχερός , αν όμως κατά τη διάρκεια του έτους προκύψει λειτουργικό κενό οπουδήποτε σε στέλνουν αμέσως και σε 2 και 3 σχολεία αρκεί να συμπληρώσεις ωράριο.Δηλ. παίζεις το ρόλο του μπαλαντέρ.Έτσι οι πιο πολλοί προτιμούν να πιάσουν 1 σχολείο από την αρχή παρά να τρέχουν και να μη φτάνουν αργότερα.Στο τέλος της χρονιάς γίνεται Π.Υ.Σ.Δ.Ε και η πρώτη του δουλειά είναι να αρθούν αν είναι δυνατόν οι υπεραριθμίες.Εξάλλου και εσύ δεν κάνεις κάθε χρόνο αίτηση για οριστική τοποθέτηση;Ελπίζω να μη σε κούρασα αλλά ετσι νομίζω έχουν τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 19, 2006, 11:50:09 μμ »
   ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ.ΜΕ ΣΥΖΥΓΟ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ 300 ΧΛΜ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ  ΜΕ ΠΑΙΔΙ  ΟΙ ΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ.
    ΛΟΙΠΟΝ .ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ  ΕΤΣΙ.
   ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ ΣΟΥ.ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΩ ΚΡΙΝΟΜΑΙ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΕΞΗΓΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΟ ΓΙΑΤΙ.
   ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΟΥΤΕ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΣΤΗΝ Α.ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΥΣΔΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2004.
    ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΠΕΙΣΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΠΥΣΔΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΙΚΗ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ,  ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ   ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΝΑ  ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΙΘΟΥΜΕ  ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΙ .
    Ο ΝΟΜΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΚΡΙΝΕΣΑΙ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΡΓΑΝΙΚΗ .
    ΕΤΣΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΗΝ Γ ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΥΣΔΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΝΑ ΜΕ ΠΑΝΕ ΑΚΟΜΑ ΜΑΚΡΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ,ΑΦΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΥΣΔΕ ΟΛΟΙ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΑΚΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΟΡΙΑ ΜΕ ΠΕΡΝΑΕΙ Η΄ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.
  ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η΄ΟΧΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ 

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 20, 2006, 09:03:49 πμ »
pame, μπορείς να κλείσεις το caps lock σε παρακαλώ πολύ για δεύτερη φορά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:42:18 »

Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 20, 2006, 11:37:43 πμ »
Ζητώ συγγνώμη για την αναστατωση.Έγραφα αργα τη νύχτα και δεν είχα καταλάβει ότι δεν γράφουμε με Caps lock.

Αποσυνδεδεμένος kalliope

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 20, 2006, 04:23:59 μμ »
Καλησπέρα και πάλι.
Κανονικά πρέπει να πιάσεις έναν συνδικαλιστή να σου εξηγήσει.Είναι δουλειά τους και υποχρέωσή τους.Σήμερα θα μιλήσω με γνωστό μου που είναι αιρετός σε ΠΥΣΔΕ και ως το βράδυ θα σου απαντήσω γιατί και μένα πραγματικά μου κάνει εντύπωση η περίπτωσή σου.Μη στενοχωριέσαι όμως αν σε αδικούν μπορεί να διορθωθεί.

Αποσυνδεδεμένος kalliope

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 20, 2006, 11:31:55 μμ »
Λοιπόν συνάδελφε άκου: καταρχάς έχεις δικαίωμα να αρνηθείς τοποθέτηση στη Γ'.Εσύ στην Α' μετατέθηκες.Εκεί οφείλει η υπηρεσία να σε τοποθετήσει.Μετά, εσύ που αυτά τα χρόνια πηγαινες Γ' έπαιρνες οδοιπορικά αποζημίωση;Γιατί έτσι προβλέπεται.Σε στέλνει μακριά-εφόσον το δεχτείς και εσύ- πρέπει να αποζημιώσει.Πάντως μπορείς να αρνηθείς.Το πρόβλημα είναι δικό τους όχι δικό σου.Αυτό το διάστημα έκανες φαντάζομαι κάθε φορά και αίτηση για οριστική τοποθέτηση.Για να πάρεις οργανική βέβαια πρέπει να συμπληρώνεις τουλάχιστον 11 ώρες σε 1 σχολείο.Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.Και κάτι τελευταίο: τι ειδικότητα είσαι και πού συμβαίνει αυτό;
Καλο βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 26, 2006, 07:39:37 μμ »
Είμαι ΠΕ 09,σ ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον ,δεν μπορώ να σου πω που συμβαίνει το γεγονός γιατί τα προβλήματα που μπορούν να δημιουργηθούν ειναι πολλά ,αυτό που φοβάμαι είναι κυρίως ότι μπορεί να με πάνε ακόμα μακρύτερα από εκεί που με έχουν .Έκανα αίτηση κάθε φορά για την Α και μ΄έστελναν  πάντα στη Γ.Όσο για οδοιπορικά όταν τους το είπα γέλασαν ,αλλά μου έβαλες προβληματισμό.

Αποσυνδεδεμένος Rania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 07, 2006, 09:29:52 πμ »
Καλημέρα σε όλους :)
Μόλις έμαθα που διορίζομαι πήρα τηλ. στην Δευτ/θμια για να ρωτήσω σε ποιά σχολεία υπάρχουν κενά. Ο κύριος που μου απάντησε με διαβεβαίωσε πως δεν υπάρχουν καθόλου κενά :'( ???
Τον ρώτησα αν θα είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ για τοποθέτηση σε άλλη περιοχή της οικείας Δευτεροβάθμιας (Β,Γ, κτλ) και μου είπε πως αφενώς μεν ούτε στις υπόλοιπες υπάρχουν κενά, αφετέρου δε έχουν διορίσει και εκεί άτομα της ειδικότητάς μου. Υπάρχει περίπτωση να με στείλουν σε άλλη περιοχή?? Έγώ θέλω να παραμείνω στην περιοχή διορισμού μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2012, 10:20:35 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 07, 2006, 09:46:45 πμ »
Καλημέρα σε όλους :)
Μόλις έμαθα που διορίζομαι πήρα τηλ. στην Δευτ/θμια για να ρωτήσω σε ποιά σχολεία υπάρχουν κενά. Ο κύριος που μου απάντησε με διαβεβαίωσε πως δεν υπάρχουν καθόλου κενά :'( ???
Τον ρώτησα αν θα είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ για τοποθέτηση σε άλλη περιοχή της οικείας Δευτεροβάθμιας (Β,Γ, κτλ) και μου είπε πως αφενώς μεν ούτε στις υπόλοιπες υπάρχουν κενά, αφετέρου δε έχουν διορίσει και εκεί άτομα της ειδικότητάς μου. Υπάρχει περίπτωση να με στείλουν σε άλλη περιοχή?? Έγώ θέλω να παραμείνω στην περιοχή διορισμού μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλημέρα σου Ράνια! Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.pde.gr/index.php?topic=454.105, νομίζω ότι σε καλύπτει.
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

Αποσυνδεδεμένος Rania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 07, 2006, 11:28:27 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ homeboy :)

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 11, 2006, 10:59:32 μμ »
Πότε θα μάθουμε σε ποιο/α σχολείο/α ανήκουμε; Δε θα βγούν πίνακες  που να αναφέρουν την ακριβή περιοχή (χωριό) και το/α σχολείο/α που "ανήκουμε"; ???
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2006, 11:23:30 μμ από Amarilis23 »
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 12, 2006, 01:00:40 πμ »
Πρώτα θα παρουσιαστούμε (1/9) στις κατά τόπους Δευτεροβάθμιες, ύστερα θα ορκιστούμε και στη συνέχεια θα κάνουμε δήλωση τοποθέτησης όπου θα μας γνωστοποιήσουν τα κενά που υπάρχουν (σε ποια σχολεία), αν υπάρχουν βέβαια κενά.

Η τοποθέτηση γίνεται με τα εξής κριτήρια (με φθίνουσα σειρά):

1.Εντοπιότητα
2.Γάμος
3.Παιδιά
4.Μόρια προϋπηρεσίας


Αν θα είμαστε υπεράριθμοι δεν γνωρίζω ποιά διαδικασία ακολουθείται πάντως υποθέτω πως είτε θα κάνουμε αίτηση για απόσπαση είτε θα βουλώνουμε τρύπες από δω κι από κει, διδάσκοντας κι "άσχετα" μαθήματα, π.χ. οι φιλόλογοι ή οι οικονομολόγοι να διδάσκουν αγωγή του πολίτη κλπ  ;D
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 12, 2006, 04:28:22 μμ »
Το οτι θα πρέπει να παρουσιαστούμε στις κατά τόπους διευθύνσεις στις 1/9 το γνωρίζουμε επίσημα ή απλώς το υποθέτουμε; Έχει ανακοινωθεί κάτι για τις ημερομηνίες που θα πρέπει να παρουσιαστούμε;  ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 409

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.