*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 174993 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 12, 2006, 10:05:52 μμ »
Το οτι θα πρέπει να παρουσιαστούμε στις κατά τόπους διευθύνσεις στις 1/9 το γνωρίζουμε επίσημα ή απλώς το υποθέτουμε; Έχει ανακοινωθεί κάτι για τις ημερομηνίες που θα πρέπει να παρουσιαστούμε;  ???

Επίσημα στην σελίδα του υπουργείου δεν έχει ανακοινωθεί κάποια ημερομηνία. Αναφέρεται όμως στις παρακάτω σελίδες:

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak1742.htm
http://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php?&cm_catid=58&cm_prdid=2194

και δεν υπάρχει λόγος να μην είναι έτσι, αφού 1η Σεπτέμβρη όλοι οι εκπαιδευτικοί πρέπει να είναι στην θέση τους. Γιατί όχι και οι νεοδιόριστοι;
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:48:09 »

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 13, 2006, 02:37:34 πμ »
Το οτι θα πρέπει να παρουσιαστούμε στις κατά τόπους διευθύνσεις στις 1/9 το γνωρίζουμε επίσημα ή απλώς το υποθέτουμε; Έχει ανακοινωθεί κάτι για τις ημερομηνίες που θα πρέπει να παρουσιαστούμε;  ???


ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟN ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ                             

ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ                                                 

                 
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

 

Αθήνα 4 Αυγούστου 2006

 

          Από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι για το σχολικό έτος 2006-2007 διορίζονται:

 

1. Στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση 1.100 δάσκαλοι (κλάδου ΠΕ70) και 884 νηπιαγωγοί (κλάδου ΠΕ60) σε περιοχές διορισμού και σε δυσπρόσιτα σχολεία για την κάλυψη οργανικών κενών.

 

   

2. Στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση εκτός των κλάδων ΠΕ6, ΠΕ11, ΠΕ18 διορίζονται 3236 εκπαιδευτικοί.       

     

Οι διορισμοί των εκπαιδευτικών που ανήκουν στους κλάδους ΠΕ6,ΠΕ11,ΠΕ18 θα ανακοινωθούν την Δευτέρα 7 /8/2006

 

Οι διοριζόμενοι οφείλουν να παρουσιαστούν στις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στις οποίες διορίζονται για ορκωμοσία και ανάληψη υπηρεσίας την 1η Σεπτεμβρίου 2006 και θα τοποθετηθούν προσωρινά με απόφαση του Διευθυντή της Διεύθυνσης, σε κενές θέσεις των σχολείων της περιοχής που διορίστηκαν.


LINK : http://www.anaplirotes.gr/DirectoryItemView.asp?did=318

Αποσυνδεδεμένος anmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 15, 2006, 02:50:25 μμ »
Γειά σας,

Εχω μια απορία.

Υπάρχει συσχέτηση των λειτουργικών και οργανικών κενών με τις ώρες διδασκαλίας που υπάρχουν στο κάθε σχολείο?
π.χ. σ' ένα Γυμνάσιο που έχει 3 ώρες μάθημα Πληροφορικής μπορεί τοποθετηθεί (με προσωρινή τοποθέτηση) νεοδιόριστος?

Γιατί εδώ στην Δευτεροβάθμια Λασιθίου λένε ότι κενό είναι πάνω από 9 ώρες και με αυτό το σκεπτικό δεν τοποθετούν εκεί
τον πρώτο του πίνακα των νεοδιώριστων αλλά τον τοποθετούν σε άλο σχολείο που έχει 12 ώρες κενό (4 επιλογή κατα σειρά)
και μετά τοποθετούν κάπιον άλον με λιγότερα μόρια στο σχολείο αυτό.


Αποσυνδεδεμένος sniarf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 23, 2006, 10:21:05 μμ »
Δεν ξέρω να σου πω κάτι επίσημο, ξέρω όμως από πολύ φρέσκια δυσάρεστη εμπειρία ότι όσον αφορά τις τοποθετήσεις αυτό που μετράει στην ουσία είναι το "μέσο". Όλα μπορούν να γίνουν με τη γνωστή καραμέλα "για τις ανάγκες της υπηρεσίας". Εγώ τουλάχιστον για δεύτερη χρονιά που δουλεύω δε συνάντησα αντικειμενικότητα στις τοποθετήσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:48:09 »

Αποσυνδεδεμένος spyrros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 05, 2006, 10:23:23 πμ »
Είμαι νεοδιόριστος ΠΕ19 και τοποθετήθηκα προσωρινά σε κάποιο σχολείο.
Λόγο υπεραριθμίας και χωρίς να έχω κάνει εγώ κάποια αίτηση με μεταφέρανε
σε κάποιο άλλο σχολείο της ίδιας περιφέριας.

Εγώ πίστευω ότι πρέπει να παίρνω τα περισσότερα μόρια (αυτά του 1ου σχολείου)
γιατί θεωρώ ότι με αποσπάσανε εξ' ολοκλήρου για υπηρεσιακούς λόγους και χωρίς δικιά μου
αίτηση. Απ' την Β/Β'αθμια επιμένουν πως δεν έχω αποσπαστέι αλλα έχει γίνει τροποποίηση της
προσωρινής μου τοποθέτησης οπότε και πρέπει να πάρω τα μόρια του 2ου σχολείου.

Η εγκύκλιος μεταθέσεων http://www.ypepth.gr/docs/egigklios_metathesevn_05_06.zip
δεν αναφέρει τίποτα για τροποποίηση τοποθέτησης και σύμφωνα με τις παραγράφους 2.3 α,β,γ (σελ 5-6)
πιστεύω ότι έχω δίκιο.

Ποιός μπορεί να μου δώσει μια λύση;
Που μπορώ να απευθυνθώ;

Αποσυνδεδεμένος smea31

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 05, 2006, 01:31:00 μμ »
Καλησπέρα φίλε,
Παίρνεις τα περισσότερα μόρια να είσαι 100% σίγουρος

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 05, 2006, 05:33:45 μμ »
μπορούν να σε τοποθετήσουν αλλού για υπηρεσιακούς λόγους και όχι γιατί έκανες εσύ αίτηση και παίρνεις τα περισσότερα μόρια από τα 2 σχολεία

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 05, 2006, 09:01:06 μμ »
Αν πρόλαβες και έκανες Ανάληψη Υπηρεσίας στο πρώτο σχολείο, δεν μπορούν να σου πούν τίποτα.

Πρόκειται καθαρά για απόσπαση για υπηρεσιακούς λόγους!

Βρες κανα παλιότερο ( και συνδικαλιστή αν ειναι δυνατόν) και ζήτα να σε διαφωτίσει....

 

Αποσυνδεδεμένος spyrros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 06, 2006, 09:04:02 πμ »
Καλά τα λέμε εμείς παιδιά αλλά αυτοί είναι κατηγορηματικοί.
Δεν έχει γίνει απόσπαση λένε αλλά τροποποίηση τοποθέτησης.
Στο υπουργίο που ρώτησα μου είπαν ότι έχουν δικαίωμα να το κάνουν.
Λες και τα μόρια τα δίνουν από την τσέπη τους!
Άντε να βρείς το δίκιο σου σ' αυτήν τη χώρα.

Αποσυνδεδεμένος smea31

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 06, 2006, 12:37:00 μμ »

Γνωρίζω και είμαι 100% βέβαιος ότι:

Σε περίπτωση που έχεις κάνει ανάληψη υπηρεσίας σε ένα σχολείο και για καθαρά υπηρεσιακούς λόγους έχεις αποσπασθεί σε κάποιο άλλο σχολείο ή σε Γραφείο τότε βάση νόμου παίρνεις τα μόρια του σχολείου του πρώτου που είχες κάνει ανάληψη υπηρεσίας. Απλώς πρέπει να ξανακάνεις ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο που έχεις αποσπασθεί για να φαίνεσαι που υπηρετείς. Το τελευταίο γίνεται για να μην σε βγάλει Α/Α ο διευθυντής του 1ου σχολείου που έκανες ανάληψη υπηρεσίας. Αυτό που σου γράφω ισχύει 100%.

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 06, 2006, 07:33:16 μμ »
επιβεβαιώνω και γω τα παραπάνω, παίρνεις τα περισσότερα μόρια. πίεσε την κατάσταση
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2006, 07:49:47 μμ από sd123 »

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 06, 2006, 07:38:00 μμ »
Σε περίπτωση που έχεις κάνει ανάληψη υπηρεσίας σε ένα σχολείο και για καθαρά υπηρεσιακούς λόγους έχεις αποσπασθεί σε κάποιο άλλο σχολείο ή σε Γραφείο τότε βάση νόμου παίρνεις τα μόρια του σχολείου του πρώτου που είχες κάνει ανάληψη υπηρεσίας. Απλώς πρέπει να ξανακάνεις ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο που έχεις αποσπασθεί για να φαίνεσαι που υπηρετείς. Το τελευταίο γίνεται για να μην σε βγάλει Α/Α ο διευθυντής του 1ου σχολείου που έκανες ανάληψη υπηρεσίας. Αυτό που σου γράφω ισχύει 100%.

Οχι του πρώτου, αλλά αυτού που έχει τα περισσότερα μόρια!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 04, 2007, 12:22:40 μμ »
Ξεθάβω το θέμα...

Συνάδελφε spyrros μήπως είμαστε στην ίδια περιφέρεια;  ;)
Η πικρή αλήθεια είναι ότι τελικά μπορούν να κάνουν τροποποίηση τοποθέτησης  :( Το ξέρω γιατί και εγώ έπαθα ακριβώς το ίδιο πράγμα  >:( Η αρχική μου τοποθέτηση ήταν σε κάποιο σχολείο της περιφέρειας όπου ήμουν υπεράριθμη και στην συνέχεια με τοποθετήσανε σε άλλο σχολείο με λιγότερα μόρια. Ενώ στην αρχή μου είχαν πει ότι θα είμαι εκεί με "ολική διάθεση" στην συνέχεια (μετά από 15  μέρες δλδ  >:( ) μου ήρθε ένα χαρτί στο σχολείο ότι έχει γίνει "τροποποίηση τοποθέτησης". Απ ότι κατάλαβα από τις συζητήσεις που είχα με τον διευθυντή της Βθμιας στην περιοχή μου όσα σου είπαν οι συνάδελφοι παραπάνω ισχύουν 100% ... αλλά μόνο για όσους έχουν οργανική θέση !. Εμείς οι νεοδιόριστοι είμαστε στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ (ή αλλιώς στην διάθεση του καλού Θεού  :-\ ) και δεν το δικαιούμαστε λέει αυτό. Ο διευθυντής της περιφέρειάς μου με διαβεβαίωσε ότι γίνεται τροποποίηση σε όλους τους νεοδιόριστους (όπως είπε χαρακτηριστικά "άμα ίσχυε να πέρνατε τα περισσότερα μόρια θα μπαίνατε όλοι σε σχολεία με πολλά μόρια και μετά θα φεύγατε με διαθέσεις").
Επειδή και εγώ διάβασα τον νόμο, και είναι αλήθεια ότι δεν αναφέρεται πουθενά συγκεκριμένα ότι στους νεοδιόριστους ΠΡΕΠΕΙ να γίνει τροποποίηση, κατάλαβα ότι αφού ο νόμος έχει "κενό", η πρακτική εφαρμογή του αφήνεται στην κρίση των ΠΥΣΔΕ. Στο δικό μου κάνουν τροποποίηση. Θα μπορούσαν σίγουρα και να μην κάνουν χωρίς να έχουν νομικό κόλλημα (έτσι πιστεύω). Όταν ρώτησα τον διευθυντή γιατί δεν αφήνουν την τοποθέτησή μου εκεί που είναι αφού έτσι κι αλλιώς δεν κοστίζει τίποτα στην υπηρεσία μου απάντησε ότι "παραπονιούνται οι διευθυντές των σχολείων όπου υπάρχουν συνάδελφοι που δεν υπηρετούν τελικά εκεί, γιατί φορτώνονται γραφειοκρατική δουλειά για άτομα τα οποία δεν δουλεύουν στο σχολείο". Την δικαιολογία αυτή προσωπικά την βρίσκω ολίγον τι γελοία.

Έχω αποκτίσει την πεποίθηση πλέον ότι η ταμπέλα "νεοδιόριστος" χρησιμοποιείται κατά κόρον (όχι πάντα, αλλά αρκετά συχνά) για να κάνουν διάφοροι τα "μαγειρέμετά" τους εις βάρος όσων από μας δεν έχουμε "δόντι".

Χαιρετώ.

ΥΓ: να σημειώσω ότι εγώ έκανα και ένστανση υποδεικνύοντας στον νόμο περί μεταθέσεων ότι δεν υπήρχε σαφής αναφορά που να λέει ότι ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται τροποποίηση, η οποία απορρίφθηκε ασυζητητί. Πήρα την απάντηση ότι " αυτή είναι η διαδικασία που ακολουθεί το ΠΥΣΔΕ σε όλες τις περιπτώσεις των νεοδιόριστων".
Παρακαλώ εάν κάποιος ξέρει συνάδελφο νεοδιόριστο σε οποιαδήποτε περιφέρεια στον οποίο να ΜΗΝ συνέβηκε το παραπάνω (δλδ να τον πήγαν αρχικά σε ένα σχολείο στο οποίο ήταν υπεράριθμος και στην συνέχεια να τον πήραν εξολοκλήρου από εκεί ΧΩΡΙΣ όμως να του γίνει τροποποίηση) ας μας ενημερώσει

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 04, 2007, 12:40:30 μμ »
Παρακαλώ εάν κάποιος ξέρει συνάδελφο νεοδιόριστο σε οποιαδήποτε περιφέρεια στον οποίο να ΜΗΝ συνέβηκε το παραπάνω (δλδ να τον πήγαν αρχικά σε ένα σχολείο στο οποίο ήταν υπεράριθμος και στην συνέχεια να τον πήραν εξολοκλήρου από εκεί ΧΩΡΙΣ όμως να του γίνει τροποποίηση) ας μας ενημερώσει

Διορίστηκα Β' Ευβοίας, με τοποθέτησαν σε σχολείο με τα λιγότερα μόρια της Β Ευβοίας (=6) και με έστειλαν λόγω υπεραριθμίας στη Γ Ευβοίας σε σχολείο με 4 μόρια. Μου είπαν όμως ότι παίρνω τα μόρια της Β Ευβοίας όπου διορίστηκα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159625
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 414
Σύνολο: 428

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.