*

Αποστολέας Θέμα: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 50423 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 18, 2012, 11:47:29 μμ »
Εγω απο τοτε που αρχισα να εργαζομαι ως αναπληρωτρια δε το πηρα γιατι λεει το καταβαλει ο εργοδοτης στο μισθο εκει που πουπληρωνομαστε για τα τεκνα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:30:19 »

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 19, 2012, 09:15:51 πμ »
το δικαιουμαστε οι αναπληρωτες βια τους μηνες ιουλιο και αυγουστο που παιρνουμε ταμειο αλλα οχι επιδομα τεκνων περυσι το πηρα για δυο μηνες μεχρι να με ξαναπροσλαβουν

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 26, 2012, 02:10:19 πμ »
το δικαιουμαστε οι αναπληρωτες βια τους μηνες ιουλιο και αυγουστο που παιρνουμε ταμειο αλλα οχι επιδομα τεκνων περυσι το πηρα για δυο μηνες μεχρι να με ξαναπροσλαβουν
Επιβεβαιώνω το ίδιο κι εγώ έχω πάρει οικογενειακό για τους μήνες που ήμουν άνεργη και δεν κατέβαλε ο εργοδότης. Απλά μου ζήτησαν να κάνω τα χαρτιά μου είτε με την πρόσληψη είτε το Δεκέμβριο - Ιανουάριο για να είναι βέβαιοι για πόσους μήνες θα υπολογίσουν. 'Εχουμε δικαίωμα να καταθέσουμε τα χαρτιά μας ως τέλος Δεκεμβρίου. Δε χάνεις τίποτε. 'Ετσι κι αλλιώς τα παίρνεις μαζεμένα... Και από 2 παιδιά και πάνω δεν είναι και λίγα για να τους τα χαρίσεις...  ;)
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος pambi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 26, 2012, 04:07:12 πμ »
Συγνωμη για την επιμονη αλλα για να καταλαβω καλυτερα.....το οικογενειακο επιδομα ειναι ανεξαρτητο απο το επιδομα ανεργιας???αν ναι μεχρι να μας καλεσουν το δικαιουμαστε και τι χαρτια χρειαζονται??καντε μια αναφορα παλι για να το εμπεδωσω.....ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:30:19 »

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 26, 2012, 10:16:16 πμ »
Αν δεν κάνω λάθος το οικογενειακό επίδομα όταν δεν το παρέχει ο εργοδότης τότε μόνον καταβάλλεται από τον ΟΑΕΔ.
Οι αναπληρωτές παίρνουμε οικογενειακό επίδομα, αυξάνεται δλδ ο μισθός μας για κάθε ένα παιδί επομένως δεν το δικαιούμαστε. Οι ωρομίσθιοι παλιά μπορούσαν, εφόσον είχαν τα απαραίτητα ένσημα, να το πάρουν.

προσωπικα παντως επαιρνα το επιδομα ΚΑΙ ως εργαζομενος σε φροντιστηριο ΚΑΙ ως ωρομισθιος ΚΑΙ ως αναπληρωτης μεχρι περσι... ( 296 ευρω )

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 26, 2012, 10:32:53 πμ »
Συγνωμη για την επιμονη αλλα για να καταλαβω καλυτερα.....το οικογενειακο επιδομα ειναι ανεξαρτητο απο το επιδομα ανεργιας???αν ναι μεχρι να μας καλεσουν το δικαιουμαστε και τι χαρτια χρειαζονται??καντε μια αναφορα παλι για να το εμπεδωσω.....ευχαριστω
1)   Είναι ανεξαρτητο
2) Δικαιολογητικα:       α)  Βεβαιωση εργοδοτη σφραγισμενη και υπογεγραμμενη απο αυτον (για οσους εργαζονται στον
                                          ιδιωτικο τομεα, την απολυσουλα μας όσοι εργαζόμαστε στο δημοσιο)
                                    β)   Πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης μόνο για νεους δικαιουχους
                                    γ)   Κοινη υπευθυνη Δήλωση των γονεων (αν ειναι δικαιουχοι και οι δυο) ποιος απο τους δυο θα το     
                                          λαβει.
                                          Σε αυτη την περιπτωση αναγραφονται ο Α.Μ. του οικειου ασφαλιστικου φορεα και ο ΑΦΜ και των 
                                          δυο δικαιουχων.
3) Θα χρειαστείτε κοντα σας:
                                   α)    Α.Μ.ΙΚΑ δικαιουχου
                                    β)   Οικογενειακο  Βιβλιαριο Υγειας παιδιου/ων (να ειναι θεωρημενο)
                                    γ)   Βιβλιάριο ΕΤΕ να φαινεται το IBAN. όπου ο δικαιουχος θα φαινεται πρωτος στο βιβλιαριο αν ειναι
                                          κοινο σε αντιθετη περιπτωση δεν καταβαλεται
                                     δ)   Δ.Α.Τ. (ταυτοτητα :P)


Καλοφαγοτο σε οσους το παρουν ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2012, 11:04:49 πμ από miltos74 »

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 26, 2012, 10:52:34 πμ »
Συγνωμη για την επιμονη αλλα για να καταλαβω καλυτερα.....το οικογενειακο επιδομα ειναι ανεξαρτητο απο το επιδομα ανεργιας???αν ναι μεχρι να μας καλεσουν το δικαιουμαστε και τι χαρτια χρειαζονται??καντε μια αναφορα παλι για να το εμπεδωσω.....ευχαριστω
1)   Είναι ανεξαρτητο
2) Δικαιολογητικα:       α)  Βεβαιωση εργοδοτη σφραγισμενη και υπογεγραμμενη απο αυτον
                                    β)   Πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης μόνο για νεους δικαιουχους
                                    γ)   Κοινη υπευθυνη Δήλωση των γονεων (αν ειναι δικαιουχοι και οι δυο) ποιος απο τους δυο θα το     
                                          λαβει.
                                          Σε αυτη την περιπτωση αναγραφονται ο Α.Μ. του οικειου ασφαλιστικου φορεα και ο ΑΦΜ και των 
                                          δυο δικαιουχων.
3) Θα χρειαστείτε κοντα σας:
                                   α)    Α.Μ.ΙΚΑ δικαιουχου
                                    β)   Οικογενειακο  Βιβλιαριο Υγειας παιδιου/ων (να ειναι θεωρημενο)
                                    γ)   Βιβλιάριο ΕΤΕ να φαινεται το IBAN. όπου ο δικαιουχος θα φαινεται πρωτος στο βιβλιαριο αν ειναι
                                          κοινο σε αντιθετη περιπτωση δεν καταβαλεται
                                     δ)   Δ.Α.Τ. (ταυτοτητα :P)


Καλοφαγοτο σε οσους το παρουν ;) ;)
Αυτό ισχύει για φροντιστήριο ή άλλη απασχόληση όπου το χαρτί το παίρνεις κατευθείαν από τον εργοδότη. Για όσους έχουν κάνει αναπληρωτές ο ΟΑΕΔ αναγνωρίζει ότι το οικογενειακό επίδομα μας το καταβάλλει ο εργοδότης για όσο καιρό εργαζόμαστε και χρειάζεται η απόλυση για να ξεκινήσει από τη συγκεκριμένη ημερομηνία να καταβάλλει ο ΟΑΕΔ. Την πρώτη χρονιά δεν είχα κρατήσει αντίγραφο της απόλυσης όταν το κατέθεσα για το επίδομα ανεργίας και μου ζήτησαν την κάρτα ανεργίας και τη σύμβαση που είχα υπογράψει με τη β/βάθμια.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 26, 2012, 11:00:07 πμ »
οκ daffodils εγινε τροποποιηση. Ευχαριστω για την διευκρινηση  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2012, 11:11:14 πμ από miltos74 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 02:27:25 μμ »
παιδια στα δικαιολογητικα λειει οτι χρειαζεται βεβαιωση εργοδοτη αλλα εγω ειμαι ανεργη εδω και ενα χρονο, τι θα δωσω?

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 09:39:06 μμ »
παιδια στα δικαιολογητικα λειει οτι χρειαζεται βεβαιωση εργοδοτη αλλα εγω ειμαι ανεργη εδω και ενα χρονο, τι θα δωσω?
την απόλυση από τη δ/θμια ή π/θμια και την εγγραφή στ ταμείο ανεργίας...
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 09:55:16 μμ »
Αρκει μονο ενας απο τους δυο συζυγους να ειναι ανεργος;Αν ο ενας εχει μονιμη δουλεια παλι το δικαιουνται;

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 10:01:49 μμ »
Ο άλλος σύζυγος καταθέτει υπεύθυνη δήλωση ότι δε λαμβάνει οικογενειακό επίδομα. Για παράδειγμα ο σύζυγός μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας και σαφέστατα δεν παίρνει από κάπου οικογενειακό επίδομα. Κάθε χρόνου κάνω μια υπεύθυνη δήλωση την οποία και υπογράφω εγώ! στον ΟΑΕΔ και όλα ΟΚ.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 10:04:02 μμ »
Αρα δεν δικαιουται η γυναικα μου μιας και ειμαι μονιμος δασκαλος.Σε ευχαριστω για την απαντηση

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 11:23:42 πμ »
μολις μιλησα με τον ΟΑΕΔ της περιοχης με μια αναιδεστατη υπαλληλο που ουτε λιγο ουτε πολυ με εκανε να αναρωτηθω γιατι ειχα το θρασος να ζητησω το οικογενειακο επιδομα ....στην αρχικη ερωτηση μου "τι χαρτια χρειαζονται να φερω για το επιδομα , ? " μου ειπε "φερτε τα χαρτια ανεργιας και βλεπουμε"   τι δυσκολο ειχε η ερωτηση μου, ακομα να καταλαβω....
σε λιγο θα παω και αν μου πουν οτι θελουν και αλλα χαρτια απο αυτα που θα παω -με βαση την εγκυκλιο- θα γινει το σωσε.... απο το βρακι τους εχουμε πεσει?, δεν μπορω να καταλαβω- συγνωμη για την εκφραση , σημαινει ειμαστε "κατωτερα οντα"....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159537
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 231
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 211
Σύνολο: 221

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.