*

Αποστολέας Θέμα: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ  (Αναγνώστηκε 22909 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 23, 2012, 11:53:08 πμ »
[...]  δ) εφημερια δε ξεραμε τι σημαινει εκει... βγαιναμε στην αρχη της χρονιας 2-3 και καναμε εφημερια, αλλα επειδη οι αλλοι δεν κανανε εφημερια, το κοψαμε και εμεις το σπορ νωρις...
  ε) Η πορτα της εισοδου του σχολειου σχεδον παντα ανοικτη, οποτε τα παιδια φευγανε οποτε ηθελαν και ερχονταν οποτε ηθελαν....


Το πλέον σημαντικό καθήκον που έχουμε αναφορικά με τους μαθητές είναι η εφημερία. Είναι ζωτικό (επί της ουσίας και τυπικά) να είμαστε ΕΚΕΙ όταν συμβεί το κακό. Φροντίστε και κανένας να μην κάνει εφημερία κι ο Δ/ντης να μην το ΄παρακολουθεί το θέμα, εσείς / εμείς να είμαστε πάντα εκεί.
Και ας κλειδώνετε την πόρτα... δεν πειράζει... ας την ξεκλειδώνουν οι άλλοι. Μια φορά θα γίνει το κακό αλλά οι ΕΔΕ (Ένορκη Διοικητική Εξέταση) θα είναι πολλές...
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 23, 2012, 11:56:18 πμ »
Sxedia, Στη Τρυπητή δίπλα ήταν το σχολείο,πίσω από το Γυμνάσιο και το Λύκειο;

Αποσυνδεδεμένος sxedia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 23, 2012, 12:08:11 μμ »
Sxedia, Στη Τρυπητή δίπλα ήταν το σχολείο,πίσω από το Γυμνάσιο και το Λύκειο;

Ααααααααααααα δεν μπορω να απαντησω!!! χιχχιχιχιχιχιχι!!!

Αποσυνδεδεμένος sxedia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 23, 2012, 12:09:33 μμ »
[...]  δ) εφημερια δε ξεραμε τι σημαινει εκει... βγαιναμε στην αρχη της χρονιας 2-3 και καναμε εφημερια, αλλα επειδη οι αλλοι δεν κανανε εφημερια, το κοψαμε και εμεις το σπορ νωρις...
  ε) Η πορτα της εισοδου του σχολειου σχεδον παντα ανοικτη, οποτε τα παιδια φευγανε οποτε ηθελαν και ερχονταν οποτε ηθελαν....


Το πλέον σημαντικό καθήκον που έχουμε αναφορικά με τους μαθητές είναι η εφημερία. Είναι ζωτικό (επί της ουσίας και τυπικά) να είμαστε ΕΚΕΙ όταν συμβεί το κακό. Φροντίστε και κανένας να μην κάνει εφημερία κι ο Δ/ντης να μην το ΄παρακολουθεί το θέμα, εσείς / εμείς να είμαστε πάντα εκεί.
Και ας κλειδώνετε την πόρτα... δεν πειράζει... ας την ξεκλειδώνουν οι άλλοι. Μια φορά θα γίνει το κακό αλλά οι ΕΔΕ (Ένορκη Διοικητική Εξέταση) θα είναι πολλές...

Ηταν πρωτη εμπειρια σε σχολειο... Εχεις απολυτο δικιο!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 23, 2012, 12:56:55 μμ »
Έγινε συγχώνευση 2 (δύο) θέματων σε αυτό εδώ το τόπικ.

Παρακαλούμε για τη δική σας διευκόλυνση, πριν ανοίξετε νέο θέμα, να ρίχνετε μια σύντομη ματιά στην κυρίως κατηγορία μήπως ήδη υπάρχει κάτι σχετικό.

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία,
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος villie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:01:48 μμ »
Δίδαξα 6 χρόνια σε ΤΕΕ-ΕΠΑΛ, και έφυγα μόνο και μόνο για να κατοχυρώσω οργανική που άνοιξε σε Γενικό, διαφορετικά πολύ ευχαρίστως θα δίδασκα εκεί ακόμη. Το επίπεδο βέβαια χαμηλό, αλλά προσαρμόζεις τη διδασκαλία. Και συμφωνώ, ο διευθυντής είναι αυτός που κάνει τη διαφορά.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:05:50 μμ »
Εκείνο που με προβληματίζει σε ένα ΕΠΑΛ είναι η σωματική ακεραιότητα του διδάσκοντα, έπειτα το πόσο στάσιμος μένει κανείς στο διδακτικό του αντικείμενο...Κατά τα άλλα είναι ωραία πρόκληση.Συνάδελφος σε ΕΠΑΛ Περιστερίου μου ανέφερε χαρακτηριστικά ότι  οι σύγχρονοι εκπαιδευτικοί είμαστε δεσμοφύλακες και κοινωνικοί λειτουργοί....

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:06:38 μμ »
πέρσι που ήμουν σε εσπερινό λύκειο, έχω να πω τα καλύτερα! είχα μια διευθύντρια σούπερ, σούπερ όμως!!!! ο υπόλοιπος σύλλογος ήταν λίγο ό,τι να ναι, αλλά και πάλι καλοί άνθρωποι, απλώς οι περισσότεροι λίγο αλλοπρόσαλοι. διευθύντρια και πληροφορικός πάντως ήταν απίστευτοι με όλη τη σημασία!

τώρα τα παιδιά.. σε όσα τμήματα μπήκα ήταν πολύ οκ, εκτός από μια πρώτη που ήταν λίγο ζόρικη, αντιμετώπισα κι εγώ μια μέρα έναν καυγά των παιδιών με ρατσιστικό περιέχομενο και αφού ούρλιαζα δέκα λεπτά σαν τον λαικατζή (που παρεπιπτόντως την έχω την φωνή του λαικατζή, οπως μου έχουν πει φωνάζω από το διάφραγμα κι όχι από το λαιμό  ;) ;) ) τελικά κατόρθωσα να σταματήσουν να φωνάζουν και τους είπα ουρλιάζοντας γιατί ήταν όλοι αφρισμένοι ότι δεν θα επιτρέψω τέτοιες συμπεριφορές στο μάθημά μου κι οποιανού δεν του αρέσει ο συμμαθητής του να πάει στη διευθύντρια να παραπονεθεί... επίσης τους τόνισα ότι αν ξανακουστεί κάποιο τέτοιο σχόλιο από οποιονδήποτε, στο μάθημά μου δεν θα ξαναμπεί, θα την περνάει μόνιμα στο γραφείο.. ευτυχώς είχα πολλή στήριξη από το γραφείο, δεν τα ανεχόταν αυτά η διευθύντρια κι έτσι σκάσανε τα βλαμμένα. το δυσάρεστο ήταν ότι ο καυγάς έγινε μεταξύ κυρίας 55αρας και αλβανού 20αρη κι άντε τώρα να τους χωρίσεις..

πάντως σε γενικες γραμμές πέρασα μια χαρά, αν και αρχικά μου αναστάτωσε το πρόγραμμα το εσπερινό, συνεργάστηκα καλα με τα παιδιά και οι περισσότεροι θέλανε να κρατήσουμε επαφή μετά, αλλά επειδή το θεώρησα λίγο παρακινδυνευμενο, δεν το έκανα! είχα και πολύ σουξέ στο εσπερινό..   ::) ::) με κοιτάζανε σαν λουκούμι, γιατί ήμουν η νεότερη εκπαιδευτικός και αυτός που αντικατέστησα ήταν ένας κυριούλης γύρω στα 50!  ;D ;D ;D  ωστόσο, ήταν όλα κολακευτικά κι αρκετά διακριτικά και δεν ήρθα σε δύσκολη θέση! σε εσπερινό θα ξαναπήγαινα, ήταν πολυ πιο καλά κι ήσυχα από το πρωινό γυμνάσιο που έτυχα την ίδια χρονιά...  :-\
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:10:35 μμ »
 ;DΣε κοιτάζανε σα λουκούμι, ε;;;Αυτά είναι από τα καλά του επαγγέλματος ;D Οι ηλικίες εκτείνονται σε ένα ευρύ φάσμα στα Εσπερινά και μπορεί κανείς να διδαχτεί πολλά από τις εμπειρίες και τις συμπεριφορές των μαθητών του.Σ' εμένα έφερναν φαγητό σε ταπεράκι οι μαμάδες-μαθήτριες ;D

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:11:08 μμ »
To παν είναι η εμπιστοσύνη και η τήρηση των ορίων.
π.χ Υπάρχει ο άγραφος (?) κανόνας της δεοντολογίας που λέει ότι συμβαίνει εντός τάξης δεν βγαίνει παραέξω.
Δεν εννοούνται βέβαια πειθαρχικά που ξεφεύγουν της νόρμας. Όταν όμως ο μαθητής αισθανθεί ασφαλής και τον κερδίσεις, ακόμη και εκείνος που είναι ζόρικος δεν θα χτυπήσει πισώπλατα. Εάν πετάξει "ειρωνεία" και εισπράξει "ειρωνεία", εννοείται ότι το έχουμε χάσει. Πολύ καλά κάνατε που θέσατε τα όρια εξ αρχής. Εκτιμάται η ευθύτητα. Προσοχή.. και ο "μαθητοπατερισμός" τιμωρείται πρωτίστως από τους μαθητές...
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:19:12 μμ »
;DΣε κοιτάζανε σα λουκούμι, ε;;;Αυτά είναι από τα καλά του επαγγέλματος ;D Οι ηλικίες εκτείνονται σε ένα ευρύ φάσμα στα Εσπερινά και μπορεί κανείς να διδαχτεί πολλά από τις εμπειρίες και τις συμπεριφορές των μαθητών του.Σ' εμένα έφερναν φαγητό σε ταπεράκι οι μαμάδες-μαθήτριες ;D
Στο ΕΠΑΛ που δούλευε η γυναίκα μου πέρυσι, κάθε Παρασκευή η μάνα ενός μαθητή τους πήγαινε ένα ταψί με πίττα (διάφορες κάθε φορά).
Στο τέλος της χρονιάς βέβαια έμεινε από απουσίες (πιό πολλές παρουσίες είχε η δόλια η μάνα στο σχολείο).

Πάντως θεωρώ υπερβολές τα περί "σωματικής ακεραιότητας" adigonούλα, εκτός αν ξέρει κάποιος παραδείγματα να ανφέρει.
Περισσότερα προβλήματα ή "προβλήματα" υπάρχουν στα μεγάλα ΕΠΑΛ των μεγάλων αστικών κέντρων γιατί πολύ απλά έχουν πολλά παιδιά, οπότε είναι και λογικό να υπάρχουν και παρεκτροπές. Είναι σίγουρα πρόκληση (εκπαιδευτικά).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2012, 01:21:02 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:21:16 μμ »
εκδρομες σιγουρα μπορουμε να παμε planety. τη χρονια που περασε ημουν συνοδος σε 5ημερη. φανταστικη εμπειρια!
οσο για τα ΕΠΑΛ, πιστευω οτι ισχυει οτι και για τ'αλλα σχολεια. το καθενα εχει τις ιδιαιτεροτητες του. ο φυσικος ετυχε σ'ενα που θυμιζει περισσοτερο σωφρονιστικο ιδρυμα παρα σχολειο, αλλοι πηγαμε σε πιο ησυχα που ναι μεν το επιπεδο των μαθητων ηταν καπως χαμηλο αλλα δεν τυχαμε και σε συμπεριφορες που εμποδιζαν τη λειτουργια των σχολειων αυτων. τουλαχιστον προσωπικα εγω δεν ετυχα.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:23:14 μμ »
;DΣε κοιτάζανε σα λουκούμι, ε;;;Αυτά είναι από τα καλά του επαγγέλματος ;D Οι ηλικίες εκτείνονται σε ένα ευρύ φάσμα στα Εσπερινά και μπορεί κανείς να διδαχτεί πολλά από τις εμπειρίες και τις συμπεριφορές των μαθητών του.Σ' εμένα έφερναν φαγητό σε ταπεράκι οι μαμάδες-μαθήτριες ;D
Στο ΕΠΑΛ που δούλευε η γυναίκα μου πέρυσι, κάθε Παρασκευή η μάνα ενός μαθητή τους πήγαινε ένα ταψί με πίττα (διάφορες κάθε φορά).
Στο τέλος της χρονιάς βέβαια έμεινε από απουσίες (πιό πολλές παρουσίες είχε η δόλια η μάνα στο σχολείο).

Πάντως θεωρώ υπερβολές τα περί "σωματικής ακεραιότητας" adigonούλα, εκτός αν ξέρει κάποιος παραδείγματα να ανφέρει.
Περισσότερα προβλήματα ή "προβλήματα" υπάρχουν στα μεγάλα ΕΠΑΛ των μεγάλων αστικών κέντρων γιατί πολύ απλά έχουν πολλά παιδιά, οπότε είναι και λογικό να υπάρχουν και παρεκτροπές. Είναι σίγουρα πρόκληση (εκπαιδευτικά).
Τελικά πήγαν τσάμπα οι πίτες....!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:23:48 μμ »
οκ, γιώτα,θα το έχω υπόψη μου! να ξέρω αν μου πει κανένας διευθυντής ότι δεν μπορεί να με πάρει μαζί!

ααα και στο εσπερινό είχαμε μια μαθήτρια, ετών 40 περίπου που κάθε βδομάδα είχαμε κι από ενα ταψί γλυκό, έτσι χωρίς λόγο! μας αγαπούσε!   :D

ναι, αντιγόνη, λογικό ειναι να κοιτάνε μωρέ μια κοπελίτσα 25 χρονών, όπως και να είναι αυτη, όταν αυτοί που βλέπουν γύρω τους είναι άνω των 45-50.. δεν είχαμε μικρότερους!  :)
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158518
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 315
Σύνολο: 326

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.