*

Αποστολέας Θέμα: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ  (Αναγνώστηκε 23057 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος τζόρτζια1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 23, 2012, 02:34:01 μμ »
Η δικιά μου εμπειρεία στα επαλ ήταν πολύ χάλια πάντως. Δεν ήθελε κανένας μαθητής να κάνει μάθημα, τους έκανα με το ζόρι όσο μπορούσα, και το μόνο που θέλανε ήταν να κάνουν χαβαλέ , να παιξουν μαζί μου , να με νευριάσουν και να με εκθέσουν , παρόλο που ήμουν πολυ φιλική μαζί τους και ειχα αυτόν τον τσαμπουκα που λέτε!!   Οτι και να έκανα τα παιδια ηταν τελειως αρνητικα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 23, 2012, 02:54:31 μμ »
τελικά από ο,τι βλέπω είναι καθαρά θέμα τύχης! σε τι διευθυντή θα πέσεις, σε τι παιδιά θα πέσεις, πώς θα είσαι εσύ ο ίδιος ψυχολογικά εκείνο το διάστημα, όλα θέμα τύχης! γι αυτό όλοι έχουμε και καλές και κακές αναμνήσεις! πάντως νομίζω οφείλουμε να το ομολογήσουμε όλοι ότι υπάρχουν μερικά πρωινά που είναι Παναγία να φυλάει!!! και γυμνάσια και λύκεια! να σας πω εγώ για πρωινό γυμνάσιο... τι φρούτα με καρφιά πετάχθηκε στο κεφάλι καθηγήτριας στην αυλή( ποιος είπε οτι μονο τα παιδια κινδυνεύουν στις εφημερίες;; εμάς ποιος θα μας προσέξει;;;), τι τσαμπουκάς τριετή στην δευτέρα γυμνασιου με καθηγητή μπροστά στα μάτια μου, εγώ να τραβάω τον καθηγητή να μην ορμήξει και τα παιδιά τον μαθητή γιατί είχαν έρθει ανάσα με ανάσα.. σκηνές απείρου κάλλους! και ο διευθυντής.. ζεν!!!! ;D ;D ;D

φυσικέ, δεν μας τα είπες αυτά;; τι έκανες στον ΠΑΟ;;;  8) 8)
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 23, 2012, 03:12:24 μμ »
Ναι ειναι και θεμα τυχης. Ειναι ομως και θεμα χειρισμων. Συναδελφος που εμπαινε στην ταξη με τη λογικη "να τους κοψω τον τσαμπουκα" προκαλουσε εκνευρισμο και εριστικη διαθεση σε παιδια που σε εμενα ηταν "παναγιτσες".
Αξιολογουμε τις αναγκες της καθε ταξης και μετα επιλεγουμε τη σταση που θα κρατησουμε. Δεν ειναι σωστο να βαζουμε τα παντα στο ιδιο τσουβαλι! ;)
Τωρα, παιδια ρομα υπαρχουν σε πρωτοβαθμια και δευτεροβαθμια εκπαιδευση αδιακριτως, δεν νομιζω να "πηδουν" νηπιαγωγειο, δημοτικο, γυμνασιο και να φοιτουν κατευθειαν στα ΕΠΑ.Λ. Συνεπως, "δυσκολα" παιδια μπορει να συναντησεις σε ολους τους τυπους σχολειων.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2012, 04:21:54 μμ από glianna »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 23, 2012, 03:14:42 μμ »
Τελικά τις έχετε ζήσει τις εμπειρίες σας στα ΕΠΑΛ.

physike13 σου έτυχε το πιο δύσκολο ΕΠΑΛ επειδή ήσουν από τους λίγους που θα μπορούσες να ανταπεξέλθεις. :)
adigoni δε ήξερα ότι έφαγες αδέσποτη σε καυγά μέσα στην τάξη...ηρωίδα κι εσύ!!!  :D
planety όταν γίνω μόνιμος θα σου πω να με συνοδεύσεις, αφού δε σε παίρνουν στην εκδρομή ως αναπληρώτρια! ;)

Εγώ πάλι δεν ξέρω πώς τα καταφέρνω και τελικά με αγαπάνε όλοι...
Με όση κόντρα και να ξεκινήσει η χρονιά, στο τέλος με ρωτάνε αν θα με έχουν ξανά την επόμενη!  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 23, 2012, 03:45:55 μμ »
Εκανα πριν απο χρόνια σε ενα πολυ δυσκολο ΕΠΑΛ .Κατασταση δραματικη.Σε ενα γυμναστηριο καναμε τρια σχολεια μαθημα.Τις πρωτες μερες ειχα σοκαριστει και παρακαλουσα να μην υποκυψει παιδι στο μαθημα μου καθως τα μισα και παραπανω ηταν χρηστες.Κλειδωναμε τις τρεις πορτες του γυμναστηριου για να μη βγουν εξω και γινει το κακο.Μια μερα κατα τη διεξαγωγη εσωτερικου πρωταθληματος μαθητης σε μπουκαλακι νερου ειχε βενζινη και εβρεξε το μπλουζακι του και εβαλε φωτια.Ευτυχως τη σβησαμε εγκαιρα.Μόνο που δε αποτρεψαμε καποιους απο το να φανε τον αφρο  απο τους πυροσβεστηρες.Εμεινα λιγους μηνες στο σχολειο γιατι ημουν αντικαταστατρια αλλα τη μόνη μερα που παρακολουθησαν χωρις να ακουστει ψιθυρος ηταν οταν μιλησαμε για καρδιακη συχνοτατα τροπους μετρησης και τιμες ανυσηχιας μετα απο καπνισμα , ποτο ,δοση.Ουτε στο διαλλειμα βγηκαν.Ηταν η προτελευταια μου μερα στο σχολειο.Αναμεσα τους δυο αδελφια σαν τη μυγα μες το γαλα.Απορουσα γιατι ηταν στο συγκεκριμενο σχολειο.Η απορια μου λυθηκε οταν γνωρισα τυχαια τους γονεις που ειχαν ερθει απο το εξωτερικο και νομισαν οτι η τεχνικη εκπαιδευση στην Ελλάδα ειναι σαν τα αλλα κρατη.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 23, 2012, 03:52:27 μμ »
Δεν έχω ίδια εμπειρία.. όμως θα σας μεταφέρω εκείνη εισηγήτριάς που μου έκανε μάθημα στο ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ. Είχε πει λοιπόν ότι η θητεία της ως εκπ/κος λειτουργός σε σχολείο παραβατικών ανηλίκων (φυλακισμένων), ήταν πιο βατή από αντίστοιχη θητεία που είχε σε κάποιο ΕΠΑΛ. Είναι σαφές ότι όλες οι σχετικές μαρτυρίες με την τεχνολογική εκπ/ση δεν είναι αυτού του μήκους κύματος, όμως είναι ενδεικτική η μαρτυρία..
Ας ελπίσουμε ότι τα ακραία παραδείγματα δεν αποτελούν και τον κανόνα.. :-X
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 23, 2012, 03:54:16 μμ »
Lasid, ας ελπίσουμε να είμαι ακόμα αναπληρώτρια όταν θα διοριστείς!!  8) 8)
τώρα που μου το είπατε ότι έχω δικαίωμα να πάω σε εκδρομές, ντάξει! δεν ξέρω πώς της ήρθε αυτής της γυναίκας και μου το είπε αυτό.. ??? ???
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 23, 2012, 04:01:12 μμ »
Πριν από .. τρία περίπου χρόνια είχε έρθει από την ΔΔΕ στην οποία ανήκα έγγραφο που όριζε ότι συνοδοί 5ήμερης εκδρομής νομιμοποιούνται να είναι μόνιμοι εκπ/κοι΄- ούτε καν δόκιμοι.
Ίσως στηρίχθηκε σε κάποια τέτοια οδηγία. Όντως η επιλογή έγινε μεταξύ των μονίμων που είχαν τουλάχιστον 3ετία και με δυσκολία βρέθηκε συνοδός εκπ/κος (υπήρχε ήδη ένας αρχηγός). Σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφέρουμε ότι οι μαθητές έχουν δικαίωμα να πηγαίνουν πολυήμερες εκδρομές, αλλά οι εκπαιδευτικοί δεν έχουν υποχρέωση να συνοδεύουν.
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 23, 2012, 04:02:42 μμ »
Μακάρι να είσαι αναπληρώτρια κι ας είσαι και σε ΕΠΑΛ (έτσι για να το συνδέσουμε με το θέμα μας)  ;D ;D ;D

Εγώ είχα συνοδεύσει στην πενταήμερη ως ωρομίσθιος, αλλά θεωρήθηκε άτυπη εκδρομή επειδή δε συμπληρώθηκε ο απαιτούμενος αριθμός μαθητών για να γίνει η επίσημη. Το σχολείο ήταν ενήμερο και είχε συζητήθει σε σύλλογο.
Απλά οι γονείς των παιδιών που ήθελαν να πάνε εκδρομή ζήτησαν να υπάρχουν εκπαιδευτικοί να τα συνοδεύσουν.
Ε βρεθήκαμε εμείς πρόθυμοι να τους κάνουμε το χατήρι και περάσαμε ζάχαρη!

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 23, 2012, 04:06:21 μμ »
Εάν γινόταν μια στραβή... υπήρχε μείζον θέμα!
Προσωπικά όσο περνούν τα χρόνια δεν αναλαμβάνω με ευκολία να συνοδέψω.. Πάντοτε κατόπιν περίσκεψης.
Ανέκαθεν υπήρχαν και θα υπάρχουν κίνδυνοι, όμως απλά μεγαλώνοντας ο νους μας πάει πιο εύκολα στο κακό.

Ας μην παραγνωρίζουμε όμως ότι μια καλά οργανωμένη εκδρομή με στοχοθεσία και μέτρα πρόληψης πάντα ωφελεί τους μαθητές ειδικά των απομακρυσμένων περιοχών.

Αχ αυτή η αλήθεια... πάντα στη μέση βρίσκεται  ::)
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 23, 2012, 04:12:47 μμ »
Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί, Lasid!!  :D

πολυήμερη εκδρομή δεν εχει τυχει ακόμα να πάω, μιας και στο εσπερινο δεν ειχαν τα παιδια λεφτα για εκδρομη!

εκδρομη με επαλ εεε;; nice!! για γερά νεύρα!  :P
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 23, 2012, 04:13:18 μμ »
planety, μην αγιοποιείς τις πολυήμερες! Μη νομίζεις ότι πας διακοπές! Έχεις σκεφτεί τι κινδύνους κρύβουν ειδικά αν είναι τα παιδιά πολλά; Το πιο απλό θα σου πω, να γίνει ένα ατύχημα ή -κάτι συνηθισμένο-να πλακωθούν στο ξύλο διαφορετικά σχολεία μεταξύ τους ή να μεθύσει κάποιος/-οι μαθητής/-ές και να τρέχετε στα νοσοκομεία. Συνήθως να ξέρεις ότι τα παιδιά, όταν πάνε στο εξωτερικό, είναι πιο προσεκτικά και υπάκουα. Εγώ πήγα μια εβδομάδα στο Παρίσι και 5 μέρες Ρώμη και πήγαν όλα τέλεια! Βέβαια, ήταν λίγα παιδιά και απίστευτα καλά παιδιά όλα τους! Στα Γιάννενα, πέρασα άθλια! Τρέχαμε σε νοσοκομεία τα μεθυσμένα, εγώ κράταγα σακούλα να ξεράσει μια μαθήτρια (μπλιαχ! Είπα θα πεθάνω από την αηδία!) μας είχε φάει το ξενύχτι στους διαδρόμους, για να...γυρίσουμε ακριβώς όσοι πήγαμε και όχι περισσότεροι! ;) Γενικά...ήταν απαίσια! Από τότε δε θέλω να ξανασυνοδεύσω εκτός κι αν τα παιδιά δεν είναι σαν τους μαθητές που περιγράφουν εδώ οι συνάδελφοί μας!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 23, 2012, 04:30:42 μμ »
Κανένας από εμάς δεν πρέπει να ρισκάρει να μπαίνει εγγυητής για την ποιότητα των μαθητών του τμήματος. Προσωπική μου γνώμη: Οι "άβγαλτοι" μαθητές, εκείνοι που αποτελούν εντός τάξης την "καλή" μερίδα, τα πολύ φιλήσυχα παιδιά, μπορεί να είναι και εκείνα που σε μία εκδρομή θα δείξουν ένα άλλο πρόσωπο. Δεν είναι λίγα εκείνα που ταυτίζουν την έξοδο από τα πάτρια σαν την απόλυτη ελευθερία. Οπότε εκεί γίνονται οι επικίνδυνες οινοποσίες. Και λέγοντας επικίνδυνες, χωρίς να γνωρίζουν να πίνουν, μπορεί να τους πειράξει μία ποσότητα που άλλοι μαθητές ούτε θα χαμπάριαζαν... Από τα άλλα παιδιά τα ζωηρά ξέρουμε τι να περιμένουμε και αυτό είναι όπλο σημαντικό για να φέρουμε σε πέρας μία συνοδεία εκδρομής. Και επιτυχημένη εκδρομή είναι να φύγω με ασφάλεια και να επιστρέψω επίσης με ασφάλεια και αρτιμέλεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2012, 04:32:24 μμ από cd »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 23, 2012, 06:10:21 μμ »
Α πα πα ρουφιανιά ;D ;D
Στο θέμα μας, στα εσπερινά η κατάσταση που βρήκα
ήταν καλύτερη, ειδικά σε λύκειο λόγω και ηλικίας και
ωριμότητας, όχι ότι σε γυμνάσιο ήταν χάλια
Πάντως καλύτερα και από το καλύτερο ΕΠΑΛ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 399
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.