*

Αποστολέας Θέμα: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ  (Αναγνώστηκε 22914 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:27:06 μμ »
εκδρομες σιγουρα μπορουμε να παμε planety. τη χρονια που περασε ημουν συνοδος σε 5ημερη. φανταστικη εμπειρια!
οσο για τα ΕΠΑΛ, πιστευω οτι ισχυει οτι και για τ'αλλα σχολεια. το καθενα εχει τις ιδιαιτεροτητες του. ο φυσικος ετυχε σ'ενα που θυμιζει περισσοτερο σωφρονιστικο ιδρυμα παρα σχολειο, αλλοι πηγαμε σε πιο ησυχα που ναι μεν το επιπεδο των μαθητων ηταν καπως χαμηλο αλλα δεν τυχαμε και σε συμπεριφορες που εμποδιζαν τη λειτουργια των σχολειων αυτων. τουλαχιστον προσωπικα εγω δεν ετυχα.
Ναι και γω μια χρονιά που ήμουν πήγα ως συνοδός σε μονοήμερη!!! Και βέβαια είμαι ακόμα αναπληρωτής!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:29:09 μμ »
Στέλιο, ναι, σαν εκπαιδευτική πρόκληση το εννοώ.Όσο για τη σωματική ακεραιότητα, είναι ένα θέμα που με απασχολεί ακούγοντας κατά καιρούς τα περιστατικά ένοπλης βίας μαθητών κατά συμμαθητών τους σε σχολεία της Γερμανίας και της Αμερικής.
cd τα περι μαθητοπατερισμού τα έχω ακούσει αρκετές φορές....στο σχολείο που ήμουν, επειδή ήθελα να διαμορφώσω ένα κλίμα οικειότητας με τους μαθητές, ενώ άλλοι συνάδελφοί μου τους αποκαλούσαν καθ....και μαλ.....και βλαμμ...., τα άκουγα αρκετές φορές....το μόνο που έκανα ήταν να συζητώ με τα παιδιά και τους έδινα τη δυνατότητα να με εμπιστεύονται σε κάποια προσωπικά τους προβλήματα :)


Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:35:19 μμ »
Προς Θεού δεν εννοώ τέτοιου είδους εκπαιδευτικές σχέσεις με τους μαθητές μας, όπως προανέφερες adigoni.

Μιλώ για συμπεριφορές του τύπου να γίνεται σύλλογος διδασκόντων για πειθαρχικό και να σπεύδει συνάδελφος να λέει ποιος ψήφισε υπέρ ή κατά της 3ημερης αποβολής... Αυτό αποτελεί και ηθική παρέκκλιση και σοβαρή αντιδεοντολογική συμπεριφορά.

Ως Μαθητοπατερισμό κρίνω συμπεριφορά εκπ/κων να ξεσηκώνουν μαθητές ενάντια σε άλλους εκπ/κους..Και φυσικά όχι για να προστατευθούν οι μαθητές.. Έχω δει να "στήνονται" αποχές από μαθητές για να διώξουν δ/ντη. Επίσης τραγικό και κατάπτυστο... Ηθικός αυτουργός μαθητο..μητέρα, εκπ/κος. Δεν θα την κατονομάσω συνάδελφο γιατί απλά δεν είναι. Εάν κάποιος συνάδελφος έχει ατοπήματα, υπάρχει πάλι διαδικασία που μπορεί να διευθετηθεί το όλο θέμα. Τα παιδιά δεν πρέπει να γίνονται όργανα και φερέφωνα.

Άλλη περίπτωση: να δίνει δικαίωμα ο εκπ/κος, μάλλον να ενθαρρύνει οι μαθητές να του κάνουν παράπονα για άλλον συνάδελφο.. Δεκτά τα παράπονα, όταν όμως γίνονται ενώπιον εκείνου που τον αφορούν, ώστε να υπάρχει και ο θεμιτός αντίλογος.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2012, 01:42:19 μμ από cd »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:39:40 μμ »
Καλησπέρα και απο εμένα και καλή δύναμη! Ήμουν και εγώ σε ΕΠΑΛ δύο χρόνια πρίν. Είχα ειδικότητες ηλεκτρολόγων, μηχανικών κ.α. Τι να πρωτοθυμηθώ! Είχαν βάλει φωτιά στο σχολείο δίς για να κάψουν τα απουσιολόγια, πίναν τσίπουρο σε μπουκαλάκι νερού και ισχυρίζονταν ότι έπιναν ύδωρ!Το πρωί πριν το μάθημα μιλούσαν για τις τσόντες που είχαν δει το προηγούμενο βράδυ!Ήταν λες και είχα μάθημα σε αναμορφωτήριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:40:49 μμ »
Καλησπέρα και απο εμένα και καλή δύναμη! Ήμουν και εγώ σε ΕΠΑΛ δύο χρόνια πρίν. Είχα ειδικότητες ηλεκτρολόγων, μηχανικών κ.α. Τι να πρωτοθυμηθώ! Είχαν βάλει φωτιά στο σχολείο δίς για να κάψουν τα απουσιολόγια, πίναν τσίπουρο σε μπουκαλάκι νερού και ισχυρίζονταν ότι έπιναν ύδωρ!Το πρωί πριν το μάθημα μιλούσαν για τις τσόντες που είχαν δει το προηγούμενο βράδυ!Ήταν λες και είχα μάθημα σε αναμορφωτήριο.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα συνάδελφε!!!! Ο διευθυντής υπήρχε;;;

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:42:35 μμ »
μαλλον ηταν κι αυτος για ψαρεμα με το διευθυντη του ΕΠΑΛ στις Κυκλαδες!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:43:13 μμ »
μαλλον ηταν κι αυτος για ψαρεμα με το διευθυντη του ΕΠΑΛ στις Κυκλαδες!
Καθόλου απίθανο......!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:46:04 μμ »
Υπήρχε διευθυντής αλλά δεν μπορώ να τον κρίνω γιατί είχα μάθημα εκεί μια φορά την εβδομάδα και πάλι μαρτύριο ήταν. Νομίζω οτι όλοι οι μαθητές ήταν οι ανεπιθύμητοι άλλων σχολείων. Να φανταστείς εφημερία έκάναν οι μισοι κάθε φορά καθηγητές κάθε μέρα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:48:09 μμ »
Υπήρχε διευθυντής αλλά δεν μπορώ να τον κρίνω γιατί είχα μάθημα εκεί μια φορά την εβδομάδα και πάλι μαρτύριο ήταν. Νομίζω οτι όλοι οι μαθητές ήταν οι ανεπιθύμητοι άλλων σχολείων. Να φανταστείς εφημερία έκάναν οι μισοι κάθε φορά καθηγητές κάθε μέρα.
Κανονικό σωφρονιστικό ίδρυμα δηλαδή!!!! Νομίζω ότι τα περισσότερα λίγο πολύ είναι έτσι...!!!!!

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:59:16 μμ »
Η προσωπικη μου εμπειρια απο ΕΠΑ.Λ. ως καθηγητρια ειδικοτητας ειναι πολυ καλη.
Συνεργαστηκα με ευσυνειδητους και συνεπεις συναδελφους και ο διευθυντης με τη συμπεριφορα του κερδισε τον σεβασμο καθηγητων και μαθητων. Ουδεποτε ειχα προβλημα με μαθητες μου, που μπορει να μην σημειωναν ολοι τις μεγιστες επιδοσεις αλλα σιγουρα ειχαν καλη συμπεριφορα.
 6 απο τις 12 μαθητριες της ταξης μου περασαν σε σχολες της επιλογης τους.
Παρατηρησα ωστοσο αρκετες ελλειψεις των μαθητων σε γλωσσικο επιπεδο (εκφραση, συνταξη, ορθογραφια)  που πιθανοτατα οφειλονται σε κενα που δημιουργηθηκαν σε μικροτερες ταξεις (δημοτικο, γυμνασιο).
Μην ειστε προκατελειμενοι με τους μαθητες και μην τους κατηγοριοποιειται. Τα παιδια οσμιζονται τις αντιληψεις που εχετε και συμπεριφερονται αναλογα (αυτοεκπληρουμενη προφητεια).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2012, 02:04:21 μμ από glianna »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 23, 2012, 02:23:54 μμ »
Έχω ξανακάνει σε ΕΠΑΛ, λεγόταν ΤΕΕ, η προηγούμενη είχε φύγει κλαίγοντας,απλά ήμουν τυχερός, ήταν ακριβώς
πίσω από το γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας το γήπεδο του Παναθηναϊκού,και ήταν η εποχή
που δούλευα ακόμα στην ομάδα,με αναγνώρισαν και περάσαμε ζάχαρη
Πάντως το άλλο ΕΠΑΛ που περιέγραψα ήταν η εξαίρεση,προφανώς και είναι σπάνια περίπτωση

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 23, 2012, 02:26:29 μμ »
cd,  καταλαβαίνω τι λες και έδωσες σαφή ορισμό  :)

glianna, παίζει σπουδαίο ρόλο η διοικητική ικανότητα του διευθυντή, ειδικότερα σε "δύσκολα" θεωρούμενα σχολεία όπως τα ΕΠΑΛ

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 23, 2012, 02:29:01 μμ »
Χάλια το ΕΠΑΛ και χάλια το Εσπερινό. Παιδιά αδιάφορα και παντελώς απαίδευτα. Είμαι 32 και μικροφέρνω πολύ. Δυστυχώς για εμένα. Ύψος 1.55... ::) Αγαπησιάρικος τσαμπουκάς σε 30 άρια τμήματα μαντραχαλέων χλωμό... :P ;D Τέλος καλό όλα καλά όμως..απλά σ'αυτά τα σχολεία νιώθω προσωπικά πως έχασα τον χρόνο μου. Και τον θεωρώ πολύτιμο για να σπαταλιέται έτσι άσκοπα.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 23, 2012, 02:31:04 μμ »
Όσο για αυτοεκπληρούμενη προφητεία κτλ, όταν μπαίνεις σε τμήμα με πλειοψηφία αθίγγανων αγοριών 19 και άνω...τότε τα ξαναλέμε.. ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 437
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 402
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.217 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.