*

Αποστολέας Θέμα: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ  (Αναγνώστηκε 22916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 09:54:01 πμ »
Πολύ ευαίσθητοι έχετε γίνει βρε συνάδελφοι, πολλοί έχουμε δουλέψει σε ΕΠΑΛ και σε δύσκολα ΕΠΑΛ, δεν κάναμε έτσι. Ο εκπαιδευτικός δεν θα έχει πάντα και μόνο τάξεις με αγγέλους, και αντίθετα η πρόκληση είναι στο τι θα κάνει όταν δεν έχει τάξεις με αγγέλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 10:43:09 πμ »
Εξαιρετικές οι δικές μου εμπειρίες από ΕΠΑΛ και εσπερινά, μάλιστα πάντα στις πρώτες μου προτιμήσεις αυτά έχω!   ;D 8)
Για τα βιβλία συμφωνώ, οτι σε κάποια μαθήματα δεν γίνεται να χρησιμοποιούνται τα βιβλία του γενικού λυκείου!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 11:49:19 πμ »
Τελικά σε μένα έκατσε η μπίλια του ΕΠΑΛ :(. Δυσκολεύομαι να συνηθίσω είναι η αλήθεια... ΦΩΝΕΣ ΦΩΝΕΣ ΦΩΝΕΣ τα παιδιά, με έχουν κουφάνει....Προσπαθώ να μιλήσω και είναι αδύνατον... Τί να κάνω; Να πετάω έξω; Δε μου πάει... Είναι και σχολείο με πολύ δύσκολα παιδιά, ας μην επεκταθώ, κάθε πρωί γίνεται το στομάχι μου κόμπος για να πάω σχολείο (έχασα 3κιλα σε 1μιση εβδομάδα). Όσο για τα βιβλία απαράδεκτα!Είναι δυνατόν να περιμένει το υπουργείο να διδάξεις με τα βιβλία του Ενιαίου; Έλεος! Τα παιδιά του ΕΠΑΛ είναι πολύ πίσω, μα πάρα πολύ! Αν έχετε καμία συμβουλή ευπρόσδεκτη! Σκεφτόμουν μάλιστα ότι ίσως ήταν καλύτερα για την ψυχική μου υγεία να παραιτηθώ και όπου το είπα με πρόγκηξαν λέγοντας ότι άλλοι ψάχνουν απεγνωσμένα δουλειά και άλλοι παραιτούνται.... Είμαι απογοητευμένος :(
Σου "πάει" δεν σου "πάει" να αρχίσεις να το φοράς! Ειδικά εάν έχεις διευθυντή που σε υποστηρίζει σε αυτό. Μην ξεχνάς να γράφεις τις αποβολές στο ποινολόγιο και να τους εξηγήσεις πως αυτές οι απουσίες στο τέλος δεν θα αφήσεις με κανέναν τρόπο να διαγραφούν. 2ον κάνε συμφωνία με τους πιο συζητήσιμους "όποιος δεν θέλει να προσέξει ας κάτσει στα πίσω θρανία χωρίς να ενοχλεί και δεν θα τον ενοχλήσω ούτε εγώ". Ο πρώτος στόχος σου πρέπει να είναι να έχεις ησυχία στην τάξη, με οποιοδήποτε τίμημα, έτσι ώστε να μπορούν να κάνουν μάθημα τουλάχιστον οι 2-3 που θέλουν. Στην συνέχεια, ίσως μπορέσεις να βρεις τρόπο να κάνεις και κάποιον από τα "πίσω θρανία" να έρθει "μπροστά".

Αποσυνδεδεμένος karas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 08:57:56 μμ »
Υπομονή ,το πρόβλημα  θα το έχεις όταν έρθει η αξιολόγηση ?? Μια πρόχειρη λύση είναι η άδεια άνευ αποδοχών για φέτος και του χρόνου βλέπεις και κάνεις....       

Εξήγησέ μου καλίστα τί εννοείς; Δεν έχω πάρει ποτέ άδεια σαν αναπληρωτής... Μπορώ να πάρω κάποιες μέρες έστω και χωρίς ασθένεια;(αν κι έτσι όπως πάει το πράμα την έχω στο τσεπάκι μου). Αν ευκαιρείς γράψε μου δυο λόγια, σε ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #102 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 05:07:12 πμ »
Επαναφέρω το θέμα: ΝΕΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΕΠΑΛ ΙΙ (2017 edition)

Ποιες οι εμπειρίες σαν από μαθήματα γενικής παιδείας;

Αποσυνδεδεμένος pelargos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Ακόμα ελπίζω!!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
« Απάντηση #103 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 08:54:46 πμ »
Καταλαβαίνω πολύ καλά τον συνάδελφο Karas, το ΕΠΑΛ είναι δύσκολη εμπειρία, εξαρτάται πάρα πολύ από τη " φουρνιά" των παιδιών που θα πετύχεις, δούλεψα 2 χρονιές σε ΕΠΑΛ, η μία πέρασε πιο ευχάριστα καθώς τα παιδιά ήταν συνεργάσιμα, την άλλη μου βγήκε το λάδι.Πιστεύω ότι δεν θέλεουν τσαμπουκά πρέπει όμως με τον τρόπο σου να βάλεις όρια γιατί έτσι και πάρουν τον αέρα δεν συμμαζεύονται με τίποτα.Μην παραιτηθείς, οπλίσου με υπομονή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 400
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.05 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.