*

Αποστολέας Θέμα: Προστασία μητρότητας  (Αναγνώστηκε 6500 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος graciela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
    • Προφίλ
Προστασία μητρότητας
« στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 12:37:41 μμ »
Όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος και συμπλήρωσα και το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, ανακοίνωσα στους εργοδότες μου τα νέα και την πιθανή ημερομηνία τοκετού. Τους επισήμανα όμως ότι πρόθεσή μου είναι να παραμείνω στα καθήκοντά μου μέχρι το τέλος, ήτοι μέχρι την ημέρα που δε θα ήμουν πια σε θέση να εργαστώ. Πράγματι, παρά τις δυσκολίες, συνέχισα τα μαθήματα και αποχώρησα δέκα ημέρες πριν γεννήσω. Βέβαια στα χαρτιά φαινόταν ότι βρισκόμουν ήδη σε άδεια κυοφορίας 56 ημέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού. Επανήλθα 55 μέρες μετά τον τοκετό, γιατί άρχισαν τα θερινά μαθήματα και ήθελα να αναλάβω τα τμήματά μου από την αρχή προσωπικά. Και πάλι δεν ανακάλεσα την άδεια λοχείας των 63 ημερών από το ΙΚΑ.
Οι λόγοι που με έκαναν να εργαστώ ως το τέλος ήταν πρωτίστως οικονομικοί, αλλά και προσωπικοί. Από τη μία, δεν ήθελα να εγκαταλείψω τους μαθητές μου πριν ολοκληρώσω την ύλη των Πανελλαδικών, από την άλλη επιθυμούσα να αποδείξω στον εαυτό μου ότι μπορώ να κάνω την υπέρβαση. Άλλωστε, η αγωνία του τοκετού επισκιαζόταν από την καθημερινότητα της μαθητικής τάξης.
Λίγο πριν τελειώσει η άδεια λοχείας κατέθεσα στον ΟΑΕΔ αίτηση για το γνωστό επίδομα μητρότητας των 6 μηνών. Πληροφορήθηκα λοιπόν τότε οτι, εφόσον η άδειά μου έληγε σε περίοδο που η σύμβαση εργασίας μου είχε ήδη λήξει, δηλαδή κατά τους θερινούς μήνες, δεν το δικαιούμαι... Τώρα περιμένω να εγκριθεί το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας, το οποίο θα μου επιφέρει ψίχουλα, σύμφωνα με τα λεγόμενα της υπαλλήλου. Και θα επιφέρει ψίχουλα κυρίως γιατί ο εργοδότης μου δήλωσε ότι μου πλήρωσε την άδεια κυοφορίας. Ε φυσικά και μου την πλήρωσε, αφού τη δούλεψα κανονικά!
Τέλος πάντων, ενημερωτικά έγραψα όλα τα παραπάνω, θα ήθελα όμως να ξέρω αν κάποια από σας είχε ανάλογη εμπειρία...

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:03:48 μμ από graciela »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προστασία μητρότητας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:00 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προστασία μητρότητας
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 04:42:26 μμ »
Ανάλογη εμπειρία δεν έχω κι ούτε θα ήθελα να έχω. Προσωπικά σταμάτησα τα μαθήματα στον 7ο μήνα γιατί λαχάνιαζα ακόμη κι όταν μιλούσα, ήταν αδύνατο να "δώσω" οτιδήποτε περισσότερο. Είσαι "σκυλί" λοιπόν και μπράβο σου τόσο που άντεξες (φτου-φτου)!

Αφού οι συνάδελφοι απαντήσουν στο ζήτημα που θέτεις θα ήθελα να μου πει κι εμένα κάποιος πόσο είναι το ωρομίσθιο σε φροντιστήρια για εκπαιδευτικό με ένα παιδί και ένα χρόνο προϋπ. σε φροντιστήριο. Ευχαριστώ.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος graciela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
    • Προφίλ
Απ: Προστασία μητρότητας
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 08:43:34 μμ »
Σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου τα λόγια. Και το λαχάνιασμα με έφερε πολλές φορές σε δύσκολη θέση, αλλά το χειρότερο ήταν η ορθοστασία μπροστά στον πίνακα και το τρέξιμο από φροντιστήριο σε φροντιστήριο με μια τσάντα γεμάτη βιβλία! Ειδικά όταν έπρεπε να ανεβαίνω σκάλες, για να μπω στην αίθουσα...
Όσον αφορά στο ερώτημα που θέτεις, προσωπικά έχω 6 χρόνια προϋπηρεσία στο χώρο, σύζυγο (επίδομα γάμου... τι είναι αυτό, τρώγεται;) και πλέον ένα παιδί και όχι μόνο δεν παίρνω σεντ παραπάνω, αλλά έχω υποστεί φέτος μείωση των αποδοχών μου περίπου 60%. Αυτό αναλύεται σε 10% μείωση της τιμής ώρας (από 9.5 ευρώ στα 8.5) και σε 50% μείωση του αριθμού των μαθητών (άρα και του συνόλου των ωρών μου από 26 σε 14) σε σχέση με πέρυσι. Βέβαια, δεν είμαι η μόνη, σε πολλά φροντιστήρια έχουν συμβεί ανάλογα και χειρότερα, αφού καταργούνται οι συλλογικές συμβάσεις. Και πού είσαι ακόμα. Το μέλλον ερεβώδες γάρ εστί.
Ξεκινώντας πάντως αυτό το θέμα για την προστασία της μητρότητας που είδα ότι έλειπε, ήθελα να δώσω έμφαση κυρίως στο ότι στο δικό μας τον επαγγελματικό χώρο είμαστε τελείως ΞΕΚΡΕΜΑΣΤΟΙ από πολλές απόψεις που καλό είναι να συζητήσουμε! Ειδικά όμως στην περίπτωση της μητρότητας, δεν κατανοώ γιατί, εφόσον οι συμβάσεις μας ανανεώνονται κάθε χρόνο, δε δικαιούμαστε επιδόματα. ( ;;;;;; ) Από τη μια ύμνοι για τη γυναίκα-μητέρα, από την άλλη πλήρης αδιαφορία; Να μη μιλήσω για τις περιπτώσεις εκείνες κατά τις οποίες κυοφορούσες απολύθηκαν ή εξαναγκάστηκαν να εργαστούν μέχρι να "σπάσουν τα νερά" τους. Εγώ τουλάχιστον το επέλεξα να μείνω μέχρι τελικής πτώσεως!

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Προστασία μητρότητας
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 09:21:09 μμ »
Βρέθηκα ακριβώς στην ίδια θέση πριν από μια πενταετία περίπου. Με πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη, ιλίγγους και ψυχολογική πίεση για πιθανό γενετικό πρόβλημα στο έμβρυο κατάφερα να φτάσω ως τις εξετάσεις και σε 5 μέρες γέννησα!!!!!!!!!!!! Ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Αν καλά θεωρείται το ότι στο γ'τρίμηνο έπαιρνα 2 χάπια για την πίεση κάθε μέρα. Από τότε αποφάσισα τέλος τα φροντιστήρια και καλύτερα άνεργη.  :'(
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προστασία μητρότητας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:00 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προστασία μητρότητας
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 08:21:22 πμ »
Τι λέτε ρε κορίτσια τώρα;;; ΜΠΡΑΒΟ σας, τι να πω... Δηλαδή αν πιάσω δουλειά φέτος σε φροντιστήριο να περιμένω το 8,5άρι, έτσι; Μάλιστα... θα πλουτίσω πάλι φέτος! Δηλαδή συλλογική σύμβαση δεν υπάρχει πουθενά πλέον;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος graciela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
    • Προφίλ
Απ: Προστασία μητρότητας
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 11:31:51 μμ »
Morgan, άσχετα από το αν έχεις παιδί ή όχι το ωρομίσθιο φέτος σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης είναι το πολύ 8.5 ευρώ. Τόσο τουλάχιστον πήρα στα θερινά. Τώρα που ξαναξεκινήσαμε κάτι ακούστηκε για 6.5 ευρώ συν επιδόματα Χριστουγέννων και Πάσχα (που δε μας έδινε ποτέ). Είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα και ναι, οι συλλογικές συμβάσεις καταργήθηκαν απ' όσο ξέρω.

Daffodils, να το χαίρεσαι το πεντάχρονο μωρό σου, να σου μεγαλώνει κι εσύ να το καμαρώνεις. Με τέτοια δυναμική μαμά δεν έχει τίποτε να φοβάται! Αλήθεια το λες, δεν ξαναδούλεψες από τότε;

Εγώ πάντως σήμερα, κορίτσια, πήρα 353.56 ευρώ από τον ΟΑΕΔ, καθότι εγκρίθηκε το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας. Ήταν μια ανάσα, δε λέω...

Αποσυνδεδεμένος adaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86 Πληροφορικός
    • Προφίλ
Απ: Προστασία μητρότητας
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 09:36:01 πμ »
μπορείτε να μου πείτε τί ισχυει για εγκυμονουσες σε φροντιστηρια ?
πότε βγαινουν με αδεια?
πόσο καθονται ?
επιδοματα ?
Όλα είναι σχετικά...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Προστασία μητρότητας
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 06:01:08 πμ »
μπορείτε να μου πείτε τί ισχυει για εγκυμονουσες σε φροντιστηρια ?
πότε βγαινουν με αδεια?
πόσο καθονται ?
επιδοματα ?

Η άδεια αρχίζει 8 εβδομάδες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού και τελειώνει 9 εβδομάδες μετά τον τοκετό.
Συνολικά 119 ημέρες. Τα επιδόματα θα εξαρτηθούν από το αν είναι ενεργή η σύμβαση εργασίας. 

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος sweet_dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προστασία μητρότητας
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 13, 2017, 01:53:15 μμ »
Γεια σας!!! Είμαι έγκυος και πριν περίπου 1 μήνα βγήκα σε αναρρωτική άδεια. Από το ΙΚΑ πήρα το ποσό των 60€ και μου είπε η λογιστρια ότι το ποσό της διαφοράς θα μου το καλύψει ο εργοδότης. Σήμερα που μίλησα με τον εργοδότη μου λέει ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο και από δω και πέρα αναλαμβάνει αποκλειστικά το ΙΚΑ. Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει με την αναρρωτική??? Δηλαδή το μόνο που δικαιούμαι είναι αυτά τα 60€? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προστασία μητρότητας
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 13, 2017, 02:00:37 μμ »
Είσαι αναπληρώτρια?

Αποσυνδεδεμένος sweet_dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προστασία μητρότητας
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 13, 2017, 04:29:06 μμ »
Όχι δεν είμαι αναπληρώτρια, δουλεύω σε φροντιστήριο

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Προστασία μητρότητας
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 14, 2017, 04:07:20 πμ »
Γεια σας!!! Είμαι έγκυος και πριν περίπου 1 μήνα βγήκα σε αναρρωτική άδεια. Από το ΙΚΑ πήρα το ποσό των 60€ και μου είπε η λογιστρια ότι το ποσό της διαφοράς θα μου το καλύψει ο εργοδότης. Σήμερα που μίλησα με τον εργοδότη μου λέει ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο και από δω και πέρα αναλαμβάνει αποκλειστικά το ΙΚΑ. Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει με την αναρρωτική??? Δηλαδή το μόνο που δικαιούμαι είναι αυτά τα 60€? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Τι εννοείς "αναρρωτική"; Η Π.Η.Τ. ποια είναι;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Προστασία μητρότητας
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 14, 2017, 08:25:54 πμ »
Όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος και συμπλήρωσα και το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, ανακοίνωσα στους εργοδότες μου τα νέα και την πιθανή ημερομηνία τοκετού. Τους επισήμανα όμως ότι πρόθεσή μου είναι να παραμείνω στα καθήκοντά μου μέχρι το τέλος, ήτοι μέχρι την ημέρα που δε θα ήμουν πια σε θέση να εργαστώ. Πράγματι, παρά τις δυσκολίες, συνέχισα τα μαθήματα και αποχώρησα δέκα ημέρες πριν γεννήσω. Βέβαια στα χαρτιά φαινόταν ότι βρισκόμουν ήδη σε άδεια κυοφορίας 56 ημέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού. Επανήλθα 55 μέρες μετά τον τοκετό, γιατί άρχισαν τα θερινά μαθήματα και ήθελα να αναλάβω τα τμήματά μου από την αρχή προσωπικά. Και πάλι δεν ανακάλεσα την άδεια λοχείας των 63 ημερών από το ΙΚΑ.
Οι λόγοι που με έκαναν να εργαστώ ως το τέλος ήταν πρωτίστως οικονομικοί, αλλά και προσωπικοί. Από τη μία, δεν ήθελα να εγκαταλείψω τους μαθητές μου πριν ολοκληρώσω την ύλη των Πανελλαδικών, από την άλλη επιθυμούσα να αποδείξω στον εαυτό μου ότι μπορώ να κάνω την υπέρβαση. Άλλωστε, η αγωνία του τοκετού επισκιαζόταν από την καθημερινότητα της μαθητικής τάξης.
Λίγο πριν τελειώσει η άδεια λοχείας κατέθεσα στον ΟΑΕΔ αίτηση για το γνωστό επίδομα μητρότητας των 6 μηνών. Πληροφορήθηκα λοιπόν τότε οτι, εφόσον η άδειά μου έληγε σε περίοδο που η σύμβαση εργασίας μου είχε ήδη λήξει, δηλαδή κατά τους θερινούς μήνες, δεν το δικαιούμαι... Τώρα περιμένω να εγκριθεί το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας, το οποίο θα μου επιφέρει ψίχουλα, σύμφωνα με τα λεγόμενα της υπαλλήλου. Και θα επιφέρει ψίχουλα κυρίως γιατί ο εργοδότης μου δήλωσε ότι μου πλήρωσε την άδεια κυοφορίας. Ε φυσικά και μου την πλήρωσε, αφού τη δούλεψα κανονικά!
Τέλος πάντων, ενημερωτικά έγραψα όλα τα παραπάνω, θα ήθελα όμως να ξέρω αν κάποια από σας είχε ανάλογη εμπειρία...

Καλημέρα, πολύ ωραίος ο τίτλος της κυρίας , και σαν πατέρας και εγώ θα ήθελα να εκφράσω μία απορία, γιατί δεν προστατευεται και η πατρότητα απο την εργατική νομοθεσία. Λίγο ρατσιστικό? Καθόλου ε?. Δεν βλέπω κανέναν να ενίσταται απο τους πατεράδες πάντως.
Τώρα όσον αφορά την δημοσιεύση, τα ψίχουλα αυτά θα έπρεπε να σας τα έδινε το κράτος κυρία και όχι να καταλογίζεται ευθύνες στον οιονδήποτε εργοδότη. Οποιος με έχει παρακολουθήσει το τελευταίο που θα σκεφτεί θα είναι οτι παίρνω το μέρος της εργοδοσίας.
Ο ελληνας επιχειρηματίας ακολουθάει κατα πόδας τις απάτες του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ. (οχι όλοι βέβαια) Οσο τον κλέβει το κράτος όπως και εσας, κοιτάζει να βγάλει τα σπασμένα απο εσας. ΤΟ κερασάκι σε όλα αυτά ειναι οτι το κάνει ΝΟΜΙΜΑ.
Αν δεν το έκανε νόμιμα τότε έπρεπε να το καταγγείλετε αμέσως ειδάλως συνεργήσατε στην καταστρατηγηση των δικαιωμάτων του ΙΚΑ.
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος sweet_dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προστασία μητρότητας
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 14, 2017, 07:20:42 μμ »
Το θέμα είναι ότι δεν το κάνει νόμιμα. Πληροφορήθηκα από την λογιστρια ότι οφείλει να  καλύψει το ποσό της διαφοράς άσχετα αν δεν το κάνει κανείς εργοδότης και οι εργαζόμενοι δεν λένε τίποτα για να μην απολυθούν

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 283
Σύνολο: 302

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.