*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 762519 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dina-PE18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1470 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 03:39:05 μμ »
Εβγαλε και η Βοιωτία και η Δυτική Αττική.Καλή επιτυχία σε όλους!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:02:51 »

Αποσυνδεδεμένος abla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1471 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 03:41:03 μμ »

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1472 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 06:52:53 μμ »
Ερευνώντας τους πίνακες σε άλλες δευτεροβάθμιες με σκόπο να ελέγξω ποιοι άλλοι ενδιαφέρονται, διαπίστωσα ότι έχουν υποβάλλει αίτηση μετάθεσης για τον τόπο μου, άτομα που δεν διαθέτουν ούτε εντοπιότητα ούτε την συνυπηρέτησηκαι απλά έχουν πολλά μόρια. Δεν είναι άδικο??? Απλώς μοιράζομαι τις σκέψεις μου συνάδελφοι και θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας πάνω σ΄αυτό.

Κοίταξε...μπορεί κάποιος να μην έχει εντοπιότητα γιατί οι δικοί του θέλαν πχ να έχει εντοπιότητα στον τόπο καταγωγής τους και όχι στον τόπο που γεννήθηκε και κατοικεί ο καθένας. Η συνυπηρέτηση επίσης δεν είναι κάτι ενδεικτικό γιατί πολλοί απο μας είμαστε ανύπαντροι, διαζευγμένοι κλπ. όσο για το ""απλά"" που λες, δεν είναι καθόλου απλά το να μαζεύεις μόρια αν είσαι απο Αθήνα-Πειραιά όπως εμείς...Ο καθένας κάνει τις επιλογές του γνωρίζοντας πώς δουλεύει το σύστημα τα τελευταία χρόνια.Το λες άδικο, αλλά προσωπικά έχω χαλάσει πολύ χρήμα για να μαζέψω τα μόρια που μάζεψα μένοντας λίγο παραπάνω στον τόπο διορισμού μου.Μένοντας, όχι με αποσπασεις σε Υπουργεία κλπ που όλοι ξέρουμε....Και όπως έκανες κι εσύ έτσι κι εγώ ερευνώντας όλες τις δευτεροβάθμιες, δεν νιώθω καθόλου ενοχές που περνάω σε μόρια τους 99 % που θέλουν Αθηνα-Πειραια  κλπ ακόμα και άτομο με 5!!! παιδια....ενω εγω δεν εχω κανενα...Αδικο η οχι, έτσι είναι το σύστημα....Μακάρι να πάμε όλοι εκεί που θέλουμε γιατί οι εποχές είναι δύσκολες ...Να παρακαλαμε να ανοιξουν θέσεις γιατί αλλιώς μας βλέπω με τα μόρια στο χέρι να λέμε εδώ τι ήταν δίκαιο και τι άδικο...Εύχομαι καλή τύχη στους πάντες!!!

Αποσυνδεδεμένος epas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:02:51 »

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1474 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 07:27:16 μμ »
Σχετικά με τις φετινές Μεταθέσεις, θα έπρεπε να ισχύσει κατά προτεραιότητα το εξής ο εκπαιδευτικός να παίρνει μετάθεση σύμφωνα με κοινωνικά κριτήρια(εντοπιότητα συνυπηρέτηση κτλ, οικονομική κατάσταση ) και όχι βάσει μορίων. Ας αλλάξει τουλάχιστον για φέτος το σύστημα. Και αυτό το λέω ορμώμενη απο το γεγονός ότι έχοντας υποβάλλει αίτηση μετάθεσης  για την περιοχή μόνιμης κατοικίας μου και έχοντας κοινωνικά κριτήρια, δεν διαθέτω τα απαιτούμενα μόρια (γύρω στα 32 μόρια,) ωστόσο  η περιοχή μου έχει ακόμα και τώρα πολλά κενά (είμαι ΠΕ 02). Ερευνώντας τους πίνακες σε άλλες δευτεροβάθμιες με σκόπο να ελέγξω ποιοι άλλοι ενδιαφέρονται, διαπίστωσα ότι έχουν υποβάλλει αίτηση μετάθεσης για τον τόπο μου, άτομα που δεν διαθέτουν ούτε εντοπιότητα ούτε την συνυπηρέτησηκαι απλά έχουν πολλά μόρια. Δεν είναι άδικο??? Απλώς μοιράζομαι τις σκέψεις μου συνάδελφοι και θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας πάνω σ΄αυτό. Οφείλουν να πραγματοποιήσουν το μεγαλύτερο ποσοστό των μεταθέσεων φέτος. Δεν πάει άλλο!

Θα εκφράσω κι εγώ τις ενστάσεις μου σε όσα λες με ένα προσωπικό παράδειγμα! Επιθυμώνα πάρω μετάθεση στη Μαγνησία που απαιτεί πολλά μόρια. Έχω υπηρετήσει 2 χρόνια σε άκρως δυσπρόσιτο νησάκι της Δωδεκανήσου και άλλα δύο σε επίσης δυσπρόσιτα χωριά των 8μορίων ανά χρονιά. Η οργανική μου παραμένει Δ΄Δωδεκανήσου. Δεν έχω συγκεντρώσει σίγουρα τα μόρια για Μαγνησία, αλλά δεν αντέχω άλλο σε συνθήκες τόσο απομακρυσμένου δυσπρόσιτου και θέλω απλώς να φέρω την οργανική μου στην ξηρά, οποιαδηποτε ξηρά, πιο κοντά στην οικογένειά μου, οπότε δήλωσα και τη Βοιωτία που συνήθως έχει χαμηλά μόρια. Δεν έχω εντοπιότητα εκεί, ούτε συνυπηρέτηση, δεν έχω παιδιά, αλλά τι σημαίνει αυτο; Πρέπει να αφήσω τα κοκκαλάκια μου στο πχ. Αγαθονήσι, γιατί δεν έχω παιδιά; Δοκίμασες ποτέ να μείνεις πάνω από 3χρόνια στα μικρά νησάκια της Δ΄Δωδεκανήσου; Με κόπο έχουμε μαζέψει τα μόριά μας κι εμεις! Στο κάτω κάτω και να ήθελα να κάνω παιδιά, πώς και με ποιον να τα κάνω στην άκρη της Ελλάδας στο νησί των 80κατοίκων;  :D :D ;) Ο καθένας έχει τους λόγους του που ζητά μετάθεση και τα κριτήρια όλα είναι αντικειμενικά και εξίσου σημαντικά.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1475 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 07:53:54 μμ »
Συμφωνω και επαυξανω!!!Εγω πλεον δεν τολμω να εκφρασω την επιθυμια μου για μεταθεση,γιατι μου λενε οτι δεν εχω ουτε παιδια ουτε σκυλια.Με αλλα λογια και να κατσω 20 χρονια στον τοπο που διοριστηκα,τι πειραζει;Λες και μονο οι παντρεμενοι εχουν προβληματα!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2013, 09:06:17 μμ από para5 »
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1476 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 08:32:03 μμ »
ΔΙΔΕ Δωδεκανήσου θα τα βγάλει ποτέ?????

Αποσυνδεδεμένος aggeliki2003

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1477 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 10:59:23 μμ »
ΔΙΔΕ Δωδεκανήσου θα τα βγάλει ποτέ?????

Μην περιμένετε ούτε αύριο για τα Δωδεκάνησα. Από Τετάρτη και αν..

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1478 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 11:01:56 μμ »
Παιδιά παρατηρώ(λογικά θα υπήρχε και τα προηγούμενα χρόνια αλλά εγώ τώρα το παρατήρησα  :-[) ότι υπάρχει στους πίνακες μεταθέσεων και η κατηγορία "νοηματική γλώσσα". Ποια τα προσόντα για να ενταχθεί κάποιος εκεί; ευχαριστώ!

σελίδα 29- 31 εγκυκλίου μεταθέσεων 2013
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1479 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 11:10:15 μμ »
να ξαναρωτήσω ρε παιδιά μήπως ξέρει κανείς να βοηθήσει?γιατί δε μπορώ να ανοίξω τα αρχεία από δίδε Ροδόπης,Σάμου κ Καστοριάς?

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1480 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 11:30:55 μμ »
Παιδιά παρατηρώ(λογικά θα υπήρχε και τα προηγούμενα χρόνια αλλά εγώ τώρα το παρατήρησα  :-[) ότι υπάρχει στους πίνακες μεταθέσεων και η κατηγορία "νοηματική γλώσσα". Ποια τα προσόντα για να ενταχθεί κάποιος εκεί; ευχαριστώ!

σελίδα 29- 31 εγκυκλίου μεταθέσεων 2013
ευχαριστώ!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1481 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 12:18:32 πμ »
Εβγαλε και η Βοιωτία και η Δυτική Αττική.Καλή επιτυχία σε όλους!!

Μπορείς να παραθέσεις της Δυτικής Αττικής με κάποιο link; στη σελίδα τους δε φαίνονται ή δεν μπορώ να τα βρω εγώ... :-\
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1482 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 12:36:28 πμ »

Μπορείς να παραθέσεις της Δυτικής Αττικής με κάποιο link; στη σελίδα τους δε φαίνονται ή δεν μπορώ να τα βρω εγώ... :-\

http://dide-dytik.att.sch.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=80:metatheseis&catid=54:2012-11-06-07-32-14&Itemid=179
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1483 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 12:51:01 πμ »

Μπορείς να παραθέσεις της Δυτικής Αττικής με κάποιο link; στη σελίδα τους δε φαίνονται ή δεν μπορώ να τα βρω εγώ... :-\

http://dide-dytik.att.sch.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=80:metatheseis&catid=54:2012-11-06-07-32-14&Itemid=179

jak_13 σε ευχαριστώ πάρα πολύ (για άλλη μια φορά) !  :)
Έχει ο Θεός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1157994
  • Σύνολο θεμάτων: 19192
  • Σε σύνδεση σήμερα: 421
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.