*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 765474 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1876 στις: Απρίλιος 27, 2013, 08:04:43 μμ »
Οι αντιδράσεις θα είναι δυστυχώς πάντα χλιαρές γιατί πάντα στους πολυπληθείς κλάδους θα βρίσκουν σημεία για να δημιουργούνται έριδες.
Π.χ. διαφορετικές ειδικότητες, διαφορετικό εργασιακό καθεστώς αι διαφορετικές ατομικές επιδιώξεις.
Ακόμα και να ξεσηκωθούν κάποιοι θα ευνοήθεί κάποια ομάδα ανάμεσα τους για να αποδυναμωθούν.
Λυπάμαι που το παραδέχομαι αλλα η αντίδραση αυτή έπρεπε να παιχτεί με άλλους όρους στο παρελθόν....
Δεν είμαι αντίθετος με οποιαδήποτε μορφή κινητοποίησης. Ομως η κινητοποίηση πρεπει να έχει σαφή στόχο και να έχει ζυγιστεί καλά από πριν.
Απλά πλέον δεν ξέρω αν υπάρχει χρόνος....

ΥΓ. Και θεωρώ ότι είναι ΜΕΓΑ λάθος να πας να χτυπήσεις με τα ίδια όπλα που χτύπαγες παλιότερα όταν τους ήταν εύκολο να ικανοποιούν επιμέρους αιτήματα για ψήφους και με δανεικά. Η ρεαλιστική πραγματικότητα είναι ότι η τριανδρία παίζει την τελευταία της παράσταση και ξέρουν πολύ καλά ότι και αυτοί είναι αναλώσιμοι...αυτό που τους νοιάζει είναι να γλιτώσουν τα βραχιολάκια κάτω από τις καπαρντίνες και δυστυχώς οι μόνοι που τους κρατάνε πολύ καλά ΔΕΝ είναι οι Δ.Υ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 08:08:11 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:43:36 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1877 στις: Απρίλιος 27, 2013, 08:21:02 μμ »


Οργανικά εννοούν. Το για μια χρονιά υπάρχει ήδη με το άρθρο 31, παράγραφος 3 του ν. 3848/2010 (υποχρεωτικές αποσπάσεις οπουδήποτε στην επικράτεια, παρότι δεν έχουν ποτέ πραγματοποιηθεί - οι οποίες αποσπάσεις λήγουν στις 30/6 κάθε έτους).

Πιστεύω ότι αυτό είναι σημαντικό σημείο που πρέπει να τονιστεί για να μην περάσει αυτό το άθλιο ΠΔ. Ο ξεκάθαρα τιμωρητικός χαρακτήρας του, με το να σου πραγματοποιούν ετσιθελικά μόνιμη υπηρεσιακή μεταβολή. Για οποιοδήποτε λειτουργικό κενό υπάρχουν ήδη στη φαρέτρα των διοικητικών εργαλείων οι λύσεις. Αυτό που θέλουν να περάσουν δεν προσθέτει τίποτα παραπάνω στη Διοίκηση. Διαλύει, όμως, τις ζωές μας και το δημόσιο αγαθό της Παιδείας (που αυτός φαίνεται ότι είναι και ο στόχος των εμπνευστών του).

Όταν ήμουν έφηβος ο αγαπημένος μου ποιητής ήταν ο Καρυωτάκης και θυμάμαι να διαβάζω για την υποχρεωτική μετάθεση του στην Πρέβεζα, γιατί ως συνδικαλιστής είχε συγκρουστεί με κάποιον Υπουργό της εποχής και για να τον τιμωρήσει τον μετέθεσε εκεί. Η συνέχεια είναι γνωστή, ο Καρυωτάκης έγραψε ορισμένα από τα ποιήματα που ξεχώρισαν ως αριστουργήματα πεσιμισμού και τελικά αυτοκτόνησε. Σκεφτόμουν, σε τι απάνθρωπες εποχές ζήσανε οι προηγούμενες γενιές. Η Κυβέρνηση μάλλον στοχεύει στην πολιτιστική ανύψωση του Έλληνα εκπαιδευτικού, δίνοντας τους ερεθίσματα για να δημιουργήσει πολιτιστικά. Φαίνεται οι κυβερνώντες είναι "οπαδοί" της γενιάς του μεσοπολέμου και στόχος τους είναι η δημιουργία μιας νέας γενιάς ποιητών της ίδιας σχολής.

Όσο για τις αντιδράσεις, αύριο είναι μια καλή ευκαιρία για αρχή να πάμε στις συγκεντρώσεις της ΟΛΜΕ και να συζητήσουμε μεταξύ μας, να αφουγκραστούμε το κλίμα και να δούμε τι μπορεί να γίνει.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1878 στις: Απρίλιος 27, 2013, 08:26:39 μμ »
""Όσο για τις αντιδράσεις, αύριο είναι μια καλή ευκαιρία για αρχή να πάμε στις συγκεντρώσεις της ΟΛΜΕ και να συζητήσουμε μεταξύ μας, να αφουγκραστούμε το κλίμα και να δούμε τι μπορεί να γίνει.""

Ισως αυτό να είναι μια πολύ καλή αρχή....γιατί το να ξεκινάς από πριν χωρίς συζήτηση για τρόπους αντίδρασης από πάνω προς τα κάτω είναι τεράστιο λάθος (εννοείται κατά την άποψη μου).

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1879 στις: Απρίλιος 27, 2013, 08:56:24 μμ »
Κοίτα η περίοδος είναι "νεκρή". Ιδανικό θα ήταν πχ να μπορούσαν να γίνουν συνελεύσεις στις ΕΛΜΕ μέσα στις διακοπές, αλλά είναι εφικτό; Μακάρι να είναι, αλλά δύσκολα. Οπότε μέχρι να ανοίξουν τα σχολεία, μάλλον αποφάσεις "από πάνω" περιμένουμε. Οι συνελεύσεις θα δείξουν το κλίμα. Μακάρι το κλίμα σε όλους τους συναδέλφους να είναι ανάλογο με αυτό που παρουσιάζεται στο φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:43:36 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1880 στις: Απρίλιος 28, 2013, 12:27:00 πμ »
Εγώ προσωπικά συνάδελφε θα εξακολουθήσω να είμαι από τους λίγους ιδεολόγους της εκπαίδευσης (και το λέω αυτό με απόλυτη αυτογνωσία και χωρίς κανένα ίχνος έπαρσης), με κίνδυνο να θεωρηθώ γραφικός ή/και μ.....ς. Διορίστηκα με το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ του 2000 σε δύσκολη ειδικότητα, έκανα και κάνω πάντα το ωράριο μου συν όλα τα διοικητικά, ήμουν και είμαι μακριά από το σπίτι μου,  έχω επιμορφωθεί στο έπακρο (με δική μου πρωτοβουλία και θέληση) και πόσα ακόμα που δε θέλω να τα πω. Στις 30 Ιουνίου κάθε χρόνο γελάω με τους συναδέλφους που θέλουν να τη σκαπουλάρουν στις καλοκαιρινές εφημερίες, ακόμα κι όταν ήμουν σε νησί, έπαιρνα τη μηχανή και πήγαινα, σιγά τι θα πάθω με μια μέρα; Γελάω με τις έντρομες κυρίες που έρχονται με μαλλί κομμωτηρίου και συνολάκια, ρωτώντας τι θα γίνει; Θα μας αυξήσουν το ωράριο; Όταν βρίσκονται 20-30 χρόνια στον τόπο τους και δεν έχουν ιδέα από νέες τεχνολογίες (μια συνάδελφος μάλιστα αποκάλεσε όλες τις δράσεις "φρου-φρου κι αρώματα"), από μετακινήσεις, από μειώσεις μισθού. Γι αυτούς και για χιλιάδες άλλους λόγους, πραγματικά, νιώθω οργή όταν ακούω να μας αποκαλούν τεμπέληδες, γιατί τεμπέλης δεν υπήρξα ποτέ. Όπως επίσης νιώθω οργή όταν ακούω το ηλίθιο "μαζί τα φαγάμε", γιατί εγώ δεν "έφαγα" ούτε λεπτό του ευρώ από πουθενά. Έχουμε συνδικαλιστή στο σχολείο, ο οποίος ζήτησε (μόλις εξελέγη) τη μείωση του ωραρίου του και πλέον κάθε Τρίτη δεν έρχεται καν σχολείο (είχε ωράριο 16 ώρες). Πλέον, επιδεικτικά, όταν έρχονται να μας πουν τα ακλόνητα επιχειρήματά τους, εγώ θα αποχωρώ (κι ας με μηνύσουν για ανάρμοστη συμπεριφορά). Εγώ αυτό που κατάλαβα από τους κυρίους αυτούς είναι το πώς θα βολευτούν οι αρχαιότεροι και οι ίδιοι φυσικά. Βρε δε πάνε να ......

Πολύ σωστά συνάδελφε...
Η σύντομη περιγραφή της πορείας σου, περιέχει πολλά ( εκπληκτικά πολλά) κοινά στοιχεία με την αντίστοιχη δική μου ( αλλά και χιλιάδων άλλων).
ΟΜΩΣ
Τίποτε από αυτά δεν μπορεί να "διαγράψει"  αναμφισβήτητα γεγονότα μερικά εκ των οποίων αναφέρω για παράδειγμα παρακάτω:
1) Ότι οι Έλληνες το 2010 στις Νομαρχιακές-αυτοδιοικητικές εκλογές πήγαν αγχωμένοι στην κάλπη από τον φόβο ότι "θα πέσει το ΠΑΣΟΚ", δίνοντας στον τότε Πρωθυπουργό κ. Γ.Α. Παπανδρέου την έγκριση που ζήτησε σε επίσημο διάγγελμά του
2) Ότι οι συνδικαλιστικές ηγεσίες μας εκλέγονται ξανά και ξανά επί δεκαετίες ( αναφέρομαι στις ισορροπίες δυνάμεων και δράσεων), πράγμα που ξεκάθαρα σημαίνει πως η πλειονότης των εργαζομένων αισθάνεται ότι εκπροσωπείται τουλάχιστον ικανοποιητικά από αυτές ( αλλιώς γιατί να τις εκλέγει ξανά και ξανά εδώ και δεκαετίες???)

Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω:
Πρώτα θα πρέπει η πλειοψηφία μας να καταλάβει τι θέλει, και μετά θα πρέπει να βρει το πως θα τα επιδιώξει.
Δεν γίνεται να επιτύχει κάτι όποιος λαός από την μια στηρίζει -ψηφίζει κάποιες πολιτικές( καλώς ή κακώς, δεν το εξετάζω), και ταυτόχρονα τις καταγγέλλει με μανία αντιδρώντας  οσάκις κάποιος του επισημαίνει απλά ότι την υποστήριξε όποτε του ζητήθηκε να αποσαφηνίσει την στάση του.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2013, 12:33:02 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1881 στις: Απρίλιος 28, 2013, 12:45:36 πμ »
Συνάδελφοι, κατά τη γνώμη μου τα πράγματα είναι ξεκάθαρα:
Τα ζητήματα που μας απασχολούν έχουν κριθεί προ πολλού ( κρίθηκαν όταν αφήσαμε να "αλωνίζουν επικοινωνιακά" εναντίον του κλάδου συνολικά προηγούμενες ηγεσίες και τα "παπαγαλάκια τους" με παρακμιακές ατάκες και συνθήματα που ήταν ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να απαντηθούν-ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΑΝ) .
Λυπούμαι πολύ, μα όλα αυτά δεν είναι τίποτε άλλο παρά μόνον η απλή εφαρμογή των πολιτικών που συζητήθηκαν και θεσμοθετήθηκαν ( χωρίς καμία συγκροτημένη και συγκεκριμένη αντίρρηση) τα προηγούμενα 2-3 χρόνια. Πολιτικές, που εγκρίθηκαν από την πλειονότητα των Ελλήνων ( και αυτό το λέω χωρίς να εξετάζω το αν καλώς ή κακώς εγκρίθηκαν).
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1882 στις: Απρίλιος 28, 2013, 01:19:25 πμ »
Συνάδελφοι, νομίζω ότι έχει αρχίσει να "εμπεδώνει" ο κλάδος σιγά-σιγά το γεγονός ότι πριν 3 χρόνια συμφώνησε με τις πολιτικές που τώρα αρχίζουν απλά να υλοποιούνται.
Αυτό, είναι μία καλή αρχή, που υπό προϋποθέσεις θα μπορούσε να οδηγήσει ( στο μακρινό μέλλον φυσικά) σε κάποιας μορφής αυτοκριτική, και - γιατί όχι? - ακόμα και στην εξαγωγή συμπερασμάτων ( αλλά ας μην γίνομαι υπερ-αισιόδοξος).

Νομίζω ότι αμέσως μετά θα πρέπει ο κλάδος να αρχίσει να "εμπεδώνει και κάποια άλλα γεγονότα που "έρχονται" ( ως απόρροια των όσων σιωπηρώς υποστηρίξαμε κατά πλειοψηφία  κατά το πρόσφατο παρελθόν):
Σύντομα, χιλιάδες εκπαιδευτικοί που υπηρετούν προσωρινά στην διοίκηση θα επιστρέψουν στα σχολεία.
Κάποιες ειδικότητες, θα έχουν πρόβλημα.
Σοβαρό πρόβλημα, που θα ενταθεί από την αύξηση ωραρίου και τις συγχωνεύσεις.
Αυτό, θα "δουλευτεί" για λίγο και μετά θα αρχίσουν τα "πανηγύρια"....
Όπου ως "πανηγύρια", ορίζω τις αναγκαστικές μετακινήσεις ( που σε πολλές περιπτώσεις θα είναι εξαιρετικά οδυνηρές), αλλά και τις απολύσεις που θα ακολουθήσουν ( γιατί όπως θα λένε: "δεν μπορούμε να πληρώνουμε παραπανίσιους "δασκαλάκους" την στιγμή που κακοπληρώνουμε γιατρούς , νοσηλευτές και αστυνομικούς").

Υ.Γ.1 Θα έρθει ώρα, που ο κλάδος θα "πικρομετανιώσει" για την υποστήριξη που παρείχε στις ατάκες και τα συνθήματα που εισήχθησαν πριν 3 χρόνια στον Δημόσιο διάλογο για την Παιδεία.
Θα μετανιώσει πικρά, αλλά θα είναι αργά.
Αλλά δεν πειράζει: "Όλα εδώ πληρώνονται άλλωστε".


Υ.Γ.2: Ζητώ συγνώμη αν γίνομαι λίγο "σκληρός", όμως νομίζω ότι δικαιολογούμαι: Ο κλάδος που έβγαζε πύρινες ανακοινώσεις "για το τίποτα" ( "Κούνεβα", "Όχι στην καθολική συμμετοχή φοιτητών στις πρυτανικές εκλογές", και πολλά άλλα που δεν αναφέρω για οικονομία χώρου), ΞΑΦΝΙΚΑ το 2009 σιώπησε. Σιώπησε πλήρως, και άφησε κάποιους να "αλωνίζουν" επικοινωνιακά εναντίον του με παρακμιακά συνθήματα και ατάκες.
Κοινώς: "Βοήθησε συγκεκριμένη πολιτική ηγεσία".
Και αυτό, κατά τη γνώμη μου θα το πληρώσει ακριβά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2013, 02:09:57 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1883 στις: Απρίλιος 28, 2013, 01:41:34 πμ »
κατά τη γνώμη μου όσα χαστούκια και να φάει ο κλάδος μας είναι ανεπίδεκτος βελτίωσης, για εμπέδωση ούτε λόγος, γιαυτό έχουν βρεθεί στις ανώτερες συνδικαλιστικές θέσεις "συνάδελφοι" που χλευάζουν ακόμα και τώρα συναδέλφους που δεν επέλεξαν εύκολους δρόμους στην υπηρεσιακή τους πορεία, γιαυτό υπάρχουν ακόμα συνάδελφοι που δεν πιστεύουν ότι οι απολύσεις στον κλάδο μας είναι προ των πυλών.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1884 στις: Απρίλιος 28, 2013, 01:47:31 πμ »
κατά τη γνώμη μου όσα χαστούκια και να φάει ο κλάδος μας είναι ανεπίδεκτος βελτίωσης, για εμπέδωση ούτε λόγος, γιαυτό έχουν βρεθεί στις ανώτερες συνδικαλιστικές θέσεις "συνάδελφοι" που χλευάζουν ακόμα και τώρα συναδέλφους που δεν επέλεξαν εύκολους δρόμους στην υπηρεσιακή τους πορεία, γιαυτό υπάρχουν ακόμα συνάδελφοι που δεν πιστεύουν ότι οι απολύσεις στον κλάδο μας είναι προ των πυλών.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Και γι' αυτό ο κλάδος ΔΕΝ θα σωθεί.
Κι εδώ που τα λέμε, με βάση την λογική μάλλον ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ να σωθεί.

Υ.Γ. Πάντως το "όλα εδώ πληρώνονται" ισχύει.
Και ο κλάδος θα πληρώσει πολύ ακριβά την υποστήριξη που παρείχε σε συγκεκριμένες πολιτικές ηγεσίες, που λοιδωρούσαν παράλληλα τα μέλη του συλλήβδην.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2013, 01:50:07 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος kesk1506

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1885 στις: Απρίλιος 28, 2013, 03:03:45 μμ »
Ισως έφτασε η ώρα όλοι μαζί να αγωνιστούμε

Απεργία Διαρκείας

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2013, 03:52:14 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος jim-s-

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • open mind for different view
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1886 στις: Απρίλιος 28, 2013, 11:13:36 μμ »
Αφήστε τα λόγια και βγείτε για διαμαρτυρία. Σήμερα είχε συγκέντρωση στο Σύνταγμα αλλά οι καθηγητἐς ήταν αλλού. Μόνο το ΠΑΜΕ είχε κόσμο.Επιτέλους κουνηθείτε... Η πρωτομαγιά είναι κοντά.Βγείτε στο Σύνταγμα μην πάτε για καφέ.   ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. 

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1887 στις: Απρίλιος 28, 2013, 11:51:32 μμ »
Ισως έφτασε η ώρα όλοι μαζί να αγωνιστούμε

Απεργία Διαρκείας

Μήπως ήρθε η ώρα για αυτοκριτική?

Γιατί η πλειοψηφία μας έχει επανεκλέξει τους συνδικαλιστικούς εκπροσώπους που κατά την περίοδο οκτώβριος 2009-άνοιξη 2011 ΒΟΗΘΗΣΑΝ στην θεσμοθέτηση του νομικού πλαισίου που τώρα απλά εφαρμόζεται.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1888 στις: Απρίλιος 29, 2013, 12:07:17 πμ »
Παράθεση
Σήμερα είχε συγκέντρωση στο Σύνταγμα αλλά οι καθηγητἐς ήταν αλλού.
  Συμφωνώ. Αντιθέτως, το Θησείο - Μοναστηράκι ήταν γεμάτο! Τι να πεις...

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1889 στις: Απρίλιος 29, 2013, 08:28:03 πμ »
Μετα τον ενθουσιασμό τους, για την αύξηση του ωραρίου τους, οι εκπαιδευτικοί είναι έτοιμοι να πανηγηρίσουν και για τη συγχώνευση 200 σχολείων. Καληνύχτα συνάδελφοι. Όταν ξυπνήσουμε θα είναι πολύ αργά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159453
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 350
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.