*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 765977 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1890 στις: Απρίλιος 29, 2013, 01:20:21 μμ »
Εγώ προσωπικά συνάδελφε θα εξακολουθήσω να είμαι από τους λίγους ιδεολόγους της εκπαίδευσης (και το λέω αυτό με απόλυτη αυτογνωσία και χωρίς κανένα ίχνος έπαρσης), με κίνδυνο να θεωρηθώ γραφικός ή/και μ.....ς. Διορίστηκα με το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ του 2000 σε δύσκολη ειδικότητα, έκανα και κάνω πάντα το ωράριο μου συν όλα τα διοικητικά, ήμουν και είμαι μακριά από το σπίτι μου,  έχω επιμορφωθεί στο έπακρο (με δική μου πρωτοβουλία και θέληση) και πόσα ακόμα που δε θέλω να τα πω. Στις 30 Ιουνίου κάθε χρόνο γελάω με τους συναδέλφους που θέλουν να τη σκαπουλάρουν στις καλοκαιρινές εφημερίες, ακόμα κι όταν ήμουν σε νησί, έπαιρνα τη μηχανή και πήγαινα, σιγά τι θα πάθω με μια μέρα; Γελάω με τις έντρομες κυρίες που έρχονται με μαλλί κομμωτηρίου και συνολάκια, ρωτώντας τι θα γίνει; Θα μας αυξήσουν το ωράριο; Όταν βρίσκονται 20-30 χρόνια στον τόπο τους και δεν έχουν ιδέα από νέες τεχνολογίες (μια συνάδελφος μάλιστα αποκάλεσε όλες τις δράσεις "φρου-φρου κι αρώματα"), από μετακινήσεις, από μειώσεις μισθού. Γι αυτούς και για χιλιάδες άλλους λόγους, πραγματικά, νιώθω οργή όταν ακούω να μας αποκαλούν τεμπέληδες, γιατί τεμπέλης δεν υπήρξα ποτέ. Όπως επίσης νιώθω οργή όταν ακούω το ηλίθιο "μαζί τα φαγάμε", γιατί εγώ δεν "έφαγα" ούτε λεπτό του ευρώ από πουθενά. Έχουμε συνδικαλιστή στο σχολείο, ο οποίος ζήτησε (μόλις εξελέγη) τη μείωση του ωραρίου του και πλέον κάθε Τρίτη δεν έρχεται καν σχολείο (είχε ωράριο 16 ώρες). Πλέον, επιδεικτικά, όταν έρχονται να μας πουν τα ακλόνητα επιχειρήματά τους, εγώ θα αποχωρώ (κι ας με μηνύσουν για ανάρμοστη συμπεριφορά). Εγώ αυτό που κατάλαβα από τους κυρίους αυτούς είναι το πώς θα βολευτούν οι αρχαιότεροι και οι ίδιοι φυσικά. Βρε δε πάνε να ......
[/quote
συμφωνω κι επαυξανω!εχω κι γω αναλογες εμπειριες στο far west, πώς η τεμπελια ορισμένων γινεται επαγγελμα...οχι τιποτα αλλο, οσοι θελουμε να δουλεψουμε,ακουμε κι ειρωνικα σχολια και μας "θαβουν" με συναδ/φους και μαθητες μαζι.
παντως γενικα πιστευω πως τους τεμπεληδες τους καταλαβαινουν ολοι απο την πρωτη μερα
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:30:33 »

Αποσυνδεδεμένος climax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1891 στις: Απρίλιος 29, 2013, 07:11:28 μμ »
Αναμένοντας τις εξελίξεις....  :'(

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1892 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:54:00 μμ »
Ειμαι περιεργη πως θα εξελιχθει το σεναριο φετος. Ο.τι φοβομουν εγινε. Την συνεχεια δεν τολμω να την σκεφτώ.
Σιγουρα εδω μεσα δεν γινεται ΑΣΕΠ :ποιος ειναι ο καλυτερος,ο εργατικοτερος, ο αποδοτικοτερος, ο πιο πιστος στο επαγγελμα  στο λειτουργημα ή όπως αλλιώς. Ολοι πιστευουμε οτι δεν ανηκουμε στην αεργη συναδελφική πλεμπα. Ποιος ομως εγγυαται το κριτηριο της επιλογης. Καλυτερα να μην πιστευουμε οοοοτι ακουμε. Ο ΖΙΠ ΖΙΠ ΖΟΡΟ της δικαιοσυνης δεν ζει αναμεσα μας.
"Κι ο κληρος πέφτει ...."

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:30:33 »

Αποσυνδεδεμένος climax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1894 στις: Απρίλιος 30, 2013, 02:00:28 μμ »
Γίνεται να μάθω πού θα βρίσκομαι 1η Σεπτεμβρίου;;;

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1895 στις: Απρίλιος 30, 2013, 03:38:03 μμ »
Μακάρι να ξέραμε που θα βρισκόμασταν του χρόνου... Πάντως οι μεταθέσεις ΔΕ πάνε κι αυτές τέλη Μάη λογικά, κι αν την πάρουμε, που δύσκολο το βλέπω, μας βλέπω υπεράριθμους και πάλι να οργώνουμε την Ελλάδα από Σεπτέμβρη...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1896 στις: Απρίλιος 30, 2013, 08:57:39 μμ »
Μετάθεση χωρίς οργανική δεν γίνεται (παλαιότερα λειτουργούσε έτσι το σύστημα αλλά φέτος όλα δείχνουν ότι δεν θα γίνει). Οπότε "υπεραριθμία" μετά από μετάθεση δεν θα υπάρξει.
Αν σε μια περιοχή δεν δοθεί οργανικό κενό δεν θα γίνει και μετάθεση με εξαίρεση ίσως τους ανήκοντες σε ειδικές κατηγορίες.
Και τα οργανικά κενά περνάνε πλέον από κόσκινο.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1897 στις: Απρίλιος 30, 2013, 09:07:35 μμ »
Μετάθεση χωρίς οργανική δεν γίνεται (παλαιότερα λειτουργούσε έτσι το σύστημα αλλά φέτος όλα δείχνουν ότι δεν θα γίνει). Οπότε "υπεραριθμία" μετά από μετάθεση δεν θα υπάρξει.
Αν σε μια περιοχή δεν δοθεί οργανικό κενό δεν θα γίνει και μετάθεση με εξαίρεση ίσως τους ανήκοντες σε ειδικές κατηγορίες.
Και τα οργανικά κενά περνάνε πλέον από κόσκινο.
και τα οργανικά κενά πώς θα βγουν; με τις 11 ώρες πρώτης ανάθεσης ή με το 75% του ωραρίου. Πες ότι σε 2 σχολεία υπάρχουν από 12 ώρες για μαθηματικούς. Με το παλιό σύστημα θα βγουν 2 κενά μαθηματικών, για τα δύο σχολεία. Τώρα θα βγει ένα κενό ή θα βγουν δύο κενά και όταν πάρουν μετάθεση, και οι δύο μαθηματικοί θα βγουν τελικά υπεράριθμοι;

Αποσυνδεδεμένος climax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1898 στις: Απρίλιος 30, 2013, 09:44:28 μμ »
Μετάθεση χωρίς οργανική δεν γίνεται (παλαιότερα λειτουργούσε έτσι το σύστημα αλλά φέτος όλα δείχνουν ότι δεν θα γίνει). Οπότε "υπεραριθμία" μετά από μετάθεση δεν θα υπάρξει.
Αν σε μια περιοχή δεν δοθεί οργανικό κενό δεν θα γίνει και μετάθεση με εξαίρεση ίσως τους ανήκοντες σε ειδικές κατηγορίες.
Και τα οργανικά κενά περνάνε πλέον από κόσκινο.
και τα οργανικά κενά πώς θα βγουν; με τις 11 ώρες πρώτης ανάθεσης ή με το 75% του ωραρίου. Πες ότι σε 2 σχολεία υπάρχουν από 12 ώρες για μαθηματικούς. Με το παλιό σύστημα θα βγουν 2 κενά μαθηματικών, για τα δύο σχολεία. Τώρα θα βγει ένα κενό ή θα βγουν δύο κενά και όταν πάρουν μετάθεση, και οι δύο μαθηματικοί θα βγουν τελικά υπεράριθμοι;

εδώ σε θέλω "μάστορα" ...

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1899 στις: Απρίλιος 30, 2013, 10:35:57 μμ »
Θα τα εξηγεί αυτά η εγκύκλιος του Υπουργείου, όταν έρθει!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1900 στις: Μάιος 01, 2013, 12:12:12 πμ »
Μ. Τρίτη δεν είχαν πει ότι θα βγει η εγκύκλιος?
Ξέρουμε κάτι?
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1901 στις: Μάιος 01, 2013, 11:26:55 πμ »
συναδελφος υπευθυνος για την ενημερωση του survey με ενημερωσε εχθες Τρίτη, οτι τον κάλεσαν απο το σχολείο που έργάζεται να ενημερώσει τη βάση για τις  επιπλέον ωρες που αντιστοιχουν στον καθένα μας. Εαν θυμαμαι καλα αυτο το εκανε την προηγουμενη βδομάδα ( Πεμπτη ή Παρακευή). Γνωριζει κανεις αν εχει τελειώσει αυτη η διαδικασία;
Η συγχωνευση των 200 σχολειων που ανακοινωθηκε καποια στιγμη έγινε;

Αποσυνδεδεμένος climax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1902 στις: Μάιος 01, 2013, 11:52:49 πμ »
συναδελφος υπευθυνος για την ενημερωση του survey με ενημερωσε εχθες Τρίτη, οτι τον κάλεσαν απο το σχολείο που έργάζεται να ενημερώσει τη βάση για τις  επιπλέον ωρες που αντιστοιχουν στον καθένα μας. Εαν θυμαμαι καλα αυτο το εκανε την προηγουμενη βδομάδα ( Πεμπτη ή Παρακευή). Γνωριζει κανεις αν εχει τελειώσει αυτη η διαδικασία;
Η συγχωνευση των 200 σχολειων που ανακοινωθηκε καποια στιγμη έγινε;

Οι διευθυντές οφείλουν να ενημερώσουν το σύστημα με τις επιπλέον ώρες που αντιστοιχούν στον καθένα μας μέχρι τη Μεγάλη Πέμπτη στις 14.00 - Νομίζω ότι δεν έχουν ακόμη ανακοινωθεί ονομαστικά οι σχολικές μονάδες που καταργούνται ή συγχωνεύονται

http://dide.kyk.sch.gr/index.php/component/k2/item/703-kataxwrisi_wrariou_ekpaideytikwn
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2013, 12:14:07 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1903 στις: Μάιος 02, 2013, 12:32:57 πμ »
δηλαδή, στη μειωση ωραριου δεν μετράει κάθε προϋπηρεσία που αποκτήθηκε στο δημόσιο;

Δες εδώ: http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1196-proyphresia-meiwsh-wrariou.html
αν έχεις δύο πτυχία και έχεις αποκτήσει εκπαιδευτική προϋπηρεσία με το ένα πτυχίο και διορίζεσαι με το δεύτερο, μετράει η προϋπηρεσία του πρώτου πτυχίου για μείωση ωραρίου στο διορισμό σου με το δευτερο πτυχίο;
αν πάρεις μετάταξη από διοικητική σε εκπαιδευτική θέση, θα είναι σαν να ξεκινάς από μηδενική προϋπηρεσία στη μείωση του ωραρίου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159747
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 376

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.