*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 763936 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 04:59:22 μμ »
Συνάδελφε gmtn3etiams, δηλαδή πιστεύεις ότι ο διορισθείς του 2009, που έχει μείνει ένα χρόνο παραπάνω από εσένα στον τόπο εξορίας όπως λες, αξίζει να έχει μόλις 2,5 μόρια περισσότερα από εσένα; Τόσο αποτιμάς ένα χρόνο στο ξερονήσι όπου όπως λες περνάει καράβι κάθε 20 μέρες; Άσε που τον υποσκελίζεις ανετότατα αν π.χ. έχεις μόρια γάμου ή έστω και ελάχιστα προϋπηρεσίας (δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα). Αλλά και να επιμένεις ότι δεν την πληρώνει ο ταλαίπωρος που τραβάει το λούκι ήδη ένα χρόνο πριν από σένα (αφού πάλι σε ξεπερνάει για... 2,5 μόρια παρά το δικό σου διπλασιασμό), να είσαι βέβαιος ότι θα την πληρώσει του χρόνου, όταν εσύ θα δικαιούσαι πάλι διπλασιασμό οπότε αυτός θα τεθεί ολοκληρωτικά εκτός μάχης (γιατί ποιος μπορεί να συναγωνίζεται... διπλά μόρια;)

Όσο για το γεγονός ότι δεν έκανες αίτηση απόσπασης, δικαίωμά σου είναι να θέλεις να εκμεταλλευτείς ένα νόμο, ανεξάρτητα από το αν αυτός είναι δίκαιος ή άδικος (και σε καμία περίπτωση δε θα χαρακτήριζα τη συμπεριφορά σου "αντισυναδελφική"). Σκέψου όμως ότι τυγχάνουν του ευεργετήματος ακόμα και όσοι διορισθέντες του 2010 έκαναν αίτηση για απόσπαση αλλά δεν έγινε δεκτή (άρα κάπου χάνεται και η έννοια του περίφημου "κινήτρου"). Και ενδεχομένως πολλοί από τους παλιότερους να επιλέγαμε διπλά μόρια παρά υποβολή αίτησης απόσπασης -με ούτως ή άλλως φρούδες ελπίδες. Είχαμε όμως τη δυνατότητα να επιλέξουμε;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:44:26 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 05:53:10 μμ »

απ΄την αλλη, όντως στο data δεν είχαν ιδέα για τον διπλασιασμό!!!!!!!!!!!!!!!! Κανείς δεν είχε μπει στον κόπο να ενημερώσει την κεντρική υπηρεσία του data για αυτό!!!!!!!!!!!  8) 8) 8)  Το μάθανε εσχάτως και δουλευουν πυρετωδώς τα παιδιά για την εφαρμογή του - και απ΄ό,τι μαθαίνω, το έμαθαν εντελώς απο σπόντα!!! πάλι καλά δηλαδή.....
Συγνώμη οι εργαζόμενοι του e-DataCenter, σε ποιο υπουργείο ανήκουν?, είναι ιδιώτες πληροφορικοί οι οποίοι δεν έχουν σχέση με την εκπαίδευση? Ρωτώ γιατί ειλικρινά αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν γνώριζαν τίποτα και εσχάτως έμαθαν από σπόντα!!! Αν είναι υπάλληλοι ιδιωτικής εταιρείας ή εταιρείας που έχουν πάρει αποκοπή τη δουλειά, το δέχομαι αλλά αν είναι υπάλληλοι του ΥΠΘΠΑ δεν το πιστεύω αυτό που λέτε ή καλύτερα αδυνατώ εγώ να το πιστέψω....
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 05:55:47 μμ »
Συνάδελφε gmtn3etiams, δηλαδή πιστεύεις ότι ο διορισθείς του 2009, που έχει μείνει ένα χρόνο παραπάνω από εσένα στον τόπο εξορίας όπως λες, αξίζει να έχει μόλις 2,5 μόρια περισσότερα από εσένα; Τόσο αποτιμάς ένα χρόνο στο ξερονήσι όπου όπως λες περνάει καράβι κάθε 20 μέρες; Άσε που τον υποσκελίζεις ανετότατα αν π.χ. έχεις μόρια γάμου ή έστω και ελάχιστα προϋπηρεσίας (δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα). Αλλά και να επιμένεις ότι δεν την πληρώνει ο ταλαίπωρος που τραβάει το λούκι ήδη ένα χρόνο πριν από σένα (αφού πάλι σε ξεπερνάει για... 2,5 μόρια παρά το δικό σου διπλασιασμό), να είσαι βέβαιος ότι θα την πληρώσει του χρόνου, όταν εσύ θα δικαιούσαι πάλι διπλασιασμό οπότε αυτός θα τεθεί ολοκληρωτικά εκτός μάχης (γιατί ποιος μπορεί να συναγωνίζεται... διπλά μόρια;)

Όσο για το γεγονός ότι δεν έκανες αίτηση απόσπασης, δικαίωμά σου είναι να θέλεις να εκμεταλλευτείς ένα νόμο, ανεξάρτητα από το αν αυτός είναι δίκαιος ή άδικος (και σε καμία περίπτωση δε θα χαρακτήριζα τη συμπεριφορά σου "αντισυναδελφική"). Σκέψου όμως ότι τυγχάνουν του ευεργετήματος ακόμα και όσοι διορισθέντες του 2010 έκαναν αίτηση για απόσπαση αλλά δεν έγινε δεκτή (άρα κάπου χάνεται και η έννοια του περίφημου "κινήτρου"). Και ενδεχομένως πολλοί από τους παλιότερους να επιλέγαμε διπλά μόρια παρά υποβολή αίτησης απόσπασης -με ούτως ή άλλως φρούδες ελπίδες. Είχαμε όμως τη δυνατότητα να επιλέξουμε;;;
+1000000
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 06:01:11 μμ »
Μ'αρέσει που λέγαμε πως θα καταργηθεί ο 2πλασιασμός και το υπουργείο αντί να τον καταργήσει εβγαλε και διευκρίνηση στην οποία αναφέρεται και η περίπτωση 2πλασιασμού για τον 4ο χρόνο. έ-λ-ε-ο-ς! Πού θα πάει αυτό;;;ας διπλασιάζονται σε όλους τότε ρε παιδιά!!! Τι ακριβώς στερείται κάποιος τον 4ο χρόνο(πες ότι τον 3ο κάποιοι και μόνο κάποιοι τον επέλεξαν με κινητρο τα 2πλα μορια-που φυσικά δεν επέλεξαν όλοι, κάποιοι έτυχε να ξεμείνουν στον τόπο διορισμού) για να τα δικαιούται ακόμη; δικαίωμα μετάθεσης και απόσπασης έχει όπως όλοι μας, τι στερείται ακριβώς που να δικαιολογεί 2πλα μόρια για τον 4ο χρόνο;;;;;
 όχι να το βγάλουμε και δίκαιο από πάνω επειδή κάποιους τους συμφέρει! Και οι άλλοι να πάνε να...πνιγούν δηλαδή;
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:44:26 »

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 941
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 06:57:04 μμ »
Κανείς να μην πάει να πνιγεί. Δεν πιστεύω οτι θα παραμεινει ο διπλασιασμος για τον 4ο χρόνο. Είναι καταφανής αδικία και μόλις ηρεμήσουνε τα πράγματα είμαι σίγουρη οτι θα εξαφανιστει, σύντομα. Αλλά επειδη δεν έχουν σκοπο για διορισμους, τα πραγματα για τις μεταθεσεις θα ειναι δύσκολα ούτως ή άλλως. Νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 08:36:44 μμ »
Κανείς να μην πάει να πνιγεί. Δεν πιστεύω οτι θα παραμεινει ο διπλασιασμος για τον 4ο χρόνο. Είναι καταφανής αδικία και μόλις ηρεμήσουνε τα πράγματα είμαι σίγουρη οτι θα εξαφανιστει, σύντομα. Αλλά επειδη δεν έχουν σκοπο για διορισμους, τα πραγματα για τις μεταθεσεις θα ειναι δύσκολα ούτως ή άλλως. Νομίζω.
Συμφωνώ ότι θα είναι δύσκολά, αλλά άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 10:49:46 μμ »

απ΄την αλλη, όντως στο data δεν είχαν ιδέα για τον διπλασιασμό!!!!!!!!!!!!!!!! Κανείς δεν είχε μπει στον κόπο να ενημερώσει την κεντρική υπηρεσία του data για αυτό!!!!!!!!!!!  8) 8) 8)  Το μάθανε εσχάτως και δουλευουν πυρετωδώς τα παιδιά για την εφαρμογή του - και απ΄ό,τι μαθαίνω, το έμαθαν εντελώς απο σπόντα!!! πάλι καλά δηλαδή.....
Συγνώμη οι εργαζόμενοι του e-DataCenter, σε ποιο υπουργείο ανήκουν?, είναι ιδιώτες πληροφορικοί οι οποίοι δεν έχουν σχέση με την εκπαίδευση? Ρωτώ γιατί ειλικρινά αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν γνώριζαν τίποτα και εσχάτως έμαθαν από σπόντα!!! Αν είναι υπάλληλοι ιδιωτικής εταιρείας ή εταιρείας που έχουν πάρει αποκοπή τη δουλειά, το δέχομαι αλλά αν είναι υπάλληλοι του ΥΠΘΠΑ δεν το πιστεύω αυτό που λέτε ή καλύτερα αδυνατώ εγώ να το πιστέψω....

οι εργαζόμενοι του data είναι αυτό που στις ξενόγλωσσες τάξεις αποκαλούμε mixed ability class...... είναι δλδ λίγο απ΄όλα... είναι και πληροφορικοί της εταιρείας που έχει αναλάβει την τεχνική υποστήριξη ειναι και αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί που μεταφέρουν τα αιτηματα του υπουργείου ή των χρηστών στην εταιρεία...

Το συγκεκριμένο περιστατικό έγινε ως εξής : πέφτει τηλέφωνο στο data με την ευλογη απορία " τι θα γίνει με τον διπλασιασμό των μορίων; Θα περάσετε εσείς τη  μοριοδότηση ή εμείς; ( το εμείς είναι οι ΔΔΕ που όταν ως χρήστης έχεις πλήρη δικαιώματα μπορείς να μπεις και να δηλώσεις πχ το Α σχολείο με μοριοδότηση 5 το Β με μοριοδότηση 7 κοκ.... )
Η απάντηση ήταν για ποιά μοριοδότηση μιλάμε; Έπεσαν οι κατάλληλες εξηγήσεις, ο 3848 μπλα μπλα και μετά οι διευκρινήσεις αυτού μπλα μπλα οπότε η άμεσως επόμενη αντίδραση ήταν " δε μας προωθείτε την εγκύκλιο γιατί δεν έχουμε ιδέα για τι πράγμα μιλάτε; ...." 

Ε τώρα έχουν!! Και τρέχουν να προλάβουν τις προθεσμίες. Το παρήγορο ειναι πως πρόκειται για δυνατή ομάδα και προφανώς θα προλάβουν να το κάνουν ,αλλά λόγω μιας τυχαίας ερώτησης όλο αυτό....όχι πάντως μιας έγκυρης ενημέρωσης απο πλευράς υπουργείου!! Καλό;

Πάντως αν κάτι πρέπει να ανησυχεί κάποιους είναι το άλλο ζήτημα : πώς θα γινει σωστή μοριοδότηση δεδομένου ότι δεν μπορεί- αυτή τη στιγμή - να ελεγχθεί το γεγονός αν το κενό του όπου νεοδιόριστου  "υπεράριθμου" εκπ/κού καλύφθηκε ή όχι;

Σας χαιρετώ, κατέφθασε το ντελίβερι!!! ( και ξεπεράστηκε  το όριο χρόνου μπροστά στον υπολογιστή) ...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2012, 10:52:30 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 10:05:18 πμ »
Πάντως αν κάτι πρέπει να ανησυχεί κάποιους είναι το άλλο ζήτημα : πώς θα γινει σωστή μοριοδότηση δεδομένου ότι δεν μπορεί- αυτή τη στιγμή - να ελεγχθεί το γεγονός αν το κενό του όπου νεοδιόριστου  "υπεράριθμου" εκπ/κού καλύφθηκε ή όχι;
Καταρχήν ευχαριστούμε για την πλήρη ενημέρωση. Τι να πω έχω μείνει άφωνη!!! Επιπλέον προβλέπω να δημιουργούνται κι άλλες κατηγορίες "εμπόλεμων" μεταξύ των εκπαιδευτικών. Δηλαδή, δεν έφτανε ο πόλεμος μεταξύ αυτών που διορίστηκαν από το 2010 και μετά και αυτών που διορίστηκαν πριν το 2010, τώρα θα γίνει και ο κακός χαμός και μεταξύ των πρώτων. Θα αρχίσουν δηλαδή να "σφάζονται" για το ποιος πράγματι πρέπει να πάρει διπλά μόρια... κι άντε να αποδείξεις ότι είσαι μέρμηγκας κι όχι ελέφαντας....Έχουν να δουν τα ματάκια μας πάλι...
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος athenes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 07:00:56 μμ »
Πάντως αυτό με τον διπλασιασμό είναι κατάφορα άδικο. Και αίτηση έκαναν όπως όλοι μας και αφού δεν πήραν μετάθεση όπως κι εμείς παίρνουν τώρα τα διπλά μόρια. Και μέσα σε ένα χρόνο παίρνουν τα μόρια που εμείς θα παίρναμε σε χρόνια. Γιατί;

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 07:06:14 μμ »
Πάντως αυτό με τον διπλασιασμό είναι κατάφορα άδικο. Και αίτηση έκαναν όπως όλοι μας και αφού δεν πήραν μετάθεση όπως κι εμείς παίρνουν τώρα τα διπλά μόρια. Και μέσα σε ένα χρόνο παίρνουν τα μόρια που εμείς θα παίρναμε σε χρόνια. Γιατί;
Για 2 λόγους : 1) γιατί η πρώην υπουργος ήταν ό,τι χειρότερο και η πλέον ακατάλληλη για αυτή τη θέση και 2) γιατί εμείς που θιγόμαστε σε τραγικό βαθμό από αυτό το ζήτημα κάναμε τουμπεκί.(=όχι κάποια οργανωμένη κίνηση)
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος athenes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 07:09:27 μμ »
Θα γίνουν; Τα τελευταία 3 χρόνια δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα, μόνο τρελά μόρια (150 στον κλάδο μου) αν γίνει κάποια και μετά ειδικές κατηγορίες. Τι θα γίνει επιτέλους; Θα ξεκολλήσουμε;;;

Η ΟΛΜΕ τι κάνει; Υπάρχει; Η ΔΟΕ μου φαίνεται ότι κινείται, εμείς, στάσιμοι, ακούμε.

Αποσυνδεδεμένος Recoba

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 08:16:36 μμ »
Όταν ο 3848 λέει ότι
Παράθεση
  • ο νεοδιόριστος παραμένει στο ίδιο σχολείο για τρία (3) χρόνια και διπλασιάζει τα μόρια του τρίτου χρόνου
  • αλλά, δεν μπορεί να τοποθετηθεί οριστικά τα δύο (2) πρώτα χρόνια...
Τότε για ποιο διπλασιασμό μιλάμε?, αφού ξέρουμε ότι οι νεοδιόριστοι του 2010 βάσει αντικειμενικών δυσκολιών (π.χ. έστω και τοποθετηθούν την 1η χρονιά σε οργανικό κενό!!, τη 2η χρονιά όποιος μόνιμος θέλει της ίδιας περιοχής μπορεί να πάρει την οργανική αυτή και ο νεοδιόριστος να βρεθεί αλλού...) δεν γίνεται στις περισσότερες των περιπτώσεων να δουλέψουν τρία (3) χρόνια σερί στο ίδιο μέρος.

Έχοντας σαν δεδομένο, λοιπόν, ότι ο νεοδιόριστος του 2010 δουλέυει πράγματι τρία (3) χρόνια στην ίδια περιοχή (που και αυτό ...παίζει) αλλά όχι στο ίδιο σχολείο, τότε είναι πιθανό να είναι σε σχολείο την 1η χρονιά με 4 μόρια, τη 2η με 5 και την 3η με 7. Θα πάρει λοιπόν φέτος 14 μόρια "δυσμενών συνθηκών"?

Ο νόμος είχε μια λογική, να δώσουμε κίνητρο στους εκπ/κούς να παραμένουν στο ίδιο σχολείο για κάποιο καιρό. Αυτό είναι εκπαιδευτικά σωστό. Όμως, αφού το ξέρουν και οι πέτρες ότι ΔΕΝ μπορεί να γίνει αυτό στην πράξη, γιατί ρε παιδιά γράψατε αυτόν το νόμο? Και γιατί, αντί να το καταργήσετε, τον αλλάξατε βάζοντας και διπλασιασμό τέταρτου έτους!!?

Και έχουμε και τους αιρετούς να διαμαρτύρονται μη και δεν διπλασιαστούν τα μόρια του 3ου έτους όλων των νεοδιόριστων. Ωραίοι τύποι. Απλώς να τους θυμίσω, ότι υπάρχουμε και οι λοιποί εκπ/κοί που δεν μετατιθέμαστε και δεν τρώμε "κουτόχορτο" συνδικαλιστικής αγωνιστικότητας. Όταν, δε, τα κουκιά (δηλ. ο αριθμός) των μεταθέσεων είναι μετρημένα, γνωρίζουμε πολύ καλά ότι όταν ένας εκπ/κός μετατίθεται στην περιοχή που θέλει, ένας άλλος εκπ/κός με 0,κάτι λιγότερα μόρια δεν μετατίθεται στην περιοχή που θέλει... 

ΥΓ 1. Πρέπει να βγει ένα στατιστικό στοιχείο που να λέει πόσοι νεοδιόριστοι του 2010 δούλεψαν στο ίδιο σχολείο από την ημέρα διορισμού τους. Αμφιβάλλω εάν πρόκειται για ένα 20%...
2. Για να μην παρεξηγηθώ, θέλω να εφαρμοστεί ο νόμος (έχω αυτό το κουσούρι να πιστεύω ότι καλύτερα είναι να εφαρμόζονται οι νόμοι, ακόμη και οι "στρεβλοί", παρά να κάνει ή κάθεμια ομάδα με τον υπουργό της τα δικά της...), όμως να υπάρξει μια δίκαιη εφαρμογή στο ΠΝΕΥΜΑ του νόμου. Δηλαδή, π.χ. όταν κάποιος αποσπάστηκε με αίτησή του εκτός περιοχής μετάθεσης να μην διπλασιάζονται τα μόριά του.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 08:23:22 μμ »
Εγώ πάντως διανύω την τρίτη μου χρονιά και άλλαξα δυο σχολεία.
Μάλιστα την πρώτη χρονιά ήρθε ο διορισμός στην περιοχή Γ του νομού και με διέθεσαν τελικά στην περιοχή Δ - ούτε καν στην ίδια περιοχή δηλαδή!
Μου είπαν οτι είμαι υπεράριθμη γι'αυτό πρέπει να με πάνε στην Δ περιοχή, αλλά τελικά ο προϊστάμενος ήθελε να "βολέψει" κάποιες ντόπιες αναπληρώτριες γι'αυτό έδωσε λιγότερα κενά για τους μόνιμους.
Μη και μου πουν οτι δεν δικαιούμαι διπλασιασμό!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 08:35:16 μμ »
Εγώ πάντως διανύω την τρίτη μου χρονιά και άλλαξα δυο σχολεία.
Μάλιστα την πρώτη χρονιά ήρθε ο διορισμός στην περιοχή Γ του νομού και με διέθεσαν τελικά στην περιοχή Δ - ούτε καν στην ίδια περιοχή δηλαδή!
Μου είπαν οτι είμαι υπεράριθμη γι'αυτό πρέπει να με πάνε στην Δ περιοχή, αλλά τελικά ο προϊστάμενος ήθελε να "βολέψει" κάποιες ντόπιες αναπληρώτριες γι'αυτό έδωσε λιγότερα κενά για τους μόνιμους.
Μη και μου πουν οτι δεν δικαιούμαι διπλασιασμό!

ε λοιπόν, ξέρεις κάτι; Με βάση το τελευταίο έγγραφο των "διευκρινιστικών" οδηγιών του υπουργείου ΔΕΝ δικαιούσαι διπαλσιασμό!!! ( και αυτό γιατί το κενό σου στη Γ αντικαταστάθηκε απο κάποιον άλλον!!). Και δω ειναι όλος ο γρίφος του πράγματος. Γιατί στην προκειμένη περιπτωση εσύ δεν φταις καθόλου φυσικά - αλλά άντε να αποδείξεις ότι όντως πήρες εντολή για ...φύλλο πορείας επειδή ο Δ/ντής Εκπ/σης ήθελε να βολέψει τους ντόπιους αναπληρωτές... ( άσε που εσυ τουλάχιστον πήγες σε δυσκολοτερη περιοχή -απο τη Γ στη Δ).

Ωστόσο δεν είναι ολες οι περιπτώσεις "υπεραριθμιών" τόσο αθώες - δυστυχώς...Υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις που από τη Δ πήγαν στην Α φερ ειπείν επειδή "κλάφτηκαν" αρκετά στο Βούρτσειο πρότυπο " βοηθήστε καλέ κύριε το παιδί μου κι εμένα που δεν έχω λεφτάκια να του αγοράσω γαλατάκι, και βάλτε με να δουλεύω δίπλα στο σπίτι μου αλλά να παίρνω και τα μορια της Κολωπετεινίτσας!!!"

Θεωρώ πάντως ότι τελικά όλοι θα μοριοδοτηθούν με τα διπλά μόρια και αυτό για δύο λόγους
α. γιατί δεν είναι δυνατό να ελεγχθεί η αναπλήρωση της όποιας θέσης του νεοδιόριστου ( άσε που μπορεί, όπως στην περίπτωση που  περιγράφεις , να μην υπάρχει "δόλος' από την πλευρά του εκπ/κού αλλά του διοικητικού του προϊστάμενου ) και
β. γιατί άντε πες εγώ που μαι τρελή θα το ψάξω και θα βρω την άκρη...ειναι όμως σίγουρο πως δεν θα γινει αυτό από όλους τους καταχωριστές των αιτήσεων.... Τι εννοώ;

Προχθές καταχωρούσα στο data τις φετινές υπηρετήσεις των οργανικά ανηκόντων ( όπως κάνουμε κάθε χρόνο δλδ). Λοιπόν, φέτος φυσικά καταχωρούμε και τους εκπ/κούς που ανήκαν ως πέρισυ στα δάφορα γραφεία εκπαίδευσης. Ε λοιπόν, είδα τις άπειρες περιπτώσεις που η προϋπηρεσία τους ως ωρομισθιοι (προ διορισμού) δεν ειχαν απολύτως καμία μοριοδότηση. Πχ αναγράφονταν χρόνος 3 μήνες και 7 μέρες αλλά 0 μόρια!!!! Καλό;
 
Θα έλεγα όσοι κάνετε αιτήσεις μετάθεσης/ οριστικής/ βελτίωσης να ζητάτε οπωσδήποτε αντίγραφο και να το ελέγχετε εξονυχιστικά καθώς , κάτι μου λέει....  8) 8)  - ότι πολλοί εξ υμών δεν έχετε καν δει πώς είναι αυτές οι ατήσεις εκτυπωμένες!!!

Ε ρε αυτή η επανάσταση του αυτονόητου στην Ελλάδα, πότε θα γινει δεν ξέρω....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 395

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.