*

Αποστολέας Θέμα: Ηλεία  (Αναγνώστηκε 12596 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ninja

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
    • Προφίλ
Ηλεία
« στις: Αύγουστος 14, 2007, 12:53:48 μμ »
ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΑ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

ΚΑΘΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ!!   ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2012, 12:20:58 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηλεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:05:33 »

Αποσυνδεδεμένος gfg_gr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Γιωτόπουλος Φ. Γεώργιος
Απ: Ηλεία
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 14, 2007, 02:55:36 μμ »
Να σε ρωτήσω κάτι? (χωρίς παρεξήγηση....) Είσαι ΠΕ17.04?
L'importante non è quello che trovi alla fine di una corsa... L'importante è quello che provi mentre corri.

Αποσυνδεδεμένος mouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ηλεία
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 14, 2007, 03:14:28 μμ »
Συγχαρητήρια για το διορισμό! Και για μένα η Γ' Ηλείας ήταν η 1η μου τοποθέτηση. Έκανα 1 χρόνο εκεί. Η Γ' Ηλείας είναι στο 2ο Γραφείο. Είναι αρκετά καλά. Η προϊσταμένη εκεί είναι καλή και σχετικά συνεννοήσιμη. Τα σχολεία αρμοδιότητας είναι κοντινά. Εκτός από αυτά με 8 και 9 μόρια. Χωρίς αυτοκίνητο θα δυσκολευτείς. Παίζει όμως πολύ να πηγαινοέρχεσαι με συναδέλφους. Αυτό μη σε αγχώνει καθόλου. Οι διευθυντές των σχολείων είναι καλοί ανθρωποι, με μία ίσως εξαίρεση. Αλλά πρέπει να δούμε τι θα γίνει και με τις αλλαγές των διευθυντών. Το ΚΤΕΛ για Αθήνα είναι πολύ καλό αν σε ενδιαφέρει. Καλή αρχή κάτω και όλα καλά!

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Απ: Ηλεία
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 14, 2007, 04:42:19 μμ »
Έχω δουλέψει στην περιοχή πριν 2 χρόνια και την ξέρω αρκετά καλά. Τα περισσότερα σχολεία είναι μικρά με προσωπικό που αλλάζει κάθε 1-2 χρόνια. Φέτος επίσης θα αλλάξουν οι διευθυντές οπότε κανείς δε μπορεί να σου πει σε πιο σχολείο είναι καλύτερα ή χειρότερα. Γνώμη μου είναι να κυνηγήσεις σχολεία με πολλά μόρια μια που ούτως ή άλλως είσαι μακριά από το σπίτι σου. Αν δεν έχεις μεταφορικό μέσο το πιθανότερο είναι ότι θα αναγκαστείς να μένεις στην έδρα του σχολείου μια και οι τοπικές συγκοινωνίες δύσκολα θα σε καλύπτουν. Λάλας, Γούμερο, Βασιλάκι είναι σχολεία με πολλά μόρια και σχετικά κοντά στον πολιτισμό. Αν θες να ρωτήσεις κάτι πιο συγκεκριμένο είμαι στη διάθεσή σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηλεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:05:33 »

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ηλεία
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 14, 2007, 08:05:18 μμ »
συγχαρητηρια για το διορισμο!

εχω κανει τρια χρονια στην γ ηλειας. ειμαι απο πατρα και με βολευε η λαμπεια.Αν εισαι απο αθηνα καλο ειναι να κυνηγησεις περιοχες με μορια δηλ. ανδριτσαινα καλλιθεα η λαμπεια. Η Λαμπεια ειναι καλη περιπτωση βεβαια μακρια απο τον πολιτισμο.Αν θες σπιτι νοικιαζει καλες γκαρσονιερες το εστιατοριο μπαλκονι. Καθε χρονο χτιζονται κι αλλες. Βεβαθα χειμωνας δυσκολος σε ολα τα δυσπροσιτα της γ ηλειας. εχω ακουσει καλα και για ανδριτσαινα. ειναι ομορφο μερος αν μη τι αλλο.ΑΤΜ δε θα βρεις στη λαμπεια σε εξυπηρετει ομως το ταχυδρομειο.αν θες να ρωτησεις τιποτα γραψε στο forum η στο elpatra@sch.gr. Καλη σταδιοδρομια
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος ninja

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
    • Προφίλ
Απ: Ηλεία
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 15, 2007, 05:59:19 μμ »
Σας ευχαριστω ολους πολυ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2007, 03:33:03 μμ από ninja »

Αποσυνδεδεμένος ninja

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
    • Προφίλ
Απ: Ηλεία
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 20, 2007, 08:42:34 μμ »
αν μπορει καποιος ας απαντησει...

Όσοι μείνατε σε χωρια-κωμοπολεις, τι εντυπωσεις σας εμειναν?

Γενικά, περασατε καλα? 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2012, 06:30:58 μμ από ninja »

Αποσυνδεδεμένος ninja

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
    • Προφίλ
Απ: Ηλεία
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 23, 2007, 03:40:37 μμ »
Κανεις να απαντησει?

Please...

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ηλεία
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 24, 2007, 12:17:33 μμ »
Δεν εχω μεινει σε κάποια απο τις περιοχες αλλά μπορώ να σου δωσω κάποιες πληροφοριες κρινοντας απ΄όσα ελεγαν οσοι εμεναν.Η επαρχια της Ηλέιας δεν ειναι ο τι καλύτερο.Ούτε δρομοι καλοί ιδιαιτερα το χειμωνα και γενικά μια περιεργη νοοτροπια.Τα ορεινα μερη που δινουν και τα πολλά μορια ειναι λιγο τριτοκοσμικα. Ο πύργος εινια μια μεγαλη πόλη που τα εχει όλα. Τα τελευταια χρόνια εχει ομορφυνει κιόλας.Ε΄κεί δε θα σου λέιψει τίποτα. Απ ότι ξέρω τα ενοικια ειναι φυσιολογικά για μεγάλη πόλη (250-350)και υπάρχει πληθώρα δωματιων.Αν βρεις και παρέα θα περασεις καλά σίγουρα. Κοίτα τώρα κάποια αρνητικά: συγκοινωνιες απο Πύργο για τα ορεινα δράμα.Επιπλέον όσοι κατοικούν στον Πύργο ειναι κυρίως ντόπιοι με οικογένειες αρα δύσκολα θα βρεις παρέα. Βέβαια αυτό εξαρταρται και από το χαρακτήρα σου. Πάντως να γνωρίζεις ότι μπορέι να ρωτήσεις δέκα διαφορετικούς ανθρώπους και να ακούσεις δέκα διαφορετικές απόψεις.Το αν θα περάσεις καλά σε έναν τόπο είναι θέμα συγκυριών. Μπορέι να βρεις στο σύλλογο ανθρώπους να ταιριάσεις και να κάνετε παρέα. Μπορέι να τύχει να μην ταιριάζεις με κανένα. Η προσωπική μου άποψη ειναι ότι ειναι πιο εύκολο να περασεις καλά στα μικρά μέρη ακόμα κι αν δεν μπορέις να βρεις ότι τραβα η ψυχή σου. Εξάλλου δε θα δυσκολευτε'ις πιστεύω να βρεις κάποιους με αυτοκίνητο - αν δεν έχεις δικό σου για να πηγαινοέρχεσαι αθήνα. Συνήθως η Γ ηλείας έχει πολλούς αθηναίους. Το να μένεις πύργο και να πηγαινοέρχεσαι σε μακρινό σχολείο προσωπικά το βρ'ισκω λίγο ταλαιπώρία. Βέβαια η γ  έχει και κάποια σχολεία κοντά στον Πύργο αλλά τα μοριά τους δεν είναι ό τι καλύτερο. Αν η ειδικοτητα σου σε χρειάζεται πολλά μορια για μετάθεση δεν έχεις πρόβλημα. Αν χρειάζεται ομως καλό ειναι να επιδιώξεις δυσπρόσιτο σχολείο. Αφού θα ξενιτευτείς που θα ξενιτευτείς. Αυτά! Καλή επιλογή εύχομαι
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος ninja

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
    • Προφίλ
Απ: Ηλεία
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 27, 2007, 02:41:18 μμ »
eleni , σ'ευχαριστω παρα πολυ!

Αν θυμαμαι καλα απο το προηγουμενο μηνυμα σου, εισαι απο πατρα και δουλευες λαμπεια. Ηθελα να σε ρωτησω αν υπαρχει απο πατρα λεωφορειο που να πηγαινει λαμπεια...γιατι ειδα στο χαρτη πως ειναι πολυ κοντα στα συνορα με αχαια...

Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Ηλεία
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 27, 2007, 03:16:05 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Εγώ διορίστηκα Β Ηλείας. Τι παίζει εκεί ξέρει κανείς ?
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Ηλεία
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 27, 2007, 03:24:32 μμ »
αποκαϊδια

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Απ: Ηλεία
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 27, 2007, 04:34:19 μμ »
eleni , σ'ευχαριστω παρα πολυ!

Αν θυμαμαι καλα απο το προηγουμενο μηνυμα σου, εισαι απο πατρα και δουλευες λαμπεια. Ηθελα να σε ρωτησω αν υπαρχει απο πατρα λεωφορειο που να πηγαινει λαμπεια...γιατι ειδα στο χαρτη πως ειναι πολυ κοντα στα συνορα με αχαια...

Ευχαριστω!
H Λαμπεία απέχει από την Πάτρα περίπου 80 Km αλλά ο δρόμος δεν είναι καλός και η συγκοινωνία πρακτικά ανύπαρκτη. Υπάρχουν ωστόσο πολλοί συνάδελφοι που μετακινούνται καθημερινά Πάτρα-Λαμπεία οπότε θα μπορείς να πηγαινοέρχεσαι μ' αυτούς. Η Πάτρα είναι μια μεγάλη φοιτητούπολη με σχετικά προσιτά ενοίκια (μπορείς να βρεις γκαρσονιέρα με 200-300 ευρώ ή δυάρι με 250-350 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Απ: Ηλεία
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 27, 2007, 04:43:56 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Εγώ διορίστηκα Β Ηλείας. Τι παίζει εκεί ξέρει κανείς ?
Πρόκειται για την Αμαλιάδα και κάτι χωριά κοντά σ' αυτή. Η Αμαλιάδα είναι μια συμπαθητική πόλη 20.000 κατοίκων με θάλασσα στα 5 Km. Πρόκειται για εμπορικό και διοικιτικό κέντρο της Βόρειας Ηλείας, δε θα σου λείψει τίποτα και θα περάσεις καλά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159733
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 293
Σύνολο: 302

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.