*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency  (Αναγνώστηκε 39033 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alex_pavlos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 09:21:56 μμ »
Καλησπέρα σας,

είμαι καινούρια και στο φορουμ και χρειάζομαι βοήθεια και κατατόπηση! Έχω proficiency και γνωρίζω πολύ καλά αγγλικά, μάλιστα έχω κάνει μια φορά ιδιαίτερα αλλά σε συγγενικό μου πρόσωπο που χρειαζόταν να ξανακάνει τη B' Class γιατί δεν την είχε κάνει σχεδόν καθόλου στο φροντιστήριο. Δεν έχω άλλη εμπειρία πέρα από αυτή. Ωστόσο, θέλω να κάνω ιδιαίτερα σε παιδάκια αλλά μέχρι Β' Class. Δεν έχω ιδέα όμως τι πρέπει να κάνω, πως να ξεκινήσω και γενικά πώς να προσεγγίσω γονείς και να με εμπιστευτούν, αφού δεν έχω εμπειρία όπως πολλοί άλλοι καθηγητές.
(Ξέρω ότι είναι πραγματικά δύσκολο να βρω παιδιά να διδάξω όχι μόνο επειδή δεν έχω εμπειρία, αλλά και λόγω της κατάστασης που επικρατεί. Όμως, θέλω να κάνω μια προσπάθεια. )

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:04:38 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 11:28:41 μμ »
Καλησπέρα σας,

είμαι καινούρια και στο φορουμ και χρειάζομαι βοήθεια και κατατόπηση! Έχω proficiency και γνωρίζω πολύ καλά αγγλικά, μάλιστα έχω κάνει μια φορά ιδιαίτερα αλλά σε συγγενικό μου πρόσωπο που χρειαζόταν να ξανακάνει τη B' Class γιατί δεν την είχε κάνει σχεδόν καθόλου στο φροντιστήριο. Δεν έχω άλλη εμπειρία πέρα από αυτή. Ωστόσο, θέλω να κάνω ιδιαίτερα σε παιδάκια αλλά μέχρι Β' Class. Δεν έχω ιδέα όμως τι πρέπει να κάνω, πως να ξεκινήσω και γενικά πώς να προσεγγίσω γονείς και να με εμπιστευτούν, αφού δεν έχω εμπειρία όπως πολλοί άλλοι καθηγητές.
(Ξέρω ότι είναι πραγματικά δύσκολο να βρω παιδιά να διδάξω όχι μόνο επειδή δεν έχω εμπειρία, αλλά και λόγω της κατάστασης που επικρατεί. Όμως, θέλω να κάνω μια προσπάθεια. )

Ευχαριστώ!

Και περιμένεις απο κάποιον να σου πεί στο φόρουμ τι έμαθε 4 χρόνια στο πανεπιστήμιο;;;
Το βρίσκω λίγο δύσκολο...
Το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι να βάλεις το ιδιαίτερο όσο πιο φθηνά μπορείς γιατί για αυτό άλλωστε θα σε προτιμήσουν σε σχέση με κάποιον που έχει σπουδάσει Αγγλική Φιλολογία. Ούτε για τις γνώσεις, ούτε για την εμπειρία σου.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 01:27:29 πμ »
Δεν σκέφτηκες κάτι...με τη συμβουλή αυτή την ενθαρρύνεις να συνεχίσει το γαϊτανάκι μείωσης τιμών στα ιδιαίτερα... ???
΄
Ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Ισχύει γενικά στην αγορά. Πιστεύω οτι οι καταναλωτές το ξέρουνε.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 10:23:58 πμ »
εμενα αυτο που με προβληματιζει με τους γονεις ειναι οτι σχεδον ποτε δεν ζητουν να δουν το αντιστοιχο πτυχιο ή πιστοποιητικο του καθε καθηγητη που βαζουν σπιτι τους επομενως ο καθε πικραμενος κανει τον καθηγητη.γνωριζω τουλαχιστον 3 περιπτωσεις που κανουν ιδιαιτερα με lower

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:04:38 »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 10:50:48 πμ »
εμενα αυτο που με προβληματιζει με τους γονεις ειναι οτι σχεδον ποτε δεν ζητουν να δουν το αντιστοιχο πτυχιο ή πιστοποιητικο του καθε καθηγητη που βαζουν σπιτι τους επομενως ο καθε πικραμενος κανει τον καθηγητη.γνωριζω τουλαχιστον 3 περιπτωσεις που κανουν ιδιαιτερα με lower

Όντως, ποτέ δε ζητάνε! Δεν κοστίζει τίποτα να ζητήσουν φωτοαντίγραφα των πτυχίων και των πιστοποιητικών του υποψήφιου καθηγητή, απορώ γιατί δεν το κάνουν. Τόσο τυφλή εμπιστοσύνη πια;; ???

Αποσυνδεδεμένος despeir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 11:10:11 πμ »
Το σχολιο μου γιατι διαγραφθηκε;;;;

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 11:44:13 πμ »
εμενα αυτο που με προβληματιζει με τους γονεις ειναι οτι σχεδον ποτε δεν ζητουν να δουν το αντιστοιχο πτυχιο ή πιστοποιητικο του καθε καθηγητη που βαζουν σπιτι τους επομενως ο καθε πικραμενος κανει τον καθηγητη.γνωριζω τουλαχιστον 3 περιπτωσεις που κανουν ιδιαιτερα με lower

Όντως, ποτέ δε ζητάνε! Δεν κοστίζει τίποτα να ζητήσουν φωτοαντίγραφα των πτυχίων και των πιστοποιητικών του υποψήφιου καθηγητή, απορώ γιατί δεν το κάνουν. Τόσο τυφλή εμπιστοσύνη πια;; ???

οι γονείς νομίζω οτι δεν ζητάνε γιατί θα νοιώσουν ότι σε προσβάλλουν. π.χ. εσύ ζητάς απο την κομμώτριά (που είναι υπάλληλος στο κομμωτήριο) να σου δείξει το πτυχίο της όταν πας να κουρευτείς; Νομίζω οτι αυτό απλά που πρέπει να κάνουμε είναι πέρα απο το φροντιστηριακό βιβλίο να έχουμε και το δικό μας υλικό που θα μας ξεχωρίζει απο αυτούς που έχουν Proficiency και Lower και το παίζουν καθηγητές με ένα teacher's book.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:56:04 μμ »
ειπαμε ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΣΑΙ ΟΤΙ ΔΗΛΩΣΕΙς    :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος alex_pavlos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 01:07:09 μμ »
Δεν σκέφτηκες κάτι...με τη συμβουλή αυτή την ενθαρρύνεις να συνεχίσει το γαϊτανάκι μείωσης τιμών στα ιδιαίτερα... ???

Αυτό ακριβώς με προβληματίζει. Πριν βρω αυτό το φόρουμ σκεφτόμουν ότι δεν μπορώ να ζητήσω πολλά, καθώς δεν έχω εμπειρία. Όμως, και τα λίγα δεν είναι ικανοποιητικά επειδή υποβιβάζεται η αξία των ιδιαίτερων. Επίσης, λαμβάνω υπόψη μου ότι είμαι απλά κάτοχος prof και όπως και να'χει υστερώ κάπως απέναντι σε έναν κάτοχο πτυχίου αγγλικής φιλολογίας.

Γενικά, οι γονείς εμπιστεύονται νέους καθηγητές ή προτιμούν πιο έμπειρους; Ή κοιτάζουν μόνο την τιμή;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 01:15:36 μμ »
Προσωπική άποψη, αν δεν πάνε συστημένοι σε κάποιο καθηγητή, κοιτάνε μόνο την τιμή!


Αποσυνδεδεμένος despeir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 01:35:54 μμ »
Δεν σκέφτηκες κάτι...με τη συμβουλή αυτή την ενθαρρύνεις να συνεχίσει το γαϊτανάκι μείωσης τιμών στα ιδιαίτερα... ???

Αυτό ακριβώς με προβληματίζει. Πριν βρω αυτό το φόρουμ σκεφτόμουν ότι δεν μπορώ να ζητήσω πολλά, καθώς δεν έχω εμπειρία. Όμως, και τα λίγα δεν είναι ικανοποιητικά επειδή υποβιβάζεται η αξία των ιδιαίτερων. Επίσης, λαμβάνω υπόψη μου ότι είμαι απλά κάτοχος prof και όπως και να'χει υστερώ κάπως απέναντι σε έναν κάτοχο πτυχίου αγγλικής φιλολογίας.

Γενικά, οι γονείς εμπιστεύονται νέους καθηγητές ή προτιμούν πιο έμπειρους; Ή κοιτάζουν μόνο την τιμή;


Γιατί εστιάζεις στην εμπειρία;; Οι σπουδες σου πανω σε τι ειναι;;;   Δεν υστερείς απλα κάπως,  θέλεις να κάνεις μια δουλειά την οποία δεν εχεις σπουδάσει και δεν εχεις τις απαραίτητες γνώσεις. Το προφισιενσι ειναι απλο πιστοποιητικο γλωσσομάθειας...

Ελπίζω να μην το σβήσετε και αυτό!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 01:55:04 μμ »
  Δεν υστερείς απλα κάπως,  θέλεις να κάνεις μια δουλειά την οποία δεν εχεις σπουδάσει και δεν εχεις τις απαραίτητες γνώσεις. Το προφισιενσι ειναι απλο πιστοποιητικο γλωσσομάθειας...


Mπορεις να μας δωσεις τις διαφορές που κανουν εναν της Αγγλικης να μπορει να διδαξει καλυτερα απο καποιον που εχει Prof.?
Το πτυχιο δεν κανει σε καμια περιπτωση τον "καλό" δάσκαλο....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2012, 01:57:50 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος despeir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 01:57:28 μμ »
  Δεν υστερείς απλα κάπως,  θέλεις να κάνεις μια δουλειά την οποία δεν εχεις σπουδάσει και δεν εχεις τις απαραίτητες γνώσεις. Το προφισιενσι ειναι απλο πιστοποιητικο γλωσσομάθειας...


Mπορεις να μας δωσεις τις διαφορές που κανουν εναν της Αγγλικης να μπορει να διδαξει καλυτερα απο καποιον που εχει Prof.?

Δηλαδη να ακυρώσουμε τα πανεπιστημια??

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 02:00:11 μμ »
Δεν ειπα αυτο.
δεν μου απαντας ομως  στην ερωτηση: Τι παραπανω σου δινει η Αγγλικη και σε κανει ικανοτερο για διδασκαλία? απο καποιον κατοχο προφισιενσι.
Τα παιδαγωγικά? Μα, η διδασκαλία ειναι "Τεχνη" την οποια μπορει να εχει ο ενας και να μην εχει ο αλλος.
Αν συμπαισει, αυτο θα ειναι το ιδανικο....

Δηλαδή τι θα συμβουλευες καποιον που θα ηθελε να ξεκινησει τα αγγλικά? Ποιον να προτιμήσει?
Δεν λεω πως εχω δικιο αλλα θελω να πεισθω για τη σωστη επιλογη...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2012, 02:07:10 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158521
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.