*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency  (Αναγνώστηκε 39032 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 06:30:23 μμ »
Αγαπητη Αντιγονη αυτο που θελω να πω ειναι πως θεωρω οτι ειναι προτιμοτερο να υπαρχει μια ενιαια τουλαχιστον γραμμη παρα αυτο το χαος που συμβαινει εδω στην Ελλαδα .Πραγματικα προσωπικα θα προτιμουσα να υπαρχει εστω ενα πτυχιο,πιστοποιητικο η πειτε το οπως θελετε που να ειναι προαπαιτουμενο για ολους οσους ασχολουνται με τη διδασκαλια μιας ξενης γλωσσας . ;)

Μα κατάλαβα πολύ καλά τι εννοείς. Απλά μιας που αναφέρθηκες στο CELTA, είπα να ανοίξω μία παρένθεση για να δείξω ότι οι παρομοιώσεις που παρέθεταν ως επιχειρήματα κάποιοι νωρίτερα στη συζήτηση ήταν άστοχες και δε στέκουν.

Επί τη ευκαιρία, συμφωνώ με αυτό που λες, για την ύπαρξη ενός πτυχίου που να ειναι προαπαιτούμενο για τη διδασκαλία μιας ξένης γλώσσας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:05:09 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 06:32:51 μμ »
Παιδια στην τελικη ο καθε γονιος και ο καθε φροντιστηριουχος επιχειρηματιας θα κρινει ελευθερα και συνειδητα(ελπιζω)ποιον θα βαλει στο σπιτι του ή στην επιχειρηση του. Ελευθερη αγορα και διαφορετικα κριτηρια για τον καθενα.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 07:04:35 μμ »
Παιδια στην τελικη ο καθε γονιος και ο καθε φροντιστηριουχος επιχειρηματιας θα κρινει ελευθερα και συνειδητα(ελπιζω)ποιον θα βαλει στο σπιτι του ή στην επιχειρηση του. Ελευθερη αγορα και διαφορετικα κριτηρια για τον καθενα.
Σωστή
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 02:45:32 πμ »
Όταν έδινα proficiency, η ξαδέρφη μιας καλής μου φίλης χρειαζόταν βοήθεια στα Αγγλικά του σχολείου. Δεν είχε χρήματα για φροντιστήριο ή για ιδιαίτερα και τη βοηθούσα εγώ. Λάτρεψα τη στιγμή που μου είπε ότι έγραψε 20 στις εξετάσεις, όταν στο προηγούμενο τρίμηνο είχε γράψει 9 (Σε μια εποχή που τους βαθμούς δεν τους χάριζαν ούτε οι Αγγλικούδες).

 Δε σπούδασα στο πανεπιστήμιο, αλλά παρακολούθησα τη διετή εκπαίδευση καθηγητών στο british council, όπου και ξόδεψα αρκετά χρήματα. Ταυτόχρονα έκανα και το diploma in translation. Πριν προλάβετε να πείτε ότι δεν ήμουν ικανή να περάσω στο πανεπιστήμιο, να σας πω ότι από επιλογή μου δεν έδωσα και για προσωπικούς λόγους. Όπως και να έχει, εκπαιδεύτηκα από έναν αξιόλογο φορέα...υποτίθεται.

 Δούλεψα αρχικά για 4 χρόνια ως μεταφράστρια, οπότε τα Αγγλικά έγιναν 2η φύση μου. Αποφάσισα στα 24 να ασχοληθώ με την εκπαίδευση. Πιο πριν δεν το έκανα, γιατί θεωρούσα ότι ήμουν πολύ μικρή για να με πάρει μαθητής στα σοβαρά. Ξεκίνησα κάνοντας δωρεάν όποιον δεν είχε δυνατότητα να πληρώνει. Βρήκα δυο φίλες μου. Μετά, χωρίς να το καταλάβω βρέθηκα να δουλεύω σε φροντιστήριο με A' SENIOR και B' SENIOR. Μέσα σε δυο μήνες μου έδωσαν και ένα διατομικό ADVANCED και ίδρωσα πραγματικά για να φτάσει το τέλος της χρονιάς.Τελικά, ό,τι κι αν είχα μάθει στο British council, όσο χρόνο και αν σπατάλησα φτιάχνοντας lesson plans και κάνοντας μαθήματα μπροστά σε εξεταστές από την Αγγλία, στο τέλος της χρονιάς ήμουν σίγουρη ότι απέτυχα. Ευτυχώς μια καλή ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ (Με όλα τα γράμματα κεφαλαία, και όχι μόνο το πρώτο), με την πείρα της με βοήθησε να γίνω καλύτερη δίνοντάς μου σωστό feedback.

Τη δεύτερη χρονιά μου έδωσαν μεγαλύτερες τάξεις. Η πόρτα της τάξης μου χτυπούσε συνεχώς από μια απόφοιτη της Αγγλικής, η οποία μου ζητούσε βοήθεια για διάφορα προβλήματα που συναντούσε (είτε απορίες πάνω στα Αγγλικά, είτε προβλήματα στη συμπεριφορά των παιδιών). Ήξερα ήδη τι έκανε λάθος (τα είχα κάνει την προηγούμενη χρονιά τα λάθη αυτά) και τη βοηθούσα. Σχεδόν 10 χρόνια μετά, το ποσοστό επιτυχίας μου είναι στο 90% και το 10% είναι πάντα περιπτώσεις μαθητών που επιμένουν να δώσουν πριν την ώρα τους. Έχω μάθει και συνεχίζω να μαθαίνω. Όχι γιατί είμαι πιο άξια από μία απόφοιτο, αλλά επειδή υπήρχε μια άξια ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ να με βοηθήσει στα πρώτα μου λάθη και στην πορεία στάθηκα και εγώ άξια ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ σε μια άλλη κοπέλα.

 Αυτή τη στιγμή έχω 13 μαθητές, χωρίς να έχω εξευτελιστικές τιμές και χωρίς να χρειαστεί να βάλω ποτέ αγγελία για απογευματινό μάθημα (όλοι οι ανήλικοι είναι μαθητές μου γνωρίζουν τη δουλειά μου από άλλους φίλους τους). Για πρωινά μαθήματα σε φοιτητές έχω βάλει αγγελία, αλλά δεν πόνταρα και ποτέ εκεί. Συγγνώμη για το κατεβατό, αλλά νομίζω ότι το ίδιο θα πρέπει να συμβαίνει σε κάθε καθηγητή (και δε θα δεχτώ από κανέναν απόφοιτο να αμφισβητήσει το ότι είμαι καθηγήτρια Αγγλικών). Σίγουρα οι γνώσεις που παρέχονται στο πανεπιστήμιο είναι πολύ περισσότερες. Δε θα κατάφερνα  ποτέ να διαβάσω αρχαία Αγγλικά, ούτε και να αναλύσω λογοτεχνικά κείμενα. Αλλά είμαι σε θέση να αναλύσω κάθε γραμματικό φαινόμενο, να βοηθήσω τους μαθητές να αναπτύξουν τα επικοινωνιακά skills, να τους ξεμπλοκάρω στις εκθέσεις, να τους κάνω να νιώσουν αυτοπεποίθηση, να μπουν στο εξεταστικό κέντρο και να βγουν με σιγουριά, να μιλήσουν με έναν Άγγλο και να μη δαγκώνουν τα νύχια τους για να περάσει η ώρα.

Και πάλι συγγνώμη για το κατεβατό, αλλά σαν εμένα υπάρχουν πολλοί καθηγητές εκεί έξω και είναι κρίμα να υποβιβάζεται μια ολόκληρη ομάδα ανθρώπων, απλώς και μόνο επειδή κάποιοι εκμεταλλεύονται το γεγονός πως έχουν το δικαίωμα να διδάσκουν και όταν μπαίνουν στην τάξη διαβάζουν το βιβλίο του καθηγητή (είτε είναι απόφοιτοι, είτε είναι επαρκειούχοι).

υ.γ. Σε ολόκληρη τη συζήτηση δεν είδα κανέναν πόλεμο ενάντια στους απόφοιτους, παρά μόνο ενάντια στους επαρκειούχους!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2012, 11:30:32 πμ από luckyu »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:05:09 »

Αποσυνδεδεμένος Danae J. Lynch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 03:46:48 μμ »

 Oταν μιλαμε για επαρκεια, αναφερομαστε στην επαρκεια Γνωσης της γλωσσας που σου εξασφαλιζει ενα πιστοποιητικο γλωσσομαθειας και οχι στη Διδασκαλια αυτης.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 11:37:36 πμ »
μονο που με την επαρκεια γνωσης βγαζεις και αδεια διδασκαλιας.και απ'οτι φαινεται ελαχιστοι ειναι αυτοι που πιστευουν στην καταργηση της.ετσι λοιπον ο καθε πικραμενος κανει τον καθηγητη,ανοιγει φροντιστηριο,κοροιδευει τους γονεις και τους τρωει τα λεφτα κτλ.
βεβαια δεν μπαινουν ολοι στο ιδιο τσουβαλι.υπαρχουν και εξαιρετικοι καθηγητες με proficiency αλλα δυστυχως λιγοι

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 02:52:14 μμ »
Συμφωνω Bettina.Υπαρχουν αξιολογοι καθηγητες με proficiency, που δεν εχουν αφησει σεμιναριο για σεμιναριο, που ''ψαχνονται'' συνεχεια αλλα δυστυχως ειναι λιγοι. Ξερω ανθρωπους που επειδη δε μπορουσαν να βρουν αλλη δουλεια,αρχισαν ξαφνικα να συστηνονται ως καθηγητες αγγλικων και να ψαχνουν για μαθηματα γιατι θεωρουν οτι η δδασκαλια και η εκμαθηση μιας ξενης γλωσσας ειναι πανευκολη διαδικασια!
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος iastan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 11:06:21 πμ »
καλημέρα σε όλους...έχω ένα αγοράκι που ξεκινησε τωρα την Β δημοτικου.Εγω είμαι κάτοχος proficiency,εδω και καμποσα χρονακια και τωρα θα ήθελα να τον ξεκινησω αγγλικα μόνη μου σιγα σιγα ...και βλέπουμε ...δεν θέλω να γίνω καθηγητρια,ούτε να το κάνω επάγγελμα...απλα να ασχοληθω με τον γιο μου λιγακι ,να κάνουμε μια πρωτη γνωριμία με την γλώσσα...έχω κατι καρτες με το abc,με τους αριθμούς και χρώματα,...πως μπορω να τον ξεκινησω...και πως θα αρχίσει να διαβάζει αγγλικα?...ευχαριστω εκ των προτερων για την απάντηση και ξαναλέω ότι δεν θέλω να ασχοληθω επαγγελματικά...δεν έχω σκοπο να αναλάβω κι άλλα παιδάκια!...

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 11:07:18 μμ »
iastan μην αρχισεις με γράμματα. Ξεκίνα προφορικά χρώματα, ζωάκια κτλ. Προφορικά και μόνο. Επίσης τραγουδάκια που θα βρείς στο Ίντερνετ.

Αποσυνδεδεμένος iastan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 09:52:40 πμ »
iastan μην αρχισεις με γράμματα. Ξεκίνα προφορικά χρώματα, ζωάκια κτλ. Προφορικά και μόνο. Επίσης τραγουδάκια που θα βρείς στο Ίντερνετ.

καλημέρα και ευχαριστω για την συμβουλη-απάντηση!...

Αποσυνδεδεμένος kat599

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 11:50:04 μμ »
Η πρώτη μου μαθήτρια ήρθε σε μένα από πτυχιούχο αγγλικής φιλολογίας με εμπειρία πολλών ετών, η οποία έπαιρνε από το συγκεκριμένο παιδί 15 ωρά την ώρα για A class πριν 3 χρόνια. Μετά η κυρία βαρέθηκε να παίρνει μόνο 15 κι έτσι την έγραφε την μαθήτρια, αφού της τα στάγανε χοντρά οικογένειες δικηγόρων και γιατρών. Συν της άλλης της μιλούσε άσχημα και της φώναζε. Όταν ανέλαβα το κοριτσάκι, που πραγματικά το φωτοστέφανο του έλειπε, ήταν τόσο φοβισμένο που με ακουμπούσε καταλάθος με το πόδι και μου λεγε "Συγγνώμη δεν θα το ξανακάνω".Τελικά με εμπιστεύτηκε, μιλάμε για πανέξυπνο πλάσμα και βγάλαμε τα υπόλοιπα 2/3 του βιβλίου σε 2μιση μήνες (μέχρι τον Μάιο που την ανέλαβα είχε φτάσει στο 8 μάθημα απ'τα 30 που είχε το βιβλίο...τόσο καλά).
Θέλω να πω μ'αυτήν την προσωπική εμπειρία ότι ως γνωστόν τα ράσα δεν κάνουν πάντα τον παπά. Γνωρίζω άτομα που όχι μόνο έχουν βγάλει πανεπιστήμιο, αλλά με μεταπτυχιακά και διδακτορικά που αν ανοίξουν το στόμα τους να μιλήσουν τρέχεις να κρυφτείς. Ένα πτυχίο από μόνο του, ότι και αν είναι αυτό, δεν λέει τίποτα αν δεν το αγαπάς και δεν έχεις όρεξη να ασχοληθείς.
Αν είναι να έχεις μάθημα και να αρχίζεις τα βρισίδια ή να βλέπεις τους μαθητές και τα μάτια σου να κάνουν ευρώ κάνε κάτι άλλο καλύτερα. Οι τιμές στα ιδιαίτερα μειώθηκαν και καλά έκαναν γιατί είχε ξεφύγει το θέμα με κάποιους να παίρνουν 25 και 30 ευρώ την ώρα.
Όποιος θέλει να "παρεξηγηθεί", ας παρεξηγηθεί!

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 11:59:44 μμ »
Κανείς δεν παρεξηγειται kat599.Αποψεις ανταλλασσουμε και καταθετει ο καθενας την εμπειρια του.Η συγκεκριμενη που περγραφεις ειναι λυπηρη γιατι ειναι απανθρωπο να φερεσαι ετσι σε μικρο παιδι. Ποσο μαλλον οταν εχεις διδαχτει παιδαγωγικη και ψυχολογια.Αλλα και να μην εχεις διδαχτει παλι ειναι δραμα.Οντως τα ρασα δεν κανουν τον παπα,σ'αυτο θα συμφωνησω.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2012, 12:04:00 πμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 24, 2016, 01:43:29 πμ »
Γιατί αυτή η επίθεση κάθε φορά απέναντι στους πτυχιούχους αγγλικής φιλολογίας? Πραγματικά με λυπεί το γεγονός αυτό. Καμία σχολή δεν εξασφαλίζει τις μετέπειτα επαγγελματικές ικανότητες του καθενός κι αυτό ισχύει για όλους και για γιατρούς, δικηγόρους, φιλολόγους κ.ο.κ. αν όμως θεωρούμε πως αυτό από μόνο του σημαίνει πως το πτυχίο και οι πανεπιστημιακές σπουδές δε σου δίνουν τίποτα, τότε ας κάνει ο καθένας ό,τι θέλει κι έτσι θα γίνω κι εγώ γιατρός μιας και διαβάζω ανατομία, ιατρικά περιοδικά, πάω σε σεμινάρια θεμάτων υγείας και πάει λέγοντας κι ας κριθώ στην πράξη αν είμαι καλή ή όχι μπορεί να έχω και περισσότερο μεράκι από ένα απόφοιτο ιατρικής. Λυπάμαι που ζω στην Ελλάδα που εξισώνει τα πιστοποιητικά με τα πτυχία, που ο καθένας χώνεται στα χωράφια του καθενός και έχει γνώμη για τα πάντα. Από αύριο θα διδάσκω ελληνική γλώσσα και λογοτεχνία, έτσι γιατί γράφω ποιήματα κι έχω κερδίσει και σε διαγωνισμούς γραπτού λόγου κι άρα είμαι καλύτερη από ένα φιλόλογο...έλεος πια. Τελικά, τι την ήθελα την αγγλική, Cambridge Proficiency με grade A έχω, ας σπούδαζα κάτι άλλο για να μη απολογούμουν σε κανέναν όσον αφορά στα αυτονόητα! Σε κάθε κλάδο υπάρχουν καλοί και κακοί, εργατικοί και τεμπέληδες. Αν όλοι έβρισκαν μία δουλειά στο αντικείμενο τους, δε θα χώνονταν σε δουλειές άλλων κι αυτή η συζήτηση δε θα γινόταν. Τέλος, το φταίξιμο είναι του υπουργείου που δεν κατήργησε την επάρκεια όταν δημιουργήθηκαν ξενόγλωσσα τμήματα ΑΕΙ...

Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο!! Στην Ελλαδα, προφανως και δυστυχως, οτι δηλωσει ο καθενας ειναι και, μιλωντας κι εγω ως Αγγλικος, αριστουχος Παν/μιου, ανεργη εκτος κι αν το υπουργειο φιλοτιμηθει να με παρει για λιγους μηνες δουλειας, οπως τοσοι πολλοι απο μας, το εχω νιωσει στο πετσι μου.

Δεν ειναι το ιδιο το Lower/Proficiency με ενα πτυχιο πανεπιστημιου, επ' ουδενι, κι ο κατοχος αυτων δεν εχει καμια δουλεια να δηλωνει 'καθηγητης', απλα δεν ειναι!!Ουτε τις γνωσεις εχει, ουτε την καταρτιση και η οποια μεταδοτικοτητα, οταν υπαρχει αγνοια του αντικειμενου περα απο την πιστοποιηση της γλωσσας, εν προκειμενω, ειναι πρακτικα ασημαντη.

Δεν εμπιστευεσαι εναν μη γιατρο, που ωστοσο εχει μερακι/αγαπη προς το επαγγελμα και βασικες γνωσεις να σε κουραρει, ετσι δεν ειναι; Γιατι να εμπιστευσαι εναν μη καθηγητη,χωρις σπουδες, με βασικες γνωσεις να σε διδαξει;



Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 24, 2016, 11:15:04 πμ »
Η πρώτη μου μαθήτρια ήρθε σε μένα από πτυχιούχο αγγλικής φιλολογίας με εμπειρία πολλών ετών, η οποία έπαιρνε από το συγκεκριμένο παιδί 15 ωρά την ώρα για A class πριν 3 χρόνια. Μετά η κυρία βαρέθηκε να παίρνει μόνο 15 κι έτσι την έγραφε την μαθήτρια, αφού της τα στάγανε χοντρά οικογένειες δικηγόρων και γιατρών. Συν της άλλης της μιλούσε άσχημα και της φώναζε. Όταν ανέλαβα το κοριτσάκι, που πραγματικά το φωτοστέφανο του έλειπε, ήταν τόσο φοβισμένο που με ακουμπούσε καταλάθος με το πόδι και μου λεγε "Συγγνώμη δεν θα το ξανακάνω".Τελικά με εμπιστεύτηκε, μιλάμε για πανέξυπνο πλάσμα και βγάλαμε τα υπόλοιπα 2/3 του βιβλίου σε 2μιση μήνες (μέχρι τον Μάιο που την ανέλαβα είχε φτάσει στο 8 μάθημα απ'τα 30 που είχε το βιβλίο...τόσο καλά).
Θέλω να πω μ'αυτήν την προσωπική εμπειρία ότι ως γνωστόν τα ράσα δεν κάνουν πάντα τον παπά. Γνωρίζω άτομα που όχι μόνο έχουν βγάλει πανεπιστήμιο, αλλά με μεταπτυχιακά και διδακτορικά που αν ανοίξουν το στόμα τους να μιλήσουν τρέχεις να κρυφτείς. Ένα πτυχίο από μόνο του, ότι και αν είναι αυτό, δεν λέει τίποτα αν δεν το αγαπάς και δεν έχεις όρεξη να ασχοληθείς.
Αν είναι να έχεις μάθημα και να αρχίζεις τα βρισίδια ή να βλέπεις τους μαθητές και τα μάτια σου να κάνουν ευρώ κάνε κάτι άλλο καλύτερα. Οι τιμές στα ιδιαίτερα μειώθηκαν και καλά έκαναν γιατί είχε ξεφύγει το θέμα με κάποιους να παίρνουν 25 και 30 ευρώ την ώρα.
Όποιος θέλει να "παρεξηγηθεί", ας παρεξηγηθεί!
Συμφωνώ απόλυτα.Έχεις δίκιο.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 316
Σύνολο: 333

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.