*

Αποστολέας Θέμα: Δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές  (Αναγνώστηκε 57701 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 04:31:35 μμ »
πότε θα ξεκινησει η σίτιση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 04:37:13 μμ »
1.η λεσχη δεν λεγεται φανταρων αλλα αξιωματικων αρα μαλλον θα εννοεις λιποθυμισαν αξιωματικοι
2.περιστατικα τετοια εχουν συμβει οχι μονο σε φανταρους αλλα και σε φοιτητες σε φοιτητικες λεσχες
3.σε οποιον δεν αρεσει το μενου μπορει να μην παει  να διαμαρτυρεται απ εξω ,μπορει να καταγγειλει και το μαγειρα αν θελει ..τοσο απλα

Οι αξιωματικοί τί μισθό παίρνουν;

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 04:42:22 μμ »
Οι λέσχες των αξιωματικών είναι αξιοπρεπέστατες με καλό και ποιοτικό φαγητό. Όλοι θα προτιμούσαμε περισσότερο μισθό φυσικά αλλά από το τίποτα κάτι είναι και αυτό.  Σίγουρα θα εξυπηρετήσει αρκετό κόσμο  και τέτοια μέτρα πρέπει να είναι πάντα καλοδεχούμενα νομίζω.

Παρεμπιπτόντως ναι και οι ιδιωτικές επιχειρήσεις (μεγάλα συγκροτήματα πχ ΠΗΓΑΣΟΣ) έχουν εστιατόρια μέσα με πολύ χειρότερο φαγητό σε σχέση με τις λέσχες των αξιωματικών και πολύ πιο ακριβό. Αλλά όλοι τα χρησιμοποιούν καθώς και είναι περισσότερο οικονομικά σε σχέση με πακέτα για το σπίτι. ή delivery και περισσότερο πρακτικά (μέσα στο χώρο εργασίας ουσιαστικά).

Τέλος πάντως δεν είναι κακό το μέτρο νομίζω εγώ αν έχω κοντά μου θα τη χρησιμοποιώ αν μπορώ όχι μόνο για λόγους οικονομίας αλλά και γιατί γνωρίζω πως έχουν πολύ καλό φαγητό. Από το να τρώω την κάθε πανάκριβη αηδία απ' έξω λέσχη και πάλι λέσχη. Σας προτείνω να το δοκιμάσετε χωρίς την παραμικρή επιφύλαξη ειδικά οι εργένηδες κλπ θα εκπλαγείτε ευχάριστα πιστεύω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2012, 04:46:57 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 04:48:09 μμ »
Το μέτρο αυτό ακούγεται καλό αλλά στην ουσία είναι γελοίο. Το αν ο υπουργός προσπαθεί με την σίτιση να κάνει καλές εντυπώσεις στον εκπαιδευτικό πρέπει επίσης να το αποδείξει και στην πράξη. Οι στρατιωτικές λέσχες δεν είναι παντού όπως τα σχολεία που υπάρχουν σε κάθε χωριό-πόλη-νησί-κορφοβούνι. Αν σκέφτομαι οτι το τσάμπα φαί είναι παραπέρα 50-100-200+ χιλιόμετρα θα καθήσω να μαγειρέψω-άρα θα ξοδευτώ στο super-market. Ούτε 2 στους 10 αναπληρωτες δεν θα βολέψει το μέτρο αυτό και θα καταντήσει γελοίο εκτός και ορίσει στο τόπο που προσλήφθηκες, και κάποιες τοπικές ταβέρνες-εστιατόρια, που θα κολλάνε και αυτοκόλλητο απ'εξω "τσάμπα φαι για τους αναπληρωτές"....
Και παρακαλώ μη μου συγκρίνετε τα αυτονόητα, τους στρατιωτικούς με τους εκπαιδευτικούς. Αυτοί είναι οργανωμένοι.Τρώνε και στεγάζονται σχεδόν τσάμπα.
Προσωπικά εαν το υπουργείο βρήκε διαθέσιμα λεφτά που θα μπορούσε να να εξυπηρετήσει τον αναπληρωτή, θα προτιμούσα αντι για το μέτρο της σιτισης, να έκανε μεγάλες εκπτώσεις στα έξοδα μετακίνησης στον αναπληρωτή και να του δίνουν εκπτωση στα εισητήρια εως και 80%

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 04:58:46 μμ »
Από το να μην έχουμε τίποτα, ας μείνουμε σε αυτό. Δεν καταλαβαίνω την έννοια της απαξίωσης με το να σε ταίζουν δωρεάν. Μην τα υποτιμούμε όλα. Τζάμπα φαί, καλό ακούγεται. Θα μένουν και κάποια χρήματα στην ακρίτσα. Το ξέρω ότι κανονικά όλοι περιμένουν να ακούσουν προσλήψεις τεράστιες αναπληρωτών και διορισμούς τεράστιους. Μόνο που αυτό ποτέ δεν πρόκειται να γίνει.

Πάντως παρεπιπτόντως το νέο υπουργείο ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ. Πετάνε κάθε εβδομάδα κάτι και αμφιβάλω αν το υλοποιήσουν. Μακάρι να υλοποιηθούν

όσο για τα φαγητά της λέσχης αξιωματικών και φοιτητικών εστιών, ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ ΣΤΙΣ ΤΑΒΕΡΝΕΣ.
Το μέτρο μπορεί να υλοποιηθεί άνετα και σε περιοχές που δεν υπάρχουν εστίες με το να δίνεται ένα επίδομα σίτισης κάθε μήνα

 Κάποιοι μου φαίνεται έχουν μάθει να ζουν στη χλύδα εδώ μέσα, με λεφτά του μπαμπά και της μαμάς και ακόμα και η δωρεάν σίτιση τους χαλάει. Είναι η γνωστή κατηγορία που είχαμε και όταν ήμουν φοιτητής που θεωρούσαν ότι όλα τα φαγητά έχουν μικρόβια στη λέσχη και δεν τους άρεσε να τρώνε όλα τα φαγητά, αλλά μόνο γκουρμέ πιάτα, με λίγα λόγια οι μαμάκηδες που ποτέ δεν έχουν φύγει από το σπίτι τους!!!!!
Σε όσους είναι μαμάκιδες και θέλουν φαγητό μαμάς ε τότε: η πάρτε 2000 τάπερ με σπιτικό φαγητό μαμάς ή φτιάξτε κάτι μόνοι σας !!!!!
Δεν κατάλαβα την έννοια της απαξίωσης, ακόμα και στα νοσοκομεία αν πάτε υπάρχουν λέσχες που τρώει το προσωπικό με πολύ μικρό αντίτιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2012, 05:07:14 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος Empedocles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 05:07:06 μμ »
Εγώ πάντως γνωρίζω περιπτώσεις που πήγαν να σιτιστούν σε λέσχη αξιωματικών και το κόψαν διότι δεν τους άρεσε το φαγητό ! Το οποίο είμαι απολύτως βέβαιος ότι θα συμβεί στις περισσότερες καθηγήτριες που έχουν πιο εκλεπτισμένη γεύση και καταλαβαίνουν τι τρώνε, ενώ έχουν και μανία με την καθαριότητα ! Τώρα αν στο στρατό σου φαινόταν το φαί νόστιμο και το περιβάλλον περιποιημένο και η λέσχη καλή θα σου φανεί !  Αν δεν τρώς πολλά καρυκεύματα, καταλαβαίνεις ότι το κρέας δεν ειναι ακριβώς φρέσκο, το ψάρι είναι κατεψυγμένο, η σαλάτα όχι καλά πλυμμένη, ρε μεγάλε στο στρατό είσαι, όχι στη μανούλα για φαί !

Εγώ πάντως δε θα αισθανόμουν καθόλου καλά να πάω να σιτιστώ σε λέσχη αξιωματικών ως αναξιοπαθούντας εκπαιδευτικός !

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 05:08:56 μμ »
το οτι υπαρχουν μερικα επιμερους  ζητηματα που πρεπει να αντιμετωπιστουν οπως η αποσταση η δεν ξερω τι αλλο δεν καθιστουν ενα μετρο γελοιο!!
οσο για την επιδοτηση εισητηριων που αναφερεις εγω να συμφωνησω και 80 και 100% ακομα!!!!  για ενα ομως ειμαι βεβαιος ακομα κι αυτο να γινοταν καποιοι θα εβγαιναν και θα ζητουσαν να επιδοτουντε οι μαθητες και να μεταφερονται στον τοπο διαμονης τους για μαθημα κι οχι να πηγαινουν αυτοι στο σχολειο!!!

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 05:09:46 μμ »
Εγώ πάντως γνωρίζω περιπτώσεις που πήγαν να σιτιστούν σε λέσχη αξιωματικών και το κόψαν διότι δεν τους άρεσε το φαγητό ! Το οποίο είμαι απολύτως βέβαιος ότι θα συμβεί στις περισσότερες καθηγήτριες που έχουν πιο εκλεπτισμένη γεύση και καταλαβαίνουν τι τρώνε, ενώ έχουν και μανία με την καθαριότητα ! Τώρα αν στο στρατό σου φαινόταν το φαί νόστιμο και το περιβάλλον περιποιημένο και η λέσχη καλή θα σου φανεί !  Αν δεν τρώς πολλά καρυκεύματα, καταλαβαίνεις ότι το κρέας δεν ειναι ακριβώς φρέσκο, το ψάρι είναι κατεψυγμένο, η σαλάτα όχι καλά πλυμμένη, ρε μεγάλε στο στρατό είσαι, όχι στη μανούλα για φαί !

Εγώ πάντως δε θα αισθανόμουν καθόλου καλά να πάω να σιτιστώ σε λέσχη αξιωματικών ως αναξιοπαθούντας εκπαιδευτικός !

Κάτσε και μεγείρευε τότε. Σιγά μωρέ, θα σπάσουν τα νυχάκια τα καημένα των εκλεπτυσμένων κυριών, ή θα κάνουν εμετό από την αηδία. Μωρέ πάτε καλά;; Moυ φαίνεται δεν έχετε καταλάβει σε τι περίοδο μπαίνει η Ελλάδα.
Συγνώμη όποιος νομίζει ότι είναι ο εφοπλιστάρας και ο άρχοντας με τα 800 - 900 καθαρά που του δίνει τοι κράτος ως αναπληρωτής, ε ας μην προτιμήσει τότε το δωρεάν φαγητό, που το θεωρούν μάλιστα κάποιοι και ως απαξίωση. 
Σε πληροφορώ πάντως ότι οι έλεγχοι που γίνονται σε αυτές τις λέσχες είναι πολύ πιο εντατικοί, από οπουδήποτε αλλού. Ενώ η ντομάτα που παίρνεις από έξω είναι βιολογική πάντα ε;;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2012, 05:14:34 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος Empedocles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 05:12:02 μμ »
Εάν μιλούσαμε για λέσχη εκπαιδευτικών, απαξίωση δε θα υπήρχε ! Μιλάμε για να πάμε να μας ταίζουν οι άλλοι ! Οι οποίοι άλλοι παίρνουν περισσότερα από εμάς και διαμαρτύρονται, μέχρι και οι δικαστικοί διαμαρτύρονται , και εμείς λε΄με μήπως παίρνουμε πολλά και μήπως κάνουμε κάτι στραβα ! Και έχουμε καταντήσει για το φιλόπτωχο !

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 05:13:59 μμ »
Προταση στην περιπτωση που εφαρμοσθει το μετρο, αυτοι που ειναι εναντιον του , να μας πουν τη γνω μη τους μετα  το πρωτο δεκαπενθημεο που θα χει τελειωσει ο μισθος.

Μηπως το ξανακεφτηκαν καλυτερα, μηπως δεν ειναι κ τοσο ασχημο το φαγητο, τετοια πραγματα..

Αποσυνδεδεμένος Empedocles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 05:16:31 μμ »
Εγώ προς το παρόν δε σκέφτομαι να πατήσω σε λεσχη αξιωματικων για φαί ! Τώρα αν ξεμείνω οικονομικά, το συζητάω !

Με το συμπάθειο, εγώ δεν ανήκω στο γένος των εκλεπτισμένω κυριών προφανώς, αλλά έχε υπόψην ότι το φαί ανάλογα με την ποιότητά του παχαίνει ή όχι ή προκαλεί μακροχρόνια ασθένειες ή όχι ! Καλά τα φαγήτα του στρατού, αλλά το θεμα με το φαγητό δεν είναι μόνο να σιτιστείς ! Εμένα η πείρα μου από το φαγητό του στρατού είναι ότι πέρναμε τις μισές φορές απέξω, των αξιωματικών συμπεριλαμβανομένων ! Αλλά η λέσχη αξιωματικών σίγουρα θα είναι καλύτερα !

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 05:18:20 μμ »
Βρε συνάδελφοι ό,τι προσφέρει το υπουργείο είναι όλα καλοδεχούμενα! Το θέμα είναι ότι το βιοτικό μας επίπεδο συνεχώς κατακρημνίζεται και δεν ξέρω και γω που μπορεί να φτάσει! Δε λέω κάτι θα μειώσει από τα μηνιαία έξοδα ένα πιάτο φαγητό αλλά με τέτοια μείωση μισθών και αύξηση των άλλων δαπανών (καύσιμα) μπορούμε να λέμε ότι έχουμε ως εκπαιδευτικοί αξιοπρέπεια;

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 05:19:08 μμ »
Εάν μιλούσαμε για λέσχη εκπαιδευτικών, απαξίωση δε θα υπήρχε ! Μιλάμε για να πάμε να μας ταίζουν οι άλλοι ! Οι οποίοι άλλοι παίρνουν περισσότερα από εμάς και διαμαρτύρονται, μέχρι και οι δικαστικοί διαμαρτύρονται , και εμείς λε΄με μήπως παίρνουμε πολλά και μήπως κάνουμε κάτι στραβα ! Και έχουμε καταντήσει για το φιλόπτωχο !

Και που είναι το πρόβλημα να σε ταίσουν άλλοι;; Και έξω στην κοινωνία άλλοι σε ταίζουν. Από τις μεγαλοβιομηχανίες παίρνεις το γάλα, τα αυγά και όλα τα υπόλοιπα. Τα ζαρζαβατικά επίσης από εμπόρους τα παίρνεις. Που ακριβώς είναι το πρόβλημα. Εσύ θες δηλαδή να σε έχουν αρχηγό, μέσα σε ένα παλάτι και να σε ταίζουν με χαβιάρι;;

O στρατός παίρνει χρήματα από το κράτος, δηλαδή από όλους τους πολιτες μέσω φορολογίας και αγοράζει τρόφιμα. Το ίδιο και οι λέσχες. Ε τώρα σου λέει το κράτος, έλα και εσύ να φας, μιας και τόσα χρόνια αγοράζαμε τρόφιμα και πολύ μεγάλες ποσότητες φαγητού έμεναν αδιάθετες
Το φαγητό του στρατού σας πληροφορώ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΗΣ ΑΝΩΤΕΡΟ από όλα τα άλλα σκουπίδια που τρώτε από έξω. Ρωτήστε αρμόδιους και όχι ηλίθιους φαντάρους που το ένα τους ξυνίζει και το άλλο τους βρομάει. Τα κατεψυγμένα δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Και στο κάτω κάτω όποιος έχει πρόβλημα ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΕΙ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2012, 05:22:49 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 05:19:20 μμ »
Προτιμώ και τσάμπα φαί να μας δίνουν και έκπτωση στα μεταφορικά όπως πρότεινε κάποιος παραπάνω! Να ξαναγυρίσουμε στα φοιτητικά μας τα χρόνια! Τσάμπα φαί και φθηνότερη μεταφορά!!!
Κύριε Υπουργέ... μήπως να σκεφτείτε και ένα επιδοματάκι για το ενοίκιο; Ή κανα επίδομα θέρμανσης γιατί πέρσι αναπληρώτρια την έβγαλα με το ηλεκτρικό καλοριφεράκι γιατί money... γιοκ!! Αλλά πλήρωνα 100ευρώ (με έκπτωση από τα ΚΤΕΛ ε;) το μήνα για να πηγαίνω με το λεωφορείο στο διπλανό χωριό το οποίο δεν είχε σπίτι για δείγμα για να νοικιάσω!!!! Μόνο κάτι στάβλους;-)
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 273
Σύνολο: 286

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.