*

Αποστολέας Θέμα: Επίπεδο αγγλικών στην Α και Β Δημοτικου  (Αναγνώστηκε 4189 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Επίπεδο αγγλικών στην Α και Β Δημοτικου
« στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 11:11:36 πμ »
Χθες ξεκινησα μαθημα σε ενα κοριτσακι που θα παει Γ δημοτικου και δεν εχει ξανακανει ιδιαιτερο. Ομως ηταν σε ημερησιο σχολειο και 2 χρονια εκανε αγγλικα στο σχολειο του. Το εβαλα με την κορη μου στην οποια εχω κανει το pre-junior. Δεν ημουν σιγουρη οτι μπορουσαν να συμβαδισουν σκεφτομενη οτι το αλλο παιδι ειχε 2 χρονια επαφη με τα αγγλικα.....
Τι εγινε? διαπιστωσα οτι το παδι εκτος απο το αλφαβητο που ηξερε πολυ καλα, δεν ηξερε σχεδον τιποτε αλλο. Του ζητησα να μου γραψει μερικες λεξουλες και μου εγραψε cat βοοκ, και dog. δεν θυμοταν τιποτα αλλο. Να διαβασει απο βιβλίο απλες λεξουλες δυσκολευοταν.....τι να πω?
τι υποτιθετεται οτι πρεπει να εχουν μαθει τα παιδια αυτα ? εχει διδαξει κανεις σε ημερησιο? φταιει το παιδι ή η/ο συναδελφος που ειχε αναλαβει την ταξη....????? δεν ξερω τι να πω.... :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίπεδο αγγλικών στην Α και Β Δημοτικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:16:34 »

Αποσυνδεδεμένος stella19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο αγγλικών στην Α και Β Δημοτικου
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 11:34:01 πμ »
Δεν φταίει κανείς που το παιδάκι δεν μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα στην Αγγλική. Σκοπός της διδασκαλίας των Αγγλικών στην Α και Β δημοτικού είναι η εξοικίωση με τη γλώσσα μέσα από παιγνιώδη μορφή. Απαγορεύεται ρητά η εκμάθηση γραπτού λόγου άσχετα με το εάν κάποιοι συνάδελφοι επιλέγουν να το κάνουν. Το πρόγραμμα του ΠΕΑΠ είναι σαφές σχετικά με αυτό.

Το κοριτσάκι λογικά πρέπει να γνωρίζει το αλφάβητο γιατί συνήθως στο τέλος της Β' Δημοτικού οι συνάδελφοι το διδάσκουν σαν προετοιμασία για την επόμενη χρονιά.

Αν θέλεις την γνώμη μου νομίζω ότι εφόσων η μαθήτρια σου έχει διδαχθεί την Αγγλική στην Α & Β Δημοτικού με τον τρόπο που ορίζει το ΠΕΑΠ δεν μπορεί να συμβαδίσει με την κόρη σου και πρέπει να ξεκινήσει μόνη της.

Αποσυνδεδεμένος stella19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο αγγλικών στην Α και Β Δημοτικου
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 11:37:24 πμ »
Ενδεχομένως να μπορέσουν να συνεχίσουν μαζί απλά πιστεύω θα χρειαστεί λίγος χρόνος για να εξοικιωθεί η καινούρια σου μαθήτρια.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο αγγλικών στην Α και Β Δημοτικου
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 11:40:10 πμ »
δεν μπορει να καλυφθει λες η διαφορα μεσα απο το ace from space A ? που εχει βιβλιαρακι με το αλφαβητο στην αρχη της χρονιας με αριθμους , χρωματα και μετα να μπουν στην a junior?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίπεδο αγγλικών στην Α και Β Δημοτικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:16:34 »

Αποσυνδεδεμένος stella19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο αγγλικών στην Α και Β Δημοτικου
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 11:43:58 πμ »
Ναι βέβαια, αυτή είναι μια πολύ καλή λύση. Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα. Απλά στο πρώτο μου μήνυμα δεν είχα προσέξει ότι με την κόρη σου ολοκληρώσατε την pre-junior. Νόμιζα ότι είχατε κάνει την junior. Αυτό που σκέφτεσαι νομίζω ότι είναι κατάλληλο για την ομαλή μετάβαση τους στην junior.

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο αγγλικών στην Α και Β Δημοτικου
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 02:39:09 μμ »
...μου εγραψε cat βοοκ, και dog. δεν θυμοταν τιποτα αλλο.
Φαίνεται πως ο-η συνάδελφος ακολούθησε τις οδηγίες του ΠΕΑΠ (όπως αναφέρθηκαν προηγουμένως) και πιστεύω ότι είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον και ελπιδοφόρο το ότι το παιδί προσπάθησε να καταγράψει τις λέξεις όταν του το ζήτησες με τον τρόπο που το έκανε! Χωρίς να έχω εξοικείωση με το Ace from Space, βλέποντας ότι είναι βιβλίο για A jr, θεωρώ ότι κάλλιστα μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε. Καλή σας αρχή!!

Αποσυνδεδεμένος Danae J. Lynch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο αγγλικών στην Α και Β Δημοτικου
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 12:16:31 πμ »
Καλησπερα,


Επειδη ειμαι καινουργια στο χωρο θα ηθελα τη βοηθεια σας.... Τα επιπεδα γλωσσομαθειας ξεκινουν απο beginners
και φτανουν εως C2  σωστα΄? Τωρα οσον αφορα στις ταξεις του φροντιστηριου πως γινεται η αντιστοιχιση μεταξυ των 2?    Ποσες ειναι οι ταξεις σε φροντιστηριο για να να φτασει κανεις σε επιπεδο Β2? Ρωταω γιατι ζω σε επαρχια και και στο μοναδικο φροντιστηριο της περιοχης  χρειαζονται 8 ταξεις... Πολλες δεν ειναι? :o Εχω ακουσει για 5 ή 5,5..

Ελπιζω να γραφω στο σωστο τοπικ..

Thanx in advance... :)

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο αγγλικών στην Α και Β Δημοτικου
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 10:49:40 μμ »
Καλησπερα,
Επειδη ειμαι καινουργια στο χωρο θα ηθελα τη βοηθεια σας.... Τα επιπεδα γλωσσομαθειας ξεκινουν απο beginners
και φτανουν εως C2  σωστα΄? Τωρα οσον αφορα στις ταξεις του φροντιστηριου πως γινεται η αντιστοιχιση μεταξυ των 2?    Ποσες ειναι οι ταξεις σε φροντιστηριο για να να φτασει κανεις σε επιπεδο Β2? Ρωταω γιατι ζω σε επαρχια και και στο μοναδικο φροντιστηριο της περιοχης  χρειαζονται 8 ταξεις... Πολλες δεν ειναι? :o Εχω ακουσει για 5 ή 5,5..

Ναι, κάπως έτσι είναι, όπως τα λες. Άνοιξε το αρχείο "αντιστοιχία επιπέδων γλωσσομάθειας" στο λινκ που παραθέτω παρακάτω και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

http://www.pi-schools.gr/lessons/english/aps_agg.php

Αν χρειαστείς κάτι άλλο, εδώ είμαστε :)

Αποσυνδεδεμένος sofikititi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο αγγλικών στην Α και Β Δημοτικου
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 12:08:39 μμ »
επειδη θεωρω τη δουλεια που εχει γινει απο το πεαπ κατι παραπανω απο αξιολογη, ριξτε μια ματια στη νεα ιστοσελιδα τους!!!

http://rcel.enl.uoa.gr/peap/

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.