*

Αποστολέας Θέμα: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 108751 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #112 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:57:20 μμ »
Οι ενήλικες είναι δύσκολη περίπτωση γενικώς!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:08:09 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #113 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 05:33:17 μμ »
Λοιπον θα πω και εγω τον πονο μου ! ειχα μια μαθητρια ενηλικη > καναμε μαθηματα για να την προετοιμασω για την Αγγλια που θα εφευγε τον Νοεμβρη για να βρει δουλεια με το φιλο της . Τα μαθηματα τα πληρωνε -ελεγε- ο πρωην ανδρας της. τους πρωτους μήνες με μικρη καθυστερηση πληρωνομουν κανονικα. Τον Ιουλη δεν με πληρωσε - ειπε τον αυγουστο . Τελη αυγoυστουυ μου λεει το εξης Ο φιλος μου παρατηθηκε από την δουλειά του διοτι χαθηκε ένα ποσο χρηματικο και ψάχνουν να ρίξουν την ευθυνη από δω και από κει. Και ετσι ειπαμε να φυγουμε αυτή την εβδομαδα για Αγγλια διοτι εκνευριστηκε και τα παρατησε. Της εξηγω το ποσο που μου οφειλει , μου λεει θα περασω να σου τα δωσω αλλιως θα τα αφησω στην κορη μου. Εχει περασει μια εβδομαδα που εφυγε και λεφτα δεν εχω παρει…….Συμπερασματα?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2014, 09:02:24 μμ από catwoman »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #114 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 05:52:41 μμ »
Με τον μήνα πληρωνόσουν; Εγώ άμα ήμουν στη θέση σου και έβλεπα ότι κατά πάσα πιθανότητα θα χάσω τα λεφτά μου και μου το δίνει να το καταλάβω σιγά σιγά η μαθήτρια, θα πίεζα καταστάσεις ΜΗΠΩΣ και τα πάρω. Ούτως ή άλλως η συνεργασία θα είχε λήξει και θα πήγαινε μόνιμα και σε άλλη χώρα, οπότε δε θα είχα να χάσω τίποτα εάν γινόμουν πιο αυστήρη μαζί της για τα δεδουλευμένα μου.

Έτσι όπως έχουν γίνει οι εποχές εγώ δεν εμπιστεύομαι καθόλου, και 2 χρονιά τώρα πληρώνομαι με το μάθημα ή με την εβδομάδα. Και μέχρι τώρα δεν έχω παράπονο, μόνο 1-2 φορές μπορεί να μου πει ο μαθητής "να σας τα δώσω την επόμενη βδομάδα;" και φυσικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, απόλυτα κατανοητό και σεβαστό. Αλλά πάντα τα δίνουν την επόμενη βδομάδα, μπορεί να υπήρξα και τυχερή σε αυτό.

Άλλο να τα πληρώνεις λίγα λίγα με τη φορά ή την εβδομάδα (κι άμα 'στριχμώχνεσαι' κάποιον μήνα να ακυρώσεις κάποιο μάθημα - δυστυχώς το έχουν τακτική πλέον πολλοί γονείς και ενήλικες μαθητές αυτό), κι άλλο να πρέπει να πληρώσεις ένα σεβαστό ποσό στο τέλος του μήνα που ένα θεός ξέρει τι διαχείρηση έκανες ή τι έξοδα/ ατυχίες/ κτλ προκύψανε.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2014, 05:54:28 μμ από eng_teacher »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #115 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 06:01:06 μμ »
Εγώ να ρωτήσω (πάλι) κάτι άλλο; Τα τηλεφωνήματα για ιδιαίτερα μαθήματα (είτε από παλιούς είτε από καινούργιους μαθητές) εσάς σας έχουν αρχίσει;

Δεν ξέρω για πέρυσι, δεν ασχολήθηκα με ιδιαίτερα.. αλλά πρόπερσι θυμάμαι είχε αρχίσει το ενδιαφέρον Οκτώβρη μήνα! Έτσι θα είναι και φέτος; Καλύτερα ή χειρότερα πιστεύετε ότι θα είναι φέτος σε σύγκριση με πέρυσι ή πρόπερσι;

Εγώ (μετακόμισα και ξαναρχίζω από το μηδέν βέβαια) αυτή τη στιγμή έχω μόνο 2 μαθητές 5 ώρες συνολικά την εβδομάδα.  :( Το τηλέφωνο εν τω μεταξύ δε χτυπάει και έχω αρχίσει και αγχώνομαι. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:08:09 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #116 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 06:15:10 μμ »
Για Γ λυκείου θα έπρεπε ήδη να είχαν αρχίσει.
Τώρα για Α και Β λυκείου ίσως γίνουν και αργότερα.
Για γυμνάσιο σίγουρα αργούν και πολλές φορές γίνονται με τον έλεγχο του Α τριμήνου.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #117 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 06:24:28 μμ »
Για Γ λυκείου θα έπρεπε ήδη να είχαν αρχίσει.
Τώρα για Α και Β λυκείου ίσως γίνουν και αργότερα.
Για γυμνάσιο σίγουρα αργούν και πολλές φορές γίνονται με τον έλεγχο του Α τριμήνου.

Για μέσης εκπαίδευσης ναι, λογικό.

Σε μαθήματα ξένων γλωσσών αναφερόμουνα, μάλλον εκεί είναι χειρότερα τα πράγματα ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #118 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 06:30:59 μμ »
Στις ξένες γλώσσες, συνήθως παίρνουν από την αρχή.
Τώρα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #119 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 07:42:38 μμ »
Προσωπικά, για 12 χρόνια είχα μαθητές. Προπερσι, έφυγα για αναπλήρωση μακριά. Πέρισυ είχα κάποιους μαθητές που μου είχαν μείνει. Φέτος τίποτα. Κάρτες, αγγελίες, ιντερνετ...τίποτα. Τι να κάνω? Να τηλ . εγω σε κάποιον που μου είπε ότι ενδιαφέρεται?

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 08:11:49 μμ »
Προσωπικά, για 12 χρόνια είχα μαθητές. Προπερσι, έφυγα για αναπλήρωση μακριά. Πέρισυ είχα κάποιους μαθητές που μου είχαν μείνει. Φέτος τίποτα. Κάρτες, αγγελίες, ιντερνετ...τίποτα. Τι να κάνω? Να τηλ . εγω σε κάποιον που μου είπε ότι ενδιαφέρεται?

Γιατί όχι; Εάν έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον και σκέφτετα σοβαρά να αρχίσει ιδιαίτερα γιατί να μην το προχωρήσεις σε συνεργασία;

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 08:36:08 μμ »
Απλά μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους πεις ότι επειδή φτιάχνεις το πρόγραμμά σου, να σου πουν κι αυτοί αν σκέφτονται να ξεκινήσουν το ιδιαίτερο..

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #122 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 09:16:58 μμ »
Πώς είστε φέτος από ιδιαίτερα; Καλύτερα ή χειρότερα από πέρσι;

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #123 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 12:07:06 μμ »
Πώς είστε φέτος από ιδιαίτερα; Καλύτερα ή χειρότερα από πέρσι;

Πέρυσι άφησα τα περισσότερα ιδιαίτερα λόγω εργασίας σε φροντιστήριο, οπότε θα κάνω συγκρίσεις με πρόπερσι. Πρόπερσι ήταν η 1η μου χρονιά και το μέγιστο που είχα φτάσει ήταν 18 ώρες/ εβδ. Φέτος ξεκινώντας από το μηδέν, αυτή τη στιγμή έχω 20 ώρες/ εβδ. (αλλά οι 8 διδακτικές είναι ιδιαίτερα σε ενήλικες μέσω, όμως, φροντιστηρίου).

Θα ήθελα πάρα πολύ 1-2 μαθητές ακόμα, γιατί δίνουν κάποιοι εξετάσεις τώρα το Δεκέμβρη και τελειώνουν.

Για μένα προσωπικά, είναι καλύτερη χρονιά, αλλά έχω να πω.. ότι πρόπερσι ήταν περισσότερα τηλ, και λιγότερα σχόλια/ παράπονα για την τιμή, ενώ φέτος είναι πιο αραιά τα τηλεφωνήματα αλλά και εντονότερα τα παράπονα για την τιμή. Οπότε υποπτεύομαι ότι είναι χειρότερα τα πράγματα για το ιδιαίτερο γεινικά, και απλά έχω σταθεί τυχερή (προς το παρόν).

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #124 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 04:42:11 μμ »
Ξεκίνησα ιδιαίτερο με ενήλικα (28 ετών) και μετά από μόλις 2 μαθήματα θέλω να το σταματήσω.

Συμφωνούμε για 3 ώρες την εβδομάδα (1,5 και 1,5). Πριν καν ξεκινήσουμε, με παίρνει την προηγούμενη να μου πει ότι κάτι της έτυχε και δε θα βγαίνει οικονομικά να κάνουμε μόνο 2 ώρες. Υπόψην η τιμή ήταν 10 για 3 ώρες, η μεμονωμένη τιμή είναι 12 που και πάλι λίγο μου φαίνεται. Αλλά δεν είπα τίποτα για την τιμή, λέω δε γ...έται, 2 ώρες; 2 ώρες.

Κάνουμε 1 βδομάδα μάθημα. Ξαφνικά την επόμενη Δευτέρα με πήρε 2 φορές επειδή της έτυχε κάτι έκτακτο κι ίσως να μην μπορούσε να έρθει. Τελικά λέει «όχι, ας κάνουμε κανονικά, θα τελειώσω τη δουλειά μου, 1 χαρτί θ’αφήσω, θα προλάβω» και μένουμε στο να μην κάνουμε καμιά αλλαγή. Και τελευταία στιγμή το ακυρώνει και λέει θα το αναπληρώσουμε την Παρασκευή κάνοντας 2 ώρες. Βράδυ Πέμπτης (γύρω στις 10 με 10.30) παίρνει τηλέφωνο να ακυρώσει την Παρασκευή και μου λέει αυτή την εβδομάδα να κάνουμε από 2 ώρες για να αναπληρώσουμε την προηγούμενη εβδομάδα. Και τώρα πριν λίγο έστειλε σμς να κάνουμε από 1.5 ώρα, δλδ να αναπληρώσουμε μόνο τη 1 ώρα. Και με ρωτάει αν βολεύει να πάω 10.15 αντί για 10 και τρέχα γύρευε.

Είναι βλαμμένη ή το κάνει επίτηδες γιατί δεν της άρεσα και θέλει να τη πω να μη συνεχίσουμε; Κι είναι και καθηγήτρια (ελληνική κ αγγλική φιλολογία)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2014, 07:49:27 μμ από MARKOS »
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #125 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 06:10:56 μμ »
Οτι και ναναι στειλτην Οψυχολογικος πολεμος κανουμε δεν κανουμε πες της δεν πληρωνετε. Εξηγησε της πως εσυ αυτο δεν το κανεις για πλακα αλλα για να βγαλεις τα προς το ζην. Εγω θα λεγα ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.