*

Αποστολέας Θέμα: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 108662 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 28, 2013, 05:52:52 μμ »
Δεν εργάζομαι σε σχολείο όχι για 5 ώρες αλλά ούτε για μία. Μη πιάσουμε το ασυμβίβαστο τώρα. Είναι μεγάλο θέμα κι αυτό. Αν είναι να ισχύει να ισχύει για όλους. Όχι να το απαγορεύει στους καθηγητές και να το επιτρέπει σε γιατρούς, δικηγόρους κ.α. Από τη στιγμή που είναι νόμος πρέπει να το σεβαστούμε όμως..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:29:20 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 28, 2013, 07:39:42 μμ »
Δεν γνωρίζω τι γίνεται στο εξωτερικό, αλλά απευθύνω σε όσους γνωρίζουν το εξής ερώτημα: Είναι ποτέ σε άλλες χώρες το θέμα των εισαγωγικών εξετάσεων στην τριτοβάθμια εκπ/ση πρωτοσέλιδο στις εφημερίδες και 1ο θέμα στα τηλεοπτικά δελτία ειδήσεων???
Για το εξωτερικό γενικά δεν μπορώ να σου απαντήσω, αλλά μπορώ να σου πω για την Αγγλία όπου έχω ζήσει πολλά χρόνια. Πάντα όταν βγαίνουν τα αποτελέσματα των δικών τους "πανελλαδικών" υπάρχει κάλυψη από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης και συνήθως είναι πρώτο θέμα, ειδικά στα πρωινά δελτία, με συνεντεύξεις με επιτυχόντες, γονείς και καθηγητές. Εννοείται ότι υπάρχουν και τα σχετικά πρωτοσέλιδα σε εφημερίδες (όχι σε όλες, αλλά σε αρκετές) και άρθρα σε όλες τις υπόλοιπες, όχι μόνο την ημέρα που βγαίνουν τα αποτελέσματα αλλά και πριν και μετά.

Επίσης να πω ότι δεν είναι αλήθεια ότι δεν υπάρχουν φροντιστήρια, όπως λένε πολλοί που ονειρεύονται μια καλύτερη παιδεία σε ευρωπαϊκά πρότυπα. Υπάρχουν, αλλά με διαφορετική μορφή απ' ό,τι στην Ελλάδα. Τα φροντιστήρια στην Αγγλία απευθύνονται κυρίως σε παιδιά δημοτικού, ενώ για την προετοιμασία για τις εισαγωγικές εξετάσεις στο πανεπιστήμιο προτιμούνται τα ιδιαίτερα, τα οποία πληρώνονται αδρά. Μια άλλη διαφορά με την Ελλάδα είναι ότι στην πλειοψηφία τους οι μαθητές και οι γονείς τους δεν έχουν βλέψεις για μια καλή σχολή. Πολλοί μαθητές Λυκείου από δημόσια σχολεία δεν δίνουν καν κατατακτήριες εξετάσεις. Οπότε όπως είναι φυσικό δεν υπάρχει αυτή η τρέλλα με τα ιδιαίτερα, αφού δεν τους χρειάζονται. Αυτοί όμως που θέλουν να περάσουν σε καλές σχολές, αναζητούν εξωσχολική βοήθεια με το αζημείωτο ή καταφεύγουν στη λύση του ιδιωτικού σχολείου.

Για φροντιστήρια ξένων γλωσσών ούτε λόγος, όχι γιατί γίνεται καλή δουλειά στα σχολεία, αλλά γιατί απλά η γνώση ξένων γλωσσών θεωρείται χόμπυ και όχι ανάγκη. Υπάρχουν βέβαια φροντιστήρια που απευθύνονται κυρίως σε ενήλικες (και αν δείτε τις τιμές τους, θα δακρύσετε). Όλα τα υπόλοιπα (μουσική, αθλήματα, σκάκι κλπ) γίνονται είτε σε after school clubs είτε σε ιδιαίτερα, επί πληρωμή, δηλαδή λίγο-πολύ όπως εδώ.

Να διευκρινίσω επίσης, επειδή έχω ακούσει να λέγονται διάφορα, ότι ολοήμερο δεν υπάρχει. Όποιος γονιός δεν μπορεί να παραλάβει το παιδί του στο τέλος της σχολικής μέρας, το στέλνει σε after school club, που είναι μια μορφή φύλαξης-εξωσχολικής απασχόλησης, και χρεώνεται έξτρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2013, 07:42:21 μμ από Isla »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 28, 2013, 08:51:27 μμ »
Isla,  επετρεψε μου , η φροντιστηριακη εκπαιδευση στην αγγλια αλλα και σε καθε χωρα στην ευρωπη , υπαρχει μεν αλλα οχι σε μορφη συγκρισιμ με ελλαδα.
Δε θελω να πλατιασω, ουτε να αναλυω τα αυτονοητα. Επειδη ομως οπως λες εχεις ζησει εξω, δε θα επρεπε ετσι ισοπεδωτικα να προσπερνας το θεμα λεγοντας οτι και εξω γινονται φροντιστηρια.
Φυσικα και γινονται, αλλα που γινονται , πως γινονται και σε ποιους γινονται?
Οποιος εχει ελληνες συγγενεις η φιλους  με παιδια που φοιτουν σε γυμνασιο η λυκειο σε αγγλια, γερμανια , ιταλια, αυστρια, δανια , κλπ, ας τους ρωτησει να κανουν μια συγκριση εκει με εδω και μετα μου τη λετε.


Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 28, 2013, 09:03:48 μμ »
Τα πράγματα είναι απλά ...
όπως πάμε κάποια στιγμή και η βασική  εκπαίδευση θα πάψει να είναι δωρεάν, όλα θα γίνονται με
δίδακτρα (χωρίς να υπάρχει ουσιαστική βελτίωση), όσοι έχουν χρήματα θα σπουδάζουν ...και σαν κοινωνία έχουμε αποδείξει ότι δεν έχουμε ισχυρές αντιστάσεις σε τέτοιες αλλαγές.

Καλό Καλοκαίρι
 ;)
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:29:20 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 28, 2013, 09:14:57 μμ »
Isla,  επετρεψε μου , η φροντιστηριακη εκπαιδευση στην αγγλια αλλα και σε καθε χωρα στην ευρωπη , υπαρχει μεν αλλα οχι σε μορφη συγκρισιμ με ελλαδα.
Νομίζω ότι αν ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψα θα δεις ότι δεν υποστηρίζω ότι η φροντιστηριακή εκπαίδευση στην Αγγλία είναι συγκρίσιμη με την φροντιστηριακή εκπαίδευση στην Ελλάδα.

Αλλά δεν είναι και τίποτα άλλο συγκρίσιμο.

Οι γονείς δεν έχουν τρέλα να μπουν τα παιδιά τους στο πανεπιστήμιο (κυρίως επειδή είναι ένα υπέρογκο έξοδο, αλλά και για άλλους λόγους) και είναι αρκετά συνηθισμένο τα παιδιά να σταματάνε την εκπαίδευση στο τέλος της υποχρεωτικής φοίτησης και να μην συνεχίζουν στο "Λύκειο". Οπότε τι να τα κάνουν τα ιδιαίτερα; Όμως πίστεψέ με τα παιδιά που έχουν βλέψεις για καλά πανεπιστήμια κάνουν ιδιαίτερα. Επίσης πολλά παιδιά του δημοτικού κάνουν ιδιαίτερα ή παρακολουθούν μαθήματα σε φροντιστήριο, είτε για να βοηθηθούν στα μαθήματα του σχολείου είτε για να γράψουν καλά στις απολυτήριες εξετάσεις και να εξασφαλίσουν την εισαγωγή τους σε ένα καλό γυμνάσιο.

Για του λόγου το αληθές, δείτε την ιστοσελίδα γνωστής αλυσίδας φροντιστηρίων που απευθύνεται σε παιδιά δημοτικού-γυμνασίου: http://www.explorelearning.co.uk/vebo/

Τώρα το τι λένε οι Έλληνες συγγενείς και φίλοι, το ακούω βερεσέ γιατί οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα τι συμβαίνει πέρα από τη γειτονιά τους και συνήθως ούτε και σ' αυτήν.

Για Γερμανία, Ιταλία, Αυστρία και λοιπές χώρες δεν ξέρω τίποτα. Μιλάω μόνο για την Αγγλία, στην οποία έζησα πάρα πολλά χρόνια και για μεγάλο χρονικό διάστημα εργάστηκα στον χώρο της εκπαίδευσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2013, 09:18:04 μμ από Isla »

Αποσυνδεδεμένος eliza..

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 29, 2013, 12:33:53 πμ »
Παρακολουθω και είμαι σίγουρος ότι οσοι σκεπτομενοι  γονεις  μας διαβάζουν θα εχουν μετανοιωσει για πολλα πραγματα στη ζωη τους.
Βλεπουν τις αποψεις  του εκπαιδευτικου  που κανει  ιδιαιτερα στα παιδια τους, που δεν τολμα να τις πει .
Παρακολουθουν με ποιο τροπο η επιβιωση εκπαιδευτικων αναγεται  σε επιχειρημα υπερ των ιδιαιτερων.
Αλλοι  αυτοδιαφημιζονται ισχυριζομενοι πως "εχουν βγαλει τα ματια τους πανω σε βιβλια.."(που δεν καταφεραν ωστοσο να ανηκουν στους διοριστεους ΑΣΕΠ), λες και απευθυνονται σε γονεις μαθητων που εχουν τελειωσει  μονο το δημοτικο...
Βεβαια η (σωστη) αποψη  οτι...δεν υποχρεωσαμε κανεναν γονεα να κανει με το ζορι ιδιαιτερα, δειχνει και το μεγεθος της βλακειας των γονεων, η  οποια ομως  ευχονται πολλοι απο εδω να ειναι μονιμη , ετσι δεν ειναι eliza , giorgos-effie?

Τελικα τη στιγμη που η Ελλαδα ασφυκτια για μια καλυτερη ΠΑιδεια και  Υγεια,  καποιοι ευχονται να μην αλλαξει τιποτα, γιατι χανουν τα παραμαγαζα που εχουν στησει, καποιοι αναγκαστικα θα χασουν ο,τι η ανεπαρκεια του εκπαιδευτικου εν προκειμενω συστηματος επετρεψε,  χωρις να εχουν θεση στο καλυτερο.
Ο  ακτινολογος που εχει στησει μαγνητικο τομογραφο εξω απο ενα δημοσιο νοσομοκειο και δουλευει ακριβως επειδη  ο τομογραφος του νοσοκομειου ειναι (ολως τυχαιως) επι σειρα ετων χαλασμενος, λετε να ειναι τοσο ιδεαλιστης ωστε να ευχεται  να αποκτησει η ελλαδα επιτελους Υγεια ? (Αν ηταν, δε θα ειχε στησει το παραμαγαζο διπλα στο νοσοκομειο ουτε θα ευχοταν να ειναι παντα χαλασμενος ο τομογραφος του νοσοκομειου υποθετω.)

Η παλι, τι θα ευχεται ενας  εκπαιδευτικος που παραδιδει μαθηματα κατ οικον? Να αποκτησει επιτελους η Ελλαδα Παιδεια?
Τουλάχιστον ας καταλάβουν όλοι αυτοί οτι ζουν παρασιτικα, εις βαρος της κοινωνιας και οτι δεν καλυπτουν πραγματικες αναγκες.

Επειδη  οι Ελληνες απο μονοι τους δεν μπορουν να αλλαξουν τιποτα  και επειδη "ουδεν κακον αμιγες καλου", ευχομαι και ελπιζω  η κριση να κανει το καλο της και να σταματησει το σπιραλ καταστροφης των παιδιων απο το διδυμο αμορφωτων γονεων και  αρπακτικα-εκπαιδευτικων.

**Το υπουργειο οικονομικων να  πληρωνει καλυτερα για να καθονται ολους οσους εχουν στησει παραμαγαζα , παρα να τους επιτρεπει να ζουν παρασιτικα απομυζωντας τεραστια ποσα που δεν μπορουν να διοχετευθμουν στην υγιη οικονομια.
Με αυτο τον τρόπο το οφελος  θα ειναι πολλαπλασιο σε σχεση με το κακο που προξενουν στην Παιδεια και  στην Υγεια βραχυπροθεσμα,  ενω αργοτερα η κοινωνια απελευθερωμενη απο πολλα "βαριδια" θα μπορεσει να μεταπηδησει σε ανωτερη αξιακη κατηγορια αφηνοντας πισω την ισλαμαντοποιηση στην οποια εχει οδηγηθει.


"Αλλοι  αυτοδιαφημιζονται ισχυριζομενοι πως "εχουν βγαλει τα ματια τους πανω σε βιβλια.."(που δεν καταφεραν ωστοσο να ανηκουν στους διοριστεους ΑΣΕΠ), λες και απευθυνονται σε γονεις μαθητων που εχουν τελειωσει  μονο το δημοτικο...
Βεβαια η (σωστη) αποψη  οτι...δεν υποχρεωσαμε κανεναν γονεα να κανει με το ζορι ιδιαιτερα, δειχνει και το μεγεθος της βλακειας των γονεων, η  οποια ομως  ευχονται πολλοι απο εδω να ειναι μονιμη , ετσι δεν ειναι eliza"

Αυτη την προσωπική επίθεση εγώ δεν την καταλαβαίνω. Ούτε αυτοδιαφημίστηκα (καθώς πιο πάνω μιλούσα γενικά) και ούτε είναι άχρηστοι όλοι οι συνάδελφοι σου που δεν ανήκουν στους διοριστέους ΑΣΕΠ. Εδώ το θέμα είναι η επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα και αν θες να κατακρίνεις τους εκπαιδευτικούς που παραδίδουν μαθήματα κατ οίκον και να σχολιάσεις το πόσο παρασιτικά ζουν εις βάρος της κοινωνίας δημιούργησε ένα νέο θέμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2013, 12:35:24 πμ από eliza.. »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 29, 2013, 01:33:52 πμ »
Είναι γεγονός ή απλώς η ιδέα ότι όσες αγγελίες κολλάμε για ιδιαίτερα με ένα "μαγικό" τρόπο "εξαφανίζονται" σε χρόνο dt από "συναδέλφους" και φροντιστήρια; Έχω βαρεθεί να κολλάω και να μην τις βρίσκω την επομένη. Έχω παρατηρήσει ότι εξαφανίζονται και συναδέλφων που διδάσκουν ΑΛΛΗ γλώσσα από εκείνη που διδάσκει όποιος ξεκολλά τις δικές μου. Σαν να λέμε ότι βάζω αγγελίες για αγγλικά εκεί όπου έχουν κι άλλοι για αγγλικά, γαλλικά ή γερμανικά, και την επομένη βρίσκω μόνο μιας για γαλλικά και των άλλων πουθενά. Που σημαίνει ότι η κοπελιά πους τις ξεκόλλησε συνεργάζεται με κάποιο φρονιστήριο. Αυτό για την κουτοπονηριά των φροντιστηρίων μού το είπαν κι άλλοι με πολλά χρόνια στο χώρο. Και δυστυχώς οι ηλεκτρονικές αγγελίες δε βοηθάνε και πολύ, καθώς υπάρχουν πάρα πολλές ιστοσελίδες και πάρα πολλοί συνάδελφοι για το ίδιο "προϊόν". Πέρυσι πίστεψα στο παραμύθι όλων ότι θα πάρουν και από το Β' πίνακα, δεν απλώθηκα με ιδιαίτερα για να μην αφήσω ξεκρέμαστο κάποιο παιδί, και έμεινα ένα χρόνο στον άσσο. Φέτος βάζω και ξαναβάζω, αλλά το τηλέφωνο τηρεί "σιγήν κρίσεως". Τελικά, όντως το πιο δύσκολο είναι να βρεις έστω κι ένα μαθητή. Στα 40 μου θα αποκτήσω εμπειρία. Τουλάχιστον αυτήν την πληρώνουν οι γονείς.
Αλήθεια 10 ευρώ/ώρα σε γκρουπα για Γ2 είναι λίγα; Μιλάμε για 4 ώρες/εβδομάδα, άρα 16/μήνα, άρα 160 ευρώ/άτομο το μήνα. Αν βάλουμε γκρουπ δύο ατόμων, μιλάμε για 320 ευρώ με μόλις 4 ώρες διδασκαλίας την εβδομάδα. Δεν είναι κι άσχημα. Δυστυχώς βλέπω τους γείτονές μου να κάνουν περικοπές από τις ξένες γλώσσες. Μέχρι Β2 και μετά ας βρουν τα παδιά τους δουλειά να σπουδάσουν και να προχωρήσουν με την ξένη γλώσσα. Πόσο να χρεώσεις ένα φοιτητή; Και στις καλές περιοχές που πήγα, θέλουν ΦΥΣΙΚΟ ΟΜΙΛΗΤΗ. Εκεί δίνουν πολλά λεφτά. Μόνο αυτός τα αξίζει κατά την κρίση τους. Ακόμη κι αν έχεις σπουδάσει έξω, δεν τους αρκεί. Δίγλωσσος ή αλλοδαπός φυσικός ομιλητής. Άντε να δούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2013, 01:36:50 πμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 29, 2013, 10:47:16 πμ »
Άποψή μου μη περιμένεις τίποτα από αγγελίες, χαρτάκια και συγγενείς. Θα σε δικτυώσουν μόνο οι φίλοι σου, οι συνάδελφοί σου και κυρίως οι ευχαριστημένοι μαθητές σου και οι γονείς τους.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 29, 2013, 02:14:37 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2013, 03:39:54 μμ από Giorgos-Effie »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 29, 2013, 03:27:46 μμ »

[/quote]
Ουτε η Γερμανια, ουτε η Δανια , ουτε αλλες χωρες (κουτοφραγκων, Ουνων ή βαρβαρων  κατα αλλους) στην Ευρωπη ειναι "ιδεατα πλασμενες " οπως λες. Παρολα αυτα τετοια αισχη οπως εδω δε γινονται, αρα δεν ειναι αναγκη ο κοσμος να ειναι αγγελικος ωστε να μη γινονται τετοια απαραδεκτα πραγματα.
Απο την αλλη παλι, αυτο που ρωτας σχετικα με  το πως θα ζησουν αυτοι που δεν ειναι μονιμοι, θεωρω οτι δεν ειναι επιχειρημα, γιατι η Παιδεια αλλα και καθε συστημα δε σχεδιαζεται με  βαση τον εκπαιδευτικο αλλα με βαση το μαθητη.
[/quote]

Πραγματικά, δεν μπορώ να σου απαντήσω σχετικά με το τι συμβαίνει στις άλλες χώρες γιατί δεν το γνωρίζω. Θεωρώ ωστόσο άδικη την επίθεσή σου απέναντι στον αδιόριστο εκπαιδευτικό, ο οποίος κάνει ιδιαίτερα μαθήματα για να ζήσει, κι αυτό γιατί το ελληνικό δημόσιο σχολείο δεν έχει καταφέρει να ανταποκρίνεται στο ρόλο του. Δε νομίζω ότι ευθύνεται ο αδιόριστος καθηγητής γι'αυτό. Επίσης, θα περίμενα να στρέψεις τα βέλη σου αλλού, για παράδειγμα στην εκάστοτε κυβέρνηση που ευαγγελίζεται μεταρρυθμίσεις και αλλαγές, οι οποίες ή δε γίνονται ή πραγματοποιούνται με τρόπο στρεβλό. Τώρα, σε ό,τι αφορά στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, αυτό μόνο με βάση το μαθητή δε σχεδιάζεται. Τα κακώς κείμενα προκειμένου να εκλείψουν τα ιδιαίτερα ας ξεκινήσουν να διορθώνονται από τους κρατικοδίαιτους ιθύνοντες αυτού του τόπου.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 29, 2013, 03:44:40 μμ »
Τα ιδιαίτερα υπήρχαν και θα υπάρχουν όσο οι γονείς διαθέτουν ακόμα χρήματα, όσο καλό κι αν γίνει το εκπαιδευτικό μας σύστημα. Θα είναι πάντα ένας επιπλέον τρόπος για να βοηθήσει κάποιος το παιδί του. Μόνο αν καταρρεύσουμε εντελώς οικονομικά θα εκλείψουν τα φροντιστήρια. 

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 29, 2013, 04:07:14 μμ »
 Συμφωνώ οτι δεν πρέπει να βάλλεται ο αδιόριστος καθηγητής για τα ιδιαίτερα, όλοι λίγο - πολύ έτσι ξεκινήσαμε (αναλόγως ειδικότητας βεβαίως - βεβαίως!). Απο κει και πέρα, τα φροντιστήρια - ιδιαίτερα θα υπάρχουν όσο βέβαια έχουν οι γονείς χρήματα, αλλά και όσο υφίστανται οι λόγοι που κάνουν μεγάλη μερίδα μαθητών και γονέων να τα αναζητούν. Όταν και αν πάψει η εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο να είναι πανάκεια για την ελληνική οικογένεια, τότε το ενδιαφέρον για φροντιστήρια - ιδιαίτερα θα αρχίσει να μειώνεται.
  

Αποσυνδεδεμένος eliza..

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 29, 2013, 10:15:40 μμ »
Συγγνώμη αλλά αποκαλείς αίσχη τα ιδιαίτερα μαθήματα? Σύμφωνα με τη γνώμη μου αίσχος είναι να πληρώνεσαι από τον γονιό με το έτσι θέλω (μέσω της φορολογίας) επειδή είσαι διορισμένος σε κάποιο σχολείο και να λαμβάνεις κάθε μήνα το μισθό σου χωρίς να αποδίδεις. Όπως έγραψα και πιο πάνω δεν υποχρέωσε κανένας κανέναν γονιό να κάνει μαθήματα με το ζόρι. Η αγορά είναι ελεύθερη και ο καθένας από τη στιγμή που πληρώνει έχει το δικαίωμα να επιλέξει αυτόν που θεωρεί καλύτερο για το παιδί του. Η διαφορά μας ξέρεις ποια είναι φίλε μόνιμε? Ότι εσένα σε πληρώνει αναγκαστικά χωρίς να μπορεί να κάνει αλλιώς ενώ εμένα με πληρώνει με τη θέλησή του κι επειδή με έχει επιλέξει ως καλύτερο μέσα από πολλούς άλλους. Κι αυτό έχει πολύ μεγάλη σημασία ειδικά στις δύσκολες μέρες που ζούμε. Θέλεις κι ακόμα μία διαφορά μας? Εμένα κάθε χρόνο με τρώει το άγχος για τους μαθητές μου και δίνω ουσιαστικά μαζί τους πανελλήνιες γιατί η επιτυχία τους πέρα από την ηθική ικανοποίηση θα μου εξασφαλίσει και του χρόνου δουλειά, ενώ εσύ από αρχές Μαϊου ξεκινάς διακοπές και ανεξαρτήτως επιτυχιών ή αποτυχιών του χρόνου θα έχεις μαθητές. Φυσικά δε θέλω να βάλω όλους τους μόνιμους στο ίδιο τσουβάλι, υπάρχουν (η συντριπτική τους πλειοψηφία) και οι ευσυνείδητοι. Πάντως παράσιτο δε νιώθω σε καμία περίπτωση για τον απλούστατο λόγο ότι δεν αναγκάζω κανέναν να με επιλέξει. Φυσικά και ονειρεύομαι μια Ελλάδα με τέλειο εκπαιδευτικό σύστημα και επειδή γνωρίζω την αξία μου ξέρω πως θα μπορέσω να επιβιώσω μέσα σε αυτό. Φιλικά.



++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 30, 2013, 08:38:03 πμ »
Τα ιδιαίτερα υπήρχαν και θα υπάρχουν όσο οι γονείς διαθέτουν ακόμα χρήματα, όσο καλό κι αν γίνει το εκπαιδευτικό μας σύστημα. Θα είναι πάντα ένας επιπλέον τρόπος για να βοηθήσει κάποιος το παιδί του. Μόνο αν καταρρεύσουμε εντελώς οικονομικά θα εκλείψουν τα φροντιστήρια.
Συνάδελφε θεωρώ ότι στη σημερινή εποχή ενώ οι γονείς δεν έχουν χρήματα επιζητούν και πάλι το ιδιαίτερο αλλά με τιμές των 5 € και πολλές φορές χωρίς να πληρώνουν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 386
Σύνολο: 387

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.