*

Αποστολέας Θέμα: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 108216 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #140 στις: Δεκέμβριος 17, 2014, 09:55:43 μμ »
σημερινό incident, νέο τηλέφωνο για Business English (με απαίτηση φυσικά να ξέρω τα πάντα
για segmentation, positioning, product mix, Porter's 5 Forces, etc), και όταν λέω 11 ευρώ ανά ώρα (ενώ ήδη η αγγελία έγραφε τιμή), μου λέει μισό λεπτό να γράψω το όνομα σας και το τηλέφωνο σας (θα πάρει του Αγίου Ποτέ μάλλον), γιατί δεν πάνε άραγε σε ένα ωραίο φροντιστήριο, μαζί με άλλα 5-6 άτομα, δικές τους βενζίνες, προκαταβολή διδάκτρων για όλο τον μήνα, αν λείψουν πληρώνουν κανονικά, εγγραφή (κανά 50ρι), συν φυσικά υποχρεωτική αγορά βιβλίων?

1. Market segmentation, brand/ product positioning.. τι μου θυμίζεις τώρα, το τι διάβασμα έχω ρίξει από τον Οκτώβρη για την ορολογία τους στην εταιρεία που πάω, δε λέγεται!

2. 11 ευρώ για Business English είναι πάρα πολύ λίγα George 999, εγώ έχω μεσάζοντα φροντιστήριο για την εταιρεία και η διδακτική χρεώνεται/πληρώνεται αρκετά παραπάνω! Μη ζητήσεις μόνο 11 ευρώ γιατί σύντομα θα το μετανιώσεις. Έχει πολλή προετοιμασία από τον καθηγητή, ζητάνε λόγω εργασίας κάτι τρελές ώρες και τα βιβλία BE είναι πανάκριβα (σκέψου πχ Teacher's book 70 ευρώ) και επειδή αποκλείεται να τους καλύπτει μία σειρά όπως στα άλλα general english πρέπει να κάνεις από κυριολεκτικά 8-10 βιβλία, κάποια αγορασμένα από το μαθητή και όλα τα άλλα φωτοτυπίες εσύ. Είναι πάρα πολύς κόπος, χρόνος, έξοδα για να ζητήσεις 11 ευρώ!!!!! Θα μπεις μέσα εάν αρχίσετε μαθήματα!!! Εγώ σε ιδιαίτερο Business English δε θα ζητούσα κάτω από 18 ευρώ (άντε 15 αν είναι πολλές οι διδακτικές). Αυτά, ελπίζω να πάνε όλα καλά με το υποψήφιο μάθημα.
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:13 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #141 στις: Δεκέμβριος 17, 2014, 11:33:51 μμ »
γιατί δεν πάνε άραγε σε ένα ωραίο φροντιστήριο, μαζί με άλλα 5-6 άτομα, δικές τους βενζίνες, προκαταβολή διδάκτρων για όλο τον μήνα, αν λείψουν πληρώνουν κανονικά, εγγραφή (κανά 50ρι), συν φυσικά υποχρεωτική αγορά βιβλίων?
Γιατί εσύ τους είσαι πιο φτηνός και πιο βολικός. Χαζοί είναι να πάνε σε φροντιστήριο;

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #142 στις: Δεκέμβριος 18, 2014, 01:29:36 πμ »
11 για Business English ιδιαιτερο ειναι σαν να κανεις lower για 5 ευρω. Εδω σημερα δεν αντεξα κ πηγα σε ενα φροντιστηριο να ρωτησω για μαθηματα ιταλικων σε ενηλικες αρχαριο επιπεδο κ ηταν 120 ευρω το μηνα, 50 εγγραφη και κανενα 100αρι τα βιβλια. Για ιδιαιτερο μεσω του φροντιστηριου δε.. 20 ευρω την ωρα!

Τα φροντιστηρια καλα κρατουν τις τιμες τους. Ας μην αφηνουμε να κατρακυλαει κ το ιδιαιτερο τοσο πολυ.. πλεον ζητας με βαρυα καρδια μονο 15 για proficiency και μονο που δε σε βριζουν στο τηλ.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #143 στις: Ιανουάριος 12, 2015, 10:36:25 μμ »
Πλέον τα καλά ιδιαίτερα θέλουν αυτοκίνητο. Έχασα ένα για ιαπωνικά στη Ν.Χαλκηδόνα (60χλμ μόνο για να πάω). Πόσο να έπαιρνα; 35 το ελάχιστον την ώρα μόνο για τη βενζίνη. Και αυτοκίνητο δικό μου δεν έχω. Εννοείται ότι δε συμφέρει να πάρω για ένα μόνο ιδιαίτερο. Μετά το Σεπτέμβριο είχα για Ν.Ρύσιο. Με τη συγκοινωνία να είναι μετά τις 12πμ στις 4μμ ανά μία ώρα, καλά κρασιά! Όλοι έχουν την απαίτηση να το κάνεις ανεξαρτήτως απόστασης και χωρίς καμία επιβάρυνση. Το Skype είναι εδώ και σας μουτζώνει, αγαπητοί γονείς! Τέλη Οκτωβρίου με πήρε μια φοιτήτρια για ιταλικά από το μηδέν να φτάσουμε στο Β2 κι αν γίνεται Γ1 μέχρι το Μάιο με 4-5/ώρα 3 ώρες/εβδομάδα, απαιτώντας να μην κάνω το Progetto 1 επειδή τής είπαν κάποιοι ότι δε χρειάζεται κι επειδή είχε κάνει στο σχολείο ιταλικά. Βασικά μού είπε ότι ήξερε το αλφάβητο και τους αριθμούς. Αναρωτιέμαι ποιος καθηγητής ιταλικών που σέβεται τον εαυτό του θεωρεί ότι η 1η σειρά είναι άχρηστη. Μιλάμε για την ύλη Α1-Α2, που φτάνει μέχρι τους υποθετικούς χρόνους. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ξυνίζουν τα μούτρα τους όταν ακούνε 10/ώρα για Β2 ιταλικών σε ΕΝΑ χρόνο. Ας πάνε σε φροντηστήριο να το κάνουν σε 3. Άσε που πλέον στο κέντρο της Θεσ/νίκης αρκετά έχουν με 60/μήνα Α1-Α2 σε ένα χρόνο, Β1-Β2 τον επόμενο χρόνο, και Γ1-Γ2 τον τρίτο. Καλά, ειδικά αν θες να πας για επάρκεια στα ιταλικά, γαλλικά, γερμανικά κτλ θα πας από το Γ1 στο Γ2 σε μερικούς μήνες. Το CELI 5 είναι 2 χρόνια με βαρβάτο διάβασμα, το Sorbonne σίγουρα 1, για τα γερμανικά δεν ξέρω. Τι κατάντια είναι αυτή! Πλέον μόνο το Πανόραμα θα με σώσει, αλλά πρέπει να βρω μέσο ή μαθητές σε γκρουπ ώστε να εξασφαλίζω 3-400 ευρώ για τα προσωπικά μου έξοδα, τουλάχιστον 100-150 για τις δόσεις του αυτοκινήντου και άλλα 150-200 για τα καύσιμα. Και μια εταιρεία στη Βουλγαρία να το δηλώσω. Χαχαχα :P 8)

ΥΓ: Αληθεύει ότι δεν μπορείς να φωτοτυπείς υλικό/βιβλία ξένων γλωσσών στα κέντρα εκτυπώσεων λόγω πνευματικών δικαιωμάτων; Ισχύει κάτι τέτοιο στη Θεσσαλονίκη;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2015, 10:38:40 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:13 »

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #144 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 07:28:02 μμ »
Ματίνα, δεν ξέρω για τα συνοικιακά κέντρα εκτυπώσεων, αλλά στη Μελενίκου έχουν αρχίσει να μη βγάζουν πια φωτοτυπίες γι' αυτό το λόγο. Κάπου είχα διαβάσει πριν 6 μήνες περίπου ότι θα μπορείς να βγάζεις φωτοτυπίες μόνο σε συγκεκριμένα καταστήματα που θα έχουν ειδικό σήμα για τα πνευματικά δικαιώματα, όμως δεν έχω δει κάτι τέτοιο.
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #145 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 08:49:08 μμ »
Ισχύει εδώ και 2 χρόνια για όλα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Ρεγγίνα Φιλίππου

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #146 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 10:36:47 μμ »
Ματίνα, δεν ξέρω για τα συνοικιακά κέντρα εκτυπώσεων, αλλά στη Μελενίκου έχουν αρχίσει να μη βγάζουν πια φωτοτυπίες γι' αυτό το λόγο. Κάπου είχα διαβάσει πριν 6 μήνες περίπου ότι θα μπορείς να βγάζεις φωτοτυπίες μόνο σε συγκεκριμένα καταστήματα που θα έχουν ειδικό σήμα για τα πνευματικά δικαιώματα, όμως δεν έχω δει κάτι τέτοιο.
Ολα γινονται. Αστο στην ξηρογραφια στη Μελενικου και πες το θελω αυριο.Ή πισω απο την εκκλησια.Τα τρια με κιτρινο πλαισιο μαγαζια. Δεν θυμαμαι ονομα.Ειναι Μελενικου με κατι....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2015, 10:42:01 μμ από Ρεγγίνα Φιλίππου »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #147 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 11:21:32 μμ »
Είναι παράνομο να φωτοτυπείς ολόκληρα βιβλία (και ηθικά επιλήψιμο επίσης) αλλά όπως όλες οι παρανομίες, υπάρχει τρόπος να γίνει και αυτή...

Εκτός βέβαια αν σε πιάσουν.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #148 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 12:23:19 πμ »
Θυμάμαι παλιά ως φοιτητές βγάζαμε ολόκληρα βιβλία στα γνωστά φωτοτυπάδικα (εντός και εκτός παν/πολης) χωρίς κανένα πρόβλημα. Κάποια μάλιστα κρατούσαν στη μνήμη του μηχανήματος, επειδή θα έβγαινε σε πολλά αντίτυπα για το μισό τμήμα (παραγγελία τρόπον τινά). Πάνε αυτά; Τώρα, βέβαια, υπάρχει και το σκανάρισμα σε pdf χωρίς εκτύπωση..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 11:00:50 πμ »
Θυμάμαι παλιά ως φοιτητές βγάζαμε ολόκληρα βιβλία στα γνωστά φωτοτυπάδικα (εντός και εκτός παν/πολης) χωρίς κανένα πρόβλημα. Κάποια μάλιστα κρατούσαν στη μνήμη του μηχανήματος, επειδή θα έβγαινε σε πολλά αντίτυπα για το μισό τμήμα (παραγγελία τρόπον τινά). Πάνε αυτά; Τώρα, βέβαια, υπάρχει και το σκανάρισμα σε pdf χωρίς εκτύπωση..
Τώρα δε νομίζω να συμφέρει να εκτυπώσεις ολόκληρο βιβλίο αλλά να το αγοράσεις..

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 11:55:18 πμ »
Τώρα δε νομίζω να συμφέρει να εκτυπώσεις ολόκληρο βιβλίο αλλά να το αγοράσεις..

Εξαρτάται το βιβλίο.. αν είναι ένα πανεπιστημιακό στα αγγλικά, που κοστίζει 150+ ευρώ, κι εσύ το βγάλεις φωτοτυπία με δέσιμο στα 15, πες μου τι συμφέρει.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 03:36:01 μμ »
Εξαρτάται το βιβλίο.. αν είναι ένα πανεπιστημιακό στα αγγλικά, που κοστίζει 150+ ευρώ, κι εσύ το βγάλεις φωτοτυπία με δέσιμο στα 15, πες μου τι συμφέρει.
Εκεί συμφέρει..
Απλά για κάποιο φροντιστηριακό βοήθημα συμφέρει να το αγοράσεις..

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 08:52:49 μμ »
Εξαρτάται το βιβλίο.. αν είναι ένα πανεπιστημιακό στα αγγλικά, που κοστίζει 150+ ευρώ, κι εσύ το βγάλεις φωτοτυπία με δέσιμο στα 15, πες μου τι συμφέρει.
Ειδικά αν είναι παλιό και σπάνιο...! :)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 08:55:18 μμ »
Ειδικά αν είναι παλιό και σπάνιο...! :)
Απλά είναι λίγες αυτές οι περιπτώσεις..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158519
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 349

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.