*

Αποστολέας Θέμα: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 108710 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #280 στις: Σεπτέμβριος 25, 2016, 01:58:45 μμ »
Ελπίζω να καταλαβαίνεις -ίσως δεν ήταν ξεκάθαρο από το συγκεκριμένο μήνυμα- ότι δεν έχω πρόθεση να τσουβαλιάσω κανένα ούτε να βγάλω κανέναν άχρηστο για να εξυψώσω κάποιον άλλο και σίγουρα όχι τον εαυτό μου. Δεν μπορώ όμως να κάνω και το αντίθετο: να κάνω ότι δεν βλέπω τις αδυναμίες κάποιων συναδέλφων, ελπίζοντας ότι θα κάνουν κι αυτοί ότι δεν βλέπουν τις δικές μου, που σίγουρα έχω. Μακάρι να τις δουν, να μου το πουν και να τις διορθώσω. Το πρόβλημα παραμένει: οι καθηγητές έχουμε απαξιωθεί εντελώς στα μάτια των υπολοίπων συνολικά. Προφανώς υπάρχουν εξαίρετοι, μέτριοι και κακοί συνάδελφοι, όπως και σε όλους τους κλάδους. Όμως, αυτό που μένει -και τελικά πιέζει και τις αμοιβές μας προς τα κάτω-, είναι οι κακοί συνάδελφοι. Θα μου πεις πώς ξέρω εγώ -και ο καθένας μας- ότι δεν είμαι ένας από αυτούς; Με συνεχή αυτοκριτική και προσπάθεια για βελτίωση μέσα και έξω από την τάξη. Α, και με το να αναγνωρίζω τα λάθη μου και να προσπαθώ να τα διορθώσω. Δε μπορώ όμως να κάνω ότι δεν βλέπω τι γίνεται γύρω μου.

Και επιμένω: το δύσκολο είναι να δούμε πώς θα λύσουμε το πρόβλημα. Αν δεν μάθουμε να βοηθάμε ο ένας τον άλλο να γίνεται καλύτερος καθημερινά, εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο τρόπο.

Καταλαβαίνω απόλυτα ότι μιλάς με καλή πρόθεση. Δεν το αμφισβητώ καθόλου. Κουβέντα κάνουμε.

Λες π.χ. ότι έχεις κουραστεί με τις κοτσάνες των φροντιστηρίων. Το ίδιο λέει και η Θεοδώρα ότι άπειρες φορές έχει δει πράγματα που δεν της άρεσαν. Αυτό σημαίνει ότι το επίπεδό μας (γενικά) είναι εξαιρετικά χαμηλό. Δεν λέω ότι είναι υψηλό αλλά μήπως υπερβάλουμε και λίγο και τονίζουμε μόνο τα άσχημα?

Όσο για τις τιμές προς τα κάτω, φταίει νομίζω ότι είμαστε πολλοί περισσότεροι από όσους μπορεί να σηκώσει η αγορά. Αποτέλεσμα της αλόγιστης πολιτικές ότι ΟΛΟΙ πρέπει να σπουδάσουν. Φτάσαμε σε σημείο το 80-90% να γινόμαστε "επιστήμονες" (και μεγάλο κομμάτι αυτών καθηγητές), είτε μας αρέσουν τα βιβλία είτε όχι. Είτε έχουμε κλίση σε αυτό που σπουδάζουμε είτε όχι.

Τα ιδιαίτερα κανονικά είναι (και πάντα ήταν) ένα είδος πολυτελείας. Αυτός που είχε γεμάτο πορτοφόλι, είχε και καθηγητή στο σπίτι για το παιδί του.
Αυτό που γίνονταν τα προηγούμενα χρόνια ήταν μία φούσκα. Ο μικρομεσαίος ήθελε καθηγητή/δάσκαλο στο σπίτι του από το δημοτικό ακόμη. Πλέον αυτό σταματάει, καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να το αντέξει οικονομικά και η ζήτηση είναι πολύ μικρότερη από την προσφορά.

Είμαστε χιλιάδες στο χώρο και προφανώς δεν μπορούμε να λειτουργήσουμε όπως τα καρτελς γάλακτος και τροφίμων. Ότι και να λέμε ότι πρέπει να κρατήσουμε ένα επίπεδο στις τιμές κτλ κτλ, οι τιμές πέφτουν και θα συνεχίσουν να πέφτουν. Και πολλοί από εμάς φυσικά θα αναγκαστούμε να ψαχτούμε και προς άλλα επαγγέλματα (αν μπορέσουμε). Σε εμάς λειτουργούν οι κανόνες της αγοράς και δεν θα μπορούσαν να μην λειτουργούν λόγω του πλήθους μας και των διαφορετικών αναγκών του καθενός.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με Isla. Καμία υποχρέωση, αλλά και καμία δυνατότητα, ως κλάδος να βεκτιώσουμε τους κακούς. Και να θέλαμε, δεν θα μπορούσαμε να το κάνουμε σε ικανοποιητικό βαθμό. Αυτοβελτίωση για όσους μπορούν και είναι σίγουρο ότι μόνο οι πιο ικανοί θα επιβιώσουν πλέον στον χώρο.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2016, 02:00:37 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:24 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #281 στις: Σεπτέμβριος 25, 2016, 02:31:29 μμ »
Το μόνο σημείο που διαφωνώ με την Isla είναι το ότι αντιλαμβάνομαι το σχολείο ως σύνολο και θεωρώ ότι πρέπει οι εκπαιδευτικοί μιας μονάδας να λειτουργούν ως ομάδα.
Ναι, συμφωνώ με αυτό και με όλα τα υπόλοιπα που λες. Εκείνο με το οποίο διαφωνώ είναι η άποψη ότι δεν πρέπει να λέμε κακό για συνάδελφο, όλες οι παρατηρήσεις που κάνουμε θα πρέπει να είναι εποικοδομητικές και στα πλαίσια συναδελφικής αλληλεγγύης.

Προσωπικά δεν νιώθω καμία αλληλεγγύη με άτομα που παριστάνουν τους καθηγητές και κυρίως με αυτούς που κάνουν τη δουλειά ενώ ξεκάθαρα δεν έχουν την ικανότητα. Ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του αφού το κράτος δεν το κάνει. Βρέθηκες σε τάξη να διδάσκεις και δεν έχεις τις κατάλληλες γνώσεις ή ικανότητες; Ζήτα βοήθεια, επιμορφώσου, διάβασε, βελτιώσου - ή άλλαξε δουλειά. Ψάχνεις έναν τρόπο να βγάλεις χρήματα και αποφάσισες να δοκιμάσεις την τύχη σου στα ιδιαίτερα μαθήματα; Ξεκίνα χαμηλά, κινήσου εκεί που σε παίρνει και φρόντισε ένα ποσό από τα πρώτα σου χρήματα να το επενδύσεις πάνω σου. Δεν γίνεται αλλιώς. Η δουλειά αυτή έχει απαιτήσεις.

Αυτό δεν σημαίνει πως οι σύλλογοι, οι ομοσπονδίες, οι σχολικοί σύμβουλοι, οι διευθυντές σχολικών μονάδων, οι εκπαιδευτές καθηγητών, το κράτος και εμείς οι ίδιοι δεν πρέπει να δημιουργήσουμε ένα πλαίσιο υποστήριξης προς τους συναδέλφους νέους και μεγαλύτερους καθηγητές που χρειάζονται καθοδήγηση. Απλά ότι και οι ίδιοι πρέπει να επιδεικνύουν διάθεση για βελτίωση και να μην επαναπαύονται στον τίτλο που πολλές φορές οι ίδιοι έδωσαν στους εαυτούς τους.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #282 στις: Σεπτέμβριος 25, 2016, 02:55:09 μμ »
Isla, έχω την εντύπωση ότι κατά βάση συμφωνούμε και κάπου χαθήκαμε στη μετάφραση. Είμαι 100% υπέρ του ότι τα στραβά τα λέμε και ειλικρινά έχω κουραστεί από αυτό το politically correct από τη μια και την υποτιθέμενη συναδελφική αλληλεγγύη, η οποία μας κάνει να αποδεχόμαστε τα πάντα για να μη θιχτεί ο κλάδος. Σ'αυτό το θέμα, είμαι 100% μαζί σου. Όταν κάτι γίνεται στραβά, γίνεται στραβά και καλά θα κάνουμε να το λέμε. Και προφανώς, αν ο άλλος δε θέλει -μιλάμε για ενήλικες και υπεύθυνους ανθρώπους, όχι για μαθητές μας-, δεν μπορείς να τον πείσεις με τίποτα να αλλάξει προς το καλύτερο.

Συμφωνώ απόλυτα με το συμπέρασμα σου. Θα πρέπει να δημιουργηθεί ένα πλαίσιο υποστήριξης για όλους μας, γιατί ακόμα και το καλύτερο μάθημα του κόσμου έχει περιθώρια βελτίωσης  :D

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #283 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 01:27:08 μμ »
Ναι, νομίζω κι εγώ ότι το ίδιο λέμε  :)

Βασικά νομίζω ότι πρέπει να αρχίσουμε να έχουμε υψηλές απαιτήσεις από τους εαυτούς μας και τους συναδέλφους μας, να κάνουμε την ανάλογη προσπάθεια και να κοστολογούμε τη δουλειά μας αναλόγως. Από τη στιγμή που δέχεσαι να κάνεις ιδιαίτερο με 5 ευρώ, δεν υπάρχει σωτηρία, είτε η δουλειά σου αξίζει 5 ευρώ είτε παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:24 »

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #284 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 02:13:09 μμ »
Ναι, νομίζω κι εγώ ότι το ίδιο λέμε  :)

Βασικά νομίζω ότι πρέπει να αρχίσουμε να έχουμε υψηλές απαιτήσεις από τους εαυτούς μας και τους συναδέλφους μας, να κάνουμε την ανάλογη προσπάθεια και να κοστολογούμε τη δουλειά μας αναλόγως. Από τη στιγμή που δέχεσαι να κάνεις ιδιαίτερο με 5 ευρώ, δεν υπάρχει σωτηρία, είτε η δουλειά σου αξίζει 5 ευρώ είτε παραπάνω.
Συμφωνώ απόλυτα. Επίσης να μην υπερεκτιμάμε τον εαυτό μας (ή τους άλλους) και φυσικά να μην υποτιμούμε τους άλλους!(ή τον εαυτό μας)

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #285 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 02:45:48 μμ »
Σχετικά με την επίδραση της οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα, ένα άρθρο που αξίζει να διαβαστεί: http://www.protagon.gr/apopseis/editorial/mathima-me-15-evrw-tin-wra-44341235733

Δείτε και τα σχόλια κάτω από το άρθρο, απλά να μην τρέφετε αυταπάτες για το πώς μας βλέπει ο κόσμος.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #286 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 04:23:14 μμ »
Ειδα μια αγγελια προχτες, οπου κυρια σε βορειο προαστιο, προσεφερε 100ευρω το μηνα για 5 ωρες Αγγλικα τη βδομαδα, σε 2 παιδια δημοτικου διαφορετικων επιπεδων.

Σκεφτηκα να την παρω τηλ. να της τα πω ενα χερακι, αλλα εδωσα τοπο στην οργη.

Για το πως μας βλεπουν οι, στις περισσοτερες περιπτωσεις απαιδευτοι γονεις που ζητουν καθηγητη,αλλα ουτε καν ζητουν να δουν πτυχιο, αφου το σημαντικο γι' αυτους ειναι οχι το να εχουν καθηγητη, αλλα το να πληρωνουν φτηνα, φταιμε πρωτα απο ολα εμεις!

Οσο για τα στραβα, φυσικα και πρεπει να τα λεμε, η σωστα δοσμενη κριτικη μας βοηθαει ολους να βελτιωνομαστε και να μαθαινουμε-κανεις τελειος κι αλανθαστος δεν υπαρχει,after all! ;)
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #287 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 08:36:56 μμ »
Ειδα μια αγγελια προχτες, οπου κυρια σε βορειο προαστιο, προσεφερε 100ευρω το μηνα για 5 ωρες Αγγλικα τη βδομαδα, σε 2 παιδια δημοτικου διαφορετικων επιπεδων.

Σκεφτηκα να την παρω τηλ. να της τα πω ενα χερακι, αλλα εδωσα τοπο στην οργη.

Για το πως μας βλεπουν οι, στις περισσοτερες περιπτωσεις απαιδευτοι γονεις που ζητουν καθηγητη,αλλα ουτε καν ζητουν να δουν πτυχιο, αφου το σημαντικο γι' αυτους ειναι οχι το να εχουν καθηγητη, αλλα το να πληρωνουν φτηνα, φταιμε πρωτα απο ολα εμεις!

Οσο για τα στραβα, φυσικα και πρεπει να τα λεμε, η σωστα δοσμενη κριτικη μας βοηθαει ολους να βελτιωνομαστε και να μαθαινουμε-κανεις τελειος κι αλανθαστος δεν υπαρχει,after all! ;)

XE την πέτυχες την αγγελία?? την είδα και εγώ. Ξέρεις τι απατεώνες είναι οι Β.Π.? Πέρυσι δεν έχασα 30 Ευρώ από 1 ώρα ιδιαίτερου στην Ν.Ερυθραία? (αν βρω το κινητό της 'κυρίας' το δίνω με PM για να μην την πατήσει και άλλος κόσμος με δωρεάν δοκιμαστικό, όταν η κόρη της παίζει στο iPhone και δεν σε ακούει).

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #288 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 01:40:34 μμ »
Εκεί ακριβώς την πέτυχα,ναι!! Κι άσε,το ξερω,πρέπει να έχεις τα μάτια σου όχι 14,114 και πάλι λίγα είναι! είχα μάθημα Μαρούσι πριν 2-3 χρόνια,μου κλαίγονταν διαρκώς κι ανέβαλλαν να με πληρώσουν,ενώ λεφτά ξεκάθαρα υπήρχαν-σπίτι μεζονέτα,ακριβά αυτοκίνητα και οι δυο γονείς,κάθε μέρα και κατι νέο κι ακριβό στο σπίτι.

Δεν τους κρίνω,εννοείται,να χαίρονται τα λεφτά τους,έτσι πρέπει,αλλά να σέβονται πρώτα τις υποχρεώσεις τους κι όχι να κάνουν κουτοπονηριές είσαι βάρος του άλλου. Και δυστυχώς,ειδικά τα τελευταία χρόνια αυτή η νοοτροπία της κουτοπονηριάς όλο και κερδίζει έδαφος. :(
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #289 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 11:28:46 μμ »
Εκεί ακριβώς την πέτυχα,ναι!! Κι άσε,το ξερω,πρέπει να έχεις τα μάτια σου όχι 14,114 και πάλι λίγα είναι! είχα μάθημα Μαρούσι πριν 2-3 χρόνια,μου κλαίγονταν διαρκώς κι ανέβαλλαν να με πληρώσουν,ενώ λεφτά ξεκάθαρα υπήρχαν-σπίτι μεζονέτα,ακριβά αυτοκίνητα και οι δυο γονείς,κάθε μέρα και κατι νέο κι ακριβό στο σπίτι.

Δεν τους κρίνω,εννοείται,να χαίρονται τα λεφτά τους,έτσι πρέπει,αλλά να σέβονται πρώτα τις υποχρεώσεις τους κι όχι να κάνουν κουτοπονηριές είσαι βάρος του άλλου. Και δυστυχώς,ειδικά τα τελευταία χρόνια αυτή η νοοτροπία της κουτοπονηριάς όλο και κερδίζει έδαφος. :(

μάθε την παραμύθα, πες τους 'επειδή δεν έχω άλλη πηγή εισοδήματος, πληρώνομαι με το μάθημα' και τελειώνει εκεί το θέμα. Αν ακούσεις θα τα βρούμε, αν τα βρούμε κτλ κάντην να με ελαφρά.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #290 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 12:09:34 πμ »
Όλα είναι θέμα παιδείας.Θυμάμαι με αγάπη ένα ιδιαίτερο που είχα σε μία περιοχή εκτός πόλεως.Απίστευτη ταλαιπωρία να μεταβώ στο μάθημα αλλά οι άνθρωποι ήταν   αξιόλογοι.Σεβασμός, πλήρωναν κανονικά και η μητέρα έτρεχε να σου φέρει τον καφέ μαζί με το γλυκό και τα χρήματα αν και δεν είχες ζητήσει τίποτα.Ο μαθητής να διαβάζει και να προσέχει.Όταν είχα το μάθημα αυτό η απόσταση αυτή μου φαινόταν αστεία αν και ήταν πολύ μακριά.Αχχχ αυτό απουσιάζει σήμερα απο όλους.Η παιδεία και η αγωγή.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #291 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 07:38:05 πμ »
Όλα είναι θέμα παιδείας.Θυμάμαι με αγάπη ένα ιδιαίτερο που είχα σε μία περιοχή εκτός πόλεως.Απίστευτη ταλαιπωρία να μεταβώ στο μάθημα αλλά οι άνθρωποι ήταν   αξιόλογοι.Σεβασμός, πλήρωναν κανονικά και η μητέρα έτρεχε να σου φέρει τον καφέ μαζί με το γλυκό και τα χρήματα αν και δεν είχες ζητήσει τίποτα.Ο μαθητής να διαβάζει και να προσέχει.Όταν είχα το μάθημα αυτό η απόσταση αυτή μου φαινόταν αστεία αν και ήταν πολύ μακριά.Αχχχ αυτό απουσιάζει σήμερα απο όλους.Η παιδεία και η αγωγή.

Πόσο δίκιο έχεις σ'αυτό. Μου 'χει τύχει και εμένα, με ένα κοριτσάκι που λατρεύει τα ισπανικά. Είχα μια σχετική απόσταση να διανύσω, αλλά δε με ένοιαζε καθόλου. Πέρα από το γεγονός ότι οι άνθρωποι ήταν φοβερά συνεπής, με γέμιζαν κάθε φορά τσάντες με λαχανικά και φρούτα από τα περιβόλια τους. Ευτυχώς που υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι και νιώθουμε κι εμείς καλύτερα με αυτό που κάνουμε, αλλιώς θα είχαμε λαλήσει!

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #292 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 11:40:51 μμ »
μάθε την παραμύθα, πες τους 'επειδή δεν έχω άλλη πηγή εισοδήματος, πληρώνομαι με το μάθημα' και τελειώνει εκεί το θέμα. Αν ακούσεις θα τα βρούμε, αν τα βρούμε κτλ κάντην να με ελαφρά.

Αυτό λέω πλέον πάντα,έπαθα κι έμαθα,Χεχε!!!

Κι επίσης είχα ένα τέτοιο μάθημα,μέχρι φέτος,σταμάτησε λόγω τρίτης λυκείου τώρα κι έχω στενοχωρηθεί λίγο. Πήγαινα για μάθημα και με περίμεναν με καφέ,γλυκό και συχνά πυκνά έφευγα με ταπεράκια με κουλουράκια και τυρόπιτες-η γιαγιά του νεαρού έφτιαχνε διαρκώς πράγματα- η φρούτα και λαχανικά από τον κήπο τους,μπαμπάς και παππούς είχαν χόμπι την κηπουρική!!:)

Τέτοια μαθήματα,τέτοιοι άνθρωποι,πιστεύω μας δίνουν ζωή,ανάσα κι ενέργεια θετική που έχουμε τόσο μεγάλη ανάγκη.
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #293 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 01:11:40 πμ »
Αυτό λέω πλέον πάντα,έπαθα κι έμαθα,Χεχε!!!

Κι επίσης είχα ένα τέτοιο μάθημα,μέχρι φέτος,σταμάτησε λόγω τρίτης λυκείου τώρα κι έχω στενοχωρηθεί λίγο. Πήγαινα για μάθημα και με περίμεναν με καφέ,γλυκό και συχνά πυκνά έφευγα με ταπεράκια με κουλουράκια και τυρόπιτες-η γιαγιά του νεαρού έφτιαχνε διαρκώς πράγματα- η φρούτα και λαχανικά από τον κήπο τους,μπαμπάς και παππούς είχαν χόμπι την κηπουρική!!:)

Τέτοια μαθήματα,τέτοιοι άνθρωποι,πιστεύω μας δίνουν ζωή,ανάσα κι ενέργεια θετική που έχουμε τόσο μεγάλη ανάγκη.
lol, έχω φύγει με 3-4 κιλά φρούτα, λαχανικά και φρέσκο στιφάδο (λαγός μάλλον) στον ΗΣΑΠ Πειραιά μετά από IELTS!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 337

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.