*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)  (Αναγνώστηκε 56241 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 07:06:56 μμ »
Έχετε υπόψη σας ότι οι υπεύθυνοι ειδικής αγωγής στο Υπουργείο έχουν ήδη πει ότι θα αλλάξει η μοριοδότηση των προσόντων από την επόμενη χρονιά. Τα μεταπτυχιακά δεν θα προτάσσουν έναντι όλων, αλλά θα δίνουν μόνο κάποια μόρια, ομοίως και τα σεμινάρια.

Σε ποιόν υπεύθυνο αναφέρεσαι;;;;;;;;;και σε ποιά δήλωση του;;;;;;;; μπορείς να μας βάλεις εδώ ένα link να το δούμε..
Απ όσο ξέρω δεν υπάρχει καμία επίσημη ανακοίνωση ή δέσμευση.
Έχεις δίκιο, ήταν από τον τον Ειδικό Γραμματέα Πρωτοβάθμιας-Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Αλλά δεν τα ξέρεις όλα, δημόσια δέσμευση υπάρχει.
http://www.satea.gr/2012/09/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%BF/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:04:41 »

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 05:59:22 μμ »
Απαντήσεις σε επόμενη συναντηση ... Sure!!!!!! :o

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 09:00:42 μμ »
Ξέρει κανείς αν αναγνωρίζεται τελικά το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό από το ΔΟΑΤΑΠ; Το έχει κάνει κανείς;

Πρόκειται γι' αυτο: http://www.alighieri.gr/index.php/study/nomiki/7-blog/49-specialeducation

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 10:34:38 μμ »
Ξέρει κανείς αν αναγνωρίζεται τελικά το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό από το ΔΟΑΤΑΠ; Το έχει κάνει κανείς;

Πρόκειται γι' αυτο: http://www.alighieri.gr/index.php/study/nomiki/7-blog/49-specialeducation

Δεν αναγνωρίζεται...τουλάχιστον οχι ακόμη .. δεν είναι πολυ ξεκάθαρη η κατάσταση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:04:41 »

Αποσυνδεδεμένος markosg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 10:33:35 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι
Το Μάστερ στη Ρώμη είναι πολύ καλό.
Μου άρεσε και ήθελα να το κάνω και εγώ.
Ψάχνοντας όμως και μόνος μου, βρήκα ότι έχει ένα πρόβλημα, που  δεν σας το λένε όσοι σας ενημερώνουν.
Όσοι μπουν στην προκήρυξη του Πανεπιστημίου για  το Μάστερ, είναι πολύ ξεκάθαρη
Απευθύνεται σε 4-5 έτους φοιτήσεως, δασκάλους ή νηπιαγωγούς.(στην Ιταλία τα πτυχία είναι πενταετή).
Πώς είναι δυνατόν κάποιοι να μας ενημερώνουν ότι μπορούμε να γραφτούμε, ενώ η προκήρυξη δεν μας επιτρέπει να γραφτούμε εκτός και αν είμαστε δάσκαλοι ή νηπιαγωγοί;
Δεν πληρούμε τις προαπαιτούμενες συνθήκες που ορίζει η προκήρυξη.
Πρέπει να προφυλαχθούμε
Σας παραθέτω και το λινκ του Πανεπιστημίου, για του λόγου το αληθές.
http://www.uniroma3.it/schedaPostLauream12.php?pl=235&facolta=129
Πατήστε Consulta il bando για κατεβάσετε την Προκήρυξη
2 άρθρο της προκήρυξης, Titoli di ammissione al Master(Τίτλοι εισαγωγής στο Μάστερ)
Προσοχή λοιπόν.
Μάρκος Γεωργίου
Φυσικός

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 11:00:39 μμ »
Μία συμβουλή προς όλους και αν θέλετε την ακούτε. Οι προσλήψεις στην εκπαίδευση θα είναι ελάχιστες τα επόμενα χρόνια και δεν ξέρουμε καν αν θα χρειάζεται η περίφημη παιδαγωγική επάρκεια. Η ειδική αγωγή είναι ένας πολύ ευαίσθητος και δύσκολος τομέας. Απαιτεί αφοσίωση και ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπομονή. Όσοι θέλετε να κάνετε τα διάφορα master που κυκλοφορούν σαν βιομηχανία πλέον, να είστε ΠΟΛΥ προσεχτικοί. Και να κάνετε αυτήν την κίνηση μόνον αν σας ενδιαφέρει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το αντικείμενο. Αλλιώς είναι χαμένος κόπος και χρήματα. Ασχοληθείτε με ό,τι σας γεμίζει πραγματικά και όχι με κάτι που σας υπόσχεται έναν πολύ θολό πλέον διορισμό. Υπάρχουν πολλά μεταπτυχιακά στα ελληνικά πανεπιστήμια που είναι δωρεάν ακόμα. Ψάξτε το! Μην αφήνετε διάφορους επιτήδειους να παίζουν με τον πόνο σας...

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 28, 2012, 01:02:34 πμ »
Σε ευχαριστουμε πολυ!! Να συμπληρωσουμε επισης οτι οι ξενογλωσσοι που προσλαμβανει στην ειδικη αγωγη ειναι απειροελαχιστοι (καμια 10αρια αγγλικων και νομιζω κανενας γαλλικων, γερμανικων κτλ) οποτε να ειστε προσεκτικοι και οι ξενογλωσσοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2012, 01:06:20 πμ από Giorgos-Effie »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 28, 2012, 01:42:01 πμ »
Σε ευχαριστουμε πολυ!! Να συμπληρωσουμε επισης οτι οι ξενογλωσσοι που προσλαμβανει στην ειδικη αγωγη ειναι απειροελαχιστοι (καμια 10αρια αγγλικων και νομιζω κανενας γαλλικων, γερμανικων κτλ) οποτε να ειστε προσεκτικοι και οι ξενογλωσσοι...
Είμαι ήδη διορισμένη με ΑΣΕΠ! Και η ειδική αγωγή μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο κομμάτι της εκπαίδευσης. Και επειδή ο γιος μου έχει θέματα δυσλεξίας και γενικότερες μαθησιακές δυσκολίες θα ήθελα να είμαι βέβαιη ότι ο/η συνάδελφος που κάνει μαζί του ενισχυτική είναι κάποιος που πραγματικά μπορεί να βοηθήσει το παιδί και όχι κάποιος που εκανε ένα μεταπτυχιακό (ενίοτε και της πλάκας) απλά και μόνο για να διοριστεί και σιχτιρίζει την ώρα και τη στιγμή που έμπλεξε με τα "βλαμμένα"! (Παρεμπιπτόντως η κοπέλα που τον έχει στην ενισχυτική είναι εξαιρετική) Δεν θέλουν όλοι να σας φάνε τη θέση! Το λέω γιατί έβλεπα πλήθος να συρρέει στα σεμινάρια και να σκάει λεφτά σε μεταπτυχιακά για να πλουτίζουν μεσάζοντες.

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 28, 2012, 12:50:04 μμ »
Εγω πάντως βλέπω μεγαλη επίθεση απο τους απόφοιτους του βολου...σιγουρα κανετε πολυ καλη δουλεια, αλλα δεν σημαινει οτι οποιος εχει παρακολουθησει ενα μεταπτυχιακο ειδικης (σε οποιαδηποτε πολη) ή τα σεμιναρια δεν ειναι ικανος ή αξιος ή δεν ενδιαφερεται για τον κλαδο αλλα μονο για το διορισμο...αλλωστε σιγουρα ολοι οσοι βγαινεται απο το πανεπιστημιο του βολου δεν σημαινει οτι ειστε ικανοι ουτε οτι δεν πηγατε μονο για την σιγουρη δουλεια...μην ξεχνατε οτι μπηκατε μεσω πανελληνιων κ καποιοι που ηθελαν να μην μπορεσαν κ στη συνεχεια να θελουν να παμε στον κλαδο μεσω καποιου μεταπτυχιακου...μην νομιζετε οτι ειστε οι μονοι στον κλαδο αυτο
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 28, 2012, 02:29:52 μμ »
Για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις. Γαλλική Φιλολογία έχω τελειώσει η γυναίκα. Δεν έχω καμία απολύτως σχέση με Βόλο, Πήλιο ή ότ,ι άλλο, ούτε με την Ειδική Αγωγή. Είμαι διορισμένη από το 2005, επομένως δεν θέλω να φάω τη θέση κανενός. To μεταπτυχιακό μου δεν έχει καμία σχέση με Παιδαγωγική και Ειδική Αγωγή. Απλά είπα να πω την άποψή μου σε σχέση με τη φάμπρικα των μεταπτυχιακών και να σας επισημάνω ότι πρέπει να προσέχετε τους αετονύχηδες. Από εκεί και πέρα ο καθένας ας κάνει τις επιλογές του.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 28, 2012, 03:45:59 μμ »
το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό γίνεται μόνο στα ιταλικά? Υπάρχει αγγλόφωνο τμήμα?

Αποσυνδεδεμένος P_Maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 28, 2012, 04:00:24 μμ »
Μία συμβουλή προς όλους και αν θέλετε την ακούτε. Οι προσλήψεις στην εκπαίδευση θα είναι ελάχιστες τα επόμενα χρόνια και δεν ξέρουμε καν αν θα χρειάζεται η περίφημη παιδαγωγική επάρκεια. Η ειδική αγωγή είναι ένας πολύ ευαίσθητος και δύσκολος τομέας. Απαιτεί αφοσίωση και ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπομονή. Όσοι θέλετε να κάνετε τα διάφορα master που κυκλοφορούν σαν βιομηχανία πλέον, να είστε ΠΟΛΥ προσεχτικοί. Και να κάνετε αυτήν την κίνηση μόνον αν σας ενδιαφέρει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το αντικείμενο. Αλλιώς είναι χαμένος κόπος και χρήματα. Ασχοληθείτε με ό,τι σας γεμίζει πραγματικά και όχι με κάτι που σας υπόσχεται έναν πολύ θολό πλέον διορισμό. Υπάρχουν πολλά μεταπτυχιακά στα ελληνικά πανεπιστήμια που είναι δωρεάν ακόμα. Ψάξτε το! Μην αφήνετε διάφορους επιτήδειους να παίζουν με τον πόνο σας...

Αυτά που γράφεις είναι ορθά αποτυπώνουν ακριβώς την κατάσταση που επικρατεί στον τομέα της ειδικής αγωγής ΩΣΤΟΣΟ μάλλον δεν συμβαδίζουν με τις υπάρχουσες συνθήκες και την ανάγκη που έχει ο κόσμος για δουλειά μη λησμονούμε παλιότερες καταστάσεις με τον κλάδο της πληροφορικής, άτομα με πτυχίο θεολογικής,  κοινωνιολογίας κλπ διορίστηκαν με ένα απλό σεμινάριο.
Επιπρόσθετα, θα έδιναν κι εγώ μια συμβουλή, θα παρακαλούσα όσους έχουν διορισθεί ως ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ να ασχολουθηθούν με τα θέματα του σχολείου, των μαθητών τους που πρέπει να αποτελούν προτεραιότητα παρά να αναλώνονται σε ηθικοδιδακτικές συμβουλές για το καλό της εκπαίδευσης, ειλικρινά στις όποιες συνομιλίες μου με εκπαιδευτικούς πάντα οι ευνοούμενοι που διορίστηκαν εκτός ΑΣΕΠ (από ενιαίο πίνακα, 30μηνο, πολύτεκνοι) είχαν θέμα με όσους μετά από αυτούς επιδίωκαν παρόμοιο διορισμό..ΞΑΦΝΙΚΑ όλοι όσοι ακολουθούσαν είχαν ελλιπή προσόντα.
''The whole problem with the world is that fools and fanatics are so certain of themselves, but wiser people so full of doubts''  Bertrand Russell

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 28, 2012, 04:14:55 μμ »
το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό γίνεται μόνο στα ιταλικά? Υπάρχει αγγλόφωνο τμήμα?
Νομίζω πως όχι. Όλα γίνονται στα Ιταλικά.
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 07:46:11 μμ »
Το παρόν θέμα αναφέρεται σε πληροφορίες σχετικά με το μεταπτυχιακό Ε.Α. στη Ρώμη. Κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν στο θέμα Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή, όπου μπορείτε να αναζητήσετε και να παραθέσετε πληροφορίες γενικώς για μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 303
Σύνολο: 304

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.